a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

USA – Nowy Jork – Statua Wolności i Rockefeller Center

Statua Wolności (Statue of Liberty) w Nowym Jorku. Statua Wolności (Statue of Liberty) w Nowym Jorku.

Obowiązkowych wycieczek i atrakcji które wypada przeżyć w Nowym Jorku jest sporo. Zalicza się do nich Statua Wolności i taras widokowy któregoś z drapaczy chmur na Manhattanie.

Statue of Liberty – Statua Wolności

To chyba najbardziej znana budowla Nowego Jorku i jedyna znajdująca się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdyby wymienić najpowszechniej znane obiekty w Stanach Zjednoczonych, pewnie znalazłaby się na podium. Wzniesiona w latach 1884-1886 w stylu neoklasycyzmu, jako dar Francuzów dla Amerykanów, więc nie powinno dziwić, że w projekcie „maczał palce” Gustaw Eiffel.

Pomnik stoi na Liberty Island, która z kolei umiejscowiona jest w Upper Bay, blisko ujścia rzeki Hudson do Atlantyku. Wysokość statuty to 46,5m, a z cokołem 93m, otoczona gwiaździstym fortem. Za kolor odpowiada patyna, która pokryła miedź.  Pomnik przedstawia kobietę z koroną, w jednej dłoni trzyma pochodnię, w drugiej księgę z wyrytą datą niepodległości Ameryki – 4 lipca 1776r.

TOP of the rock – Rockeffeler Center

W Nowym Jorku jest trochę wieżowców z platformami widokowymi, ale najsłynniejsze są dwa – Empire State Builidng i Rockefeller Center. Może dołączy do nich budynek One World Trade Center? Z kolei najsłynniejszym budynkiem w Nowym Jorku jest pierwszy z wymienionych i świetnie go widać z tego drugiego.

Rockefeller Center to kompleks budynków w Midtown Manhattan Z punktu widzenia turysty najistotniejsze miejsca to Lower Plaza przy pomniku Prometeusza, gdzie w zimie staje słynna choinka oraz działa lodowisko. Punkt widokowy (observation deck) znajduje się w budynku 30 Rockefeller Plaza, nazywa się Top of the Rock. Jego wysokość to 260m, budowę ukończono w 1933 roku. Na taras wjeżdża się szybką windą z przeszklonym sufitem. Ma on trzy poziomy, obejmuje wierzchołek budynku i świetną panoramę z wszystkich stron. Oferuje w opinii wielu najlepszy widok na Manhattan, w tym słynny Empire State Building (381m do dachu) oraz Katedrę św. Patryka u podnóża. Poza latem na tarasie jest zimno, a wiatr może przeszkadzać nawet w ciepłych miesiącach. Można się jednak schować w pomieszczeniu wewnątrz budynku, jest też sklepik z pamiątkami. Na tarasie są teleskopy widokowe na monety.

Jako ciekawostkę dodam, że w Rockefeller Center ma swoją siedzibę duża sieć telewizyjna - NBC (to ta z "pawiem" w logo).

Informacje Praktyczne. Wycieczka na Statuę Wolności. Zwykle to koszt około 20 dolarów, ale gdy jest duża kolejka, nierzadko 2-godzinna, warto zapłacić więcej za szybsze wejście na statek. Pobyt na wyspie ze statuą przewidziany jest na około 90minut, przy czym można wrócić wcześniej ustawiając się w kolejce do wejścia na pokład. Istnieje określona maksymalna liczba osób, które mogą wejść na statek, na którym są toalety, można coś kupić do jedzenia. Statek płynie około 10-15 minut, w drodze powrotnej zwykle zatrzymuje się na 20 minut na Ellis Island, gdzie znajduje się zabytkowy budynek centrum emigracyjnego z 1905r. (obecnie muzeum). Co ważne, wycieczka nie obejmuje wejścia na statuę, w tym wypadku rezerwacji i płatności dokonamy tylko online – statueoflibertytickets.com. Inaczej nie wejdziemy do statuy. Ceny wycieczki z różnymi opcjami wejścia na ten symbol Ameryki, w tym na punkt widokowy w koronie, to ok. 25-30usd. Nie mniej, porównywalne widoki są z samej wyspy, na której są są sklepy, bary, budowane było muzeum podczas mojego pobytu. De facto kosztem standardowej wycieczki jest opłata za statek, bo spacer po wyspie jest darmowy.

Bilety wstępu na Empire State Builiding zaczynały się od 37usd, na One World Trade Center od 34usd, a na budynek Rockefellera z jego atrakcją: Top of the rock - 36usd, a z informatorem, który wyjaśnia co widzimy - 39usd. Ale to nie wszystko, w USA mają paskudny zwyczaj podawania cen niekompletnych. Bez podatku, który na paragonach widnieje pod nazwą „sales tax”. Z 39usd wyniósł 3,46usd, więc faktycznie do zapłaty było 42,46usd. I tak cały czas, prawie wszędzie, ale żeby było ciekawiej, nie wszędzie. Lecz jak w sklepie kupiłem wodę za 2 dolary, czy magnes lodówkowy na lotnisku za 7 dolarów, do rachunku doliczono prawie dziewięć procent podatku. Trudno się do tego przyzwyczaić, człowiek nigdy nie wie ile naprawdę zapłaci. Najwygodniej zawsze doliczyć sobie w pamięci te 9%.

Na zdjęciach z końca marca: w pierwszej części Statua Wolności z Wyspą Wolności (Statue of Liberty). Jedno zdjęcie przedstawia Ellis Island z budynkiem Centrum Emigracyjnego. Następnie widok na Manhattan z zatoki i Clinton Castle w Battery Park, gdzie kupuje się bilety, by zobaczyć statuę. Reszta zdjęć obejmuje Rockefeller Center - 30 Rockefeller Paza – z dołu i z punktu widokowego. Z którego widać Empire State Builiding, Central Park, East River, wąski drapacz chmur 432 Park Avenue i cały Manhattan aż po One World Trade Center i w oddali Statuę Wolności.

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.