Wydarzenia

AZORY i MADERA - Wyspy Szczęśliwe 15dni

AZORY i MADERA - Wyspy Szczęśliwe 15dni

  • Data: 06 wrzesień 2020 - 20 wrzesień 2020
  • Czas: 00:00 - 12:50

Opis wydarzenia

Podróż na Wyspy Zielone, Wyspy Szczęśliwe - Azory i Madera (Portugalia) – czyli atlantyckie wyspy Makaronezji u wybrzeży Europy i Afryki

 Termin: 06 - 20 wrzesień 2020, inne terminy możliwe w: maj-październik 2020, 2021

- 6 wyselekcjonowanych wysp – najpiękniejszych i najciekawszych: Corvo, Flores, Faial, Pico, Sao Miguel, Madera 

- wyselekcjonowane atrakcje, kilkadziesiąt najbardziej godnych uwagi

- najciekawsze wulkaniczne miejsca:  fumarole, lawy, jaskinie wulkany (w towarzystwie specjalisty od wulkanów)

- liczne kąpieliska termalne i morskie

- możliwość wejścia na najwyższy szczyt Portugalii – wulkan Pico 2351 m

- możliwość wejścia na najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo 1861 m

- rejs w poszukiwaniu wielorybów

- plantacje herbaty i winorośli

- miejsca z listy UNESCO

- najpiękniejsze krajobrazy i przyroda

- egzotyczne krańce Europy i Afryki, daleko od kontynentów

 Azory w sezonie letnim do jedna z najbardziej elitarnych destynacji wakacyjnych i jedna z najdroższych w Europie, ale bez wątpienia warta „grzechu”.

AZORY-MADERA RAMOWY PLAN WYJAZDU – 15 dni

Dzień 1) Przelot na Azory do Ponta Delgada (lotnisko im. Jana Pawła II) na wyspie Sao Miguel. Znajdujemy się na terenie autonomicznym Portugalii. Wylot nastąpi z Warszawy, chyba że oferta innych pobliskich lotnisk będzie znacznie atrakcyjniejsza. Nocleg na Sao Miguel.

2) SAO MIGUEL. Tego dnia  zobaczymy atrakcje wschodniej i centralnej części największej wyspy Azorów. Największy geotermalny teren na Azorach z fumarolami, solfatarami, termalnymi źródłami i basenami, będzie okazja do kąpieli. Zobaczymy cztery wulkaniczno-geotermalne atrakcje w Vale Furnas (Caldeiras das Furnas) oraz jezioro Lagoa das Furnas. Largo das Caldeiras (fumarole) obok OMIC - Observatório Microbiano dos Açore, Terra Nostra garden hot lake (kąpielisko), A Poça da Dona Beija (termalne baseny), Lagoa das Furnas Hotsprings – Grena (pole geotermalne). Termalne kąpieliska mają dobry wpływ na zdrowie, w tym kwestie reumatyczne. Około 10km dalej jest słynna plantacja herbaty, w Europie herbata rośnie tylko na Azorach - Fabrica de Chá da Gorreana (zwiedzanie). Uprawia się też na wyspie ananasy, winorośl i drzewa cytrusowe. Następnie pojedziemy do centralnej części wyspy – do ładnego miasteczka Ribeira Grande nad oceanem oraz - Caldeira Velha - termalne źródła (Centro Ambiental da Caldeira) i wspaniałe jezioro w kalderze - Lagoa do Fogo, po drodze punkt widokowy Miradouro do Pico da Barrosa. Nocleg na Sao Miguel.

3) SAO MIGUEL - Ponta Delgada – spacer po mieście - fort S. Bras, kościół São José I São Sebastião, Portas da Cidade de Ponta Delgada, Jardim António Borges (park z pięknymi roślinami w tym drzewo z efektownymi korzeniami). Na rogatkach miasta jest jaskinia wulkaniczna Gruta do Carvao (podczas wyjazdu odwiedzimy co najmniej jedną wulkaniczną jaskinię, to może być jedna z nich). Następnie przejazd do zachodniej części wyspy. Lagoa Azul (R. da Caridade 28) – piękne jezioro w kalderze, obok zielona kaldera Caldeira do Alferes, a w sąsiedztwie efektowne punkty widokowe  Miradouro da Vista do Rei, Miradouro da Grota do Inferno (najsłynniejszy punk widokowy na wyspie). Zobaczymy inne piękne jezioro wulkaniczne - Lagoa das Sete Cidades, oraz będzie możliwość kąpieli w - Ponta da Ferraria – termalne kąpielisko i skały przy oceanie. Dzień zakończymy na punkcie widokowym  Ponta de Castelo (piękne skały w morzu przy Praia Mosteiros). Nocleg na Sao Miguel.

4)  SAO MIGUEL. Vila Franca do Campo - wyspa-wulkan blisko brzegu z kraterem wypełnionym wodą, można się kąpać. Sao Miguel jest dobrym miejscem na wycieczkę, by zobaczyć wieloryby i delfiny (dobre miejsca to także wyspa Pico i Madera). Nocleg na Sao Miguel.

5) Sao Miguel, FLORES. Przelot z Ponta Delgada do Santa Cruz das Flores na wyspie Flores (położona prawie 2000km od wybrzeży Portugalii i 4200km od Warszawy). Zwiedzanie wyspy. Zobaczymy prawdopodobnie najładniejszy wodospad na Azorach, na zachodzie wyspy - Cascata do Poço do Bacalhau  oraz Rocha dos Bordões – bardzo efektowna góra z bazaltowymi organami. Nocleg na Flores.

6) CORVO, Flores – wycieczka  na wyspę położoną 18km na północ od Flores. Najpiękniejszy wulkaniczny widok na Azorach, niesamowita kaldera na niewielkiej wulkanicznej wyspie, najmniejszej na Azorach. Tłumacząc nazwę na polski to Wyspa Wrony, jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą archipelagu oraz najbardziej wysuniętą na północ wyspą Makaronezji, leży w obrębie płyty kontynentalnej  Ameryki Północnej. Najwyższe wzniesienie stanowi wierzchołek Morro dos Homens (718 m) na skraju kaldery. Caldeirão ma ponad 300 m głębokości oraz 2 km średnicy. Jeśli zostanie czas, zwiedzanie wyspy Flores. Nocleg na Flores.

7) FLORES, Pico – tego dnia opuścimy wyspę Flores, ale przed wylotem i w czasie pobytu na wyspie Flores – najbardziej na zachód wysuniętym skrawku Azorów - zobaczymy kilka wspaniałych wulkanicznych i wyspiarskich widoków - Reserva forestal natural do Morro Alto i Miradouro Lagoa Negra e Lagoa Comprida (dwa różnokolorowe jeziora w kraterach), Miradouro Caldeira Seca (piękny krater). Dzień zakończymy w na wyspie Pico (lista UNESCO).

8) PICO – Pico 2351m – jedni zdobywają najwyższy szczyt Portugalii, pozostali odpoczywają. Pico to wspaniały stratowulkan, z pięknym stożkiem i kraterem na szczycie (okrągły krater o średnicy wynoszącej w przybliżeniu 500 metrów i głębokości 30 metrów, wraz z Piquinho (Pico Pequeno) małym stożkiem wulkanicznym wznoszącym się na 70 metrów wewnątrz krateru - to prawdziwy szczyt wulkanu). Ostatnia erupcja 1720r. Start wcześnie rano. Można dojechać do wysokości 1200m, a cała wycieczka zajmuje od 5 do 7 godzin (wymagane buty trekkingowe). Nocleg na Pico.

9) FAIAL, Pico – wycieczka na wyspę Faial położoną 6km na zachód od Pico. Najmłodszy wulkanizm na Azorach odnotowany został właśnie tutaj. Koło portu w osadzie Martiz jest Monte de Guia – mały wulkan z kraterem zalanym przez ocean. Centralną część wulkanu zajmuje efektowna kaldera - Caldeira do Cabeço Gordo 1043 m. Bliżej zachodniej części wyspy jest ładny niewielki stożek wulkaniczny - Cabeço do Fogo, a na zachodzie najmłodszy wulkan Azorów – Capelinhos - część kompleksu wulkanicznego Capelo – najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy (wyspy położone na zachód znajdują się już na płycie północno-amerykańskiej). Capelinhos wybuchł w latach 1957-1958r. – są tu wspaniałe wulkaniczne krajobrazy, „świeże”, oraz latarnia morska. Obok wzgórze wulkaniczne -punkt widokowy Cabeço do Canto. Nocleg na Pico.

10) PICO, Sao Miguel. Zwiedzanie wyspy Pico. Winnica i muzeum - Museu do Vinho - Museu do Pico (Ruda do Carmo, teren klasztoru  braci karmelitów z XVII-XVIII w). Piscina Municipal da Madalena – skalny basen przy morzu. Jaskinia wulkaniczna Gruta das Torres blisko miejscowości Madalena (największa jaskinia Azorów, ponad 5km długości). Wieczorem wylot do Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel, gdzie nocleg.

11) Sao Miguel, MADERA. Opuszczamy europejskie Azory, by przenieść się na afrykańską Maderę. Po wylądowaniu na lokalnym bardzo ciekawym lotnisku im. Cristiano Ronaldo (na lotnisku jest jego popiersie, CR7 urodził się w Funchal), przejazd do hotelu, np. w miejscowości Machico. Są tutaj jedne z najlepszych plaż na wyspie. Po krótkim odpoczynku i lunchu udamy się w miejsce najsłynniejszych scenerii Madery, w okolice Canical. Gdzie plaże, klify, morskie skały, słynne: Morro do Furrado, Ponta do Buraco, Ponta de Sao Lourenco, Ponta das Gaivotas, Ponta do Rosto Ponta do Bode. Nocleg na Maderze.

12) MADERA. Dla jednych odpoczynek, dla pozostałych górska przygoda – wyciętą ścieżką w skalnych zboczach wejście na najwyższa górę Madery Pico Ruivo 1861m. Po wjechaniu wynajętym samochodem/ taksówką na Pico  Arieiro 1818 m czeka nas ok. 5 godzinny marsz (1100m różnicy poziomów, 11km). Potrzebne dobre buty, najlepiej nie adidasy. Nocleg na Maderze.

13) MADERA. Wycieczka po wyspie. Poranek zaczniemy od przyjazdu do Funchal. Dojazd do dolnej stacji kolejki linowej w Funchal, umiejscowionej koło niewielkiego starego miasta oraz wybrzeża.  Kolejka ma 3200m długości (Teleférico do Funchal). W pobliżu górnej stacji czeka nas zaskakująca atrakcja.  Monte Topoggan (Caminho do Monte nº4 ) – ponad 100 lat temu mieszkańcy Monte na drewnianych topoganach zjeżdżali do Funchal. Dzisiaj to jedna z największych atrakcji wyspy. Trasa zjazdu ma ok. 2km (Monte - Livramento), prędkość do 40km/h w asyście dwóch elegancko ubranych obsługiwaczy topogana. Odwiedziemy ogród botaniczny - Jardim Botânico da Madeira. W centrum Funchal przy porcie jest pomnik Cristiano Ronaldo, a obok jego hotel oraz muzeum. Dojazd (50km) do Levada  PR6 i das 25 Fontes  PR6 – spacer ścieżką wzdłuż jednego ze słynnych kanałów irygacyjnych (lewada) pośród znajdujących się na liście UNESCO lasów warzywnowych. Na szlaku liczne źródła, wodospady. Ok. 5km, wysokości 900-1300m, ok. 3 godziny. Nocleg na Maderze.

14) MADERA – Odwiedzimy North Mills Distillery, gdzie produkuje się rum z trzciny cukrowej, choć wyspa bardziej słynie z win Madeira. W destylarni zobaczymy historyczne urządzenia i miejsce produkcji tego trunku. Będzie można zrobić zakupy w miejscowym sklepie z degustacją wyłącznie. Następnie przejazd do pięknej jaskini wulkanicznej Sao Vicente (40km).  Ma ok. 1000m długości, płynie nią rzeka. Następnie przejazd (20km) do Porto Moniz Natural Swimming Pool (Piscinas Naturais) – naturalne baseny pośród wulkanicznych skał na krańcu wyspy. Piękne widoki, można odpoczywać w wodzie, opalać się. Droga powrotna do hotelu to ok. 70km. Nocleg na Maderze.

15) Wylot z Madery. Powrót do Polski.

PLAN, CENY, SZCZEGÓŁY SĄ: NEPAL-TREKKINGI-OFERTA

Grzegorz Gawlik - 20 lat organizacji wypraw w zakątki całego świata

ZGŁOSZENIA:
Tel. 696071795
Email: kontakt@grzegorzgawlik.pl

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search