Blog

Blog

NEPAL – trekkingi Wokół Manaslu, do Annapurna BC, Pokhara, Dolina Katmandu

Niedawno powróciłem z kolejnej wizyty w Nepalu, z dwóch trekkingów – WOKÓŁ MANASLU i DO SANKTUARIUM ANNAPURNY (PAMIR.PL). Pogoda dopisała, wszyscy Uczestnicy osiągnęli założone cele i bezpiecznie wrócili do kraju – GRATULACJE !

Pierwsza grupa wystartowała na przepiękny Trekking wokół Manaslu. Dwa tygodnie wędrówki zwieńczyliśmy Przełęczą Larke 5160m n.p.m. oraz wycieczkami na granicę z Tybetem 5000m i w rejon Bazy pod Manaslu oraz lodowca Manaslu. Gorszy pogodowo dzień i opad śniegu zawrócił nas w tym ostatnim przypadku z ok. 4500m n.p.m. Mięliśmy też jednego dnia opad śniegu, dzięki czemu w kolejny bezchmurny, podziwialiśmy zaśnieżone himalajskie szczyty, doliny i lasy. Obcowaliśmy z przyrodą, kulturą lokalnych ludów i zwiedzaliśmy buddyjskie klasztory. Chodziliśmy po wiszących mostach, odwiedziliśmy lodowcowe jezioro Birendra 3630m, zbieraliśmy na granicy z chińskim Tybetem saligramy czyli himalajskie amonity, a to w końcu 5000m n.p.m. Do tego wspaniałe widoki na liczne himalajskie pasma, z Manaslu i rejonem Annapurny na czele. Delektowaliśmy się lokalną kuchnią: dal bhatem, pierożkami momo, lokalnymi zupami, tybetańskim chlebem. W dolinach zajadaliśmy się pysznymi owocami. A na koniec trekkingu zwiedzaliśmy Dolinę Katmandu – z samą stolicą, ale także miasto Patan (Lalitpur), Swayambu Stupę (Świątynię Małp), Boudhanath Stupę i hinduistyczną Pashupatinath Temple.

Drugi znacznie krótszy trekking prowadził do przepięknego Sanktuarium Annapurny. Bardzo urozmaicona trasa oferuje mnóstwo atrakcji. Słynny punkt widokowy Poon Hill 3210m z widokami na Annapurnę i Dhaulagiri. Była wysokogórska dolina rzeki Modi Khola. Wspaniała święta góra Machapuchare, a przede wszystkim Południowa Baza pod Annapurną 4130m. Gdzie wspaniałe widoki m.in. na Annapurnę I z Lodowcem Południowym, Annapurnę Południową i Hiunchuli. Jedliśmy steki z jaka i ser z mleka jaka czy himalajską szarlotkę. Były termalne źródła w Jhinu Danda, a na koniec Pokhara z Wyspą Miłości i jeziorem Phewa oraz zabytki Doliny Katmandu.

Polskę żegnałem pod koniec października, witałem na początku grudnia, goszcząc przed samym wyjazdem na bardzo fajnej imprezie miesięcznika NPM – Jesiennej Zadymie w Dolinie Roztoki w Tatrach, czego dotyczy pierwsze zdjęcie. Niedawno pisałem o tym wydarzeniu. Prosto z Tatr udałem się do Nepalu.

NA ZDJĘCIACH: Na pierwszym zdjęciu fragment relacji z Jesiennej Zadymy Magazynu NPM. Następnie zdjęcia z trekkingu Wokół Manaslu. Jest oczywiście ośmiotysięcznik Manaslu, klasztor w Samogan ok. 3600m, jezioro Birendra 3630m i lodowiec Manaslu, przełęcz graniczna z Tybetem 5000m oraz przełęcz Larke 5160-65m. Na zdjęciach także tibetan (gurung) bread i pierożki momo. Można dotrzeć dziki miód i pomidory drzewne. Także banknot 1000 rupii nepalskich ze słoniem i Mount Everestem. W drugiej części galerii Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny. Na zdjęciach dolina Modi Khola, Annapurna Base Camp (baza południowa, Annapurna I, Annapurna Południowa, Machapuchare. Jest też Pokhara i Dolina Katmandu – ruiny wieży Dharahara, Boudhanath Stupa, Durbar Square, produkcja pościeli, a na ostatnim zdjęciu pustynny Pakistan.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search