a2b2

trojka 225x150

TVN box

swiatsiekreci2016

teleexpress225px2

genis.pl

portal gorski 225x150 box

slaskie box

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed
Grzegorz Gawlik

Grzegorz Gawlik

Fotografie mówią wszystko, ale kilka zdań też napiszę. Chociaż nie... zdjęcia nie mówią wszystkiego. Albo jeszcze inaczej. Zostały odpowiednio wyselekcjonowane. Co nie oznacza, że doszło do jakiejś manipulacji. Jak zawsze wszyscy byli nienagannie grzeczni. Zaś kobieca sesja fotograficzna  z nożem i młotkiem tylko mi się śniła. Lecz czy ja w ogóle spałem? Nieważne.

Po kolei. Niecałe dwa tygodnie wcześniej smażyłem się na piaskach pustyni w Dubaju. Aby złapać równowagę, wyruszyłem w Beskidy wcześniej, by w śniegach i mrozach zrobić sobie biwak. Gdzieś wyżej w górach. Taki, jak kilkaset podobnych w moim życiu.

Akcja się działa w Beskidach... ale jakich? Jedni powiedzą, że w Beskidzie Żywieckim, inni, że w Makowskim, a kolejni powiedzą: Pasmo Przedbabiogórskie. Nie ma to jednak pierwszorzędnego znaczenia.

Wielogodzinny marsz poza szlakami, w dużej mierze nocny, zmusił mnie w końcu do rozbicia namiotu. A że lenistwo zwyciężyło, nie zabezpieczyłem go. Noc zapowiadała się spokojna, choć mroźna (ponad 1100m n.p.m.), z przyjemnym szumem wiatru. Który zamienił się w huraganowy, a namiot wraz ze mną zaczął się przesuwać, a ścianki z dwóch stron mnie atakować. Musiałem przed świtem sie wygramolić z namiotu, jakoś go zabezpieczyć, by później za dnia walczyć z wiatrem i zaspami. Na szczęście miałem rakiety śnieżne. Śniegu pod dostatkiem, więc wody na herbatę nie brakowało. A połamane przez wiatr gałęzie świetnie nadały się na ognisko i do pierwszego smażenia kiełbasy w roku 2017.

Po dwóch dniach wspaniałej górskiej tułaczki, w bezludnych górach, zawitałem do Studenckiego Schronu Turystycznego "Pod Solniskiem" (Chatka Adamy, Na Adamach, w Lachowicach). Cel...a raczej cele równorzędne - świetni ludzie i 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fantastycznie, że są osoby, którym się chce organizować takie imprezy, prowadzić Chatkę i o nią dbać. Dzięki! Lista atrakcji była znaczna. Strażacy z OSP Lachowice swoją terenówką przyjechali, aby pokazać jak udzielać pierwszej pomocy. Silna grupa harcerzy z katowickiego hufca z entuzjazmem podeszła do zajęć. W międzyczasie w kotle nad ogniskiem robił się gulasz, później kiełbaski na grillu, a w kuchni kanapki z domowym smalcem, uzupełnionym ogórkami kiszonymi. Kominek się palił, herbaty nie zabrakło. Tak samo jaki licytacji nagród, których dochód został przeznaczony na Orkiestrę. Miałem okazję nie do końca poważnie opowiedzieć o wulkanach, a potem posłuchać koncertu zespołu Wariant, który specjalnie przyjechał z Dolnego Śląska. Gitara zresztą w użyciu była znacznie dłużej. A rozmowy trwały do bardzo późnej nocy, a nawet świtu. Na naszej obecności skorzystały też chatkowe koty, które najadły się do syta z zapasem na wiele dni.

Dziękuję za zaproszenie, towarzystwo, niepowtarzalny klimat. I do następnego razu.

Na zdjęciach: Beskidy, w tym Jałowiec 1110m, Chatka na Adamach (Pod Solniskiem, Lachowice), 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, strażacy z OSP Lachowice podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy. Różne pyszności, elementy pokazowo-artystyczne. Jola z kotem, Tomek w centrum dowodzenia. Gregor samotnie, jak również z Olą, Mają i Wiktorią (wokalistki na wcześniejszym zdjęciu), Kasią oraz Hanią o cudnym głosie (przyszła wokalistka). Ponadto dzielna ekipa Harcerzy z Hufca Katowice i piękne lodowe sople o poranku. 

Pokaz odbywa się do utworu Skyfall Adele. Mój zamiar był taki, aby film był publicznie dostępny, ale zarabiał na nim właściciel muzyki czyli Sony Music. Jednakże Sony zamiast zarabiać na filmie, "wspaniałomyślnie" postanowiło go zablokować we wszystkich krajach świata. Dlatego muzykę musiałem podmienić, by film był dostępny na Youtube.

Jezioro Burdż Chalifa, Dubaj - Fontanny Dubaju - nocny pokaz wody, światła i dźwięku, największy tego typu na świecie.

Burj Khalifa Lake, Dubai - Dubai Fountain - lights and music watershow by night - biggest in the world.

Fontanny Dubaju (Dubai Fountain) zajmują część 12-hektarowego Jeziora Burdż Chalifa (Burj Khalifa Lake). Uruchomiono je w 2009 roku, rozbudowano rok później. Sztuczne jezioro, de facto basen o błękitnej wodzie, posiada mocno zawiłą linię brzegową, a dostarczana do niego woda wpada rzeką z kaskadami. Jezioro otaczają - Burdż Chalifa (najwyższy budynek świata) i Dubai Mall (największe centrum handlowe świata). Ponadto są tereny parkowe, deptaki, plac zabaw, mniejsze centra handlowe (souki), apartamentowce, hotele, restauracje, ciut dalej biurowce. Po jeziorze można odbyć wycieczkę łódką.

Same fontanny umiejscowione zostały przy Dubai Mall i Burj Khalifa, mają 275m długości, zainstalowano 6600 świateł i 25 kolorowych projektorów. Pokazy ich możliwości z muzyką i światłem odbywają sie codziennie (nieodpłatnie). Podczas mojego pobytu rozkład pokazów przedstawiał się tak: 13:00 i 13:30 (w piątki 13:30 i 14:00), wieczorami od 18:00 do 23:00 co 30 minut. 

Pokaz trwa tyle, ile podkład muzyczny. A są nim współczesne przeboje, jak i muzyka arabska. Czyli od ponad 2 do 5 minut. Lista wykorzystywanych utworów jest długa. Obejrzałem ponad dziesięć pokazów i najbardziej podobało mi się połączenie możliwości fontann z utworem Time to Say Goodbye (Andrea Bocelli & Sarah Brightman), może dlatego, że go bardzo lubię. Jak również z utworem Skyfall - Adele. Tutaj mogły być dwa powody, efektowny pokaz świetnie współgrający z muzyką oraz fakt, że wcześniej obejrzałem w Burdż Chalifa wystawę poświeconą James`owi Bond`owi, (poświęcę jej następny artykuł z Dubaju).

Ogromna przestrzeń, przeróżne wodne figury w takt muzyki, a przede wszystkim wystrzały wody do 150m wysokości. Nie ma niczego podobnego na świecie. Pokaz szczególnie atrakcyjnie prezentuje się po zmroku. Jako ciekawostkę dodam, że z kolei największy pokaz typu światło i dźwięk oferuje Hong Kong, film z pokazu można zobaczyć: TUTAJ (środkowy film).  Filmy z pokazu fontann w Dubaju są: Fontanny Dubaju - największy na świecie pokaz - woda - światło - dźwięk.

Widziałem podobne pokazy w wielu miastach na świecie, ale Dubaj przebił je bez wątpienia swoją gigantomanią. Turyści lubią wszystko co największe i jedyne na świecie, więc chętnie oglądają wodne pokazy. Od strony technicznej, to bardzo poważne przedsięwzięcie. Zresztą cena budowy około 220mln USD mówi sama za siebie. Otoczenie jeziora jest zagospodarowane na wysokim poziomie, choć część budów w jego sąsiedztwie trwa. O ile po zmroku pokaz jest efektowniejszy niż w dzień, to i gdy jasno też warto tutaj zajrzeć. Turkusowy błękit jeziora, eleganckie otoczenie - także są godne uwagi.

Jestem pod wrażeniem Dubaju, który z miasta, gdzie nikt nie przyjechałby na wakacje, stał się jednym z najchętniej odwiedzanych i pożądanych miejsc turystycznych świata. Jak widać, nie trzeba mieć tysiącletnich zabytków, by przyciągać miliony turystów. Trzeba jednak mieć pieniądze, by wybudować ekstremalne obiekty i je wypromować. Inna sprawa, że Dubaj woli turystów z grubym portfelem i wiele działań podporządkowuje tylko im. Szanuję, że Arabowie z Emiratów mają odwagę na realizację szalonych projektów inżyniersko-architektonicznych i nie wstydzą się, że nastawieni są przede wszystkim na klienta zamożnego. Co nie stoi w sprzeczności z tym, że  w Dubaju każdy turysta, z każdym portfelem, znajdzie coś dla siebie.

Jedni, mogą zjeść podwieczorek w Scoopi Cafe, gdzie deser o nazwie "Black Diamond", wykonany z jadalnego 23-karatowego złota, irańskiego szafranu oraz włoskich trufli, kosztuje blisko tysiąc dolarów amerykańskich. Drudzy, w "spożywczaku" albo w supermarkecie, mogą kupić kawałek ciasta bananowego lub pączka za ćwierć dolara czy pół.

Na zdjęciach: Fontanny Dubaju i Jezioro Burj Khalifa - w dzień i w nocy - wraz z otoczeniem. 

Dubaj - każdy słyszał o tym mieście, choć nie każdy wie w jakim leży kraju. Burj Khalifa - każdy słyszał o najwyższym budynku położonym w Dubaju, choć nie każdy wie jak się nazywa. Po polsku powiemy Burdż Chalifa, a wysokość budowli wg różnych źródeł: 828m, 829m, 829,8m. Ostatnia część wieży, to urządzenia techniczne i nadawacze (iglica). Mało kto jednak wie, że kiedyś w Polsce była najwyższa konstrukcja na świecie zbudowana przez człowieka. Mianowicie wieża radiofoniczna w Gąbinie mierząca 646m wysokości, która zawaliła się podczas prac konserwatorskich w 1991 roku.

Burdż Chalifa to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Dubaju. W tej chwili. Bo miasto ma tak ambitne pomysły, że przebiją one wszystko co dotąd tutaj zbudowano. Już szykuje się do EXPO w 2020 roku. Dubaj obecnie liczy jako aglomeracja ponad 2,5mln mieszkańców. Jest stolicą emiratu o tej samej nazwie, jednego z siedmiu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Aktualnie panuje w nim emir Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Wzdłuż wybrzeża miasto rozciąga się przez ok. 70km, a w głąb pustyni dochodzi do 20km.

Wieża Chalifa, początkowo zwana Wieżą Dubaju, liczy 163 użytkowe piętra, a wysokość do dachu to 621m. Wyżej jest iglica. Wewnątrz są apartamenty, Hotel Armani, elementy rekreacyjno-sportowe z basenami, restauracje. 57wind porusza się z prędkością do 10m na sekundę. Są też dwa tarasy widokowe. Na 125 piętrze (At the Top, 456m nad ziemią) i otwarty w późniejszym czasie na 148 piętrze (At the Top - Burj Khalifa SKY, 555m nad ziemią). Oprócz wysokości różni je znaczna różnica w cenach biletów.  

Z góry zobaczymy nie tylko bezpośrednią okolicę wieży - Dubai Mall, fontanny, ale także cały szereg okolicznych drapaczy chmur. Gdzie indziej, by imponowały swoimi wysokościami, przy Burdż Chalifa wyglądają mizernie. Wielopasmowe arterie i niezliczona ilość trwających budów, jak również pustynne tereny i Zatoka Perska. To wszystko zobaczymy z tarasów widokowych.

Burdż Chalifa zaczęto budować w 2004 roku, prace zewnętrzne skończono w 2009 roku, oficjalnie otwarto 4 stycznia 2010 roku. Kosztowała półtora miliarda amerykańskich dolarów. Inwestorem było przedsiębiorstwo Emaar, które odpowiada za wiele inwestycji w Dubaju.

Mocno piramidalno-spiralny kształt wieży inspirowany jest kwiatem hymenocallis oraz arabską architekturą. Wokół Burdż Chalifa trwa nadal mnóstwo potężnych inwestycji, ale już teraz skoncentrowano w tym miejscu największe centrum handlowe świata z akwarium. Ogromne powierzchnie fontann, apartamentowce, hotele, biurowce. Tą część miasta nazywa się Downtown Dubai. Wieża znajduje się kilometr od najbliższej stacji metra, połączona jest z Dubai Mall. Okolicom Burdż Chalifa poświęcę kolejne artykuły.

Wszystko wskazuje, że Burj Khalifa już niedługo będzie najwyższym budynkiem świata. Chociaż przebić go miała Wieża Azerbejdżan (Azerbaijan Tower), zbudowana koło Baku i mierząca 1054m, to tak się nie stanie. Termin rozpoczęcia budowy minął i nie wiadomo kiedy i czy pojawi się nowy? Nic straconego. W Arabii Saudyjskiej już trwa budowa Jeddah Tower - od nazwy miasta (wcześniej pod nazwą Kingdom Tower). Zamiast planowanej jednej mili (ok. 1600m), wieża ma mieć 1008m wysokości, a poddasze z obserwatorium ma być umiejscowione na prawie 640 metrach. Budowę rozpoczęto w 2013 roku, zakończyć się ma w 2020 roku. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie zamierzają pozostać w tyle i w Dubaju ma stanąć wieża, której obecna nazwa brzmi: The Tower at Dubai Creek Harbour. Pewnie ostatecznie zostanie zmieniona na przystępniejszą (krótszą). Wysokość budynku ma wynieść 1100m, w 2016 roku rozpoczęto prace budowlane, których zakończenie wyznaczono na rok 2020.

Póki co, na zdjęciach Burj Khalifa - obecnie najwyższy budynek na Ziemi, szczególne efektownie prezentujący się w pełnym podświetleniu nocą. Wigilię Bożonarodzeniową spędziłem właśnie tutaj. 

Strona 1 z 106

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.