Artykuły

Przewodniki Turystyczne

Moda na tężnie solankowe w województwie śląskim - Jaworze, Dębowiec, Radlin i inne

Tężnia solankowa w Radlinie koło Rybnika.
Wpierw wypadałoby wyjaśnić co to jest tężnia solankowa? W skrócie, to rodzaj inhalatorów (solny aerozol). Konstrukcja tężni to drewno i gałęzie tarniny. Wysokość tych budowli to nawet kilkanaście metrów. Doprowadza się solankę na jej szczyt, tak by spływała, rozbijając się o gałązki tarniny. Inhalacja najefektowniejsza jest w słonecznie i wietrzne dni. Kiedyś tężnie budowano w miejscach, gdzie był dostęp do solanki na miejscu, dzisiaj solankę można dowieźć. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, reumatyzmu, niedoczynności tarczycy, alergii, zaburzeń snu, nerwic i ogólnego wyczerpania. Solanka wykorzystywana jest do wielu zabiegów, także jej termalna odmiana, a lista dobroczynnych właściwości jest bardzo długa. Wymienię choćby: opóźnia proces starzenia, przyśpiesza gojenie się ran, rozstępów, cellulitu, działa przeciwzapalnie, poprawia przemianę materii. Wykorzystywana jest w ginekologii i dermatologii. Solanka jest bogata w jod, często o większym stężeniu niż ten występujący nad morzem.  

Mieszkańcy województwa śląskiego nie muszą jeździć do Ciechocinka czy Inowrocławia, by skorzystać z tężni solankowych. Dużo mniejszych, ale zawsze.

TĘŻNIA W JAWORZU koło Bielska Białej

Uruchomiona pod koniec 2014 roku. Położona jest w Parku Zdrojowym. Ma kształt rotundy, jest zadaszona. Inhalacja polega na spacerowaniu wokół tężni. Solanka dostarczana jest z pobliskiego Zabłocia, chociaż pod Jaworzem też są jej złoża. Solanka z Zabłocia, jodowo-bromowa, wydobywana jest od końca XIX wieku. Słynie z bardzo wysokiej jakości. Dostępna jest na rynku w plastikowych butelkach jako solanka inhalacyjna, do kąpieli, zapachowa, w mydle.

TĘŻNIA W DĘBOWCU koło Skoczowa i Cieszyna

Dębowiec ma własne pokłady solanki jodowo-bromowej. Wydobywa się tutaj też gaz ziemny. Tężnię w centrum wsi oddano do użytku w lecie 2014 roku. Składa się z trzech fragmentów tworzących koło. Można spacerować  na zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie niewielki placyk. Solanka z Dębowca, jak przystało na wodę leczniczą, posiada jedną z najwyższych w świecie koncentrację takich minerałów jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen. W pobliskim Strumieniu (koło Jeziora Goczałkowickiego) działa od połowy 2009 roku fontanna solankowa (wykorzystuje solankę z sąsiedniego Zabłocia).

TĘŻNIA W RADLINIE pomiędzy Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim

Największa z trzech opisywanych, chociaż nieduża. Z jednej strony zadaszona. Uruchomiona została w drugiej połowie 2014 roku, ma 21 m długości i 7 m wysokości, a w 2017 roku obok uruchomiono brodzik do hydroterapii. Solanka dowożona jest z Zabłocia, Dębowca lub z Ciechocinka. Tak jak w Jaworzu i Dębowcu, obok znajduje się również plac zabaw dla dzieci.

Z innych lokalizacji w województwie śląskim, tężnię-fontannę ma Ustroń (od marca 2015), a inhalatorium solankowe Jastrzębie Zdrój (od końca 2015). Brak własnej solanki nie stoi na przeszkodzie w wybudowaniu tężni, można ją dowieźć. Dlatego tego typu inwestycje planują: Wisła, Tychy. Katowice (w dzielnicy Zadole), Racibórz, Rybnik, Siemianowice Śląskie. A gmin z podobnymi planami jest z pewnością więcej. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search