a2b2

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed
Przed podróżą do Ameryki Środkowej przebywałem w Tanzanii. Był to udany wyjazd i warto mu poświęcić kilka zdań. Cała grupa Pamir.pl, która zdecydowała się wyruszyć na szczyt Kilimandżaro – Uhuru Peak 5895m, osiągnęła swój cel. Jak zwykle – chce się napisać. Nie mniej, warto podkreślić, że dla większości Uczestników dotychczasowy rekord wysokości oscylował w granicach 2500-3000m. To dowód, że jak wyjazd jest dobrze przygotowany, a ekipa sprawna i zdeterminowana – można się pokusić o tak wielki sukces.

Tym większy, że miał on kilka smaczków. Jako lider wyjazdów, zawsze wszystkich dopinguję i dostarczam dodatkowych atrakcji, czasami męczących :). Dlatego zbieraliśmy piękne obsydiany na wysokości 3900m, byliśmy w jaskini i na kilku skałach, z Lava Tower (4690m) wyłącznie. A w niższych partiach podziwialiśmy tropikalną przyrodę, wodospady, zwierzęta.

Nawet udało mi się przekonać jednego z naszych dzielnych zdobywców - Mariusza Niedzielę - na bardzo męczący wysokogórski spacer. Co prawda, oberwało mi się później, że moje słowne lawiranctwo wprowadziło go w błąd i gdyby znał rzeczywistość, nie zdecydowałby się. Ale przyznał, że jest bardzo szczęśliwy z efektów tej wycieczki. A ja się cieszę, że moje prawnicze umiejętności artykulacji, ciągle mają się dobrze.

Zdobycie Uhuru Peak 5895m jest fajne, ale widoki z niego są takie sobie. Najciekawsze znajdziemy wewnątrz kaldery wulkanu Kibo (część Kilimandżaro). To jednak wymaga pewnego wysiłku, bo wysokości oscylują pomiędzy 5700-5850m. Tym razem zaproponowałem odwiedziny Wschodniego Lodowca Kilimandżaro (Eastern Icefield). Jest on dosyć daleko położony od Uhuru. Ale jeśli na wierzchołku rocznie potrafi stanąć ponad 50 000 osób, to na tym lodowcu w całej historii podbojów Kilimandżaro było od kilku do kilkudziesięciu, głównie naukowców. To robi różnicę. Mariusz będzie pokazywał wnukom zdjęcia jak chodził po lodowcu, ale wtedy już go pewnie nie będzie. Roztopi się.

Już teraz Wschodni Lodowiec jest rozczłonkowany, niektóre fragmenty niedługo znikną. Dlatego wędrówka po nim, była świetną przygodą. O ile, South Icefield (Południowy Lodowiec, Południowe Pole Lodowe) jest blisko ścieżki na Uhuru, a North Icefield (Północny Lodowiec) jest widoczny ze szczytu i budzi zainteresowanie, bo jest największy. O tyle, Eastern Icefield jest na uboczu i po drodze donikąd. Tylko takiemu wariatowi jak ja, choć wolę słowo pasjonat, przychodzą do głowy takie pomysły. I nigdy ich nie żałuję. Bo choć Wschodnie Pole Lodowe jest niewielkie, to ciągle jest trzecim kompleksem lodu pod względem powierzchni na Kilimandżaro. Umiejscowionym od strony Kenii, z dobrym widokiem na Mawenzi. By uzmysłowić sobie jak niewiele zostało z czapy lodowej na najwyższej górze Afryki, trzeba wiedzieć, że Lodowiec Północny ma już mniej niż kilometr kwadratowy powierzchni i skurczył się o około 90% względem jego pierwotnej wielkości. To dotyczy całego lodu na Kilimandżaro. Część naukowców uważa, że cały lód z góry zniknie do 2040 roku, jeśli klimat się nie ochłodzi. Ja uważam, że resztki lodowców mogą utrzymać się dłużej.

Będąc na lodowcu, odwiedziliśmy też pobliski Reusch Krater (część wulkanu Kibo) i to ze strony nieodwiedzanej. Z drugiej strony, pod Uhuru, dnem krateru biegnie ścieżka jednej z dróg "wspinaczkowych" i czasami turysta się tam pojawi. Jeśli ma siłę, wejdzie na skraj krateru. Natomiast od strony Lodowca Wschodniego próżno szukać śladów stóp. Tam się po prostu nie chodzi, bo po co? Wysoko, mało tlenu, zmęczenie, daleko. Cóż poradzę, że mnie takie miejsca najbardziej kręcą. A widok na krater od tej strony jest bardzo interesujący, pod zewnętrznym pierścieniem dymią solfatary. Innymi słowy, z Mariuszem odbyliśmy fajną kilkugodzinną wycieczkę. Tylko my i wulkan, oraz świadomość że prawie nikt tutaj nie był i nie widział tego wszystkiego.

Gdy jest czas i chęć, będąc u podnóża Kilimandżaro, też mam różne wycieczki do zaoferowania. Tym razem odwiedziliśmy dwa miejsca.

Wodospad Materuni – duży, wysoki (ok. 150m), spadający z wulkanicznego klifu. Położony w pięknej tropikalnej scenerii. Pośród pól uprawnych kawy, bananów, awokado. Można się pod nim wykąpać.

Kikuletwa (Chemka) Hot Springs - to nie do końca termalne źródła, i bardzo dobrze. Gdy na zewnątrz upały, warto się ochłodzić. Woda pochodzi z masywu Kilimandżaro, jest w sam raz do kąpieli. Sceneria – bajkowa. Figowce i ich pokręcone korzenie. Lazurowa rzeka i jeziorka. Można tutaj coś zjeść, wypożyczyć koło – dętkę do pływania. Nawet jest szansa na masaż. Są również palmy, a w pobliżu dostojne baobaby.

Safari w parkach Serengeti oraz Ngorongoro spełniło wszelkie oczekiwania. Nie tylko pogoda cały czas dopisywała, ale zobaczyliśmy rzadkie zwierzęta jak nosorożce i lamparta (czyli najrzadsze zwierzęta z tzw. Wielkiej Piątki Afryki). Ponadto, polowanie gepardów na guźca, ogromne stado słoni i niezliczone ilości zebr, żyraf czy gnu. Łącznie ze sto gatunków różnych zwierząt – mniejszych i większych. Nie zabrakło wizyty w wiosce masajskiej.

Wspomnę jeszcze o jednej rzeczy. Uczestnicy wyjazdów na Kilimandżaro przygotowując się, czytają różne internetowe informacje osób, które weszły lub próbowały wejść na górę. I co bardzo ciekawe, po wyjeździe kwitują dosadnie jakość tychże informacji. Najłagodniejsze padające określenia brzmią: „bzdury” albo „ten ktoś nigdy nie był na Kilimandżaro”. O czym to świadczy? Odczucia podczas zdobywania tak wysokiej samotnie stojącej góry są tak bardzo indywidualne, że czytanie internetowych relacji wielkiego sensu nie ma. A na pewno lepiej się nimi nie sugerować. Abstrahując od licznych fałszów i przekłamań w tych zapiskach, bez własnych doświadczeń nie sposób ich zweryfikować.

Poniżej próbka zdjęć z ostatniego wyjazdu do Tanzanii.

Opublikowano w Blog
Panama stanowiła tylko startowy przystanek wyprawy. Chociaż jest w tym kraju kilka wygasłych wulkanów, to niezbyt interesujących. Ograniczyłem się do stolicy – Panama City. Zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Duże, nowoczesne miasto. Z dobrą infrastrukturą. Nawet z linią metra i bezpłatnym internetem w wielu publicznych miejscach. Tropikalny klimat wymusza stosowanie niemal wszędzie klimatyzacji. W dzień temperatury przekraczały 30 stopni C w cieniu a wilgotność wynosiła 90%.

W Panama City imponuje dzielnica z drapaczami chmur. Jest ich mnóstwo, sporo w budowie. Z drugiej strony, miasto posiada także Stare Miasto - Casco Viejo. A co najważniejsze, biegnie tędy Kanał Panamski. Jedyny obiekt, który chciałem zobaczyć w tym kraju.

Odwiedziłem śluzę Miraflores. Bilet kosztował 15 usd (lokalsi płacą 1/5 ceny), zawiera się w nim platforma widokowa, film o budowie do obejrzenia w kinie (trafiłem na język hiszpański, nawet bez angielskich napisów) i małe muzeum (większe jest koło Placu Niepodległości).

Kanał Panamski to też umowna granica pomiędzy Ameryką Północną a Ameryką Południową. Bo choć używa się określenia Ameryka Środkowa, to faktycznie jest to część Północnej. W obiegu są jeszcze dwa inne pojęcia odnośnie granicy międzykontynentalnej. Przesmyk Panamski, czyli zwężenie ciągnące się od Kostaryki do Kolumbii, Kanał Panamski jest jego częścią. Mówi się też o Przesmyku Darien, położonym w Kolumbii i w Panamie. Ów bagnisty teren, przez który nie dało się poprowadzić drogi, wymusza przeprawienia się drogą wodną. Jest częścią Przesmyku Panamskiego. Jeśli przyjmiemy Kanał Panamski jako granicę międzykontynentalną, prawie cała Panama City znajduje się w Ameryce Południowej.

Budowę kanału ukończono w 1914 roku, a w 2016 roku jego wielką rozbudowę, by mógł przyjmować dużo większe statki, o dużo większej ładowności. Liczy około 80km i posiada system trzech śluz, ponieważ różnica poziomów sięga 26m. By znacznie zmniejszyć zakres prac, zdecydowano się na utworzenie jeziora Gatun i system śluz. Dla gospodarki i dobrobytu Panamy, kanał jest bezcenny. Ponadto pełni niezwykle istotną rolą łącznika transportowego pomiędzy Pacyfikiem a Atlantykiem. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Przeprawia się przez niego około 15 000 statków rocznie, a ta liczba po rozbudowie pewnie wzrośnie. Przeprawa zajmuje 6-8 godzin.

Stare Miasto – Casco Viejo. Położone przy wybrzeżu. Małe i nieciekawe. Na spacer w porządku, ale architektura przeciętna, do tego zaniedbana. Plusem był tutaj panujący spokój i niewielki ruch. Jest kilka pałaców, placów jak Bolivar, Herrera i chyba najbrzydszy – Independencia. Teatr Narodowy w marnym stanie i w remoncie, a plac przed nim to rumowisko – pewnie się to zmieni na lepsze. Są namiastki plaż, ale nieatrakcyjne a woda albo brudna albo tylko zamulona. Idąc ku świetnie widocznej ścianie drapaczy chmur, są przyjemne deptaki, ale plaż nie ma, tylko kamienne nasypy.

Kilka informacji praktycznych. Czas: UTC minus 5. Używaną walutą jest dolar amerykański, choć oficjalną: balboa. Reszta w postaci monet czasami wydawana jest w balboa, ale przeliczana jak dolary – jeden do jednego. By korzystać z systemu autobusów miejskich i metra potrzebna jest plastikowa karta, na którą ładuje się pieniądze lub bilety i przykłada do czytników. Mnie kasowało po 0,25usd w autobusach, 0,35usd w metrze, a z lotniska Tacoma około 2,5usd. Nie brakuje taksówek, ceny są atrakcyjne (np. za 6km zapłaciłem 5usd). Wypożyczenie samochodu jest łatwe. Gniazdka elektryczne- to dwa płaskie bolce, takie same są np. w Meksyku. Spałem w Panama House Bad & Breakfast, niedaleko stacji metra Via Argentina – całkiem sympatyczne miejsce, atrakcyjne ceny, bardzo fajny gospodarz. A propos cen – to w sklepach i restauracjach wydają mi się podobne do polskich, za to komunikacja miejska jest dużo tańsza. 

Granica. WJAZD. Poprzez lotnisko Tacoma (PTY). Wiz nie ma, nikt nie oczekiwał ode mnie biletu potwierdzającego wyjazd z Panamy ani niczego innego. Jedynie należy wypełnić formularz deklaracji celnej, który wylądował na stercie innych, pracownik straży granicznej, nawet na niego nie spojrzał. I dobrze, bo wpisałem jakieś bzdury, by nie marnować czasu. A więc prześwietlenie bagażu, pieczątka do paszportu i po sprawie. WYJAZD. Drogą lądową do Kostaryki. Nie była pobierana żadna opłata wyjazdowa, a jedyną uciążliwością była kontrola bagażu przy użyciu przeszkolonego psa.

Autobusy z Panamy do San Jose (Kostaryka), wyjeżdżają przed południem lub przed północą, przynajmniej ja takie znalazłem. Korzystałem z linii Tica Bus, cena w jedną stronę 40usd (obejmowała sam przejazd, żadnej wody czy jedzenia w cenie biletu nie było). Dworzec autobusowy jest obok stacji metra i centrum handlowego – Albrook. I co ciekawe, Pani w okienku zapytała mnie, czy byłem ostatnio w Kolumbii, bo tam panuje żółta febra. Jeśli tak, biletu mi nie sprzeda. W Kolumbii byłem, ale nie ostatnio, szczepionkę jeszcze ważną mam, więc bilet dostałem. Ale skoro wpuszczono mnie do Panamy, to dlaczego o czymkolwiek miałaby decydować pracownica prywatnej firmy przewozowej?

Opublikowano w Blog
Skoro opublikował się ten wpis, znaczy że jestem już w Panamie, choć przed chwilą jeszcze byłem w Afryce. Rozpoczynam kolejną wyprawę w ramach PROJEKTU 100 WULKANÓW – Wulkany Ameryki Środkowej. Udało mi się ją wcisnąć pomiędzy inne wyjazdy.
Czasu mało, ale będzie intensywnie. Jeśli będę mógł, będę relacjonował co u mnie słychać na blogu. Ale jak zawsze, najważniejsze są cele wyprawy, a reszta nie ma znaczenia.
Pozdrawiam
Grzegorz
Opublikowano w Blog
Nie tylko piękny to trekking, ale też bardzo zróżnicowany. W artykule skupię się na największych przyrodniczych atrakcjach w mojej subiektywnej ocenie. Wybrałem pięć. Równorzędnych.

1) SUBTROPIKALNY LAS z górskimi rzekami i wodospadami. Na trekkingu kilkukrotnie jest okazja, by go podziwiać. Przed Ghorepani. Pomiędzy: Ghorepani a Tadapani, Sinuwa a Doban oraz w okolicach Jhinu Danda. W jego wyższych partiach wiosną kwitną rododendrony (np. las rododendronowy w okolicach Poon Hill i Ghorepani), a niżej przez cały rok inne drzewa. Uprawia się tutaj banany i arbuzy. Aż trudno uwierzyć, że nad głowami sterczą zlodowacone szczyty.

2) POON HILL (3193m, z wieżą widokową 3210m). Słynny widok oferuje panoramę na Dhaulagiri Himal, i po drugiej stronie rzeki Kali Gandaki, na Annapurna Himal. Najlepiej widać Dhaulagiri I (8167m) i Annapurnę Południową (7219m). Dobrze także Annapurnę I (8091m), Nilgiri (do 7061m), Hiunchuli (6441m), Tukuche (6920m), Dhaulagiri II (7751m), Gurja (7193m). O świcie zwykle jest bezchmurne niebo, słońce zaczyna oświetlać szczyty, w tym dwa ośmiotysięczniki. Poon Hill to jeden z najwspanialszych himalajskich punktów widokowych, bardzo łatwo dostępny. Nad dużą miejscowością – Ghorepani. Ale nawet tam na górze, w chłodzie poranka, można sobie kupić ciepłą herbatę i podziwiać najwyższe góry świata.

W opisie trekkingu do Bazy pod Annapurną, który umieściłem w zakładce „artykuły”, wspomniałem o pierwszych zdobywcach Annapurny I. W tym miejscu zatem będzie o pierwszych zdobywcach Dhaulagiri I. Miało to miejsce w maju 1960 roku podczas wyprawy szwajcarskiej. Szczyt zdobyli: Kurt Diemberger, Peter Diener, Ernest Forrer, Albin Schelbert i nepalscy Szerpowie – Nawang Dorje, Nyima Dorje, a dziesięć dni później Michel Vaucher oraz Hugo Weber. Polacy pierwszy raz na szczycie stanęli dwadzieścia lat później, również w maju, w osobach Wojtka Kurtyki i Ludwika Wilczyńskiego.

3) MODI KHOLA – GÓRNA CZĘŚĆ DOLINY. Od turystycznej osady Himalaya do Południowego Lodowca Annapurny. Wąska, skalista, z wodospadami. Wyżej lodowce i piękne skalne wierzchołki. Po bokach do blisko 7000m a na horyzoncie nawet do 7500m (Gangapurna 7454m, Annapurna III 7555m). Czuć tutaj prawdziwą wysokogórską atmosferę, a z rejonu Machapuchare Base Camp (ok. 3700m) rozpościera się niezapomniany widok na dolinę.

4) ODCINEK MACHAPUCHARE BASE CAMP – ANNAPURNA BASE CAMP. Krótki, po skręceniu w lewo z doliny Modi Khola. Sedno trekkingu. Za plecami dostojnie prezentuje się święta góra Nepalczyków - Machapuchare (6993m), na którą nie wolno się wspinać. Po lewej masyw Hiunchuli, po prawej morena Południowego Lodowca Annapurny, za nim Tharpu Chuli (5695m) i Singu Chuli (6501m), a dalej rejon Tare Kang (Glacier Dome, 7069-7140m). Z przodu upragniona Baza pod Annapurną (4130m). Nazwa: Południowe Sanktuarium Annapurny wynika nie tylko z położenia, ale także z rozłożenia szczytów. Jak w teatrze stojąc na scenie i patrząc na widownię. Tuż pod nogami jest potężny Południowy Lodowiec oraz czorteny modlitewne, w tym ofiar Annapurny. A po bokach szczyty od Annapurny Południowej, poprzez Bharha Chuli (7647m), Annapurna I (8091m, od drugiej strony względem Poon Hill), po Roc Noir (7485m). Tutaj czuć potęgę gór i widać ich nieskazitelne piękno.

5) JHINU DANDA HOT SPRINGS – czyli gorące źródła. Bez nich, byłaby to turystyczna wioska jakich wiele. Lecz niedaleko, przy korycie Modi Khola, tryskają termalne źródła i utworzono tu niewielkie kąpielisko. W którym można posiedzieć i odpocząć. Obok głośno szumi wspomniana lodowcowa rzeka, po bokach rośnie gęsty las. Nie widać stąd cywilizacji. Odwiedziny tego miejsca mogą być wspaniałym zwieńczeniem trekkingu do Bazy pod Annapurną dla jednych, początkiem trekkingu, dla drugich.

W dziale artykuły można znaleźć więcej informacji o trekkingu.

Na zdjęciach przykładowe zdjęcia z kilku wyjazdów.

Opublikowano w Blog

Regularnie jestem pytany, czy kolejne przejście tego samego trekkingu mnie nie nudzi? Mógłbym odpowiedzieć – to moja praca. Ale nie, nie nudzi. A jak zacznie, wybiorę inne trekkingi. Ich nie brakuje. Wielokrotne pokonywanie tych samych tras ma swoje plusy. Za każdym razem dostrzegam nowe rzeczy, pogłębiam swoje obserwacje. Widzę jak zmienia się dany fragment – w tym wypadku – Nepalu. Jak cofają się lodowce, jaka na przestrzeni lat jest pogoda, temperatura. A gdy mogę przy okazji pokazać komuś fajny kawałek świata, to sprawia mi to radość.

Na blogu piszę głównie o wulkanach, chociaż materiałów z niewulkanicznych wyjazdów są terabajty. Niewykorzystane. Kolejne terabajty materiałów, które nie ujrzały nigdy światła dziennego, dotyczą samych wulkanów. Powód prozaiczny - brak czasu, którego nie da się rozciągnąć.

Ale w ramach odskoczni od wulkanicznych tematów, dzisiaj parę zdań o bardzo fajnym trekkingu wokół Manaslu. Ósma góra świata, nosząca też nazwę Kutang, co w tybetańskim nawiązuje do płaskiego miejsca jakie jest pod szczytem. Ten płaskowyż jest charakterystyczny dla Manaslu i rozegrała się tam niejedna górska tragedia. Górę zwano też Peakiem XXX, a obecna nazwa w starym indyjskim języku oznacza Góra Ducha. Najczęściej podaje się wysokość 8156-8157m. Manaslu jest pomiędzy Dhaulagiri 8167m a Nanga Parbat 8126m. Całe pasmo górskie jest wyraźnie wyodrębnione od sąsiednich – Annapurna Himal, Himlung Himal, Kutang Himal i Ganesh Himal.

Atutem trekkingu wokół Manaslu jest niewielka liczba turystów, jeszcze, i przyzwoite warunki pobytowo-noclegowe, już. Kiedyś chodziło się tutaj z namiotami. Piechur ma też poczucie, że znalazł się w sercu gór, daleko od cywilizacji, a to nawet w Himalajach coraz trudniejsze.

Można podziwiać Manaslu z dwóch stron. Najsłynniejsze widoki są z Lho (z klasztorem buddyjskim na pierwszym tle), z okolic Samagaon i z Bimtang.

Atrakcjami są wioski tybetańskich ludów, wodospady, lodowcowe jezioro Birendra, do którego obrywają się kawałki lodowca Manaslu. Wielokrotnie przechodzi się mostami nad rzekami lodowcowymi jak Budhi Gandaki Nadi i Marsyangdi Nadi. Ich doliny raz są wąskie, skaliste, innym razem szerokie, oferujące efektowną panoramę Himalajów.

Niżej można obserwować uprawy ryżu i bananów, wyżej jęczmienia i kukurydzy. Wiosną napotkamy kwitnące rododendrony, a jesienią kwitną inne gatunki drzew. Trafiają się drzewa limonkowe i z pomidorami drzewnymi. Rosną tu też jabłka. A z warzyw uprawia się między innymi paprykę, kapustę czy ziemniaki.

Najwyższym punktem trekkingu jest przełęcz Larke (Larkya La/Bhanjyang – te ostatnie słowa po nepalsku i tybetańsku oznaczają - przełęcz). Choć dane co do wysokości podaje się różne, to najwyższe fragmenty na ścieżce są na wysokości 5145-5165m n.p.m. A ten kluczowy punkt jest w innym miejscu niż tablica informacyjna i ogromne ilości flag modlitewnych. Kawałek dalej. Przełęcz jest szeroka i płaska. Po bokach są zlodowacone 6-tysięczniki, między innymi pasma Larke Himal, które przytulone jest do Manaslu. Z drugiej strony jest grupa górska Himlung, w części najbliżej przełęczy zwana Pawar Himal. Wędrówka w tym rejonie biegnie morenami, po bokach są niewielkie lodowce, a schodząc mocno w dół z przełęczy, rozciąga się piękna panorama na fragment Annapurna Himal.

Cały trekking od Arughat do Besi Sahar zajmuje około dwa tygodnie, a powolne zdobywanie wysokości ma zbawienny wpływ na proces aklimatyzacji.

Najlepsze miesiące na jego realizację to kwiecień, maj, październik, listopad, choć tak naprawdę może być to trekking całoroczny. Z najmniej przyjaznym okresem pomiędzy połową grudnia a połową lutego. Śnieg, mróz, wiatr i nieprzetarta ścieżka mogą wtedy sprawić trudności. Ale jeśli ktoś chodzi w zimie po wyższych partiach polskich gór, nie będzie zaskoczony warunkami. Dodatkowym utrudnieniem będzie oczywiście wysokość.

Trekking wokół Manaslu można sobie urozmaicić odbiciami do Doliny Tsum, albo do bazy pod Manaslu czy na którąś z tybetańskich pięciotysięcznych przełęczy. Poprawi to proces aklimatyzacji i dostarczy wspaniałych wysokogórskich przeżyć.

Na koniec wypada wspomnieć o pierwszych zdobywcach Manaslu 8156m. Od początku bardzo chcieli go zdobyć Japończycy, próbowali kilka razy, aż na początku maja 1956 roku na szczycie stanęli: Toshio Imanishi (Japończyk) i Gyaltsen Norbu (Nepalczyk, Szerpa). Od strony lodowca Manaslu i wioski Samagaon. Polacy na szczycie zameldowali się w 1984 roku, ale było to pierwsze zimowe wejście (pierwsza połowa stycznia). Dokonali tego Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

Więcej informacji o Trekkingu wokół Manaslu można znaleźć w dziale: artykuły.

Oto mała próbka zdjęć z kilku wyjazdów

Opublikowano w Blog
The project of 100 volcanoes is also a supplementary table, in which after 2017 there are 105 items, although if they were written down in great detail, there would be a thousand more. Exploration of some of them was extremely difficult and dangerous. The thirteenth year of the project is ahead of me.

Table 2 - List of various volcanic important areas and places & less important volcanoes

Project 100 VOLCANOES

other explored volcanoes (including volcanoes, which for various reasons are not included in Table 1) and various volcanic important areas and places, including: mud volcanoes, cold water geysers, sources of hydrogen sulfide, meteor craters - which are not of volcanic origin

Gregory (Grzegorz) Gawlik

2006 - to continue

 

remarks* - the reasons why a particular place or the volcano are not in TABLE 1

 

CHRONOLOGICAL

Table No.  2

No.

name

reached the height

(masl)

country, continent

geographical location

activity

remarks*

date of

exploration

1

Sudety Mountains

(Sudetes), Lower Silesia, Silesian Highland, Lesser Poland in the area of Krzeszowice, Pieniny Mountains,

Żywiec Beskids

Mountains

300-800m

Poland, Europe

Wleński Gródek, Nowy Kościół, Organy Wielisławickie, Czarny Bór, Grzędy, Świerki near Głuszyca, Tłumaczów (Sudetes), Filipowice-Miękinia-Krzeszowice-Tenczynek-Zalas-Regulice (Lesser Poland), mountains: Wżar, Jarmuta, Bryjarka, village Biała Woda (Pieniny),

Góra Św. Anny 408m (Silesian Highland)

Extinct area

Volcanoes of a few - a few hundred million years ago, "not enough" volcanic (more specifically - mountains/hills of volcanic origin)

2006-2007,

VI-VII 2016

XII

2017

Wilcza Góra (mountain), Ostrzyca 501m, Męcinka, Małe Organy Myśliborskie (Rataj hill), Myśliborski Gorge, Czartowska Skała(rock), Niemodlin (Lower Silesia near Złotoryja), Złatna-hydrogen sulfide sources

(Żywiec Beskids)

 

2

Terchiin Tsagaan nuur

2060m

Mongolia, Asia

Khangai Mountains

Extinct area

Volcanic lake and the old lava

VIII 2006

3

Badacsony

437m

Hungary, Europe

Next to Balaton lake

Extinct area

Volcanic basalt monadnock

VI 2008

4

Wyhorlat, lakes: Vinne and Morskie Oko, Herlany - cold water geyser

200-650m

Slovakia, Europe

Wyhorlat Mountains

Extinct volcanic mountains

Mountains of volcanic origin, with 9 million

years before

VI 2008

5

Castle Hill in Edinburgh

130m

Scotland, Europe

Edinburgh

Extinct area

"Volcano" from before approx. 350 million years

IV 2009

6

Etna volcanic massif - craters and volcanic cones

700- 2950m

Italy, Europe

Eastern Sicily island

Massif of active volcano

About 100 craters and volcanic cones from all sides of Mount Etna, among others:  Monte Silvestri Interiore 1880m, M. Silvestri Superiore 2000m,  La Montagnola 2637m, Cisternazza about 2600m, Escriva about 2600m, Barbagallo about 2930m and Monte Frumento Supino 2935m, volcanic peak near Osservatorio Etneo about 2850m, series of craters below Osservatorio Etneo 2600-2300m, two craters Monte Spagnolo about 1500-1560m, craters near Etna Nord Ski Center

XI 2009

14-20.06.

and 7-11.10

2017

7

Alcantara Gorge (Gole dell`Alca-ntara)

200-250m

Italy, Europe

Near Etna, Sicily island

Active area of Mount Etna

Volcanic basalt gorge near Mount Etna

XI 2009, VI 2017

8

Volcanic field of Pali Aike

approx. 50-100m

borderland: Argentina and Chile, South America (AmSO)

between Rio Gallegos and Punta Arenas

Extinct area

Small craters (sometimes with a lake in the crater), lava fields, volcanic caves

III

2010

9

Puna de Atacama

 

3000-4600m

Chile, AmSO

Andes, Atacama Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau, part of the southern and northern; volcanic: craters, basins, rock formations, deserts; lava fields

and  volcanic lakes

IV 2010

10

Lava fields in the Atacama Desert

2000-2500m

Chile,

AmSO

Atacama Desert

 

Extinct area

Old lava fields

IV 2010

 

11

Altiplano Plateau

3650-4915m

Chile, Bolivia, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau (whole area of the plateau, including not volcanic part); volcanic: craters, basins, rock formations, deserts; lava fields

and  volcanic lakes

IV-V 2010

12

El Tatio geysers

4260-4320m

Chile, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

More than 80 geysers over the magma chamber

20.04.2010

13

Fumarolas Sol de Manana

 4860-4880m

Bolivia, AmSO

Andes, Altiplano Plateau

Area of active and extinct volcanoes

Geothermal field (fumaroles, hot springs) 

03.05.2010

14

Trans-Mexican Volcanic Belt

2200m-2700m

Mexico, North America

 

Surrounding area of Amecameca city and Popocatepetl volcano

Area of active and extinct volcanoes

Volcanic plateau; volcanic rocks and lava fields

 

 

20-21.06.

2010

15

Qobustan -  Mud volcanoes

approx. 50m

Azerbaijan, Asia

Qobustan, Caspian Sea, near Baku

Associated with gas and oil fields

Not of volcanic origin

12.10.2012

16

Lignon Hill (2 times)

143m

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Extinct area next to the active Mayon volcano

"Too old volcano" and "not enough volcanic"

26.07.2013

17

Massif of Mayon volcano

2463m

approx. 500m

 

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Active volcano

Volcanic eruption - no possibility of the ascent, the field of lava in 2009

26.07.

2013

18

Bulusan Lake

360m

Philippines, Asia

Luzon island - south part

Extinct area, filled lake

Probably very old crater, in the area of an active Bulusan volcano

30-31.07

2013

19

Tengger caldera and the mountain of

Penanjakan (1) (on the rim of the caldera); volcanic beach in (2) Parangtritis

2770m - the bottom of the caldera approx. 2150m

Indonesia, Asia

East Java

Area of active volcanoes

Caldera too easily available; volcanic beach

(1) 01.09-03.09

2013

(2)

10.09 2013

20

VOLCANO Anak Soputan

approx. 1590m

Indonesia, Asia

Northern part of Sulawesi Island

Probably extinct, but next to an active volcano Soputan

Volacno explored by the way, too small challenge to classified it separately(in Table 1)

01.10.2013

21

Reykjanes Peninsula: around Blue Lagoon and Svartsengi Power Station, Kisilhóll Hill, Gunnuhver and Reykjanes Power Stations, Reykjanesta, the area of Bridge Between Continents

0-200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Lava fields and geothermal (sources to approx. 300 ° C), extinct geysers, gaseous exhalation, volcanic rocks, cliffs, intercontinental tectonic rupture (continental drift)

30.07.

2014, 24.05

2015

22

VOLCANO Helgafell

227m

Iceland, Europe

Heimaey Island

Dormant volcano

too small challenge and too little curious

01.08

2014

23

Godaland and Kattarhryggur

200-500m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic rock formations in the massif of

Eyjafjallajokull volcano

01.08. 2014

24

Dyrholaey,

Reynisdrangur

0-50m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic rocks and beaches (volcanic coast)

03.08.

2014, 28.05 2015

25

Myrdalssandur,

Skeidararsandur

20-80m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic deserts (the origin of the flood)

03-05.08.

2014

26

Fjadrargljufur

100-200m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic canyon on the Fjadra river

03.08.2014

27

Volcanic cave near the Laki volcano

approx. 600m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Area of active volcanoes

Unnamed cave in the lava channel

04.08.2014

28

The fields of lava in the area of Laki

approx. 400-650m

Iceland, Europe

Southern Interior  (Highlands of Iceland)

Area of active volcanoes

Many fields of lava from different periods

04.08.2014

29

VOLCANO Kristinartindar

1126m

Iceland, Europe

Next to Skaftafell

Extinct, part of the old crater

Volcano too little curious

05.08

2014

30

Asbyrgi Canyon

approx. 100m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

Volcanic rocks, basalt columns, the canyon was created as a result of floods

07.08.2014

31

Area of Jökulsárgljúfur Canyon

approx. 100-200m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

lava and volcanic slag from before 6-8 thousand years on both sides of the river Jökulsá á Fjöllum

07.08.2014

32

Lava fields, volcanoes, volcanic deserts - among others: Vikursandur and Ódádahraun

approx. 200-1100m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcanoes

A huge area of volcanic deserts - lava, ashes, rocks, volcanoes

08-10.08.2014

33

Drekagil Canyon

approx. 800-900m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcano Askja

Volcanic canyon

08.08.2014

34

Area of Kverkfjöll and around Holharaun

approx. 800-1250m

Iceland, Europe

Iceland, Interior

Area of active volcanoes

Around volcanoes: Bárðarbunga, Kverkfjöll, Grimsvotn, geothermal fields, volcanic deserts, lava fields

09.08.2014

35

Geothermal power plant Krafla and Leirhnjukur (Clay Hill 593m) geothermal area

approx. 450 -600m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Area of caldera Krafla volcano (an active volcano with excellent properties of geothermal)

10.08.2014

36

 Viti Crater

approx. 600m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of the active volcano Krafla

It formed during a volcanic eruption in 1724, as a result of the explosion of steam

10.08.2014

37

Hverir (Námaskard)

with the mountain of Namjafall 485m, Jarobodin

approx. 200-485m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Powerful geothermal field, geothermal mountain and thermal sources

10.08.2014

38

Grjótagjá & Stóragjá

and Jardbadshólar lava field

approx. 200m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Lava caves with thermal ponds in the cracks of the crust of lava

11.08.2014

39

VOLCANO Ludentarborgir

approx. 400m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Dormant, in the area of active volcanoes

Powerful system of volcanic fissures, similar to others in Iceland and therefore not in Table 1

11.08 2014

40

Laxádalslava

approx. 370-400m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

The huge field of of lava and area of Ludent volcano

11.08.2014

41

Lofthellir (Lofthellar)

approx. 360-373m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Volcanic cave with the glacier inside

11.08.2014

42

Dimmuborgir

approx. 300-350m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Lava field with rocks and caves (eruptions of Ludentarborgir)

11.08.2014

43

Skutustadagigar

approx. 290-300m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Area of active volcanoes

Craters of gas formed during volcanic eruptions

12.08.2014

44

Hvitserkur

0m

Iceland, Europe

Northern Iceland

Extinct area

Volcanic rock in the sea, 15 m high

13.08.2014

45

Reykhólar

0-20m

Iceland, Europe

Western Fjords

Extinct area

Geothermal field with the sources

13.08.2014

46

Hallmundarhraun

approx. 150-200m

Iceland, Europe

Western Iceland

Dormant area

Field of lava after old eruption of the Langjokull (about 1000 year AD)

14.08.2014

47

Thingvellir

(Pingvellir)

approx. 150-200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Intercontinental tectonic rupture (continental drift, between Eurasia and North America), Almannagja canyon, area of active volcano - Hengill

15.08.2014, 05.06 2015

48

Strokkur Geyser, geothermal field in Geysir

Below  200m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Thermal springs, active and dormant geysers including The Great Geyser

16 - 17.08.2014, 05.06.2015

49

Landmannalaugar (1), Laugahraun (2), Stórihver (3), Blahnukur (4)

approx. 600-800m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active area

(1)-thermal springs (2)-obsidian lava field, (3)-geothermal field, (4)-colored volcanic rocks

16.08.2014

50

Unnamed VOLCANO near the Nordurnamshraun

approx. 600-700m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active area

an extinct volcano with a crater and lava field - Nordurnamshraun, beside the road F208 (to Landmannalaugar), too small challenge

16.08.2014

51

VOLCANO Brennisteinsalda (Torfajökull system)

To  855m

Iceland, Europe

Southern Interior

Active

Volcano explored by the way, too small challenge

16.08 2014

52

Interior along: F26, F881, F821 roads

approx. 500-900m

Iceland, Europe

Interior

(Highlands of Iceland)

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic deserts, lava fields

16 - 17.08.2014

53

Interior along the road F35 (Kjolur)

approx. 400-750m

Iceland, Europe

Interior

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic deserts, lava fields

17.08.2014, 01-02.06 2015

54

Gerduberg

approx. 150m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Spectacular basalt rock columns

18.08.2014

55

Lóndrangar,

Malarrif,

Svalþúfa

0-30m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Volcanic coast, beaches, lava rocks (monadnocks), cliffs, fragments of the old crater Lóndrangar

19.08.2014

56

Vatnshellir

 

approx. minus 15m – plus 20m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Cave in lava channel, 35 meters deep (including 15m under the sea level)

19.08.2014

57

Arnarstapi

0-20m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Basalt columns on the coast (cliffs)

19.08.2014

58

Snaefellsjokull 1446m, Stapafell

approx. 500-750m

Iceland, Europe

Western Iceland - Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

Massif of dormant volcano, volcanic rocks, lava field

19.08.2014

59

Deildartunguhver,

Reykholt

approx. 100m

Iceland, Europe

Western Iceland

Dormant area

Powerful thermal springs, geothermal field

19.08.2014

60

Island of Palea Kameni and Santorini: Kokkini Paralia-Red Beach, Cape Kolumbo (Koloumbo) and volcanic rocks in several other locations on the island of Santorini (Perissa, Thira, Oia area), Santorini Caldera

0-320m

Greece, Europe

Cyclades archipelago (area of Santorini), southern Europe, the Aegean Sea

Active area

Volcanic islands, volcanic beaches, fields of lava and volcanic rocks, thermal springs, the area of the submarine active volcano Koloumbo (Kolumbo), observations of the effects of huge volcanic eruption of Santorini with approx. 1630. BC and formed the caldera

28.04-02.05. 2015

61

VOLCANO Krysuvik with Seltun and Fulipollur

approx. 50-350m

Iceland, Europe

Reykjanes Peninsula, Northwest Iceland

Active area, very active seismically

Active volcano (too similar to the neighboring, too little challenge) and the geothermal field

24.05.2015

62

Surroundings of glacier Skaftafellsjokull

approx. 80-180m

Iceland, Europe

Southern Iceland

Active area

Volcanic rocks in the area of moraines of the glacier Skaftafell

26.05 2015

63

Hveragerdi and Reykjadalur (System of the volcano Hengill)

approx. 50-300m

Iceland, Europe

Southwest Iceland

Active area, very active seismically

Very numerous geothermal sources, fumaroles, thermal river

29.05 2015

64

Area of volcanoes Eldborg and Ljósufjoll

approx. 100-150m

Iceland, Europe

Snaefellsnes Peninsula

Extinct and dormant area

The youngest lava field on the Snaefellsnes peninsula

31.05 2015

65

Volcanic rocks in Stykkishólmur and on the Western Islands including Flatey

0-50m

Iceland, Europe

Snaefellsnes Peninsula

and archipelago of Western Islands (Breidafjordur bay)

Extinct area

Basalt volcanic rocks (columns)

31.05 – 01.06 2015

66

Hveravellir and Kjalhraun

(Kjolur)

approx. 600-700m

Iceland, Europe

Interior

Extinct and dormant area

Geothermal field, fumaroles, lava field, area of shield volcano Kjalhraun (volcanic system Langjokull)

01.06 – 02.06 2015

67

Volcanic rocks and lava before Bifrost in the area of road No. 1

approx. 400-500m

Iceland, Europe

Western Iceland

Extinct area

 Volcanic rock, lava fields (Nordurardalur valley)

02.06.2015

68

Raufarhólshellir

Cave

approx. 100m

Iceland, Europe

South-West Iceland

Active area

Volcanic cave, approx. 1350 m in length (from the 11th century AD)

04.06 2015

69

massif of the Villarrica volcano

below and above 1000m

Chile, South America (AmSO)

Northern

Patagonia

Massif of active volcano

Volcanic cave and lava field

23.11.2015

70

Easter Island (Rapa Nui)

to more than 300m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Volcanic island, extinct

Lava cliffs, smaller craters, volcanic: rocks, lava fields, caves (eg. Ana Te Pahu, Ana Kai Tangata), volcanic moai statues

27.11-03.12 2015

71

VOLCANO Rano Kau

 

324m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

28.11 and 03.12 2015

72

VOLCANO  Tuutapu

280m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

29.11.2015

73

VOLCANO Ranu Raraku

approx. 150m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

01.12.2015

74

VOLCANO Poike

365m

Chile,

Oceania

Polynesia, Easter Island

Extinct volcano

too little challenge and similarity to neighboring

01.12.2015

75

Puna de Atacama

 

to more than 5000m

Chile, Argentina

AmSO

Andes, Atacama Plateau (Puna de Atacama)

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic plateau - all parts; volcanic: craters, basins, rock formations, lava fields, volcanic lakes, deserts

27.12.2015 -24.01.2016

76

Massif of Ojos del Salado volcano

to approx. 6900m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

Volcanic rocks, lava fields, traces of past volcanic activity

27.12.2015-04.01.2016

77

Massif of Ojos del Salado volcano

To  6800m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

Many basins and craters, including the highest situated lakes in the world (6350-6510m)

01 -03.01.2016

78

Massif of Ojos del Salado volcano

approx. 6460-6500m

Chile,

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Massif of dormant volcano and area of extinct volcanoes

The highest situated geothermal field in the world

03.01.2016

79

Massif of Llullaillaco

volcano

 

To 6700m

Chile, Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Volcanic: craters, basins, rock formations, lava fields, sulfur deposits

07-11.01.2016

80

El Volcancito

approx. 4200 m

Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of extinct volcanoes

water source and mineral cone (about 7m high)

23.01.2016

81

VOLCANO Caldera del Inca Pillo (Corona del Inca)

To 5420m

Argentina

AmSO

Puna de Atacama, Andes

Area of extinct volcanoes

Extinct volcanic caldera with the highest situated caldera-lake in the world, approx. 5200m(surface elevation)

24.01.2016

82

Sangay volcano area and views of the numerous Ecuadorian volcanoes

To 4336m

Ecuador, AmSO

Andes near the city of Riobamba and Alao village, and various other parts of the Ecuadorian Andes

Area of active, dormant and extinct volcanoes

Observation of the Sangay active volcano (approx. 5230m) and views on numerous Ecuadorian volcanoes, e.g. Chimborazo (6268m) and Cotopaxi (5897m)

30.01.-03.02 2016

83

VOLCANO Sierra Negra

4621m

Mexico, North America

(AmNO)

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct, too small challenge, too little curious

12.02.2016

84

VOLCANO Aljojuca 

approx. 2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct - crater with a crater-lake, too small challenge

12.02.2016

85

VOLCANOSan Miguel Tecuitlapa

approx. 2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Extinct - crater with a crater-lake (partly), too small challenge

12.02.2016

86

Area of the volcano Colima and Nevado de Colima

approx. 1300-1800m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of active and extinct volcanoes

Observation of a very active volcano Colima (approx. 3800m) and the extinct volcano Nevado de Colima (4260m) from Ciudad Guzman and La Yerbabuena

14-16.02.2016

87

Around the Paricutin volcano

approx. 2300-2600m

Mexico,

AmNO

Trans-Mexican Volcanic Belt

Area of the Paricutin 2800m active volcano

Fields of lava, ashes, burned by the volcano villages, including the church of San Juan Parangaricutiro

17.02.2016

88

Area of Mount St. Helens volcano

800-1150m

USA,

AmNO

Cascade Range, American Cordillera

Area of active volcanoes

Observation of an active St. Helens 2549m volcano, from south and north side

25-26.02.2016

89

Massif of St. Helens

over  500m

USA,

AmNO

Cascade Range, American Cordillera

Massif of active volcano

Ape - volcanic cave (approx. 4000 m in length)

25.02.2016

90

Mammoth Hot Springs

approx. 1900-2050m

USA,

AmNO

Next to Yellowstone caldera in northern USA

Area of active super-volcano

Geothermal field with travertine terraces

02.03.2016

91

Gingko Petrified Forest

approx. 200-300 m

USA,

AmNO

Washington state, near the reservoir Wanapum

Extinct area

Petrified forest in the lava field

03.03.2016

92

Duvalo

approx. 725-740m

Macedonia,

Europe

Balkan Peninsula near the Ohrid Lake

Extinct area near the village of Kosel and the city of Ohrid

The remains of the small geothermal field (perhaps the origin of tectonic), mofette with a characteristic smell of hydrogen sulfide, also carbon dioxide

30.06.2016

93

Little Meru

3820m

Tanzania, Africa

Arusha area

Extinct peak near the active volcano

Isolated peak in the old volcanic caldera

24.08. 2016 and

25.01 2017

94

Massif of Kilimanjaro

3000-4700m

Tanzania, Africa

Moshi area, next to the border with Kenya

Massif of extinct volcano

Lava fields and volcanic rocks: Machame-Shira-Barranco-Barafu, including volcanic cave and lava field near Shira (3850-3910m), Lava Tower (4690m), the volcanic rocks in the Barafu area (4600-4700m)

27 -30.08 2016, 28-31.01.2017

95

CALDERA Ngorongoro

approx.1700-2300m

Tanzania, Africa

Arusha area, Gregory Rift

Extinct caldera

The largest extinct volcanic caldera in the world, about 260-300km2

01.09, 03.09

2016, 06.02.

2017

96

Morasko

 

 

 

 

approx. 100-150 m

Poland, Europe

City of Poznan, Greater Poland

impact (meteorite) craters, about 3000 years BC

Morasko Meteorite Nature Reserve

24.09 2016

97

Crater Highlands (Ngorongoro Highlands)

approx. 600-1000m, volcanic peaks to 3682m

Tanzania, Africa

Arusha area, Gregory Rift

(The East African Rift)

extinct area (mostly) and active - craters, calderas, cinder cones

The volcanic highlands, volcanoes examples: Gelai 2942m,  Kitumbeine 2865m, Ela Naibori, Loolmalasin 3682m, Ol Doinyo Lengai 2954m, Ngorongoro

03-05.02.

2017

98

Etna Massif - Grotta del Gelo and volcanic caves

1300m - 2700m

Italy,

Europe

Eastern Sicily

Massif of active volcano

Grotta del Gelo (2045m, 125m long, with glacier inside), "Snow Cave" (2164m, about 50m long), dozens of other caves

17-20.06.2017

99

Massif of Etna - lava fields

700m - 3331m

Italy,

Europe

Eastern Sicily

Massif of active volcano

A few dozen kilometers across the lava fields from all sides of Etna, from centuries to the youngest

XI. 2009

14-20.06. and 7-11.10 2017

100

Etna Massif - Valle del Bove & Valle del Leone

1700m-2900m

Italy,

Europe

Eastern Sicily

Massif of active volcano

Areas of two distinctive volcanic valleys on both sides of Mount Etna with craters and microglaciers

14-15.06, 18.06.and 9-10.10 2017

101

Etna massif - lava lake and gases-ash eruptions, dozen of fumaroles, geothermal areas, sulfur fields

3280m - 3315m

Italy,

Europe

Eastern Sicily

Massif of active volcano

Daily observations and nights of liquid lava in the Central Crater (Voragine) slope and small outbursts from the South East Crater, exploration of numerous geothermal areas

14-18.06. and 7-10.10 2017

102

VOLCANO

Gran Cratere di Vulcano

375m (213m bottom of the crater)

Italy,

Europe

Aeolian Islands, Volcano island

active volcano

Descent to the crater, penetration of the outer slopes of the crater and numerous fumarol, too small challenge

3-4.10. 2017

103

VOLCANO

Vulcanello

123m

Italy,

Europe

Aeolian Islands, Volcano island

inactive volcano in the area of active volcanoes

Volcano sleeped from 1550. A.D., without signs of activity, too small challenge

4-5.10. 2017

104

I Fanghi di Vulcano, volcanic coast

minus 2m - plus 20m

Italy,

Europe

Aeolian Islands, Volcano Island

area of active volcanoes

Geothermal field with fumes and thermal springs, volcanic beaches and the coast

4-5.10. 2017

105

Sciara del Fuoco, volcanic coast

0-100m

Italy,

Europe

Aeolian Islands,

Stromboli Island

island with an active volcano

Landslide, volcanic beaches and the coast

6.10.

2017

 

As at December 31, 2017

 

 

 

 

 

 

 Below about 50 photos from tens of thousands taken in 2017.

Opublikowano w Blog

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.