Blog

Blog

DUBAJ – wielki plac budowy, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nowa część miasta - Dubai Marina.

Spotkany w Dubaju Amerykanin Cliff, który był tutaj 12 lat wcześniej, powiedział: "nie poznaję miasta. Większości stojących teraz budynków nie było. Aż strach pomyśleć jak to miasto będzie wyglądało za kolejne 12 lat?"

Otóż to. Chociaż wiele już powstało, Dubaj jest w permanentnej budowie na wielką skalę. Miasto ma 70 kilometrów długości i 20 szerokości. Z pustyni wyrastają setki wieżowców i powstaje drugie tyle. W różnych miejscach. Wiele z nich będzie miało po 200-300 metrów wysokości, kilka 400-500 metrów. A najwyższy, Burdż Chalifa 828m, zastąpi The Tower at Dubai Creek Harbour, który ma osiągnąć 1192m. Przeznaczenie budynków: biurowe, mieszkalne, hotelarskie. A propos tych ostatnich, w Dubaju zaobserwowałem takie zjawisko. Postawiono luksusowy hotel-drapacz chmur. Wokół niego powstaje kilkanaście innych budynków, budowane są drogi. Hałas non stop. Kurz wszędzie. W okolicy jeden wielki plac budowy i nie ma niczego godnego uwagi. A noclegi po kilkaset dolarów za pokój. I taki hotel ma klientów. Zakładam, że w środku też są jakieś restauracje, kasyno czy strefa spa and wellness, więc można z hotelu nie wychodzić. Jednakże, by coś zobaczyć w Dubaju, bez auta lub taksówki się nie obejdzie - i to będą długie przejazdy. Dla mnie to irracjonalne. Za darmo bym z takiego hotelu nie skorzystał, ale o gustach się nie dyskutuje. Zwłaszcza, że jest nas, ludzi, już 7,5 miliarda.

Wieżowce i wielopasmowe arterie to nie wszystko, co się buduje w Dubaju. Zresztą te ostatnie są w nocy przesadnie oświetlone. Ale kto bogatemu zabroni?

Powstają kolejne wielkie centra handlowe, parki rozrywki. Za Burdż Chalifa wykopano kanał, który łączy Zatokę Perską z Dubai Creek. Wyspa-palma Jumeirah jest już w większości zabudowana. Poprowadzono na nią nawet nadziemną specjalną kolejkę. Nieopodal trwa budowa większej wyspy-palmy Jebel Ali. Zabudowywany też jest archipelag sztucznych wysp The World, przedstawiających zgodnie z nazwą - Ziemię (konkretne państwa).

Dubai International Airport robi się za ciasne, dlatego na bazie lotniska Al-Maktoum planuje się stworzenie giganta na przynajmniej 120 mln pasażerów. W 2020 Dubaj, jako pierwsze miasto w tej części świata, będzie gościło światową wystawę EXPO. Istnieje projekt budowy nowego portu, z dużym naciskiem na statki wycieczkowe, w pobliżu ma stanąć wysoka na 135 metrów latarnia morska. W planach jest też rozbudowa metra, budowa hotelu podmorskiego, a nawet sztucznej góry, by w tym pustynnym zakątku było więcej opadów deszczu. Nie lekceważyłbym tych szalonych arabskich pomysłów. Oni są zdolni do wszystkiego.

Emiraty budują specjaliści z najwyżej rozwiniętych technologicznie krajów świata, a czarną robotę wykonuje głównie zaciąg robotników z Azji Południowo-Wschodniej.

Dygresja. Dubaj traci swoją elitarność, tak samo jak straciły ją choćby - indonezyjska wyspa Bali czy Tajlandia. Bo co interesuje osoby naprawdę zamożne? Być tam, gdzie większość nie może. A w Dubaju, na Bali czy w Tajlandii może być niemal każdy. Znaleźć tani przelot, tani nocleg, tanio zjeść - nic trudnego. Paradoksalnie, coraz częściej taniej można spędzić wakacje w Indonezji, Tajlandii czy w Emiratach Arabskich, niż w Polsce. Owszem, w Dubaju znajdziemy ekstremalnie drogie hotele i restauracje, gdzie człowiek z ulicy nie wejdzie, ale to już nie to samo. Pochwalić się pobytem w Dubaju może milioner, który korzystał tylko z ekskluzywnych dubajskich atrakcji, jak i backpackers, który przyleciał tanią linią, spał w hostelu i jadał w barach obsługujących tysiące robotników z Półwyspu Indyjskiego, Filipin i państw sąsiednich.

Na szczęście, dla osób zamożnych, jest jeszcze sporo naprawdę ekskluzywnych miejsc na świecie, które mogą odwiedzić nieliczni.

Na zdjęciach: budowy wzdłuż Sheikh Zayed Road, m.in. w Business Bay, w rejonie Burdż Chalifa, na palmie Jumeirah, nad Dubai Creek od strony Szardży, nowy wybudowany kanał, oraz w Dubai Marina 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search