a2b2

instargam res

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed
piątek, 31 marzec 2017 01:09

Metro i transport publiczny w DUBAJU

Jeździłem już ponad setką systemów metra na świecie, dlatego zawsze wnikliwie obserwuję ten rodzaj transportu. I doskonale wiem, kiedy metro wybudowano z rozmysłem i jest w pełni funkcjonalne, a kiedy coś w założeniu fantastycznego, mówiąc delikatnie, popsuto - najczęściej już nie do naprawienia. Moją ocenę warszawskiego metra przedstawiłem kila lat temu w artykule: Jedyne takie metro na świecie.  A jak jest w Dubaju?

METRO

Dubaj przeradza się w prawdziwą światową metropolię. Większość miasta powstaje od podstaw, dlatego można budować szerokie drogi, od razu planując budowę metra. Co pozwala sporo zaoszczędzić, bo nie trzeba drążyć tuneli. W Dubaju metro biegnie na wiaduktach, wzdłuż dróg szybkiego ruchu, jedynie w starej części miasta, w tunelach. Jest bardzo użyteczne, niedrogie, ale czy tak wspaniałe jak wiele tutejszych inwestycji?

Zrobiłem test pokonania trasy z ADCB metro (Al Karama) do sąsiedniej stacji Burjuman (sąsiedztwo historycznej części miasta), u progu popołudniowych godzin szczytu (ok. 16:00), gdy metro jeździ co dwie minuty. Stacje są blisko siebie. Pokonanie trasy pieszo zajęło mi 4 minuty mniej od przejazdu metrem, i to pomimo stania blisko dwóch minut na światłach na skrzyżowaniu. Szedłem w tempie 4,5km/h, pokonałem kilometr. W metrze, 50% czasu straciłem na przemierzaniu długich korytarzy, liczących setki metrów.

To pokazuje, że ów inżynierski wyczyn w Dubaju, którym się tak chwalą i który kosztował ogromne pieniądze, dotąd 7,6 miliarda USD, nie jest bez wad.

Lubię chodzić, ale gdybym miał codziennie dojeżdżać dubajskim metrem do pracy, nie byłbym zadowolony z faktu jak wybudowano stacje. Są efektowne, kosmiczne, ale niefunkcjonalne. Ponadto wąskie perony. Na ogół w centralnej części peronu jest winda, a na jej jednym skraju schody zwykłe i ruchome do góry oraz na drugim końcu, to samo w dół. Trzeba znowu się nachodzić, chyba że ktoś lubi długo czekać na windę, a gdy wielu pasażerów stoi w kolejce do niej, trwa to ileś minut.

Od wejścia do stacji, do dojścia na peron zwykle do pokonania jest kilkaset metrów, nierzadko około 500. Mimo że na większości są schody ruchome (nadzwyczaj często niedziałające podczas mojego pobytu). Mimo że na części długich korytarzy są ruchome taśmy, ale nie zawsze i nie wszędzie (także nadzwyczaj często nie działające podczas mojego pobytu). I tak traci sie mnóstwo czasu na dojście do peronu. Trzeba zazwyczaj od kilku do dziesięciu minut przy wolniejszym chodzeniu od wejścia do stacji do zameldowania się na peronie. Absurd. Pocieszeniem jest fakt, że wszystko jest klimatyzowane.

Te długie korytarze wymusza najczęściej zbudowanie metra w rejonie dróg szybkiego ruchu oraz "kosmiczne" wizualnie zaprojektowanie stacji. Postawiono na efektowność a nie efektywność. Jest choćby tak kuriozalna stacja jak ADCB metro (Al Karama), którą zamiast zbudować 200 metrów w innym miejscu, by wyjście było od razu na boczne uliczki, postawiono ją w pobliżu budynków - perony, ale wyjścia przy uliczkach, do których trzeba było dobudować 200 metrów nadziemnego korytarza, jeszcze bez ruchomych taśm.  Innymi słowy, na te stanowczo za długie dojścia do peronów, pracownik w Dubaju rocznie straci 50-100 godzin.

Poprowadzenie metra, najczęściej wzdłuż jednej linii nad drogami szybkiego ruchu, ograniczyło jego funkcjonalność. I tak na przykład od stacji metra Burj Khalifa / Dubai Mall do pokonania specjalnym korytarzem jest kilometr - by dostać się do tych obiektów. A od stacji FGB lub Emirates Mall do publicznej plaży obok słynnego hotelu - Burj Al Arab Jumeirah, ponad 3km.

Linia czerwona liczy obecnie 52,1km (5km pod ziemią), zbudowano ją w latach 2005 - 2010, przy czym w 2010 i 2011 otwarto 28 z 29 obecnych stacji, ostatnią otwarto w 2013.

Linia zielona liczy obecnie 22,5km (8km pod ziemią), zbudowano ją w latach 2006 - 2011, 18 stacji, a dwie kolejne otwarto w 2014 roku (obecnie linia liczy ich 20).

Wiem, że te krótkie okresy czasu z perspektywy polski mogą dziwić, ale tak szybko buduje się linie metra na świecie. Pięć lat, to normalny czas na wybudowanie sporej jednej linii metra, ale są takie kraje jak Chiny, że można szybciej i więcej.

Przy kilku liniach oznaczenie kolorami ma sens, ale już przy około dziesięciu, posługiwanie się tylko kolorami będzie uciążliwe. Najwygodniej dla wszystkich nacji z całego świata jest, gdy linie oznaczone są numerami od 1. Mogą być dodatkowe oznaczenia, jak kolorami, czy ikonografikami. Litery są problematyczne, bo dużo ludzi z krajów nie-anglojęzycznych ma problem z wymowami takich liter jak A, E, I - gdy pytając o linię, ktoś źle powie albo źle usłyszy, nie dojedzie do celu.

Metro w godzinach szczytu potrafi być strasznie zatłoczone i niewydolne. A dopiero co je otwarto. Zaprojektowane prędkości, sięgające nawet 90-110km/h nie są wykorzystywane i podróżuje się wolno. Ale w porównaniu z korkami na drogach, mających nawet po 6 pasów w każdym kierunku, dobrze że metro jest.

Postój na stacjach zajmuje za dużo czasu, zbyt dużo się go traci od momentu zatrzymania do momentu otwarcia drzwi składu pociągu, ale to powszechny problem w wielu miastach świata.

Składy są nowoczesne, widziałem oznaczenia japońskiego producenta. Jest to system zautomatyzowany, bez motorniczych. Jeszcze w 2016 roku był to najdłuższy tego system na świecie, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa (2012), lecz pod koniec roku wyprzedził go ciągle rozbudowywany Vanocouver Sky Train, którym notabene też miałem okazję jeździć.  

Rozbudowany system metra to skarb komunikacyjny nie do przecenienia, o ile mądrze je zaprojektowano, rozplanowano stacje i sprawnie się nim podróżuje. Autobusy na tym tle wypadają dużo słabiej, a tramwaje czy koleje podmiejskie są tylko trochę lepsze. W Dubaju są na razie dwie linie, mają być rozbudowywane, kiedyś, wraz z rozbudową miasta. Są fragmenty, gdzie przerwa między stacjami jest bardzo długa, bo w okolicy nie wybudowało się jeszcze tyle, by dobudować stację.

W metrze dostępne jest bezpłatne WIFI, ale tylko dla posiadaczy lokalnych numerów. Oprócz arabskich napisów, są też anglojęzyczne, komunikaty głosowe również. Są specjalne strefy tylko dla kobiet i dzieci (w innych środkach transportu również).

Najlepiej za przejazdy płacić elektroniczna kartą NOL - bilety jednorazowe i okresowe. Dotyczy to również innych środków transportu, tylko zawsze należy pamiętać o przyłożeniu karty do czytnika wychodząc, byśmy zostali skasowani za rzeczywisty przejazd. Jest zdaje się 7 stref w Dubaju, czym więcej przejedziemy, tym więcej zapłacimy. Najpopularniejsza jest standardowa srebrna karta NOL, gdzie przejazd jednej strefy kosztował na przełomie 2016/2017 roku - 3AED, dwóch 5AED, trzech lub więcej 7,5AED, 7-dniowy bilet na dwie strefy 80AED (1 AED(dirham) to ok. 1,10zł). Opcji jest oczywiście więcej. Posiadacze złotych kart, dla których przewidziane są specjalne strefy w pociągach, płacą dwa razy tyle. Studenci, emeryci i rezydenci płacą połowę, a dzieci do lat pięć jeżdżą za darmo.

AUTOBUSY, TRAMWAJE, MONORAIL i TAKSÓWKI

Sieć autobusowa jest rozbudowana, pojazdy są klimatyzowane. Część przystanków w centrum ponadto klimatyzowana.

Tramwaje to nowość w Dubaju (od 2014 roku). Linia powstała w rejonie Dubai Marina i Jumeirah Palm.

Monorail ("jednoszynówka") biegnie przez Jumeirah Palm, otwarta w 2009 roku, ale pod koniec 2016 roku trwały jeszcze prace budowlane przy dobudowywanych stacjach. Jest to pierwsza tego typu linia na Bliskim Wschodzie. Planuje się jej przedłużenie do linii metra (łączny koszt budowy ma osiągnąć wtedy ok. miliard dolarów). Obecnie ma 5,5km długości, Pociągi są bezobsługowe. Osobny system biletów winduje ceny do 15AED i 25AED w dwie strony. Linię poprowadzono na wiadukcie.

Taksówki w Dubaju są bardzo popularnym środkiem transportu, wygodnym, a ceny są rozsądne. Na przykład 15km za ok. 35zł (31AED). Są nawet kalkulatory cen jak dubaitaxi.ae (taxi fare calculator).

ROWERY

Chociaż w kilku miejscach w Dubaju można spotkać system roweru miejskiego, miasto nie jest przyjazne rowerzystom. Niewiele ścieżek rowerowych, za to dużo szerokich i ruchliwych arterii. Sporo kierowców-oszołomów.

TRANSPORT WODNY

Funkcjonował od zawsze  w Dubai Creek - zatoka o kształcie rzeki. Lecz po przekopaniu kanału, który obiega centrum Dubaju, możliwości znacznie się poszerzyły. Teraz można od starego miasta przy Dubai Creek, opłynąć centrum, w tym niedaleko Burdż Chalifa, by wpłynąć do Zatoki Perskiej. Kanały i tramwaje wodne są też w dzielnicy Dubai Marina.

LOTNISKA

Lecąc z Europy na lotnisko Al Maktoum International Airport (DWC) samoloty często podchodzą do lądowanie od strony Zatoki Perskiej. Pasażerowie jednej strony samolotu mają dzięki temu świetny widok na skyline z licznymi drapaczami chmur, z Burdż Chalifa 826m na czele. Widok i w dzień i w nocy jest efektowny. Z kolei startując z Dubai International Airport (DXB) w kierunku Europy, część pasażerów samolotu będzie miała widok w stronę Zatoki Perskiej, w tym też na Burdż Chalifa.

Wiodącym lotniskiem jest elegancki DXB. W 2016 roku obsłużył blisko 85mln pasażerów. Położony w dosyć zabudowanym terenie, ma ograniczone możliwości rozwoju, jest też blisko centrum. Dlatego przyszłością jest DWC (Al-Maktoum International Airport in the Dubai World Centre in Jebel Ali). Na razie wygląda jak ubogi krewny, ale po rozbudowie ma być lotniskiem wiodącym, obsługującym co najmniej 120 mln pasażerów. Obecny terminal pozwala obsłużyć 5mln pasażerów rocznie (ma duży zapas względem obecnego ruchu). Miało to być tylko lotnisko cargo (towarowe), otwarte w 2010 roku. Pod koniec 2013 roku zaczęło obsługiwać także pasażerów. Położone jest daleko od centrum, w słabo zabudowanym terenie, nadaje się świetnie do rozbudowy. Gorzej z transportem. Do DXB dojedziemy metrem, do DWC potrzeba metra + autobusu lub kilku autobusów albo taksówki.

Na zdjęciach: 1-37) dubajskie metro, na kolejnych: arterie miasta, rowery, tramwaje, autobusy, "tramwaj" wodny, monorail na wyspie-palmie Jumeirah, a od zdjęcia 54 - dubajskie lotniska DWC i DXB.

Opublikowano w Blog
sobota, 25 marzec 2017 11:48

DUBAJ w budowie

Spotkany w Dubaju Amerykanin Cliff, który był tutaj 12 lat wcześniej, powiedział: "nie poznaję miasta. Większości stojących teraz budynków nie było. Aż strach pomyśleć jak to miasto będzie wyglądało za kolejne 12 lat?"

Otóż to. Chociaż wiele już powstało, Dubaj jest w permanentnej budowie na wielką skalę. Miasto ma 70 kilometrów długości i 20 szerokości. Z pustyni wyrastają setki wieżowców i powstaje drugie tyle. W różnych miejscach. Wiele z nich będzie miało po 200-300 metrów wysokości, kilka 400-500 metrów. A najwyższy, Burdż Chalifa 828m, zastąpi The Tower at Dubai Creek Harbour, który ma osiągnąć 1192m. Przeznaczenie budynków: biurowe, mieszkalne, hotelarskie. A propos tych ostatnich, w Dubaju zaobserwowałem takie zjawisko. Postawiono luksusowy hotel-drapacz chmur. Wokół niego powstaje kilkanaście innych budynków, budowane są drogi. Hałas non stop. Kurz wszędzie. W okolicy jeden wielki plac budowy i nie ma niczego godnego uwagi. A noclegi po kilkaset dolarów za pokój. I taki hotel ma klientów. Zakładam, że w środku też są jakieś restauracje, kasyno czy strefa spa and wellness, więc można z hotelu nie wychodzić. Jednakże, by coś zobaczyć w Dubaju, bez auta lub taksówki się nie obejdzie - i to będą długie przejazdy. Dla mnie to irracjonalne. Za darmo bym z takiego hotelu nie skorzystał, ale o gustach się nie dyskutuje. Zwłaszcza, że jest nas, ludzi, już 7,5 miliarda.

Wieżowce i wielopasmowe arterie to nie wszystko, co się buduje w Dubaju. Zresztą te ostatnie są w nocy przesadnie oświetlone. Ale kto bogatemu zabroni?

Powstają kolejne wielkie centra handlowe, parki rozrywki. Za Burdż Chalifa wykopano kanał, który łączy Zatokę Perską z Dubai Creek. Wyspa-palma Jumeirah jest już w większości zabudowana. Poprowadzono na nią nawet nadziemną specjalną kolejkę. Nieopodal trwa budowa większej wyspy-palmy Jebel Ali. Zabudowywany też jest archipelag sztucznych wysp The World, przedstawiających zgodnie z nazwą - Ziemię (konkretne państwa).

Dubai International Airport robi się za ciasne, dlatego na bazie lotniska Al-Maktoum planuje się stworzenie giganta na przynajmniej 120 mln pasażerów. W 2020 Dubaj, jako pierwsze miasto w tej części świata, będzie gościło światową wystawę EXPO. Istnieje projekt budowy nowego portu, z dużym naciskiem na statki wycieczkowe, w pobliżu ma stanąć wysoka na 135 metrów latarnia morska. W planach jest też rozbudowa metra, budowa hotelu podmorskiego, a nawet sztucznej góry, by w tym pustynnym zakątku było więcej opadów deszczu. Nie lekceważyłbym tych szalonych arabskich pomysłów. Oni są zdolni do wszystkiego.

Emiraty budują specjaliści z najwyżej rozwiniętych technologicznie krajów świata, a czarną robotę wykonuje głównie zaciąg robotników z Azji Południowo-Wschodniej.

Dygresja. Dubaj traci swoją elitarność, tak samo jak straciły ją choćby - indonezyjska wyspa Bali czy Tajlandia. Bo co interesuje osoby naprawdę zamożne? Być tam, gdzie większość nie może. A w Dubaju, na Bali czy w Tajlandii może być niemal każdy. Znaleźć tani przelot, tani nocleg, tanio zjeść - nic trudnego. Paradoksalnie, coraz częściej taniej można spędzić wakacje w Indonezji, Tajlandii czy w Emiratach Arabskich, niż w Polsce. Owszem, w Dubaju znajdziemy ekstremalnie drogie hotele i restauracje, gdzie człowiek z ulicy nie wejdzie, ale to już nie to samo. Pochwalić się pobytem w Dubaju może milioner, który korzystał tylko z ekskluzywnych dubajskich atrakcji, jak i backpackers, który przyleciał tanią linią, spał w hostelu i jadał w barach obsługujących tysiące robotników z Półwyspu Indyjskiego, Filipin i państw sąsiednich.

Na szczęście, dla osób zamożnych, jest jeszcze sporo naprawdę ekskluzywnych miejsc na świecie, które mogą odwiedzić nieliczni.

Na zdjęciach: budowy wzdłuż Sheikh Zayed Road, m.in. w Business Bay, w rejonie Burdż Chalifa, na palmie Jumeirah, nad Dubai Creek od strony Szardży, nowy wybudowany kanał, oraz w Dubai Marina 

Opublikowano w Blog
Chociaż kojarzony jestem przede wszystkim z wulkanami, moja działalność podróżniczo - sportowa składa się z wielu różnych elementów, aktywności. Brak czasu nie pozwala o wielu z nich opowiedzieć, ani napisać. Dlatego dzisiaj krótko o innych górach, nie będących wulkanami. Je też uwielbiam i w nich bywam. Gdybym chciał zliczyć wszystkie zdobyte górskie szczyty, byłoby ich z tysiąc. Więc wspomnę o 10 najwyższych dotychczas osiągniętych wzniesieniach, istotniejszych. Oto one:

7134 metrów - Pik Lenina / Avicenna Peak (choć GPS wskazał 7146m n.p.m., Pamir, Kirgistan/Tadżykistan). Przyjechałem bardzo zmotywowany, bo biłem swój kolejny rekord wysokości. Przygotowany byłem na ciężką walkę. A wszystko poszło banalnie łatwo - podejście aklimatyzacyjne zakończyło się zdobyciem szczytu. Cała akcja górska zajęła 13 dni (z aklimatyzacyjnymi wyskokami w bok), zakończyła się w pierwszych dniach sierpnia. Nie wszyscy mięli takie odczucia. Podczas mojego pobytu góra pochłonęła życie jednej osoby, kilka zostało rannych (szczeliny lodowcowe, choroba wysokościowa, lawina). Nikły procent atakujących Lenina osiągnął wierzchołek. Zupełnie nie wiem dlaczego?

Mogłoby się wydawać, że na tej górze miał miejsce mój najwyższy nocleg, ale nie. Dużo wyższe noclegi i to w pokaźnej liczbie, miałem na andyjskich wulkanach, najwyższy na 6820m - masyw Ojosa del Salado (nawet na Aconcagui "strzeliłem" sobie nocleg na 6300m, na Leninie tylko 6130m).

Chociaż Pik Lenina trudno traktować jako ambitne wyzwanie, góra zapisała się w historii alpinizmu wybitnie tragicznie. Za sprawą dwóch pamiętnych tragedii. W 1974 roku w rejonie wierzchołka zmarły wszystkie członkinie radzieckiej kobiecej wyprawy. 8 ofiar. Przyczyna: załamanie pogody. Natomiast w 1990 roku na obóz drugi, położony na ok. 5200m, zeszła lawina, którą wywołało trzęsienie ziemi. Uchodzi za największą wysokogórską tragedię, bo zginęły 43 osoby.

6962m - Aconcagua (Andy, Argentyna) - najwyższa góra Ameryki Południowej i poza Azją. Dla wielu samodzielny cel. W moim przypadku był to dodatek do wulkanicznej wyprawy. By później sprawnie działać na dużych wysokościach, aklimatyzacyjnie i samotnie wszedłem sobie właśnie na Aconcaguę od strony doliny Horcones. W grudniu, przy bardzo zimowej pogodzie, kiedy na 6000m i powyżej w nocy temperatury przekraczały minus 30 stopni Celsjusza, a odczuwalne dochodziły do minus 50.

6181m - Island Peak (Imja Tse, Himalaje, Khumbu Himal, Nepal) - niewysoka, szybka w zdobyciu, ale bardzo ładnie położona góra. Pod południową ścianą Lhotse, niedaleko Makalu i Ama Dablam, otoczona lodowcami. Był październik, a po dojściu pod górę, wystarczył jeden dzień, by wejść i zejść. 

6145m - Razdielna (Razdielnaja, Razdelnaya Peak, Pamir, Kirgistan) - szczyt, który pokonuje się na drodze klasycznej prowadzącej na Pik Lenina. Umiejscowiony jest tam obóz III (C1), z którego najczęściej atakuje się wyższego siedmiotysięcznego sąsiada. Oddzielony od Razdielnej przełęczą o wysokości 6065m.

6088m - Huayna Potosi (Andy, Boliwia) - piękna piramidalna góra obok La Paz i w sąsiedztwie jeziora Titicaca. Na upartego można o świcie wyruszyć z La Paz, podjechać kawałek, wejść na szczyt, i wieczorem świętować sukces ponownie w La Paz. Chcąc się nacieszyć widokami, piękną pokrywą lodowcową, spędziłem w masywie 3 dni, był maj.

5645m - Kala Pattar (ramię Pumori, Himalaje, Khumbu Himal, Nepal) - najbardziej znany na świecie punkt widokowy na Mount Everest (po tybetańsku Czomolungma, a nepalsku Sagarmatha). Sympatyczna skałka w wysokogórskim otoczeniu. Prowadzi na nią łatwa ścieżka.

Jeszcze tego samego październikowego dnia odwiedziłem Everest Base Camp 5360m, bo to blisko, niżej, a ścieżka nawet na lodowcu Khumbu - bezproblemowa.

5520m - przełęcz Kongma (Kongma La, Himalaje, Khumbu Himal, inne źródła podają 5535-40m) - po zdobyciu Island Peak przez przełęcz i lodowiec Khumbu doszedłem do trasy prowadzącej pod Everest. Okolica ta obejmuje wspaniałe widoki na Himalaje, są też tutaj jeziora i małe lodowce. Swego czasu, nocleg prawie na samej przełęczy, był moim najwyższym.

5360m - przełęcz Cho (Cho La, Himalaje, Khumbu Himal, inne źródła podają 5420m) - pokonałem ją, jak również największy nepalski lodowiec Ngozumpa, w drodze na inny słynny punkt widokowy na Everest - Gokyo. Na przełęczy jest niewielki lodowiec.

5360m - Gokyo Ri (Gokyo Peak, Himalaje, Khumbu Himal, Nepal) - niezbyt wybitny szczyt, za to oferujący wybitne widoki na Eeverest, Makalu, a po drodze także na Cho Oyu i serię błękitnych jezior oraz lodowiec Ngozumpa. Mount Everest z tej perspektywy również prezentuje się okazale.

5360m - Everest Base Camp  (Himalaje, Khumbu Himal, Nepal) - to w zasadzie jedenasta pozycja, ale o takiej samej wysokości jak dwie wcześniejsze. Łatwa, płaska ścieżka, lodowiec Khumbu i widok na słynny Ice Fall oraz Nuptse. Wspaniała wysokogórska atmosfera. Choć akurat Everestu z BC nie widać.

Podane wysokości są według własnych pomiarów GPS.

Dla porównania, wulkanów o wysokościach 5000m - 6896m (najwyższy wulkan Ojos del Salado) zdobyłem 21.

Po wulkanach chodzę najczęściej samotnie, po górach wysokich również.

8000m? Pewnie kiedyś się wybiorę. Większość sprzętu już jest.

Malutka galeria zdjęć:

Opublikowano w Blog
The 100 VOLCANOES PROJECT is realized since 2006 and aims to explore the 100 volcanoes, of which half of them must be active.
Volcanoes are precisely tailored, difficult to access and very interesting in terms of exploratory and scientific. Often wild, most active, the highest.

Project 100 volcanoes is unique on a global scale. The current state of the project: 52 volcanoes, including 33 active and 97 other volcanic places (for example: less important volcanoes, volcanic: deserts, caves, rock formations, geothermal fields, geysers, lava fields).

Until now the project was realized in several dozen countries on six continents. I realize the project alone.

Many successes have international significance. Including first achievements in history. New discoveries. About some I wrote here: Sporting, exploration and scientific successes of EXPEDITION.

The achievement of the project are located in two tables, primary and subsidiary - BELOW.

Short note about the author of the project - Gregory Gawlik

●Polish traveler, mountaineer, volcanoes explorer, journalist, and photographer.

●Visited about 80 countries, 6 continents, hundreds of travel.

●More than 50 peaks 4-, 5-, 6- and 7-thousandths, including: Himalayas, Andes, Pamir, Caucasus, High Atlas, Tanzania and Borneo, Trans-Mexican Volcanic Belt, American Cordillera, Armenian Highlands, Elburs Mountains hundreds of lower peaks.

●Exploration: deserts, polar lands, jungles, seas and oceans, coral reefs, waterfalls, caves, canyons, the world's largest cities and priceless artifacts, animal watching, learning about different cultures. And more.

 ●Cooperation with TV stations, radio stations, newspapers, internet portals, with the press.

●Winner of journalism awards, travel awards, plebiscites.

●Author of thriller-adventure novel: "Stone of Annihilation", author of reportages, feuilletons, interviews, press articles and blogs.

●Collection of more than 250 varieties of minerals and approximately 1500 to 2000 specimens.

●And much more.

Contact: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

 grzegorzgawlik resize FB  YT resize  twitter resize

Table 1 - List of explored volcanoes

Project 100 VOLCANOES

Gregory Gawlik

2006 - to continue

Assumptions: exploration of a minimum of 50 active volcanoes, the rest: dormant and extinct

NAV * - the Number of explored Active Volcanoes

Most volcanoes was climbed alone, in many cases descent to the crater floor

 CHRONOLOGICAL

 

No.  

name of the volcano

reached the height

country, continent

geographical location

activity

NAV*

summit  / highest point -date

1

Khorgo

about 2400m1

Mongolia, Asia

 Khangai Mount.

extinct

 

09.08.

2006

2

Elbrus West2

5642m

Russia, Asia3

Central Caucasus

dormant

 

11.08. 2007

3

Etna (all summit craters)4

3331m

Italy,

Europe

Sicily

active

1

18.11.

2009

4

Copahue

2962m

Argentina

/Chile,

AmSO5

Andes,

Patagonia

active

2

18.03.

2010

5

Lascar

5633m

Chile, AmSO

Andes,

Altiplano

active

3

24.04.

2010

6

Sairecabur

6003m

Chile/ Bolivia, AmSO

Andes,

Altiplano

extinct

 

26.04. 2010

7

Licancabur

5938m

Bolivia/ Chile, AmSO

Andes,

Altiplano

extinct

 

28.04.

2010

8

Ararat

5135m

Turkey, Asia

Armenian Highlands

dormant

 

15.09.

2012

9

Damavand

5634m

Iran, Asia

Elburs Mountains

dormant

 

21.09.

2012

10

Kazbek

5033m

Georgia/ Russia, Asia3

Central/EastCaucasus

dormant

 

06.10.

2012

 

11

Pinatubo

950m6

Philippines, Asia

Luzon

active

4

24.07.

2013

12

Bulusan

1565m

Philippines, Asia

Luzon

active

5

31.07. 2013

13

Taal

311m

Philippines, Asia

Luzon

active

6

02.08. 2013

14

Tambora

2850m

Indonesia, Asia

Sumbawa

active

7

22.08.

2013

15

Rinjani

3726m

Indonesia, Asia

Lombok

active

8

24.08.

2013

16

Ijen

2400m7

Indonesia, Asia

Java

active

9

31.08.

2013

17

Bromo

2329m

Indonesia, Asia

Java, caldera Tengger

active

10

01.09

2013

18

Semeru (Mahameru)

3676m

Indonesia, Asia

Java

active

11

03.09. 2013

19

Merapi

2930m

Indonesia, Asia

Java

active

12

07.09.

2013

20

Papandayan

2665m

Indonesia, Asia

Java

active

13

25.09.

2013

21

Anak Krakatau

about 320m

Indonesia, Asia

Sunda strait

active

14

28.09.

2013

22

Lokon Tompaluan

about 1300m

Indonesia, Asia

Sulawesi

active

15

29.09

2013

23

Soputan

1804m

Indonesia, Asia

Sulawesi

active

16

01.10.

2013

24

Kerinci

3805m

Indonesia, Asia

Sumatra

active

17

09.10

2013

25

Toba8

(supervolcano)

about 950m

Indonesia, Asia

Sumatra (north)

dormant

 

13-14.10

2013

26

Reykjanes9

to 230m

Iceland, Europe

South-West

Iceland

active

18

30.07 2014

24.05 2015

27

Hekla

1501m

Iceland, Europe

South Iceland

active

19

31.07 2014

28

Eldfell

200m

Iceland, Europe

Heimaey island

active

20

01.08

2014

29

Eyjafjallajokull

summit (1) and

Magni &

Módi -Fimmvordduhals (2)

1640m (summit) and about 1040m (Módi),  1075m (Magni)

Iceland, Europe

South Iceland

active

21

02.08 2014 (2)

and 03.06

2015 (1)

 

30

Laki & Lakagigar: Tjarnargigur and several slotted craters

818m (Laki), about 500-600m

Iceland, Europe

South interior

active

22

04.08

2014

31

Hljóðaklettar

(Echo Rocks)

and Rauðhólar

(Red Hills) -

Sveinar-Randarhólar crater row

about 100- 220m

Iceland, Europe

North Iceland

extinct

 

07.08

2014

32

Hrossaborg

377m

Iceland, Europe

North Iceland

extinct

 

07.08

2014

33

Askja caldera and Viti crater

about 1050-1150m

Iceland, Europe

Central interior

active

23

08.08 2014

34

Krafla caldera and Leirhnjukur (fissure zone)

about 500-650m

Iceland, Europe

North Iceland

active

24

10.08 2014

35

Hverfjall (Hverfell)

453m

Iceland, Europe

North Iceland

extinct

 

11.08 2014

36

Ok (shield volcano)

1192m

Iceland, Europe

West interior

extinct

 

15.08 2014

37

Nea Kameni

130m

Greece, Europe

Cyclades

Islands

active

25

28-29.04 2015

38

Hvannadalsh-nukur  (Oraefjokull volcano)

2119m

Iceland, Europe

South Iceland

active

26

27.05 2015

39

Thrihnukagigur (Three Peaks Crater)

450-600m

Iceland, Europe

South-West Iceland

extinct

 

04.06 2015

40

Villarrica

2847m

Chile, AmSO

Andes, North Patagonia

active

27

24.11

2015

41

Terevaka

(shield volcano)

510m

Chile, Oceania

Easter Island (Rapa Nui)

extinct

 

29.11

2015

42

Ojos del Salado (the highest volcano in the world)

6896m

 

Chile/ Argentina, AmSO

Andes, Puna de Atacama

dormant

 

29.12

2015 - chilean summit

01.01. and 03.01 2016 - argentinian summit

43

Llullaillaco (the highest active volcano in the world)

6755m and lower summit: 6580m

Chile/ Argentina, AmSO

Andes, Puna de Atacama

active

28

09.01

2016

 

44

Pissis

6800m - Pissis 1;

6799m - Pissis 2 (Upame);

6795m & 6792 m Pissis 3 (Ejercito Argentino)

Argentina, AmSO

Andes, Puna de Atacama

extinct

 

18.01

2016 -Pissis 1

19.01

2016 -

Pissis 2 and Pissis 3

45

Popocatepetl

5424m

Mexico, AmNO10

Trans-Mexican Volcanic Belt

active

29

09.02

2016

 

46

Pico de Orizaba

5629m

Mexico, AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

dormant

 

11.02

2016

 

47

Paricutin

2800m

Mexico, AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

active

30

17.02

2016

48

Craters of the Moon      (cinder cones and flood basalt areas)

about 1910-1780m

USA, AmNO

Snake River Plain, Idaho

dormant

 

27.02

2016

49

Yellowstone

caldera (supervolcano, including geothermal and geyser fields)

2530 -1700m11

 

USA, AmNO

Yellowstone Plateau, Wyoming

active

31

28.02-02.03

2016

50

Meru

4566m

Tanzania, Africa

Arusha area

active

32

25.08 2016,

26.01 2017

51

Kilimanjaro, Kibo, Uhuru Peak (1), Kibo Crater (2) i Reusch Crater (3)

 

5895m (1)

5720-5800m (2)

5750-5855m (3)

 

Tanzania, Africa

Region of Kilimanjaro, between Moshi city and Kenya border

extinct

 

30.08

2016 (1) and 01.02 2017 (1,2,3)

52

Ol Doinyo Lengai12

2954m (active crater 2860m)

Tanzania, Africa

Gregory Rift (East African Rift) near Lake Natron

active

33

05.02 2017

 

As at March 10, 2017

 

 

 

 

 

 

1 – heights given are often according to the indications GPS, rather than encyclopaedic informations;
2 – the project includes volcanoes climbed and explored only since 2006 - the beginning of the Project 100 Volcanoes. Although some volcanoes, such as Mount Elbrus, were reached prior to the start of the project. In this case, I had to get it again to include the project;
3 – according to commonly accepted The International Geographical Union (is an international geographical society) - Caucasus Mountains are in Asia (boundary line was designated by the Kuma-Manych Depression);
4 – exploration of all three summit craters of Etna (Central Crater (Bocca Nuova and Voragine), South-East Crater, North-East Crater) and numerous parasitic cones (craters);
5 – AmSO – South America;
6 – Pinatubo volcano reaches up to 1486m height, water level of the crater lake is about 908m;
7 – Ijen volcano reaches a height 2799m;
8 – Toba Lake and Samosir Island;
9 – Reykjanes is a large slotted volcano, exploration in several places;
10 – AmNO - North America;
11 – Highest point of the Yellowstone Caldera is 2805m;
12 – Ol Doinyo Lengai - the only active volcano in the world which produces natrocarbonatite lava.

Table 2 - List of various volcanic important areas and places & less important volcanoes

Project 100 VOLCANOES

other explored volcanoes (including volcanoes, which for various reasons are not included in Table 1) and various volcanic important areas and places, including: mud volcanoes, cold water geysers, sources of hydrogen sulfide, meteor craters - which are not of volcanic origin

Gregory Gawlik

2006 - to continue

 remarks* - the reasons why a particular place or the volcano are not in TABLE 1

CHRONOLOGICAL

Table No.  2

No.

name

reached the height

(masl)

country, continent

geographical location

activity

remarks*

date of explo- ration

1

Sudety Mountains

(Sudetes), Lower Silesia, Silesian Highland, Lesser Poland in the area of Krzeszo-wice, Pieniny Mountains,

Żywiec Beskids

Mountains

300-800m

Poland, Europe

Wleński Gródek, Nowy Kościół, Organy Wielisławickie, Czarny Bór, Grzędy, Świerki near Głuszyca, Tłumaczów (Sudetes), Filipowice-Miękinia-Krzeszowice-Tenczynek-Zalas-Regulice (Lesser Poland), mountains: Wżar, Jarmuta, Bryjarka, village Biała Woda (Pieniny),

Góra Św. Anny 408m (Silesian Highland)

Extinct area

Volcanoes of a few - a few hundred million years ago, "not enough" volcanic (more specifically - mountains/hills of volcanic origin)

2006-2007,

VI-VII 2016

Wilcza Góra (mountain), Ostrzyca 501m, Męcinka, Małe Organy Myśliborskie (Rataj hill), Czartowska Skała(rock), Niemodlin (Lower Silesia near Złotoryja), Złatna-hydrogen sulfide sources

(Żywiec Beskids)

 

2

Terchiin Tsagaan nuur

2060m

Mongolia, Asia

Khangai Mountains

Extinct area

Volcanic lake and the old lava

VIII 2006

3

Badacsony

437m

Hungary, Europe

Next to Balaton lake

Extinct area

Volcanic basalt monadnock

VI 2008

4

Wyhorlat, lakes: Vinne and Morskie Oko, Herlany - cold water geyser

200-650m

Slovakia, Europe

Wyhorlat Mountains

Extinct volcanic mountains

Mountains of volcanic origin, with 9 million

years before

VI 2008

5

Castle Hill in Edinburgh

130m

Scotland, Europe

Edinburgh

Extinct area

"Volcano" from before approx. 350 million years

IV 2009

6

Massif of Etna

700-2200m

Italy, Europe

Sicily island

Massif of active volcano

Fields of lava and many craters from all sides of Mount Etna, for example: Monte del Frumento Supino crater

XI 2009

7

Alcantara Gorge (Gole dell`Alca-ntara)

200-250m

Italy, Europe

Near Etna, Sicily island

Active area of Mount Etna

Volcanic gorge near Mount Etna

XI 2009

8

Volcanic field of Pali Aike

approx. 50-100m

borderland: Argentina and Chile, South America (AmSO)

between Rio Gallegos and Punta Arenas

Extinct area

Small craters (sometimes with a lake in the crater), lava fields, volcanic caves

III

2010

9

Puna de Atacama

 

3000-4600m

Chile, AmSO

Andes, Atacama Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau, part of the southern and northern; volcanic: craters, basins, rock formations, deserts; lava fields

and  volcanic lakes

IV 2010

10

Lava fields in the Atacama Desert

2000-2500m

Chile,

AmSO

Atacama Desert

 

Extinct area

Old lava fields

IV 2010

 

11

Altiplano Plateau

3650-4915m

Chile, Bolivia, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau (whole area of the plateau, including not volcanic part); volcanic: craters, basins, rock formations, deserts; lava fields

and  volcanic lakes

IV-V 2010

12

El Tatio geysers

4260-4320m

Chile, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

More than 80 geysers over the magma chamber

20.04.2010

13

Fumarolas Sol de Manana

 4860-4880m

Bolivia, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Geothermal field (fumaroles, hot springs) 

03.05.2010

14

Trans-Mexican Volcanic Belt

2200m-2700m

Mexico, North America

 

Surrounding area of Amecameca city and Popocatepetl volcano

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau; volcanic rocks and lava fields

 

 

20-21.06.

2010

15

Qobustan -  Mud volcanoes

approx. 50m

Azerbaijan, Asia

Qobustan, Caspian Sea, near Baku

Associated with gas and oil fields

Not of volcanic origin

12.10.2012

16

Lignon Hill (2 times)

143m

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Extinct area next to the active Mayon volcano

"Too old volcano" and "not enough volcanic"

26.07.2013

17

Massif of Mayon volcano

2463m

approx. 500m

 

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Active volcano

Volcanic eruption - no possibility of the ascent, the field of lava in 2009

26.07.

2013

18

Bulusan Lake

360m

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Extinct area, filled lake

Probably very old crater, in the area of an active Bulusan volcano

30-31.07

2013

19

Tengger caldera and the mountain of

Penanja-kan (1) (on the rim of the caldera); volcanic beach in (2) Parangtri-tis

2770m - the bottom of the caldera approx. 2150m

Indonesia, Asia

East Java

Area of active volcanoes

Caldera too easily available; volcanic beach

(1) 01.09-03.09

2013

(2)

10.09 2013

20

VOLCANO Anak Soputan

approx. 1590m

Indonesia, Asia

Northern part of Sulawesi Island

Probably extinct, but next to an active volcano Soputan

Volacno explored by the way, too small challenge to classified it separately(in Table 1)

01.10.2013

21

Reykjanes Peninsula: around Blue Lagoon and Svartsengi Power Station, Kisilhóll Hill, Gunnuhver and Reykjanes Power Stations, Reykjane-sta, the area of Bridge Between Continents

0-200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Lava fields and geothermal (sources to approx. 300 ° C), extinct geysers, gaseous exhalation, volcanic rocks, cliffs, intercontinental tectonic rupture (continental drift)

30.07.

2014, 24.05

2015

22

VOLCANO Helgafell

227m

Iceland, Europe

Heimaey Island

Dormant volcano

too small challenge and too little curious

01.08

2014

23

Godaland and Kattarhry-ggur

200-500m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic rock formations in the massif of

Eyjafjallajokull volcano

01.08. 2014

24

Dyrholaey,

Reynisdra-ngur

0-50m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic rocks and beaches (volcanic coast)

03.08.

2014, 28.05 2015

25

Myrdals-sandur,

Skeidarar-sandur

20-80m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic deserts (the origin of the flood)

03-05.08.

2014

26

Fjadrar-gljufur

100-200m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic canyon on the Fjadra river

03.08.2014

27

Volcanic cave near the Laki volcano

approx. 600m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Unnamed cave in the lava channel

04.08.2014

28

The fields of lava in the area of Laki

approx. 400-650m

Iceland, Europe

Southern Interior  (Highlands of Iceland)

Area of active volcanoes

Many fields of lava from different periods

04.08.2014

29

VOLCANO Kristinar-tindar

1126m

Iceland, Europe

Next to Skaftafell

Extinct, part of the old crater

Volcano too little curious

05.08

2014

30

Asbyrgi Canyon

approx. 100m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

Volcanic rocks, basalt columns, the canyon was created as a result of floods

07.08.2014

31

Area of Jökulsár-gljúfur Canyon

approx. 100-200m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

lava and volcanic slag from before 6-8 thousand years on both sides of the river Jökulsá á Fjöllum

07.08.2014

32

Lava fields, volcanoes, volcanic deserts - among others: Vikur- sandur and Ódáðahraun

approx. 200-1100m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcanoes

A huge area of volcanic deserts - lava, ashes, rocks, volcanoes

08-10.08.2014

33

Drekagil Canyon

approx. 800-900m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcano Askja

Volcanic canyon

08.08.2014

34

Area of Kverkfjöll and around Holharaun

approx. 800-1250m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcanoes

Around volcanoes: Bárðarbunga, Kverkfjöll, Grimsvotn, geothermal fields, volcanic deserts, lava fields

09.08.2014

35

Geothermal power plant Krafla and Leirhnjukur (Clay Hill 593m) geothermal area

approx. 450 -600m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Area of caldera Krafla volcano (an active volcano with excellent properties of geothermal)

10.08.2014

36

 Viti Crater

approx. 600m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of the active volcano Krafla

It formed during a volcanic eruption in 1724, as a result of the explosion of steam

10.08.2014

37

Hverir (Námas- kard)

with the mountain of Namjafall 485m, Jarobodin

approx. 200-485m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Powerful geothermal field, geothermal mountain and thermal sources

10.08.2014

38

Grjótagjá & Stóragjá

and Jardbadsh-ólar lava field

approx. 200m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Lava caves with thermal ponds in the cracks of the crust of lava

11.08.2014

39

VOLCANO Ludentar-borgir

approx. 400m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Dormant, in the area of active volcanoes

Powerful system of volcanic fissures, similar to others in Iceland and therefore not in Table 1

11.08 2014

40

Laxádals-lava

approx. 370-400m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

The huge field of of lava and area of Ludent volcano

11.08.2014

41

Lofthellir (Lofthellar)

approx. 360-373m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic cave with the glacier inside

11.08.2014

42

Dimmuborgir

approx. 300-350m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Lava field with rocks and caves (eruptions of Ludentarborgir)

11.08.2014

43

Skutusta-dagigar

approx. 290-300m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Craters of gas formed during volcanic eruptions

12.08.2014

44

Hvitserkur

0m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

Volcanic rock in the sea, 15 m high

13.08.2014

45

Reykhólar

0-20m

Iceland, Europe

Western Fjords

Extinct area

Geothermal field with the sources

13.08.2014

46

Hallmun-darhraun

approx. 150-200m

Iceland, Europe

Western Iceland

Dormant area

Field of lava after old eruption of the Langjokull (about 1000 year AD)

14.08.2014

47

Thingvellir

(Pingvellir)

approx. 150-200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Intercontinental tectonic rupture (continental drift, between Eurasia and North America), Almannagja canyon, area of active volcano - Hengill

15.08.2014, 05.06 2015

48

Strokkur Geyser, geothermal field in Geysir

Below  200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Thermal springs, active and dormant geysers including The Great Geyser

16 - 17.08.2014, 05.06.2015

49

Landman-nalaugar (1), Laugahraun (2), Stórihver (3), Blahnu- kur (4)

approx. 600-800m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active area

(1)-thermal springs (2)-obsidian lava field, (3)-geothermal field, (4)-colored volcanic rocks

16.08.2014

50

Unnamed VOLCANO near the Nordurna-mshraun

approx. 600-700m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active area

an extinct volcano with a crater and lava field - Nordurnamshraun, beside the road F208 (to Landmannalaugar), too small challenge

16.08.2014

51

VOLCANO Brenniste-insalda (Torfajökull system)

To  855m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active

Volcano explored by the way, too small challenge

16.08 2014

52

Interior along: F26, F881, F821 roads

approx. 500-900m

Iceland, Europe

Interior

(Highlands of Iceland)

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic deserts, lava fields

16 - 17.08.2014

53

Interior along the road F35 (Kjolur)

approx. 400-750m

Iceland, Europe

Interior

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic deserts, lava fields

17.08.2014, 01-02.06 2015

54

Gerduberg

approx. 150m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Spectacular basalt rock columns

18.08.2014

55

Lóndran-gar,

Malarrif,

Svalþúfa

0-30m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Volcanic coast, beaches, lava rocks (monadnocks), cliffs, fragments of the old crater Lóndrangar

19.08.2014

56

Vatnshellir

 

approx. minus 15m – plus 20m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Cave in lava channel, 35 meters deep (including 15m under the sea level)

19.08.2014

57

Arnarstapi

0-20m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Basalt columns on the coast (cliffs)

19.08.2014

58

Snaefells-jokull 1446m, Stapafell

approx. 500-750m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Massif of dormant volcano, volcanic rocks, lava field

19.08.2014

59

Deildartu-nguhver,

Reykholt

approx. 100m

Iceland, Europe

Western Iceland

Dormant area

Powerful thermal springs, geothermal field

19.08.2014

60

Island of Palea Kameni and Santorini: Kokkini Paralia-Red Beach, Cape Kolumbo (Koloumbo) and volcanic rocks in several other locations on the island of Santorini (Perissa, Thira, Oia area), Santorini Caldera

0-320m

Greece, Europe

Cyclades archipelago (area of Santorini), southern Europe, the Aegean Sea

Active area

Volcanic islands, volcanic beaches, fields of lava and volcanic rocks, thermal springs, the area of the submarine active volcano Koloumbo (Kolumbo), observations of the effects of huge volcanic eruption of Santorini with approx. 1630. BC and formed the caldera

28.04-02.05. 2015

61

VOLCANO Krysuvik with Seltun and Fulipollur

approx. 50-350m

Iceland, Europe

Reykjanes Peninsula, Northwest Iceland

Active area, very active seismically

Active volcano (too similar to the neighboring, too little challenge) and the geothermal field

24.05.2015

62

Surroundings of glacier Skaftafell-sjokull

approx. 80-180m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Active area

Volcanic rocks in the area of moraines of the glacier Skaftafell

26.05 2015

63

Hveragerdi and Reykjadalur (System of the volcano Hengill)

approx. 50-300m

Iceland, Europe

Southwest Iceland

Active area, very active seismically

Very numerous geothermal sources, fumaroles, thermal river

29.05 2015

64

Area of volcanoes Eldborg and Ljósufjoll

approx. 100-150m

Iceland, Europe

Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

The youngest lava field on the Snaefellsnes peninsula

31.05 2015

65

Volcanic rocks in Stykkish-ólmur and on the Western Islands including Flatey

0-50m

Iceland, Europe

Snaefellsnes Peninsula

and archipelago of Western Islands (Breidafjordur bay)

Extinct area

Basalt volcanic rocks (columns)

31.05 – 01.06 2015

66

Hveravellir and Kjalhraun

(Kjolur)

approx. 600-700m

Iceland, Europe

Interior

Extinct and dormant area

Geothermal field, fumaroles, lava field, area of shield volcano Kjalhraun (volcanic system Langjokull)

01.06 – 02.06 2015

67

Volcanic rocks and lava before Bifrost in the area of road No. 1

approx. 400-500m

Iceland, Europe

Western Iceland

Extinct area

 Volcanic rock, lava fields (Nordurardalur valley)

02.06.2015

68

Raufarhó-lshellir

Cave

approx. 100m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Volcanic cave, approx. 1350 m in length (from the 11th century AD)

04.06 2015

69

massif of the Villarrica volcano

below and above 1000m

Chile, South America (AmSO)

Northern

Patagonia

Massif of active volcano

Volcanic cave and lava field

23.11.2015

70

Easter Island (Rapa Nui)

to more than 300m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Volcanic island, extinct

Lava cliffs, smaller craters, volcanic: rocks, lava fields, caves (eg. Ana Te Pahu, Ana Kai Tangata), volcanic moai statues

27.11-03.12 2015

71

VOLCANO Rano Kau

 

324m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

28.11 and 03.12 2015

72

VOLCANO  Tuutapu

 

280m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

29.11.2015

73

VOLCANO Ranu Raraku

approx. 150m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

01.12.2015

74

VOLCANO Poike

365m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

01.12.2015

75

Puna de Atacama

 

to more than 5000m

Chile, Argentina

AmSO

Andes, Atacama Plateau (Puna de Atacama)

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic plateau - all parts; volcanic: craters, basins, rock formations, lava fields, volcanic lakes, deserts

27.12.2015 -24.01.2016

76

Massif of Ojos del Salado volcano

to approx. 6900m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

Volcanic rocks, lava fields, traces of past volcanic activity

27.12.2015-04.01.2016

77

Massif of Ojos del Salado volcano

To  6800m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

Many basins and craters, including the highest situated lakes in the world (6350-6510m)

01 -03.01.2016

78

Massif of Ojos del Salado volcano

approx. 6460-6500m

Chile,

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

The highest situated geothermal field in the world

03.01.2016

79

Massif of Llullaillaco

volcano

 

To 6700m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic: craters, basins, rock formations, lava fields, sulfur deposits

07-11.01.2016

80

El Volcancito

approx. 4200 m

Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of extinct volcanoes

water source and mineral cone (about 7m high)

23.01.2016

81

VOLCANO Caldera del Inca Pillo (Corona del Inca)

To 5420m

Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of extinct volcanoes

Extinct volcanic caldera with the highest situated caldera-lake in the world, approx. 5200m(surface elevation)

24.01.2016

82

Sangay volcano area and views of the numerous Ecuadorian volcanoes

To 4336m

Ecuador, AmSO

Andes near the city of Riobamba and Alao village, and various other parts of the Ecuadorian Andes

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Observation of the Sangay active volcano (approx. 5230m) and views on numerous Ecuadorian volcanoes, e.g. Chimborazo (6268m) and Cotopaxi (5897m)

30.01.-03.02 2016

83

VOLCANO Sierra Negra

4621m

Mexico, North America

(AmNO)

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct, too small challenge, too little curious

12.02.2016

84

VOLCANO Aljojuca 

approx. 2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct - crater with a crater-lake, too small challenge

12.02.2016

85

VOLCANOSan Miguel Tecuitlapa

approx. 2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct - crater with a crater-lake (partly), too small challenge

12.02.2016

86

Area of the volcano Colima and Nevado de Colima

approx. 1300-1800m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Observation of a very active volcano Colima (approx. 3800m) and the extinct volcano Nevado de Colima (4260m) from Ciudad Guzman and La Yerbabuena

14-16.02.2016

87

Around the Paricutin volcano

approx. 2300-2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of the Paricutin 2800m active volcano

Fields of lava, ashes, burned by the volcano villages, including the church of San Juan Parangaricutiro

17.02.2016

88

Area of Mount St. Helens volcano

800-1150m

USA,

AmNO

Cascade Range, American Cordillera

Area of active volcanoes

Observation of an active St. Helens 2549m volcano, from south and north side

25-26.02.2016

89

Massif of St. Helens

over  500m

USA,

AmNO

Cascade Range, American Cordillera

Massif of active volcano

Ape - volcanic cave (approx. 4000 m in length)

25.02.2016

90

Mammoth Hot Springs

approx. 1900-2050m

USA,

AmNO

Next to Yellowstone caldera in northern USA

Area of active super-volcano

Geothermal field with travertine terraces

02.03.2016

91

Gingko Petrified Forest

approx. 200-300 m

USA,

AmNO

Washington state, near the reservoir Wanapum

Extinct area

Petrified forest in the lava field

03.03.2016

92

Duvalo

approx. 725-740m

Macedonia,

Europe

Balkan Peninsula near the Ohrid Lake

Extinct area near the village of Kosel and the city of Ohrid

The remains of the small geothermal field (perhaps the origin of tectonic), mofette with a characteristic smell of hydrogen sulfide, also carbon dioxide

30.06.2016

93

Little Meru

3820m

Tanzania, Africa

Arusha area

Extinct peak near the active volcano

Isolated peak in the old volcanic caldera

24.08. 2016 and

25.01 2017

94

Massif of Kilimanjaro

3000-4700m

Tanzania, Africa

Moshi area, next to the border with Kenya

Massif of extinct volcano

Lava fields and volcanic rocks: Machame-Shira-Barranco-Barafu, including volcanic cave and lava field near Shira (3850-3910m), Lava Tower (4690m), the volcanic rocks in the Barafu area (4600-4700m)

27 -30.08 2016, 28-31.01.2017

95

CALDERA Ngorongoro

approx.1700-2300m

Tanzania, Africa

Arusha area, Gregory Rift

Extinct caldera

The largest extinct volcanic caldera in the world, about 260-300km2

01.09, 03.09

2016, 06.02.

2017

96

Morasko

 

 

 

 

approx. 100-150 m

Poland, Europe

City of Poznan, Greater Poland

impact (meteorite) craters, about 3000 years BC

Morasko Meteorite Nature Reserve

24.09 2016

97

Crater Highlands (Ngoro-ngoro Highlands)

approx. 600-1000m, volcanic peaks to 3682m

Tanzania, Africa

Arusha area, Gregory Rift

(The East African Rift)

extinct area (mostly) and active - craters, calderas, cinder cones

The volcanic highlands, volcanoes examples: Gelai 2942m,  Kitumbeine 2865m, Ela Naibori, Loolmalasin 3682m, Ol Doinyo Lengai 2954m, Ngorongoro

03-05.02.

2017

 

As at March 10, 2017

 

 

 

 

 

 

A small sample of pictures:

Opublikowano w Blog
Oto kilka subiektywnych wydarzeń z ostatnich tygodni.
Praga. Uwielbiam to miasto. Dlatego będąc przejazdem, nie mogłem powstrzymać się przed spacerem. Zima, mróz, pustawo, co rzadkie. Nastrojowa czeska stolica zawsze sprawa mi dużo radości. Ale śląski Racibórz też jest fajny. W końcu to jedno z najstarszych polskich miast, którego prawa miejskie datuje się na 1217 rok. Z okazji prelekcji podróżniczej odwiedziłem artystyczno-podróżniczy klub Przystanek Kulturalny Koniec Świata. Przyjemne miejsce, fajni ludzie, no i ta pyszna herbata w dużych szklankach stylizowanych na słoiki. Jako, że był Tłusty Czwartek, konsekwentnie nie zjadłem ani jednego pączka, za to znacznie zwiększoną porcję warzyw. Tak robię od lat. Tradycyjnie wszystkiemu na przekór.

W drodze do Raciborza nie powstrzymałem się przed okrężną trasą przez Radlin i Rydułtowy. W tym pierwszym miejscu zajrzałem do tężni solankowej, w drugim - musiałem spojrzeć na słynną Szarlotę, hałdę, której wierzchołek przypomina mi wulkan. Mierzy 134m wysokości, a wzniosłość nad poziomem morza wynosi 406 metrów.

Odwiedzając przyjaciół i znajomych, nie tylko dobrze mnie karmią, ale zawsze jest też okazja do ciekawych rozmów przy udziale ciekawych rekwizytów. Chociaż powtarzam, że kubek kawy wystarczy, to oni wszyscy znają moje podejście, że każde pięć minut w kuchni to pięć minut stracone. I niezłomnie, nawet gdy wpadam na chwilę, starają się coś specjalnie przygotować, bo wiedzą, że moje kuchenne lenistwo powoduje, że całkiem nierzadko na przykład na śniadanie jem suchy chleb. Bo najszybciej. Ale dla mnie też najsmaczniej. Uwielbiam świeży, dobry, chrupiący chleb, prosto z piekarni.

Uwielbiam także spacery, dlatego uprawiam je wszędzie i zawsze. Doceniam coraz rzadsze srogie zimy, gdy mogę to robić wędrując po zamarzniętych jeziorach. Na setki podobnych spacerów, tylko z dziesięć razy lód się pode mną załamał. Stąd twierdzę, że to bezpieczna zabawa. A że nigdy nie choruję, lodowata kąpiel w niczym mi nie szkodzi. Telefon natomiast zawsze mam wodoodporny, a dokumenty i kluczyki samochodowe w wodoodpornym pokrowcu. Jednak gdy wiem, że lód jest za słaby, chodzę brzegiem. Na zdjęciach jedno z moich ulubionych spacerowych miejsc na Śląsku, okolice zalewu Kozłowa Góra.

Częścią tego co robię, jest opowiadanie o świecie, o podróżach, komentowanie wydarzeń. Z tych powodów gościłem kolejny raz w katowickim Radiu EM, audycja do odsłuchania jest TUTAJJak również w TVN24 Biznes i Świat, gdzie opowiadałem o karnawale w Rio de Janeiro. Ameryka Łacińska potrafi się bawić, nikt się nie krępuje. My w zimnej północnej Polsce jesteśmy bardzo zachowawczy i przejmujemy się opinią otoczenia. Brazylijczycy mają to gdzieś, wolą tańczyć, bawić się, korzystać z życia. Trochę by nam się tego przydało nad Wisłą.

Oto próbka zdjęć:

Opublikowano w Blog

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.