Blog

Blog

Przesyłka ze Szwecji - profesor Jan F. Rabek

Uwielbiam takie historie. Pewnego dnia dzwoni telefon. Ze Szwecji, ze Sztokholmu. Rozmówcą okazuje się Profesor Janusz Rabek. Mówi że kibicuje mojemu PROJEKTOWI 100 WULKANÓW, jest pełen uznania dla dotychczasowych osiągnięć. Dodaje, mam już 84 lata, swoje pod względem działalności podróżniczej zrobiłem (choć to nieprawda o czym piszę niżej). Mam książkę i mapy trudno dostępne, które Ci wyślę. Bo Tobie się przydadzą. Nasza rozmowa była długa i serdeczna. Niewiele później listonosz doręczył mi materiały od profesora. Rzuciłem zaplanowane rzeczy i zanurzyłem się w lekturze.

Przewodnik po Górach Świata, w tym wulkanach. Autor: Michael R. Kelsey, oryginalny tytuł Guide to the Worlds Mountains. Książka zawiera 377 map, 380 zdjęć i liczy sobie 800 stron, na których też krótkie opisy na temat dróg wejściowych na góry i wulkany całego świata. Jest to drugie wydanie z 1984 roku, pierwsze miało miejsce w 1981r. Historia dzięki której profesor wszedł w jej posiadanie jest ciekawa. Panowie spotkali się w Kolumbii, później profesor jako naukowiec: Royal Institute of Technology, Department of Polymer Technology, Stockholm, Sweden - wysłał zapytanie w sprawie wulkanu Sangay w Ekwadorze. Odpisała Venetta Kelsey ponieważ Michael był wtedy w Chinach.  Zachował się list z 7 maja 1984 roku.

Druga pozycja to atlas z mapami z różnych zakątków świata wydany przez Włoski Klub Alpejski w 1972 roku – Club Alpino Italiano, Atlante di Alpinismo Italiano nel Mondo ad opera di Mario Fantin. Lubię porównywać dane, opisy, mapy, rozmiary lodowców na przestrzeni lat. 

Profesor jest wyśmienitym dowodem na to, że wiek nie gra większej roli o ile potrafimy przejść przez życie dbając o siebie, szanując je. Materiały dostałem, bo profesor już nie planuje bardzo górskich wypraw, ale mimo 94 lat napisał w liście do mnie to co dla niego jest oczywistością, niczym niezwykłym, ale ja wiem że dla wielu 30- czy 40- latków jest nawet nie do pomyślenia. Profesor w najbliższych miesiącach planuje wyjazd do islandzkiego Interioru samochodem 4x4, wyjazd do Algierii w rejon Tuaregów oraz kolejny do Czadu. I wiek nie jest żadną przeszkodzą do takich eskapad. Ograniczenia są w głowie i ewentualnie w ciele, gdy nie zadbaliśmy o nie.  Profesor Rabek był również uprzejmy przesłać skrócony wykaz swoich wspinaczek i wypraw. Jest imponujący. Pełen podziw i szacunek oraz uwielbienie od pierwszego wejrzenia. Też tak chcę, dożyć takiego wieku przy takiej sprawności i pasji do podróżowania. Tego ostatniego mi nie brakuje, zdrowie dopisuje – i za wszelką cenę musi tak pozostać. 

Kim jest Profesor Janusz Rabek, w międzynarodowym świecie naukowym znany jako Jan. F. Rabek?

Emerytowany profesor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.  30 lat był profesorem w Królewskiej Politechnice i Akademii Medycznej w Sztokholmie. Wykładał na uczelniach w Polsce, Szwecji, Francji, Chinach i Japonii. Autor i wydawca 14 książek z zakresu chemii polimerów w wydawnictwach Wiley (Anglia), Springer Verlag (Niemcy), Elsevier (Anglia), CRC (USA) oraz 180 publikacji oryginalnych i przeglądowych w czasopismach naukowych. Prowadził badania degradacji i stabilizacji polimerów oraz polimeryzacji dla zastosowań w medycynie. Podróżnik, wspinacz, grotołaz.

Od siebie dodam, że substancje chemiczne którymi są polimery zawsze postrzegałem jako fascynujące dzieła. Natury i człowieka (polimery syntetyczne). Tych ostatnich w dużych ilościach używam na wyprawach. Każdy z nas ich używa na co dzień.

Ci co mnie znają i śledzą moje wyprawy, nie tylko wulkaniczne, wiedzą że przygotowanie wypraw jest zawsze pieczołowite w oparciu o wartościowe źródła, często naukowe. Wiem że dzisiaj prawie nikt tak nie robi. Kupuje się bilet, leci i jakoś to będzie. Wiele swoich sukcesów zawdzięczam świetnemu przygotowaniu wypraw i zebraniu odpowiednich materiałów i informacji. Do niektórych źródeł dotarłem bardzo skomplikowanymi drogami, bo na przykład okazywało się, że w Polsce jest tylko jedna taka książka albo trzeba ją sprowadzić z końca świata. Pomocy w uzyskaniu źródeł wiedzy udzieliło mi już sporo osób za co jestem niezmiernie wdzięczny. Nierzadko to byli profesorowie, ambasadorzy czy Polacy na emigracji. Zebranie materiałów przed niektórymi wyprawami  kosztowało tysiące złotych. Ale nagrody w postaci sukcesów wypraw zawsze były tego warte. Niezmiernie się cieszę, że mam takie wartościowe okazy od Profesora Rabka. Że pomyślał o mnie, zadzwonił, wysłał. To są przepiękne chwile w życiu. Dziękuje Profesorze!

P.S. Miło sobie korespondujemy z Profesorem, który mi przysłał kolejną fantastyczną książkę, po wulkanach Nowej Zelandii: Volcanoes of the South Wind, Karen Williams. Świetna pozycja, ciekawe materiały tekstowe, dużo zdjęć, mapki, grafiki. Jedna z wypraw PROJEKTU 100 WULKANÓW z pewnością obejmie Nową Zelandię, zbieram odo jakiegoś czasu materiały.  

Na zdjęciach to o czym pisałem, w tym fragmenty książki i atlasu. 

 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2021 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search