Blog

Blog

Zimowy biwak w Beskidach i 25 FINAŁ Wielkiej Orkiestry (WOŚP) w studenckiej chatce Adamy

Góra Jałowiec 1110m, Beskidy niedaleko Babiej Góry.

Fotografie mówią wszystko, ale kilka zdań też napiszę. Chociaż nie... zdjęcia nie mówią wszystkiego. Albo jeszcze inaczej. Zostały odpowiednio wyselekcjonowane. Co nie oznacza, że doszło do jakiejś manipulacji. Jak zawsze wszyscy byli nienagannie grzeczni. Zaś kobieca sesja fotograficzna  z nożem i młotkiem tylko mi się śniła. Lecz czy ja w ogóle spałem? Nieważne.

Po kolei. Niecałe dwa tygodnie wcześniej smażyłem się na piaskach pustyni w Dubaju. Aby złapać równowagę, wyruszyłem w Beskidy wcześniej, by w śniegach i mrozach zrobić sobie biwak. Gdzieś wyżej w górach. Taki, jak kilkaset podobnych w moim życiu.

Akcja się działa w Beskidach... ale jakich? Jedni powiedzą, że w Beskidzie Żywieckim, inni, że w Makowskim, a kolejni powiedzą: Pasmo Przedbabiogórskie. Nie ma to jednak pierwszorzędnego znaczenia.

Wielogodzinny marsz poza szlakami, w dużej mierze nocny, zmusił mnie w końcu do rozbicia namiotu. A że lenistwo zwyciężyło, nie zabezpieczyłem go. Noc zapowiadała się spokojna, choć mroźna (ponad 1100m n.p.m.), z przyjemnym szumem wiatru. Który zamienił się w huraganowy, a namiot wraz ze mną zaczął się przesuwać, a ścianki z dwóch stron mnie atakować. Musiałem przed świtem sie wygramolić z namiotu, jakoś go zabezpieczyć, by później za dnia walczyć z wiatrem i zaspami. Na szczęście miałem rakiety śnieżne. Śniegu pod dostatkiem, więc wody na herbatę nie brakowało. A połamane przez wiatr gałęzie świetnie nadały się na ognisko i do pierwszego smażenia kiełbasy w roku 2017.

Po dwóch dniach wspaniałej górskiej tułaczki, w bezludnych górach, zawitałem do Studenckiego Schronu Turystycznego "Pod Solniskiem" (Chatka Adamy, Na Adamach, w Lachowicach). Cel...a raczej cele równorzędne - świetni ludzie i 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fantastycznie, że są osoby, którym się chce organizować takie imprezy, prowadzić Chatkę i o nią dbać. Dzięki! Lista atrakcji była znaczna. Strażacy z OSP Lachowice swoją terenówką przyjechali, aby pokazać jak udzielać pierwszej pomocy. Silna grupa harcerzy z katowickiego hufca z entuzjazmem podeszła do zajęć. W międzyczasie w kotle nad ogniskiem robił się gulasz, później kiełbaski na grillu, a w kuchni kanapki z domowym smalcem, uzupełnionym ogórkami kiszonymi. Kominek się palił, herbaty nie zabrakło. Tak samo jaki licytacji nagród, których dochód został przeznaczony na Orkiestrę. Miałem okazję nie do końca poważnie opowiedzieć o wulkanach, a potem posłuchać koncertu zespołu Wariant, który specjalnie przyjechał z Dolnego Śląska. Gitara zresztą w użyciu była znacznie dłużej. A rozmowy trwały do bardzo późnej nocy, a nawet świtu. Na naszej obecności skorzystały też chatkowe koty, które najadły się do syta z zapasem na wiele dni.

Dziękuję za zaproszenie, towarzystwo, niepowtarzalny klimat. I do następnego razu.

Na zdjęciach: Beskidy, w tym Jałowiec 1110m, Chatka na Adamach (Pod Solniskiem, Lachowice), 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, strażacy z OSP Lachowice podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy. Różne pyszności, elementy pokazowo-artystyczne. Jola z kotem, Tomek w centrum dowodzenia. Gregor samotnie, jak również z Olą, Mają i Wiktorią (wokalistki na wcześniejszym zdjęciu), Kasią oraz Hanią o cudnym głosie (przyszła wokalistka). Ponadto dzielna ekipa Harcerzy z Hufca Katowice i piękne lodowe sople o poranku. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search