a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

Tirana - czy warto odwiedzić albańską stolicę?

Tirana, bunkier z czasów komunizmu. Tirana, bunkier z czasów komunizmu.
Ciężko polecić Tiranę jako atrakcję turystyczną, ale jak każda stolica, trochę zaciekawia. Jaka jest? Jak wygląda stołeczne miasto Albańczyków? Z pewnością warto zrobić sobie kilkugodzinny spacer. W okresie letnim, w potężnym upale. I nie należy spodziewać się nadmiaru atrakcji. Największym zabytkiem jest nieduży i klasyczny w wyglądzie - meczet Etehem Bey z XVIII w. przy centralnym placu Skanderbega (XV-wieczny albański bohater narodowy). Za nim znajduje się wieża zegarowa. a w okolicy sporo średniej urody budowli muzeów i ministerstw. Jest też katedra i parlament, obok którego trwała budowa ogromnego meczetu (mniej więcej 60% mieszkańców kraju deklaruje islam jako wyznawaną religię).

W mieście jest kilka szklanych wieżowców, kolejne w budowie, niektóre przyzwoite architektonicznie. Parki, bulwary. Pozostałości zamku, którego budowę skończono ok. 1300 roku (Forty Justyniana), grobowiec Kapllan Pasha z XIX w. (albański generał). Niedaleko rzeki Lana znajduje się kamienny most z XVIII w. - Ura e Tabakëve (Tanners` Bridge), a w pobliżu muzeum w kształcie piramidy - bunkry z czasów komunistycznych.

Zwiedzając, lubię obserwować ludzi, ruch uliczny, jak żyje miasto. Przysiąść, przystanąć gdzieś z boku w tym celu. Spacerować bez pośpiechu, czasami bez celu, by dotrzeć do różnych dziwnych zakamarków.

Tirana nie jest szczególnie dużym miastem. Liczba mieszkańców przekracza 600 tysięcy, zespół miejski liczy trochę więcej. Cała Albania to około 3mln mieszkańców. Miasto można podziwiać z pobliskich gór jak z góry Dajtit 1613m, na którą  można wjechać kolejką linową (sama Tirana położona jest ok. 100m n.p.m).

Ciekawostki.

w Londynie można spotkać więcej kobiet z zasłoniętymi twarzami niż w Albanii czy w Kosowie. Albanki i Kosowianki wolą kobiece stroje

Zarówno w Albanii jak i w Kosowie, także w sąsiednich krajach - mnóstwo osób pali papierosy, w tym choćby kierowcy w autobusach miejskich. Restrykcyjne zakazy tutaj jeszcze nie dotarły. Podobna sytuacja jest pod względem samochodów, które rządzą, a pieszy jest przeszkodą.  W miastach jak jest chodnik, to często służy za parking - każdy jego centymetr.  

Informacje praktyczne (VII.2016):

waluta: lek, 1 euro = 136,6 leków

Bilet autobusowy Struga(koło Ochrydy, Macedonia) - Tirana 660 denarów. Trasą przez nadmorskie Durres: 4-5h, ok. 190km.

Bilet na autobus miejski w Tiranie: 40 leków (w autobusach są pracownicy, którzy sprzedają bilety).

Autobus Tirana - Durres: 100-120 leków autobus / 200 leków mikrobus, czas przejazdu: do godziny.

Noclegi: w Tiranie jest trochę hosteli, powstają nowe. Najwięcej jest w centrum, ceny są podobne jak w sąsiednich stolicach, za łóżko w kilkuosobowym pokoju 8-12 euro. Bliżej tej wyższej kwoty możemy liczyć na śniadanie. Oczywiście WIFI jest standardem. Spałem w Tirana Backpacker Hostel, w porządku miejsce, w centrum miasta (zachowały się tam ocalałe resztki po Muzeum Nauki).

W okresie letnim w Albanii trzeba być przygotowanym na potężne upały, znacznie przekraczające 30 stopni Celsjusza w cieniu.

W Tiranie funkcjonuje system roweru miejskiego, a poruszanie po centrum ułatwiają tabliczki z wymienionymi atrakcjami turystycznymi, wskazującymi jak do nich dotrzeć. 

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.