Testy i Porady

Testy i Porady

Buty górskie Scarpa Maverick GTX – dla tych co nie uznają kompromisów

buty Scarpa Maverick GTX, Islandia, masyw wulkanu Hekla

Moje wyprawy są najlepszym z możliwych testów dla butów. Jeżeli przetrwają chociaż jedną  i dadzą się używać znaczy, że są dobre. Niestety nie wszystkim się to udaje.

A jak ma się sprawa z butami włoskiej marki Scarpa? Bardzo dobrze. To jedna z najlepszych marek produkujących obuwie dla ludzi lubiących sport, góry, aktywność fizyczną. Jej historia sięga 1938 roku. Z małej firmy przemieniła się w pokaźną fabrykę słynącą z innowacyjnych produktów. Scarpa produkuje tylko buty, dlatego osiągnęła najwyższy technologiczno-jakościowy poziom. Nie od dziś wiadomo, że firmy, które produkują wszystko w niczym nie są naprawdę dobre. Natomiast te które skoncentrowały się na jednym, bądź kilku zagadnieniach, potrafią osiągnąć najwyższą jakość. W krajach najwyżej rozwiniętych jest to jedna z najpopularniejszych marek premium. Osoby ceniące sobie jakość, miłośnicy turystyki kwalifikowanej, gór, w tym gór najwyższych, wspinaczki czy skitourów wiedzą, że warto wydać pieniądze na wygodne i zapewniające bezpieczeństwo  buty.

● Recenzowane buty:

Model: Scarpa Maverick GTX (istnieje model męski i żeński).

Wyprodukowano: we Włoszech.

Klasyfikacja według Scarpy: Mountain Elite - Technical mountaineering.

Przeznaczenie: but wysokogórski i do kwalifikowanej turystyki górskiej, możliwość technicznej wspinaczki, świetny na via ferraty i alpejskie szlaki. Możliwość podpięcia raków półautomatycznych.

Rozmiar: 46,5 (12 i 1/2 USA, 11 i 1/2 UK,  długość wkładki 30,5cm).

Waga: 1718g (para) (rozmiar 41 i 1/2 wg producenta waży 1340g za parę).

Dostępna rozmiarówka: męska 37-48 (skok o 1/2 numeru), żeńska 37 – 42 (skok o 1/2 numeru).

Kolor: dominujący jest zielony plus szary i czarny, w podeszwie pomarańczowe wstawki.

Opis i zastosowane technologie: materiał wewnętrzny gore-tex, cholewka suede, w górnej części zamsz, śródpodeszwa pro-fiber 20, podeszwa vibram re-active, wodoodporność, oddychalność, wytrzymałość, dobre trzymanie stopy i przyczepność, flex point - system łączy technologię auto fit z elastic system band (EBS), uzyskując precyzyjne dopasowanie i równomierny rozkład ciśnienia w górnej części stopy, oraz znaczne zmniejszenie odczuwania masy ciała. Maverick posiada również system re-active, który wykorzystuje technologię wtryskiwania do produkcji każdej sztuki, co owocuje potrójną gęstością podeszwy. Szare PU biegnie przez całą długość buta zapewniając doskonałe połączenie wsparcia i absorpcji wstrząsów. Pomarańczowe wstawki PU zapewniają dodatkową sztywność całej przedniej części stopy, poprawiają trwałość wykonania i oferują wsparcie podczas korzystania z raków. Materiał na pięcie charakteryzuje się wysoką gęstością i wspiera za pomocą TPU (thermo plastic) punkt mocowania raków. Elementy te łączą się, dając precyzyjną wagę, techniczne dopasowanie bez utraty komfortu; gumowy ochronny otok z przodu, materiałowy uchwyt z tyłu dzięki któremu lepiej zakłada się buty, bardzo ciekawie zaprojektowany „język” z plastikowymi elementami, zastosowane materiały powodują zmniejszenie wagi. Buty posiadają z tyłu rant do zamocowania raków półautomatycznych.

Konserwacja: czyścić miękką szczoteczką (wodą z mydłem), suszyć przez naturalne odparowanie w temperaturze pokojowej, następnie impregnować przeznaczonymi do tego środkami.

Importer na Polskę: Himal Sport, ul. Prosta 42, 43-100 Tychy, www.himalsport.com.pl.

HIMALSPORT

Producent: Calzaturificio S.C.A.R.P.A. S.P.A. Viale Enrico Fermi 1, 31011 ASOLO-Tv-Italia, www.scarpa.net.

Cena normalna (bez promocji): ok. 1300zł.

● Warunki testowania butów na Islandii oraz wnioski

Zanim wyruszę w góry zwyczajowo wstępnie testuję nowe buty. Najlepiej chociaż na krótkiej wycieczce w górach, ewentualnie chodząc kilka dni po mieście, parkach, bez względu jak komicznie to wygląda. Celowo nie używam pojęcia „rozchodzić buty”, bo uważam, że te czasy minęły. Kiedyś kiedy był niewielki dostęp do butów górskich, często topornych, marnej jakości, owszem, trzeba było buty rozchodzić. Co nie zawsze się udawało, obcierały i tak. Dzisiaj dobrych butów nie trzeba rozchodzić, a jak trzeba, to należy je wymienić. Potrzeba dnia, dwóch by stopa przyzwyczaiła się do nowych butów, ale nie powinny one obcierać i powinny być wygodne.  

Nie miałem czasu przed wyprawą pokonać choćby kilku kilometrów w Maverickach, ale byłem spokojny. Znam markę Scarpa nie od dziś. W drodze na Islandię spędziłem w nich cały dzień, w samolotach, wędrując po Kopenhadze w blisko 30-stopniowym upale, i mimo że było mi trochę za ciepło, to spisywały się be zarzutu.

Przez ponad 3 tygodnie na Islandii pokonałem w nich kilkaset kilometrów. Nawet całodniowe wędrówki nie męczyły stóp. Wygoda i amortyzacja wstrząsów na najwyższym poziomie. Buty okazały się bardzo wytrzymałe na trudne warunki. Liczne deszcze, pokonywanie potoków – butów nie przemoczyły przy jednocześnie prawidłowej oddychalności. Dopiero jak zapadałem się w breji z moreny czołowej lodowca po kolana, to wlała się ona przez stoptuty od góry, ale to nie wina butów, tylko moja. Po lodowcach, w tym w rakach półautomatycznych chodziło się świetnie i pewnie. Bardzo dobra podeszwa wyśmienicie trzymała na skalnym podłożu. Wysoka cholewka wraz z solidnym zawiązaniem chroni kostkę przed urazami. Niskie temperatury i silny wiatr również na Maverickach nie robiły żadnego wrażenia.

Islandia jest wyspą wulkaniczną, więc podłożem w terenie górskim jest lawa, często ostra i szorstka. Lawa bardzo szybko niszczy podeszwy, ale buty Scarpa Maverick zniosły lawowy test zadowalająco. Co prawda ich zużycie jest wyraźne, ale to naturalny proces. Termalne wody i gorące pola geotermalne nie uszkodziły butów, tak samo ostre kawałki lawy nie uszkodziły skóry. Niewielkich uszkodzeń doznał gumowy otok - drobne odklejenia.  

Jedynym słabym elementem okazały się sznurówki. Po pierwszych dwóch dniach odpadły aluminiowe końcówki, przez co zaczęły się „rozłazić”. Trzeciego dnia obie sznurówki uległy przecięciu na polach lawowych, trochę za łatwo. Na szczęście to drobiazg, a każdy prawdziwy piechur ma ze zapasowe sznurówki.

Gore-tex, skóra, vibram, opatentowane przez Scarpę technologie, wysokiej jakości tworzywa, ciekawe rozwiązania wynikające z wieloletniego doświadczenia przydatne w górach. Scarpa Maverick to nowoczesny but, dopracowany, wart swojej ceny.

Z ciekawostek, mimo metalowych elementów buty „nie piszczały” na lotniskach i nie musiałem ich ściągać, aczkolwiek tutaj decydujące jest ustawienie przyrządów przez służby lotniskowe. Można w nich także prowadzić samochód bez większych trudności.

Osoby które jeżdżą na wyprawy, często ze względu na obniżenie wagi bagażu rejestrowanego w samolotach, podróżują w obuwiu górskim. Buty Maverick nadają się do użytku na 6-tysięcznikach, ale gdy trzeba przetrwać dzień w upalnym klimacie też dadzą radę, nie obcierają, należy jedynie pamiętać o cienkich skarpetkach. Ze względu na niewielką wagę butów, patrząc na ich przeznaczenie, umieszczenie w bagażu rejestrowanym nie jest dużym problemem.

● Scarpa Maverick GTX- jak bardzo wysokogórski jest to but?

Dużo zależy od naszego doświadczenia i jak nasze stopy znoszą zimne i wysokogórskie warunki. Oraz od dobrych skarpet oczywiście.

Niski siedmiotysięcznik to już ryzyko, nie zdecydowałbym się w takich butach zaatakować takiej góry. Przy dobrych warunkach pogodowych i bez niespodzianek oraz przy użyciu bardzo dobrych skarpet może dałyby radę, tylko na takich górach trzeba się liczyć ze złą pogodą, załamaniami, nieprzewidzianymi sytuacjami. A wtedy mogłoby się skończyć przynajmniej poważnymi odmrożeniami palców.

Natomiast góry sześciotysięczne i niższe, jeżeli nie są w skrajnie zimnych strefach klimatycznych, są odpowiednie dla tych butów.

W gorszych i to bez żadnych problemów zdobywałem takie góry jak Island Peak (6181m, Himalaje), Huayna Potosi (6088m, Andy) i Sairecabur (6003m, Andy), Elbrus (5642m, Kaukaz) czy Kazbek (5035m, Kaukaz). Co do Tatr, to są za ciepłe na okres letni ale na okres: jesień-zima-wiosna, będą odpowiednie. Najwyższe szczyty Andów w sezonie letnim? – według mnie wystarczające.

Od jakiegoś czasu obserwuję szpanerską modę, że pewna grupa osób, na każdej wyższej górze od tatrzańskich wierchów używa modeli butów przeznaczonych na najwyższe góry świata (z Mount Everestem i K2 wyłącznie). Wygląda to co najmniej groteskowo. Nie szalejmy. Dobierajmy buty odpowiednie do naszych celów górskich. Jeżeli nie jedziemy w góry najwyższe, szkoda marnować pieniądze, niszczyć buty i męczyć stopy takimi butami.

Każdy pasjonat gór musi pamiętać, że wybór butów to jego decyzja i on poniesie jej konsekwencje. Buty to jeden z najważniejszych elementów sprzętu na którym nie warto oszczędzać.

● Dobór rozmiaru butów

Takie buty jak Scarpa Maverick mogą być użytkowane w różnych górach i w różnych warunkach. W takim wypadku rozmiar powinien być większy niż rozmiar naszej stopy – od pół numeru do jednego. W górach wysokich i w zimie potrzebne będą grube skarpety, ponadto w górach wysokich stopy często puchną. Podczas schodzenia w dół dobrane „na styk” buty często powodują ból placów a nawet uszkodzenia paznokci (uderzenia o przednią część buta). To też musimy wziąć pod uwagę. Za duży rozmiar również nie jest dobry, ponieważ trudno uzyskać stabilność (bezruch) stopy i kostki w bucie, w skrajnym wypadku, np. gdy buty są obciążone dodatkowo rakami, stopa może się z niego wyśliznąć. Ilość wolnej przestrzeni w środku oraz grubość skarpety mają wpływ na termikę.

● Różnice pomiędzy stanem nowości a stanem po intensywnej wyprawie po Islandii:

- uległy zniszczeniu sznurówki,

- gumowy otok z przodu buta  odchodzi od niego w górnej części o ok. 5mm,

- widoczne zużycie podeszwy buta,

- powstały różne niewielkie przebarwienia na bucie od metalowych jego części oraz raków,

- wkładki do butów uległy znacznemu zużyciu (przede wszystkim za sprawą utopienia butów w błotnistej brei)

● ZALETY

- bardzo wysoka jakość wykonania przy zastosowaniu najnowszych materiałów i technologii

- bardzo wygodne

- dobrze absorbują wstrząsy i nie męczą stóp

- dobra termika przy użyciu odpowiednich skarpet

- lekkie jak na górską klasę buta

- bardzo duża nieprzemakalność, prawidłowa oddychalność

- wyśmienicie trzymają się podłoża skalnego

- wystarczająco sztywne do raków półautomatycznych (posiadają stosowny rant), dobrze znoszą stosowanie raków

- należycie radzą sobie w terenie skalno-lodowym z elementami wspinaczki technicznej

● WADY

- sznurówki zbyt łatwo uległy zniszczeniu

- podeszwa mogłaby zużywać się wolniej

● Podsumowanie

Nie jestem wstanie policzyć ile par butów górskich już zużyłem, dużo w każdym razie. Od nich często zależy bardzo wiele, powodzenie wyjazdu, wakacji, wycieczki czy wyprawy. Dlatego jestem zachwycony butami Scarpa Maverick GTX. Spodziewałem się, że będzie dobrze, ale nie że aż tak. Bardzo wygodne, nieprzemakalne, zapewniające oddychalność. Świetna termika, tłumienie wstrząsów. Najmniejszych obtarć, wręcz przeciwnie, po cały dniu wędrówki nie czułem zmęczenia stóp. Buty wytrzymałe, stabilne na skalnym podłożu, wyśmienicie nadające się do raków paskowych i półautomatycznych oraz do naprawdę ambitnych projektów górskich. Posłużą jeszcze niejeden sezon. Fantastyczne buty.

  • Na zdjęciach buty Scarpa Maverick GTX:
  • 01) Nowe buty Scarpa Maverick GTX (2014) i „historyczny” model Scarpa Superhiker (2002) - dla porównania
  • 02) W masywie Hekli
  • 03) W islandzkim interiorze
  • 04) W Skaftafell
  • 05) W Skaftafell
  • 06) Na lodowcu Vatnajokull
  • 07) Na lodowcu Ok
  • 08) po wyprawie do Islandii
  • 09) po wyprawie do Islandii


nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search