a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

USA – Nowy Jork – MANHATTAN – w dzień i w nocy

Empire State Building i panorama Manhattanu. Empire State Building i panorama Manhattanu.
O ile pobliski Waszyngton stwarza wrażenie miasta uporządkowanego, zadbanego i spokojnego, o tyle w Nowym Jorku jest zupełnie inaczej. Może nie na odwrót, ale już ilość latających na wietrze śmieci bardziej przypomina Mexico City aniżeli najbardziej znane miasto naszej planety. Położone w najpotężniejszym państwie „świata zachodniego”.

Manhattan to dzielnica Nowego Jorku na wyspie o tej samej nazwie i o liczbie mieszkańców porównywalnej z Warszawą. Bardzo często wykorzystywana w amerykańskich filmach znana jest z niezliczonej ilości drapaczy chmur. Niemal każdy słyszał o: Empire State Building, Rockefeller Center, Trump Tower, World Trade Center, Central Park, Carnegie Halla, Times Square, 5-tej Alei, Broadway`u, Brooklyn Bridge, Wall Street, siedzibie ONZ czy o nowojorskim metrze.

Ów tygiel kultur, różnych grup społecznych, turystów, sklepów, żółtych taksówek – tworzy niepotwarzalny klimat Manhattanu. W cieniu wysokościowców, ograniczających dostęp do światła dziennego. Można tutaj spacerowac godzinami i się nie nudzić. Samo oglądanie dzielnicy, ludzi, jest interesujące. Aczkolwiek trudno nazwać Manhattan ładną zabytkową dzielnicą. Jest jedyna w swoim rodzaju. W tym zaśmiecona, zatłoczona, z bezdomnymi, zasyfionym metrem.

Za WIKIPEDIĄ. Manhattan umownie dzieli się na trzy części: Lower Manhattan (tzw. Dolny Manhattan), Midtown (Środkowy) i Upper (Górny) z Piątą Aleją stanowiącą granicę pomiędzy częścią wschodnią (East Side) a zachodnią (West Side). Upper (nazywany także „Uptown”) nie obejmuje sąsiadującego na północy Harlemu oraz jeszcze dalej usytuowanych Washington Heights.

Fajnie się pisze o rzeczach przyjemnych, ale odpowiedzialny człowiek nie ucieka przed trudnymi tematami. Teraz o jednym z nich.

Mimo sobotniej nocy na ulicach Manhattanu były pustki. Większość lokali zamkniętych. Jednym z niewielu otwartych był mcdonalds przy Times Square. Stanąłem w kolejce po kawę. I byłem świadkiem pewnych zdarzeń. Nieprzyjemnych, ale podobne widziałem setki razy. Kilku czarnoskórych młodych mężczyzn popychało białych i Azjatów. Czekając na ich ostrą reakcję i możliwość bójki. Pomijając, że ochrona i pracownicy mcdonaldsa udawali, że nic nie widzą, to popychani okazali się inteligentniejsi od tamtych typków i nie reagowali. Ochroniarzem był czarnoskóry pracownik, może dlatego „nic nie widział”?

To był tylko przedsmak zdarzenia, które zaczęło się chwilę później, w kolejce w której stałem. Gdy do kasy podeszła para Afroamerykanów, wiekiem pomiędzy trzydziestką a czterdziestką. Mężczyzna w chamski sposób złożył zamówienie, krzycząc, machając rekami i żądając świeżych frytek. Jego dziewczyna się śmiała. Gdy dostał zamówione jedzenie, wyciągnął z papierowej torebki frytki i rzucił nimi w pracownika mcdonaldsa, wydzierając się wniebogłosy i żądając nowych frytek. Drugą porcją walnął o ziemię, gdy pracownik szedł po frytki. Następnie wziął plastikowe pudełko z torebkami ketchupu i całą zawartość – ponad pięćdziesiąt sztuk - wsypał do swojej papierowej torby oraz zwinął wszystkie chusteczki i słomki z dwóch innych pojemników. Ukradł. Ochroniarz nie reagował. A bohater zdarzenia nie zauważył, że frytki które dostał ponownie, pochodziły z tego samego smażenia. Ale tym razem nie protestował. Zapłacić postanowił banknotem 20 dolarów przedartym prawie w 90-ciu procentach. Pracownik poszedł do kierownika zapytać czy może go przyjąć, a pan Afroamerykanin ze swoją dziewczyną żarł hamburgery, to właściwe określenie, i papierki ostentacyjnie wyrzucał na podłogę. Kierownik widząc z jakim klientem ma do czynienia pozwolił przyjąć ów banknot. Para popychając ludzi opuściła lokal.

Już czuję jak niejeden czytelnik węższy, że ta część artykułu dotyczy kwestii rasowych. A właśnie, że nie. Pracownikiem mcdonaldsa, obsługującym tą parę była czarnoskóra dziewczyna. Która potulnie wykonywała polecenia, nie odzywając się wcale.

Nikt nie chce przebywać w towarzystwie ludzi, którzy zachowują się po chamsku, agresywnie, prymitywnie, nieodpowiednio pod względem powszechnie przyjętego porządku społecznego. Te kryteria są uniwersalne, nie mają nic wspólnego z kolorem skóry czy narodowością.

A że w takich krajach jak USA czy Wielka Brytania narasta konflikt między białymi mieszkańcami a dwiema napływowymi grupami bardzo odmiennymi kulturowo – Afroamerykanami i muzułmanami, to temat na zupełnie inną opowieść.

Informacje praktyczne. Spacerując po Manhattanie nie trudno pokonać w ciągu dnia kilkadziesiąt kilometrów, to potężny obszar. Zawsze można skorzystać z autobusów, metra albo taksówek. Słynne hot dogi kosztują w zależności od miejsca: 1-3usd. Są malutkie i dla mnie niesmaczne, byle jakie. Za to do kupienia przez całą dobę. Lepiej usiąść w taniej restauracji i zjeść smaczny obiad za 15-25usd, niż wydać niewiele mniej na sieciowy fastfood, czy ten uliczny, który w nowojorskim wydaniu jest niskiej jakości.

Na zdjęciach z końca marca: lądowanie z widokiem na Manhattan na lotnisku La Guardia. Ulice Nowego Jorku w tym 5ta Aleja, Carnegie Hall, giełda na Wall Street, katedra św. Patryka, Rockefeller Plaza. Bezdomni i nowojorska policja. Widok na Manahattan z 30 Rockefeller Plaza i z Upper Bay. Jest też Empire State Building, Trump Tower (jeden z wieżowców należących do Prezydenta USA), One World Trade Center z Brooklyn Bridge i słynne nowojorskie hot dogi. Na ostatnim zdjęciu jest Goldman Sachs Tower (238m) - najwyższy budynek New Jersey (świetnie widoczny z Manhattanu i podczas wycieczki na Statuę Wolności). To właśnie ów wielki bank inwestycyjny był bohaterem afery z lat 2007-2008, gdy na jaw wyszły oszustwa bankierów na ogromną skalę.

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.