a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

ABU ZABI (Abu Dabi) - Wielki Meczet Sheikh Zayed, hotel Emirates Palace, centrum

Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi. Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi.
Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich została przyćmiona przez Dubaj, ale nie daje za wygraną. Dubaj jako miasto jest efektowne, ale ani ładne ani urokliwe. Z Abu Zabi jest jeszcze gorzej. Bez klimatu, brzydkie. Dużo prostopadłych i równoległych ulic oraz wątpliwej urody budynków. Jest sporo wysokościowców, ale znacznie mniej niż w Dubaju, a ich architektura jest nudna. Dopiero od niedawna, więcej uwagi poświęca się estetyce i turystycznej atrakcyjności.

Abu Zabi, Abu Dabi, Abu Dhabi - wszystkie nazwy są poprawne. Jako aglomeracja jest porównywalna z Dubajem, niecałe 3mln mieszkańców (same miasta mają połowę tej liczby mieszkańców). Przy czym Dubaj trochę przewyższa liczebnie Abu Zabi i dysproporcja pewnie będzie się zwiększać.

Miasto próbuje stać się bardziej atrakcyjne, nawet nieśmiało konkurować z Dubajem, położonym w odległości 150km. Dlatego buduje się coraz ciekawsze szklane wieżowce i dlatego na wyspie Yas powstają ważne dla miasta obiekty.

Centrum - szeroko rozumiane. Oprócz nijakości, są miejsca warte uwagi. Abu Zabi kryje obiekt, którego nie ma Dubaj. Meczet Sheikh Zayed (Sheikh Zayed Grand Mosque) lśni z oddali swoją białością, oraz baśniową, obłą architekturą. Ale klasyczne arabskie minarety też są (ponad 100-metrowe). Powstał w latach 1996-2007. Jest to największy meczet w Emiratach, liczy 400x290 metrów. Wykonany z najlepszych materiałów, zdobiony, z pięknymi mozaikami, żyrandolami (z milionami kryształów Svarovskiego) i największym na świecie dywanem, sprowadzonym z Iranu (35 ton wagi).

Pomieści 40 tysięcy wiernych, a główna sala modlitewna 7 tysięcy. Uważany jest za ósmy co do wielkości meczet świata. Można go zwiedzać bezpłatnie, ale też wykupić specjalne wycieczki z przewodnikiem. By dostać sie na teren meczetu, trzeba nie tylko być odpowiednio ubranym, ale również przejść wnikliwą kontrolę bezpieczeństwa. Wewnątrz chodzi się na boso. Obok meczetu są fontanny, zieleń, kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Odwiedzany był przez znane postacie popkultury, jak Rihanna i Selene Gomez. Za robienie niestosownych zdjęć, tą pierwszą wyproszono, a tą drugą skrytykowano po ich publikacji.

W tak zwanym centrum, najfajniejsza jest długa promenada. Abu Zabi położone jest bowiem na licznych wyspach nad Zatoką Perską. Deptak ma kilka kilometrów, jest szeroki, są przy nim plaże, restauracje, a na końcu słynny The Emirates Palace. Jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata, otwarty w 2005 roku. Składa się z prawie 400 apartamentów i pokoi. Złota i marmurów nie brakuje. Architektura utrzymana jest w stylu arabskim. Ogromny obiekt zwieńczają efektowne kopuły. Emirates Palace posiada prywatną plażę, park, osoby postronne nie mogą się nawet do niego zbliżyć. Oficjalnie jest to 5-gwiazdkowy hotel z dodatkiem "deluxe" (niebywale luksusowy), ale niektórzy dają mu 7 gwiazdek. To podobnej klasy hotel jak Burj Al Arab w Dubaju. Kręcono w nim kilka filmów (np. Szybcy i Wściekli 7), występowały sławy jak Christina Aguilera. Po sąsiedzku jest Pałac Prezydencki, już sama okazała brama wjazdowa daje do myślenia, jak luksusowy jest to obiekt. Niedaleko też marina, inne hotele i centrum handlowe Marina Mall z charakterystyczną wieżą.

Do najwyższych wysokościowców Abu Zabi zaliczają się: Burj Mohammed Bin Rashid 381m, Central Market Residential Tower 374m,  The Landmark 324m, ciekawy kompleks wieżowców Etihad Towers mierzy do 305m. Jest też co najmniej kilka "niskich" drapaczy chmur, ale ciekawych architektonicznie, jak ADIA Tower 185m, Capital Gate 165m, czy Aldar headquarters 110m (w kształcie okrągłego dysku, położony pomiędzy centrum a wyspą Yas). Sporo wysokościowców jest w budowie, ale to rzecz jasna nie ta skala co w Dubaju.

Warto wspomnieć, że w sąsiedztwie centrum jest las namorzynowy o statusie parku narodowego, a niedaleko portu, budowany jest dystrykt z wysokościowcami. Miasto otacza pustynia.

Na zdjęciach: Wielki Meczet Sheikh Zayed, centrum Abu Zabi, hotel Emirates Palace i promenada. Pałac prezydencki, wieżowiec Burj Mohammed Bin Rashid.

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.