Blog

Blog

Góra Świętej Anny - kiedyś był tutaj wulkan (opolskie)

Nazwa Góra Św. Anny odnosi się zarówno do wzniesienia jak i miejscowości na nim położonej. Jej wysokość to 404m n.p.m. (inne dane mówią o: 401m, 408m) i jest to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej, zwane kiedyś Górą Chełmską (jest częścią Grzbietu Chełma). Z okolic szczytu rozpościerają się ładne krajobrazy na dosyć płaskie tereny, ale przy dobrej widoczności można dostrzec choćby Sudety Wschodnie.

Dostęp do Góry Św. Anny zapewnia autostrada A4 (płatna), chociaż w sąsiedztwie nie ma zjazdu. Położona jest niedaleko miasta Strzelce Opolskie. Chociaż sama miejscowość Góra Św. Anny nie jest szczególnie urodziwa, to posiada niewielkie centrum i kilka nietuzinkowych atrakcji.

Jest centrum pielgrzymkowym za sprawą Bazyliki św. Anny, sanktuarium i klasztoru franciszkańskiego. Znajduje się tutaj figurka św. Anny Samotrzeciej z XV wieku i jej relikwie. Bazylika położona jest na wierzchołku Góry Św. Anny. Wokół niego są liczne kapliczki kalwaryjne, ołtarz skalny wykonany na wzór groty z Lourdes. Obiekty pochodzą w większości z XVIII wieku, fragmenty nawet z XV wieku. W 1983 roku kalwarię odwiedził papież Jan Paweł II, jego pomnik znajduje się w centrum wioski.

Inną atrakcją jest przyroda. Panoramy, łąki, pola, fragmenty lasów, a przede wszystkim rezerwat geologiczny w kamieniołomie nefelinitów i wapienia (część Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, obszar Natura 2000). Jest to jedno z ważniejszych tego typu miejsc w Polsce. Góra św. Anny jest bardzo ciekawa geologicznie, obok nefelinitu (rodzaj bazaltu), wapienia (muszlowego), znajdziemy tutaj fragmenty tufów wulkanicznych i brekcji piroklastycznych, margle i piaskowiec. W marglach i wapieniach można znaleźć sporo skamieniałości, kalcyt i muskowit, a w skałach wulkanicznych można natrafić na oliwny, pirokseny czy rzadko jaspis.  Na dnie kamieniołomu można zauważyć słupy bazaltowe.

Góra św. Anny to twardzielec bazaltowy. Skała ta jest dosyć odporna na erozję, stąd takie wzniesienie w tej części Wyżyny Śląskiej. Wulkan tutaj działał 27 mln lat temu, w kalderze wulkanicznej. Po tylu latach potrzeba dużej wyobraźni, aby sobie to uzmysłowić. Oczywiście, nie można mówić, że Góra św. Anny jest wulkanem. To zbyt stary twór i zbyt przeobrażony.

Dla mnie miłośnika geologii i wulkanów rezerwat jest ciekawy, chociaż mocno zarośnięty. Osoby niezainteresowane tą tematyką raczej uznają, że nie ma tutaj nic interesującego. Niedawno zainwestowano trochę pieniędzy w udostępnienie tego terenu dla turystyki. Ale efekt jest taki sobie. Rekultywacją nie objęto całego terenu, spore części kamieniołomu były zagrodzone siatką albo zarośnięte. Ponadto wandale dali znać o sobie, a skutki ich działalności nie zostały usunięte. Oficjalnie kamieniołom nazywa się geoparkiem krajowym albo geostanowiskiem. Jako ciekawostkę dodam, że niedaleko kamieniołomu, jak i w całej okolicy Góry św. Anny rosną licznie dzikie czereśnie, które udostępniają swoje plony w czerwcu. Ponadto niedaleko kamieniołomu ma swoją siedzibę Muzeum Czynu Powstańczego.

Niedaleko od centrum wioski, w zalesionym terenie, znajduje się monumentalny Pomnik Czynu Powstańczego  z 1955 roku- powstały na miejscu mauzoleum ku czci poległych Niemców podczas III-go Powstania Śląskiego (1921r.). Założenie było takie, aby uwzględniał historię walk o polskość Śląska, od czasów piastowskich - po II Wojnę Światową. Poniżej pomnika jest amfiteatr w byłym kamieniołomie wapienia na około 50 000 osób. Skalne ściany dochodzą do 30 metrów wysokości.

Góra Św. Anny to idealne miejsce na krótką wycieczkę, w centrum miejscowości można coś zjeść, w letnie weekendy są także różne stragany koło bazyliki. Szczególnie szybko można się tutaj dostać z miast Aglomeracji Górnośląskiej i z Opola.  

Poniższe zdjęcia przedstawiają opisane miejsca.


Znajdź mnie

Reklama

Absolwent XXI wieku

Image

Subskrybuj Mój Newsletter

Informacje o aktualnych wyprawach i wydarzeniach

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Search