a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

USA – Nowy Jork – World Trade Center i Brooklyn Bridge

Nowy Jork, Manhattan i Most Brookliński Nowy Jork, Manhattan i Most Brookliński

Jakie jest najsłynniejsze miasto Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej? Ciężko wskazać, ale prawdopodobnie będzie to Nowy Jork (NYC). Najliczebniejsze miasto USA (ok. 9mln mieszkańców). Położone nad Atlantykiem. Liczba miejsc o których słyszał prawie każdy jest długa. W tym artykule poświęcę uwagę dwóm z nich.

World Trade Center (kompleks budynków Centrum Handlu Światowego)

11 września 2001 roku terroryści uderzyli porwanymi samolotami w dwie bliźniacze wieże, najwyższe w kompleksie World Trade Center. Ten straszny zamach obnażył jak słabe są Stany Zjednoczone oraz pokazał na jak szalone pomysły potrafią wpaść terroryści, realizując je w niezwykle spektakularny sposób. Po tej zbrodni postanowiono nie odbudowywać wież, tylko stworzyć jedno wielkie miejsce pamięci. Kontrowersyjny pomysł. Z jednej strony oddanie hołdu prawie trzem tysiącom ofiar jest zrozumiałe. Ale z drugiej takie upamiętnienie tej tragedii jest wielką nagrodą dla terrorystów. Ogromna strefa pamięci z muzeum wygląda jak pomnik ku chwale wielkiej bitwy. Tylko że wygrali  terroryści, a pomnik postawiły ofiary.

Odbudowanie bliźniaczych wież i przywrócenie terenu do stanu pierwotnego byłoby największą karą dla terrorystów. Dowodem, że to co zniszczą zawsze się odrodzi, więc ich wysiłek nie ma sensu. Na elewacji budynków można było wygrawerować nazwiska ofiar, stworzyć tablicę upamiętniającą. A po tym co zrobili Amerykanie nie zdziwię się, gdy terroryści będę próbować ponownych ataków, bo uznają że warto. W ten sposób mogą odcisnąć trwały ślad, nawet w najpotężniejszych państwach świata.

W miejscach dwóch wież są głębokie fontanny, czy baseny – jak nazywają te miejsca Amerykanie. Przyjęły kontury budynków. Wokół nich wygrawerowano nazwiska ofiar. Efektownie to wygląda. Jednak park stworzony obok jest nijaki i bez pomysłu. Do tego powstały nie do końca pasujące budynki – jak National September 11 Museum czy World Trade Center Transportation Hub w którym stacja metra i centrum handlowe.

Nie ukończono jeszcze wszystkich budynków i prac na tym terenie. Trwają choćby przy Liberty Park i kościele St. Nicholas Greek Orthodox – wcześniejszy został zniszczony na skutek zawalenia jednej z wież (połduniowej czyli 2 WTC).

Najważniejszą budowlą jest najwyższy drapacz chmur USA, choć wcześniejsze wieże nie były wiele niższe. One World Trade Center (1 WTC) inaczej Freedom Tower (Wieża Wolności) ma 1776 stóp / 541 metrów wysokości z anteną, co ma symbolizować datę podpisania Deklaracji Niepodległości (1776r.). Budynek ukończony w 2014r. dominuje na Dolnym Manhattanie, w pobliżu rzeki Hudson i Górnej Zatoki. Znajduje się na nim punkt widokowy. Wysokościowiec z oddali prezentuje się dużo lepiej niż gdy stoi się przy nim.

Obecny teren WTC jest odwiedzany przez prawie wszystkich turystów goszczących w Nowym Jorku. Dlatego że doszło tutaj do zamachu i teren stał się swoistym pomnikiem. Organizowane są wycieczki (9/11 Ground Zero Tours). Stare wieże WTC często były prezentowane na amerykańskich filmach jako bardzo charakterystyczne budowle Nowego Jorku, czy tak samo będzie z nową wieżą WTC1?

Dwa Mosty: Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge

Most Brookliński (Brooklyński) ukończono w 1883 roku, jest to obiekt wiszący o długości 1834m, wybudowany w stylu neogotyckim. Wraz z sąsiednim Manhattańskim często gości w amerykańskich filmach. Oba są podobne do siebie i obok siebie. Łączą Manhattan z Brooklynem u ujścia East River do Górnej Zatoki (Upper Bay).

Środkiem mostu, nad drogą poprowadzono kładkę dla pieszych i ścieżkę rowerową. Jest jednym z ciekawszych miejsc do obserwacji wschodu słońca nad Manhattanem. Most Brookliński był świadkiem zamachu terrorystycznego w 1994 roku, kiedy Libańczyk ostrzelał Żydów.

Stalowy wiszący Most Manhattański pasuje architektonicznie do bardziej znanego kamiennego sąsiada. Oddany został do użytku w 1909 roku. Ma długość 2089m.

Informacje praktyczne. Stany Zjednoczone są turystycznie drogim krajem. A Nowy Jork należy do najdroższych. Oczywiście są niskobudżetowe sposoby pobytu, ale to się zawsze wiąże z ograniczeniami. Jak nie mamy pieniędzy, to nie wjedziemy na dach Rockefeller Center, by podziwiać panoramę Manhattanu, ani nie zobaczymy przedstawienia na Broadway`u. Jestem zwolennikiem zasady, jak cię nie stać to nie jedź lub inaczej, jedź tam gdzie cię stać. Szkoda nawet niewielkich pieniędzy, gdy wyjazd ma polegać na zaliczeniu kraju albo miejsca. Dojechałem, ale nic nie zobaczyłem, bo nie miałem pieniędzy na noclegi, transport, bilety wstępu, przewodników itd. Czy to ma sens? By nocować w Nowym Jorku na Manhattanie i korzystać z jego atrakcji trzeba przeznaczyć przynajmniej 100usd na dobę. By mieć jakiś luz, a nie oglądać każdego dolara kilkukrotnie przed wydaniem, lepiej mieć 200usd. By mieć pewną swobodę przyda się przynajmniej 300usd na dobę. Jeśli oczekujemy pobytu o wysokim standardzie warto zagospodarować nie mniej niż tysiąc dolarów na dobę.

Nowy Jork jest obsługiwany przez 3 lotniska: John F. Kennedy International Airport, LaGuardia Airport, Newark Liberty International Airport. Łącznie obsługują ponad 130 mln pasażerów rocznie.

Na zdjęciach z końca marca: na pierwszych 13-tu Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge, a potem tereny World Trade Center, z pomnikami na miejscu dwóch wież i charakterystyczną wieżą One WTC. Widzianą także z Mostu Brooklińskiego, okolic Statuy Wolności oraz z Rockefeller Center.

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.