a2b2

instargam res

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

Wąwóz Myśliborski – relikt podmorskiego wulkanizmu

Wąwóz Myśliborski koło Jawora, Dolny Śląsk. Wąwóz Myśliborski koło Jawora, Dolny Śląsk.
Wąwóz Myśliborski koło Jawora (Wąwóz Jawor, Wąwóz w dolinie Jawornika) – rezerwat przyrody w Parku Krajobrazowym Chełmy. Słynie z rzadkich roślin jak języcznik zwyczajny (paproć), ale też przyrody nieożywionej. Są tutaj relikty podmorskiego wulkanizmu - lawy poduszkowe, powstałe na dnie oceanu około pół miliard lat temu. Ponadto przeobrażone skały wylewne jak diabazy, zieleńce i łupki zieleńcowe, powstałe z przeobrażonych bazaltów i pokrewnych im skał wylewnych oraz tufów. W skrócie – są to skały pochodzenia wulkanicznego.

Ów leśny wąwóz w kilku miejscach jest wąski, otoczony efektownymi wysokimi skałami, a dnem płynie potok – Jawornik. Wyśmienite miejsce na spacer.

W rezerwacie są przydatne tabliczki informacyjne. Oraz idiotyczny napis na co najmniej jednej z nich: „wejście do rezerwatu tylko z uprawnionym przewodnikiem”. Każdy normalny człowiek widząc go, uśmiechnie się pod nosem z politowaniem i myślą – co za bzdura. W taki sposób nie zbuduje się szacunku do przepisów, prawa, jakichkolwiek regulacji. Wręcz przeciwnie. Przecież to jest kompletnie martwy zapis. Nigdy w tym wąwozie nie spotkałem innego człowieka, ale wierzę, że bywają. Nie mniej, nadmiaru turystów tu nie ma, mało kto wie w ogóle o tym miejscu. Po drugie, brak jakiejkolwiek informacji, gdzie szukać uprawnionego przewodnika, kto nim jest, adres, telefon. Po trzecie, nie widzę żadnej potrzeby obecności w tym miejscu przewodnika. A po czwarte, już widzę, jak o piętnastej popołudniu w grudniowy dzień, gdy za chwilę zapadnie zmrok, ktoś szuka przewodnika. Którego znaleźć nie można, bo żywej duszy wokół nie widać, jakiejkolwiek informacji na ten temat brak. O innych porach roku, również nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tracił dnia albo dwóch oraz pieniędzy na szukanie kogoś, kto oprowadzi w godzinkę po wąwozie. Ciekawym, ale nie wyjątkowym. Zawsze się dziwę czemu ktoś wpada na pomysł, by marnować pieniądze, aby na tablicach informacyjnych wypisywać bzdury, do których nikt się nie zastosuje… bo są bzdurami.

Notabene, w okolicy jest więcej podobnych wąwozów, że wspomnę o Siedmickim (od Myśliborskiego w linii prostej oddalony o ok. 2,5km w kierunku Nowej Wsi Wielkiej).

Jak się tutaj dostać? Najszybsze dojście ścieżką jest od strony wsi Jakuszowa. Po przyjeździe na skrzyżowaniu są dwie opcje – w prawo. Tam zaraz kończy się asfalt i zaczyna szutrowa drogą, która prowadzi w okolice Małych Organów Myśliborskich. Do wąwozu trzeba skręcić w lewo i nie martwić się znakiem – koniec drogi. Zanim się skończy, na płocie jednego z domostw jest tabliczka kierująca do wąwozu (choć nie ma parkingu, to jest gdzie zaparkować samochód). Po niecałych dziesięciu minutach wędrówki ścieżką, dociera się na jego dno. Towarzyszą jej zaniedbane oznaczenia szlaku – czarne. Od strony Myśliborza, tam jest parking, dojście do części rezerwatowej wąwozu jest trochę dłuższe – szlakiem żółtym (Wygasłych Wulkanów) albo ścieżką dydaktyczną. Tak na marginesie, wspomniany żółty szlak ma 85km. Można nim dojść tutaj z Pod Małych Organów Myśliborskich (ok. 3km) albo spróbować krótszą drogą na przełaj, na wyczucie. Są tutaj różne ścieżki. W linii prostej to ok. 2km. Jako ciekawostkę dodam - w obu wsiach są zabytkowe pałace

Na zdjęciach: grudniowy rezerwat Wąwóz Myśliborski i wieś Jakuszowa. 

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.