a2b2

trojka 225x150

TVN box

swiatsiekreci box

pytanie na sniadanie box

genis.pl

portal gorski 225x150 box

poznajswiat BOX

tvp KCE BOX

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed
Grzegorz Gawlik

Grzegorz Gawlik

21 listopada, gdy pogoda znowu wygrała ze mną, a moje oczy ponownie zaczęły znosić światło dzienne, postanowiłem udać się do Termas Los Pozones, podleczyć obolałe kości. Wszyscy z hostelu tam jeździli, przystanek był obok hostelu, a lokalny busik kończył jazdę właśnie przy wodach termalnych, 36km od Pucon. Po 45 minutach jazdy dotarłem do celu, zapłaciłem 8000pesos (busik w jedną stronę to 1500pesos) i zszedłem kilkaset metrów w dół. Tam kilka niewielkich kamiennych basenów z temperaturą wody od 20 do 41 stopni C. Toalety, przebieralnie, trochę trawy, nic więcej. Bilet był na 3 godziny, przekroczenie terminu skutkowało dodatkową opłatą 5000pesos. Chile tanie nie jest, ale ceny tych term były stanowczo za wysokie w stosunku do oferty. Polecam poszukać innych term, których w okolicy nie brakuje. Może będzie taniej, lepiej, a do tego bez ograniczeń czasowych, gdyby ktoś chciał sobie zrobić całodzienny piknik. Miejscowi na pewno mają swoje lokalne, tanie, a może i darmowe - warto popytać. Wróciłem do Pucon i codzienna procedura. Przygotowanie sprzętu na wyjście w góry, ubiór do snu już częściowo bojowy, bo wstawałem o 5:30. Od pierwszego dnia dostałem własny klucz do hostelu, bo to przecież nienormalne jest tak wcześnie wstawać. Rozumiem, jednego dnia ekipa kończyła imprezę, gdy wychodziłem.

Nastał 22 listopad, dzień czwarty próby dostania się na Villarricę. Pogoda taka sobie, a miało być tak pięknie. Podszedłem pod Conaf, czy czasem jacyś strażnicy nie jadą do swojego check pointu, ale nie, i o 6:30 rozpocząłem poszukiwanie taksówki. Jeden gość chciał ode mnie 20000pesos, odmówiłem (1euro to ok 735pesos). Cofnął o metr i czekał co zrobię, odstraszając innych taksókwarzy. Poszedłem przecznicę dalej, on podjechał za mną po cichu, powoli. Skręciłem w inną uliczkę, po chwili zza budynku wyłoniła się maska jego taksówki. Ta zabawa w ściganego trwała kilka minut, inny taksówkarz od raz zgodził się mnie zawieźć za 15000pesos. Jedziemy. Posterunek Conafu zamknięty, śnieg przez ostatnie kilkadziesiąt godzin stopniał i został zmyty przez deszcz. Znacznie się ociepliło. Pierwszego poranka w Pucon było plus 5 stopni, teraz plus 15. Wysiadłem na 1250m n.p.m., przy początkowej stacji nieczynnej kolejki krzesełkowej. 18 listopada brodziłem tutaj po łydki w śniegu, teraz zostały resztki. Doszedłem do 1400m n.p.m. i mogłem przyjrzeć sie wulkanowi. Co tu zrobić? Od niecałych 2000 metrów gęste chmury, które nie znikną w ciągu dnia, więc krateru nie zobaczę, to był mój cel, nie samo wejść na szczyt. Powinienem zawrócić i poczekać kolejny dzień, który miał być dużo lepszy pogodowo. Lecz skoro cały dzień przede mną, na razie pójdę do góry, a potem się zobaczy. Wybrałem nową trajektorię.

Niewiele uszedłem, a z dołu, od strony drogi coś strasznie trąbi. Widzę terenówkę w oddali, a po chwili jakiś gość zmierza w moim kierunku. Domyślam się o co hodzi. Na ponad 1500m n.p.m. dochodzi do mnie strażnik parkowy i krzyczy "volcano closed". Całe życie ktoś mnie goni i krzyczy: "mountain closed", "volcano closed", "road closed", "river closed", "cave closed". Czy to się kiedyś skończy? O co chodzi tym razem? Zła pogoda słyszę. Strażnik nie mówi za bardzo po angielsku, ale się rozumiemy. Mówię, że pogoda jest przyzwoita, on że zła i kolejny raz jak mantrę "volcano closed". Czyli jak 18 listopada pogoda była dużo gorsza, to wulkan mógł być open, a jak jest znośna, to jest closed. Logiczne przecież. Tylko mój słaby umysł nie potrafi sobie poradzić z taką logiką. Pokazuję mu zdjęcia z 18 listopada i pokazuję na górę. On rozumie, ale "volcano closed". Mam przyjść jutro, ma być dobra pogoda. A jak nie to co? Mam miesiąc czekać, aż według was będzie dobra pogoda? "Volcano closed". Jeśli dzisiaj pójdę on powiadomi policję, która mnie ściągnie z wulkanu i aresztuje. Ze sto razy to słyszałem i zawsze jakoś wyszedłem z opresji. Gdybym miał się słuchać takich tekstów, nie miałoby sensu, bym jeździł na wyprawy. Nic nie mógłbym zrobić.

Strażnik ruszył w dół, a ja musiałem podjąć decyzję. Mam jeszcze dwa dni, a kolejny dzień ma być najlepszy pogodowo od mojego przyjazdu. Nie muszę jeszcze stawiać sprawy na ostrzu noża. Tym bardziej, że celu nie osiągnę. W taką pogodę krateru nie zobaczę. Wiatr słaby, chmur z każdą godziną ma być więcej, potem śnieg, deszcz. Schodzę. Strażnik z kolegą czekali co zrobię, ponad pół godziny. Zwieźli mnie do swojego check pointu na około 700m n.p.m. A skąd się o mnie dowiedzieli? Myślę, że odpowiedź jest dosyć prosta, spotkali mojego taksówkarza jadąc do góry, zatrzymali go i dowiedzieli się o mnie. Albo strażnik, który nocuje przy check poincie zatrzymał i wypytał taksówkarza.nPrzy posterunku spotkałem strażnika, który był tutaj 18 listopada. Tłumaczy mi że "volcano closed", jutro będzie dobra pogoda, mam być o siódmej rano, bo wtedy otwierają, wpisać się ponownie i będe mógł iść. A jakbym się wpisał dzisiaj to będzie open, nie, dzisiaj "volcano closed". A po co się mam wpisywać? Dla mojego bezpieczeństwa. Nie mogę wystartować o piątej rano? Nie, musisz się wpisać do zeszytu.

Czym kraj lepiej rozwinięty, bogatszy, tym głupsze zasady wprowadza i argumenty. Chile i Argentyna są w tym świetne. Konkluzja jest bowiem taka. Jeśli będzie świetna pogoda, to nie mogę dotrzeć o świcie do centrum narciarskiego na 1400m i o piątej ruszyć na wulkan, tylko muszę czekać do siódmej osiem kilometrów niżej. Potem muszę np. pieszo dojść na 1400m i może o dziewiątej ruszę w górę. O dwunastej będą już chmury i mało przyjemnie zazwyczaj. Gdybym wyruszył o piątej, wszedłbym i zszedłbym w dobrej pogodzie. Ale najważniejsze dla mojego bezpieczeństwa jest wpisanie się do zeszytu. Czasami się zastanawiam czy to jakaś ukryta kamera, kabaret, czy ci ludzie nie widzą absurdów swoich działań?

Dla strażników byłoby lepiej gdybym się nie wpisywał i gdyby dali mi wolną rękę, wtedy byłaby to moja samowolka i byliby kryci, A tak gdy coś mi się stanie, a byłem wpisany do zeszytu, to będą mięli problemy. Dlatego tak lubię kraje biedne, gdzie jestem wolnym człowiekiem. Nikogo nie obchodzi co robię, gdzie łażę. Chcę się zabić, to moja sprawa. Nikomu nic do tego. Marzą mi się znowu takie czasy, by tak było wszędzie. Kiedyś po górach chodzili sami pasjonaci, turyści byli rzadkością, niezbyt poważani przez środowisko górskie, bo turyści byli niesamodzielni. Dzisiaj jest odwrotnie, samotny łazik górski to problem, trzeba mu wszystko utrudnić jak się da. Niech zapłaci, pójdzie z biurem, przewodnikiem, będzie miał wszystko gotowe. Turyści rządzą. Mnie to nie przeszkadza, byleby tylko nie odbijało się na mojej działalności. Ktoś chce iść z przewodnikiem, super, ktoś iść sam, też świetnie. Tak powinno być. Ale to tylko moje pobożne marzenia. Pasjonaci gór, w tych górach coraz bardziej przeszkadzają, zorganizowanym grupom. I nie dają zarobić miejscowym. Na każdej wyprawie muszę stoczyć wiele bojów jak powyższe.

Villarrica to też przykład, że góry i wulkany się wydziera - przyrodzie, biurokratom-idiotom. To jest walka. W statystykach wygląda, że wszystko przyszło łatwo. Wszedłem, zdobyłem, dotarłem. Ale tak naprawdę większość osiągnięć jest okupiona ogormnym trudem i wysiłkiem. Praktycznie zawsze pojawiają się różne przeszkody, które trzeba pokonać. Spodziewałem się ich na Villarrice, stąd miałem zapas czasowy.

Rozpocząłem marsz asfaltem w dół, rozbierając się, bo było gorąco. Po pięciu kilometrach zgarnął mnie facet terenówką i podwiózł ostatnie trzy kilometry do Pucon. Bardzo się cieszył, że zdobywam wulkany i życzył powodzenia w poniedziałek, 23 listopada. Podszedłem pod Conaf, ale w weekend zamknięty. Nie chcąc bezczynnie spędzić dnia wybrałem się na krótki rafting za 15000 pesos (utargowałem trzy tysiące) po rzece Trankura. Pogoda się psuła z każdą godziną.  

Rafting był krótki, 90minut, z dojazdami ponad 3 godziny. Jaki był? Nudny. Ze dwie-trzy kaskady miały klasę 3, chociaż jedna według szefa mojego pontonu: 4 (skala jest 6-stopniowa). Na szczęście mogłem część raftingu pokonać wpław. Dzięki temu było ciekawiej, zwłaszcza na kaskadach. Ułożenie jak kłoda i płyniemy. Tylko woda lodowata. W Nepalu na rafitngu parę lat temu, po uderzeniu o skałę i wywrotce pontonu, prawie się potopiliśmy na kaskadach klasy 5, ale nie zraziło mnie to. Raftingi są super, lecz tylko pod warunkiem, że nie jest to spływ pontonem a prawdziwa adrenalina. Niestety tej moje zabawy pływania wpław rzeką Trankura nie przeżył aparat wodoodporny. Tak bywa, mniej rzeczy do noszenia w plecaku. Wieczorem przygotowałem się na akcję górską kolejnego dnia.

Kilka ciekawostek i informacji praktycznych. Z turystów z Europy spotkałem dużą ilość: Niemców, Austriaków i Francuzów, jednego Włocha i Brytyjczyka. Z innych stron świata sporo Amerykanów, Kanadyjczyków, Australijczyków, paru Brazylijczyków i Argentyńczyków. W Pucon zatrzymałem się w skromnym, ale sympatycznym i dobrze położonym hostelu Lacustre (nocleg od 7000pesos ze słodkim śniadaniem). Autobus semi cama z Santiago kosztował 9900pesos (ok. 12h, są dzienne i nocne autobusy). Jakieś drobne zakupy od sprzedawców na postojach, typu napój, ciastka, empanada,  to koszt  1000pesos. Mini rafting to koszt 15000-20000pesos, taxi do ośrodka narciarskiego pod Villarricą 15000-20000, 3 godziny w termach Los Pozones to 8000pesos plus transport w jedną stronę 1500pesos (ok. 45min jazdy). Miejscowe firmy turystyczne mają mnóstwo wycieczek i atrakcji w ofercie, o ile zbierze się grupka klinetów. Wulkan Villarrica z przewodnikiem, o ile pogoda pozwala na wejście to wydatek 80000-90000pesos. Pucon położone jest w górzystym terenie na wysokości ok. 210m n.p.m. nad jeziorem Villarrica. Można powiedzieć, że to takie chilijskie Zakopane, chociaż sprecyzowałbym, że to Zakopane południa, bo na północy Chile tak można nazwać San Pedro de Atakama.

Na zdjęciach: fragment dwóch moich plecaków, potem dwa zdjęcia Pucon, w tym widok na jezioro Villarrica. Kolejne dwa zdjęcia to rejon Termas los Pozones i następnie droga pod wulkan Villarrica oraz różne tablice w Pucon i w drodze na wulkan związane z jego aktywnością i dostępnością.

Santiago opuszczałem w słońcu, z prognozą ponad 20 stopni Celsjusza. Zmierzając na południe pogoda się psuła, temperatura spadała. Pucon przywitało mnie deszczem, nisko zawieszonymi gęstymi chmurami i temperaturą 8 stopni. Szybko znalazłem wytypowany hostel, przygotowując się, by rano ruszyć w góry. Podróż z Santiago zajęła blisko 12 godzin, pokonałem około 800km, a do Pucon dotarłem jakoś o 22:00.

Gospodarz hostelu uprzedził mnie, że ze względu na park narodowy, po drodze są posterunki i pod górę nie ma publicznego środka transportu. Jak również, że takiej zimy późną wiosną nie było tutaj od lat. Prognozy na kolejne dni nie zapowiadały się dobrze.

Gdy tylko otwarło się lokalne biuro CONAF, poszedłem się dowiedzieć, czy puszczą mnie na wulkan bez problemu czy bedę musiał szukać rozwiązań alternatywnych. O dziwo. nawet jeden z pracowników mówił trochę po angielsku. Dowiedziałem się, że od erupcji w marcu Villarricę dla ruchu otwarto dopiero przed tygodniem, ośrodek narciarski był i jest nieczynny. Ze względu, że zginęło niedawno kilka osób na wulkanie, znacznie zaostrzono przepisy. Oprócz obowiązkowego zgłoszenia wyjścia na wulkan, można to tylko zrobić z licencjonowanym przewodnikiem, w grupie nie więcej niż 12 osób (wcześniej dopuszczano nawet 24). Alert wulkaniczny ma poziom żółty, czyli wulkan nie jest całkowicie spokojny. Ponadto. w ostatnich dniach spadł prawie metr świeżego śniegu, na ten dzień spodziewany jest opad 20cm, a na kolejny 40-50cm. Co do tej informacji się zdziwiłem, bo następny dzień miał być dosyć ładny, niestety jak to w górach, prognoza się zmieniła. Gospodarz mojego hostelu opowiadał, że przez zamykanie dostępu do Villarrici i zaostrzanie możliwości  wejścia na wulkan, splajtowała połowa firm turystycznych i część hosteli. Ze względu, że mało kto ma okazję teraz dotrzeć na wulkan, bardzo taka ekspada pozdrożała, z 40000-50000pesos, do 90000 i min.  6-ciu uczestników.

Wiem sporo, ale nie chcę żadnych przewodników, grup..Co muszę zrobić? Być naukowcem i mieć potwierdzone doświadczenie alpinistyczne. Przynajmniej to drugie. Dałem papier anglojęzyczny o Projekcie 100 wulkanów, kopię pisma od Ambasadora Chile, życzenia od Prezydenta Polski i legitymację Klubu Wysokogórskiego w Katowicach (nie na darmo wiozę ze 3kg makulatury). Panowie się trochę zdzwili, ale nie dają za wygraną. Muszę mieć sprzęt, w tym maskę gazową i kask. Proszę bardzo. Chwilę później wymyślili jeszcze radiotelefon. Nie mam, ale mam komórkę, nie wystarczy? Wystarczy. Strażnicy parkowi wypełniają jakieś papiery, informują posterunki, że taki jeden Polak będzie się szlajał po wulkanie. Niestety, absolutnie odmówiono mi biwaku w masywie, argumentując to ochroną przyrody, erupcją, i że do 1400m mogę podjechać samochodem.

Kiedy chcesz ruszyć? Zaraz. Ale już późno i zła pogoda - słyszę. Nie jest tak źle, słońce próbuje się przebić. Kolejny dzień ma być gorszy, a na ;przykład w hostelu spotakłem Francuzkę, która trzy dni czekała, by tylko zobaczyć masyw wulkanu, bezskutecznie. Wychodząc powiedziałem, że dzisiaj spróbuję, a jak nie da rady, to będę próbował w kolejne dni. Wróciłem do hostelu, wyrzuciłem śpiwór, namiot i inne  zbędne rzeczy, wziąłem kilka kromek, kawałek kiełbasy i batona (jak zwykle nie zdążyłem później zjeść). Wybiegłem na ulicę i złapałem taksówkę, każda minuta miała znaczenie, minęła w końcu 10:00. Taksówkarz ustalił cenę na 15000pesos i nie chciał opuścić, jedźmy zatem. Po drodze zatrzymaliśmy się przy posterunku CONAF, wpisałem się i jedziemy dalej - już po szutrze. Stała pokrywa śniegu była od 900m, kierowca zdążył dojechać do 1000m z groszami, ale osobówka dalej nie dała rady. Ruszyłem pieszo, ale po chwili mijała mnie małym terenowym autkiem młoda miejscowa Chilijka. Podwiozła mnie do 1350m (jakieś 15km od Pucon). Przejaśniało się, chociaż nie było mowy zobaczyć wierzchołka Villarrici. Chilijka miała ze sobą narty. Skoro ośrodek zamknięty, to planowała sobie podchodzić kawałek i zjeżdżać. Nie ona jedna.

Ruszyłem wzdłuż jednego z wyciągów krzesełkowych do góry. Tutaj było ponad pół metra świeżego  śniegu, a na zegarku po 11:30. Pogoda szybko się popsuła. Zaczął padać śnieg. Ten pod nogami stawał się coraz bardziej kopny, po uda, po pas, by na stromym zboczu zamienić się w taflę lodu. Założyłem raki. Kawałek po lodzie, kawałek po pas w śniegu. Konsekwentnie do góry. Termometr wskazywał minus jeden stopień, a śnieg sypał ostro. Widoczność bliska zeru. Wiatr momentami, ponad 50km/h. Tylko ja i wulkan, czyli jak zwykle i tak jak lubię. Coraz bardziej niepokoiła mnie pogoda, nie tylko ze względu na pgorszenie, ale także dlatego, że uniemożliwiała dokonanie potrzebnych mi obserwacji. A mianowicie zaglądnięcia do wnętrza krateru i oceny wielkości, głębokości, ilości fumarol oraz stwierdzenia ewentualnej obecności jeziora lawowego. W przypadku aktywnych wulkanów, nie chodzi o osiąganie najwyższego punktu, tylko o poszukiwanie aktywności. Co z tego, że wejdę na około 2850m czyli szczyt, jak nie zobaczę końca swojej ręki? Jedyną rozsądną opcją było zawrócić w tych koszmarnych warunkach. Znajdowałem się na bardzo wąskiej grani, z przepaściami po obu stronach. Gdy ją pokonałem, rozpocząłem trawers stromego oblodzonego żlebu. Widoczność się poprawiła na około 20 metrów. Wysokość zbliżała się do 2000m. Śnieg sypał bez zmian. Za żlebem planowałem podjąć wiążącą decyzję. Nie dane było mi go jednak pokonać. Stało się to co brałem pod uwagę.

Trawersując, tylko połowa zębów raków miała styczność z lodem. A co gorsze, okazało się, że lód zamrzał warstwami. Dlatego wbijając rak, nie docierał on do lodu właściwego, tylko przebijał dwie-trzy warstwy, a metalowe końcówki trafiały w pustkę. Toteż musiało się to skończyć właśnie tak. Lód ruszył w dół, a ja nie mając podparcia wraz z nim. Dwie szybkie myśli - znowu to samo i że jestem na dobrej drodze zakończyć wyprawę zanim na dobre się zaczęła. A potem wyrobione nawyki. Wpierw próba hamowania czekanem i rakami, a gdy czekan mi wyrwało wraz z kijami - poza do zjazdu, głowa wysoko, raki i łokcie w śnieg i lód. Szybkość coraz większa i jakieś głazy skalne przede mną, oby nie zakończone przepaścią. Łokciem udało mi się skierować trajektorię zjazdu na mniejsze kamienie. Przywaliłem w nie rakami z taką siłą, że spadły z butów. Potem zaliczyłem dziwny lot, ale przepaści nie było, tylko niewielka dziura. Walnąłem o lód, pojechałem jeszcze w dół i utkwiłem w zaspie pod skałą. Długi opis ale zjazd błyskawiczny i na szczęście niezbyt długi, 200 metrów, lub niewiele więcej.

Kolejny punkt, to przegląd stanu zdrowia. Wpierw stwierdzenie, że jestem przytomny - jestem. Później obmacanie głowy, cała. Kask, który został w plecaku uratował mi być może kręgosłup, bo nim przejechałem po głazach. Potem sprawdzenie, czy krew z którejś części ciała na wycieka zbyt szybko. Nie, chociaż z paru miejsc coś się sączy. Dalej test rąk i nóg. Jedna ręki boli bardzo mocno, szczególnie łokieć, ale mogę zginać, nie jest połamana. Druga boli mniej, jest dobrze. Prawa noga boli, ale nic wielkiego się jej nie stało, lewa boli więcj niż mocno, na całej długości. Z bólem, mogą ją zginać. Nic mie nie będzie. Najgorsza byłaby utrata przytomności, nikt by mnie tu szybko nie odnalazł. 

Znowu mi się upiekło. Zbieram się i muszę znaleźć raki, czekan, kijki. Po półgodzinie mam komplet. Straty niewielkie, rozwalone okulary lodowcowe, termometr wewnętrzno-zewnętrzny, zgubiłem krem z filtrem. Zapasowe przedmioty mam w Pucon, ale więcej zapasu już nie mam. Być może powyższy opis wydaje się lekki, ale lekko nie było. A dalsze zejście także wymagało sporej ostrożności, stromo, lód, kilka skalnych progów do pokonania, by na końcu przedzierać się po pas w śniegu. Jeszcze miałem nadzieję, że się przejaśni i ruszę do góry, tylko innym miejscem, ale się nie przejaśniło. Wróciłem do ośrodka narciarskiego, gdzie na chwilę się chmury się trochę rozstąpiły. Poinformowałem o tym strażnika, którego napotkałem, już się o mnie martwili, że w taką pogodę jestem gdzieś tam w górze, a wieczór się zbliża.

Lubię pisać, ale jak nie było blogów, było łatwiej. A tak, skoro się zdecydowałem muszę być konsekwentny do końca. Albo pisać wszystko jak było, albo nie ma to sensu. I na pewno powyższy opis przeczyta moja Mama. Niejedno już czytała o mnie, ale znowu zachwycona nie będzie.  Mamo, radę mam tylko jedną, przyjmijmy, że to co wyżej napisałem, to tylko moje konfabulacje dla ubarwienia opisu.

Może też się nasuwać takie pytanie, czemu od początku wyprawy idę na całość i to na wulkanie, który dla wyprawy nie jest zbyt istotny? Już tłumaczę. Taka wyprawa, to jak rajdowe mistrzostwa świata. Trzeba pokonać wszystkie odcinki na maxa, by był sukces. Jeśli się kalkuluje, odpuszcza, zwłaszcza na początku, to sukcesu nie będzie. W całym rajdzie, na całej wyprawie. Nawet jak warunki są trudne, trzeba próbować.

Inne kwestia, która może nurtować, to hamowanie podczas niekontrolowanego zjazdu. Owszem są kursy uczące zachowań. Lepiej taki mieć niż nie mieć. Ale rzeczywistość ma się i tak zupełnie inaczej. Na kursie jesteśmy w grupie, na bezpiecznym zboczu, przygotowani i ułożeni do kontrolowanego ześlizgu i hamowania. Gdy dzieje się to naprawdę, nigdy przygotowani nie jesteśmy, nigdy się tego nie spodziewamy i nie wiemy co nas czeka. Tego się nie da wyuczyć w sposób sztuczny, ale można trochę poprzez praktykę, której nikomu nie życzę.

Gdy pierwszy raz zaliczałem taki zajzd, niby wiedząc jak się mam zachować, to jedyna moja myśl była taka, zaraz się zabiję. To jest tak nagłe wydarzenie, że mózg nie wie co się dzieje. Podczas każdej kolejnej takiej przygody, moje panowanie nad wydarzeniami rosło. Nie osiągnąłem jeszcze maksimum, ale ta kontrola nawet wtedy będzie niewielka. Ale właśnie od niej zazwyczaj będzie zależeć nasze życie. Podczas opisywanego zjazdu mój mózg nie był zdzwiony temu co się dzieje, tylko pozwalał myśleć i podejmować decyzje. Po tylu latach samotnych włóczęg i niebezpiecznych zdarzeń, wypracowałem w sobie jakiś instynkt przetrwania. Nawet w najbardziej beznajdziejnej sytuacji nie mogę czekać na rozwój wydarzeń tylko próbować działać, bo jak sobie sam nie pomogę, nikt mi nie pomoże.

Pieszo ruszyłem w dół, obolały. Po samym zjeździe, moje całe ciało było rozdygotane, nogi jak z waty, adrenalina. A teraz doszedł ból i nikogo, kto by mnie chciał zawieźć do Pucon. Zasłużyłem sobie. W połowie zejścia, mijała mnie rodzina Brazylijczyków, pięcioosobowa, ale mnie wcisnęli jakoś i wysadzili w Pucon. Dobre i tyle.

Jako, że wymiar kary na zboczu był niski, matka natura postanowiła mnie ukarac dodatkowo, w pełni zasłużenie. Mimo mgły, chmur, opadu śniegu, było strasznie biało. I schodząc w dół, do godzin późnopopołudniowych, nie miałem kremu na twarzy ani okularów ochronnych. Nagle około 22:00 zaczyna mnie mocno palić twarz i tracę wzrok. Nie zaskakuje mnie to wcale, klasyczny objaw ślepoty śnieżnej i spalenia twarzy. Nie pierwszy, nie ostatni raz. Co prawda sprzęt na kolejną górską próbę kolejnego dnia miałem przygotowany, ale ten objaw nic dobrego nie wrózył. Na szczęście nastepnego dnia miało spaść 40-50cm świeżego śniegu, a pogoda miała być koszmarna. To samo dzień później, w sobotę, chociaż kilka dni wcześniej miał to być piękny słoneczny dzień.

Straciłem 80% wzroku, ból oczu był trudny do wytrzymania, łzawienie. Cała noc nieprzespana i całą noc walczyłem o odzyskanie wzroku różnymi okładami wodnymi. A ręce i nogi smarowałem różnymi kremami, by mniej bolały. Mój mocno rozbudowany aparat mięśniowo-ścięgnowy nóg, znowu mnie uratował, nogi wytrzymały. O 6:00 ruszyłem do siedziby miejscowego CONAFU. Widziałem w 50%. Spalona twarz i oczy, ukryte pod komniarką i kolejnymi okularami lodowcowymi. Strażnik, który przyszedł po samochód stwerdził, że gwarantuje mi, że pogoda się nie poprawi i nie ma żadnego sensu, bym szedł na wulkan. Miał rację, a ja cały dzień spędziłem na reanimowaniu oczu i próbach odespania. Ciężki dzień, każde światło działo na mnie zabójczo. Bół powdował, że nie mogłem ani dłużej mieć oczu zamkniętych ani otwartych. Przyjąłem go z pokorą, zasłużyłem sobie na niego, jak zwykle. Pod wieczór odzyskałem poziom 80% widzenia w okularach, a rano następnego dnia już 90%. Nie spałem najlepiej, ale o 6:00 sobotniego ranka byłem pod siedzibą CONAFU. Tylko nikt nie przyszedł po auto, ale to dobrze, trwała ulewa, chmury nisko, silny wiatr, koszmarna pogoda. Wróciłem do hostelu leczyć się dalej i martwić się kolejnym opadem śniegu w masywie wulkanu.  

Poprzedni wpis z wyprawy jest:TUTAJ.

Na zdjęciach masyw wulkanu Villarrica i na nieostrym zdjęciu moja spalona twarz 34h od wystąpienia objawów, o szóstej rano.

Zanim wyruszymy w góry warto zadbać o porządne ubezpieczenie. Takie oferuje Iexpert.pl we współprazy z PZA i PZU. Więcej szczegółów: TUTAJ.

W Santiago de Chile

Podróż przebiegła bez głębszej historii. Wpierw dwugodzinny lot z Warszawy do Amsterdamu. Następnie w towarzystwie ponad 400 osób lot do Buneos Aires trwający 14 godzin i jeszcze ponad dwie godziny lotu do Santiago de Chile z przelotem obok mocno ośnieżonej Aconcagui.

Mój bagaż. Plecak główny 24kg, plecak podręczny 9kg, 7kg ubiór na sobie plus buty górskie na nogach i wypchane kieszenie czym się da. Razem 40kg. Tej liczby na wyprawach staram się trzymać. Na wulkany dojdzie około 10kg produktów spożywczych i napojów. Nie wiem dlaczego zawsze mam wrażenie, że mój bagaż jest największy, mimo że nie zabieram wielu przydatnych rzeczy, a po latach włóczęg, biorę tylko to, co naprawdę będzie mi potrzebne.

Na miejscu przywitała mnie temperatura ponad 20 stopni Celsjusza i chłodny silny wiatr od oceanu. Jako że nie przyjechałem na wakacje, tylko do bardzo ciężkiej pracy, Santiago nie zwiedzam. Miałem ku temu okazję 5,5 roku temu, a swoją wulkaniczną pracę ubóstwiam. Co nie zmienia faktu, że odwiedziłem grobowiec Ignacego Domeyki na Generalnym Cmentarzu i jego dom z tablicą pamiątkową w śródmieściu. A propos cmentarza, jest przepiękny, wspaniałe grobowce, architektura wysokiej klasy, podobny jest zresztą w Buenos Aires.

Zająłem się zatem kwestiami organizacyjnymi. Szeroko pojętą logistyką i zezwoleniem na wyprawę z DIFROL (autorización de expedición). Zezwolenie dotyczy mojej działałności w strefach przygranicznych (DIFROL to instytucja, która zajmuje się ich ochroną). Generalnie nie dają zezwoleń na samotną eksplorację Andów, bo to ponoć niebezpieczne :). Ale jak to w życiu, od reguły bywają wyjątki i zezwolenie dostałem (pomógł list Ambasadora Chile w Polsce oraz moje doświadczenie). Innym miejscowym wymogiem, jest zgoda parków narodowych, gdy dany teren jest ich częścią. W praktyce, większość ignoruje te biurokratyczne wymogi. Ja ze względu na skalę działalności i czas jaki tam spędzę, muszę unikać problemów i strat czasowych. Dlatego działam lege artis.

Nigdy nie znałem hiszpańskiego, na poprzedniej wyprawie po Ameryce Południowej na szybko się poduczyłem i na szczęście szybko sobie przypominam tamtą wiedzę, wspomagając się rozmówkami. Pod względem znajomości języków obcych niewiele się zmieniło, angielski najczęściej jest mało pomocny. Ale może to i dobrze, bo hiszpański w brzmieniu jest śliczny.

W Santiago również niewiele się zmieniło. Ludzi pełno, dużo bogactwa ale i sporo biedy, metro i autobusy działają świetnie.

Przede mną podróż do Pucon pod wulkan Villarrica.

Kilka informacji praktycznych: kurs dolara waha się pomiędzy 688-703 pesos a euro pomiędzy 730-740 pesos, zależy od miejsca i kantoru (cambio de divisas). Zatrzymałem się w sympatycznym hostelu Bellavista, ceny zaczynają się od 9900 pesos (w tym niewielkie śniadanie). Metro kosztuje pomiędzy 600 a 700 pesos z kawałkiem, zależy od pory dnia, funkcjonuje również rodzaj plastikowej karty. Kilka cen. Autobus z lotniska kosztował 1500 pesos, półtoralitrowa woda w markecie (supremercado) to ok. 500 pesos, a półlitrowy napój w budce na mieście ok. 500 pesos. Chleb tostowy 1500-2000pesos, jeden banan ok. 150 pesos, jeden pomidor ok. 250 pesos.

Następny wpis z wyprawy jest: TUTAJ.

Na zdjęciach - Santiago - grobowiec Ignacego Domeyko na Cmentarzu Generalnym, tablice pamiątkowe na domu, w którym mieszkał, rzeka niosąca stopione andyjskie śniegi (idzie lato), Plaza de Armas.

Takie chwile jak ta, zawsze są bardzo miłe.

Wieloletnia, konsekwentna działalność górska i podróżnicza, ogromny trud i praca. Liczne wyrzeczenia, podejmowane ryzyko i pieczołowite przygotowywanie wypraw, tak aby odniosły sukces. Nie jest to łatwe. Dlatego cieszy, gdy ktoś to docenia.

Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za życzenia związane z kolejną wyprawą w ramach PROJEKTU 100 WULKANÓW i przekazanie Flagi Narodowej. Będzie mi towarzyszyć w Ameryce Południowej i Północnej.

z górskim pozdrowieniem

Grzegorz Gawlik

Strona 1 z 80

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

box 6 kontynentow

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.