Blog

Blog

Stan wyjątkowy w TAJLANDII

Bangkok

Protesty w stolicy Tajlandii - w Bangkoku, rozpoczęły się pod koniec listopada 2013r. Teraz w prowadzono w części kraju stan wyjątkowy. Podczas zeszłorocznej wyprawy w Bangkoku byłem pod koniec października i na początku listopada.

Zwiedzając miasto odwiedziłem między innymi dzielnicę rządową i pisałem tak: „Następnie kręciłem sie po okolicy, gdzie jakiś pomnik króla na koniu, chyba Ramy V, budynek Parlamentu, budynki rządowe, ogrodzony wodą pałac Chitralada, gdzie obecnie ma mieszkać król z rodziną. W tym rejonie było pełno policji, z tarczami, drutem kolczastym. Czyżby obywatele byli niezadowoleni z panowania króla Bhumibola Adulyadeja Ramy IX i szykowali atak?”

Duże siły policji w gotowości bojowej chroniły wszystkie ważniejsze budynki rządowe. Dzisiaj wiadomo, że przed obywatelami, którzy są niezadowoleni nie z panowania króla, a z rządów premier Yingluck Shinawatry. W szczególności demonstracje antyrządowe spowodowane są pracami nad ustawą amnestyjną, która mogłaby umożliwić powrót do kraju Thaksina Shinawatry – brata obecnej premier, skazanego za korupcję.

Szkoda by było, aby obywatele Tajlandii z powodu walki z korupcją stracili część dochodów z turystyki. Za to co robią należy im się wielki szacunek, a ja osobiście uważam, że mimo protestów Tajlandia jest bezpiecznym krajem. Zachowanie zwykłych środków ostrożności oraz unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje, pozwoli na udane wakacje.

To niesamowite, że obywatele Tajlandii w takiej sprawie potrafią się tak zmobilizować, tak walczyć, nawet kosztem utraty turystów i zarobków. Coś mi się wydaje, że my Polacy w podobnej sytuacji, co najwyżej ponarzekalibyśmy w czterech ścianach i dla świętego spokoju nie zrobilibyśmy nic.

Poniżej linki do moich zapisków z bloga, gdy przebywałem w Bangkoku oraz galeria zdjęć:

Blog Bangkok cz.2

Blog Bangkok cz.1

Na zdjęciach: dzielnica rządowa w Bangkoku, na drugim zdjęciu Parlament.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search