Artykuły

Felietony i Wywiady

Turystyczne pseudo atrakcje

Turystyczne pseudo atrakcje. Powstaje ich mnóstwo. Jedna z nich jest w miasteczku Guimar na Teneryfie - piramidy. Wszystkie tego typu miejsca charakteryzują się tym samym. Dobrą promocją, często z nutką sensacji i psychologicznym podejściem do turystów. Na takiej Teneryfie poza przyrodą, która wymaga aktywności i najczęściej wysiłku, alternatywą jest imprezowanie, czy pobyt na wulkanicznej plaży, często kamienistej. Wielu turystów chce jednak zabić jakoś czas i się nie zmęczyć. Stąd liczne parki rozrywki, kompleksy basenów. I takie atrakcje jak Pirámides de Güímar. Jeśli o takim miejscu piszą w przewodnikach, są na ulotkach i reklamach, turyści tam przyjadą. I zwykle złapią się na wędkę – skoro już przyjechali to zapłacą i zobaczą, a na koniec zostawią pieniądze jeszcze w kawiarni i sklepie z pamiątkami. Takie piramidy to główna atrakcja miasteczka Guimar, które nie jest położone nad oceanem. Tak naprawdę nic specjalnego, lokalna atrakcja. Wystarczyłoby skosić trawę i zrobić tutaj bezpłatny park, bo to nie jest warte niczego więcej. Ale w Guimar poszli na całość, stworzyli kompleks turystyczny, zainwestowano duże pieniądze, a teren ogrodzono, by nie robić zdjęć przez płot. Inicjatorzy zrozumieli, że same piramidy to mało, więc posadzili roślinność wokół i już jest ogród botaniczny (niskiej jakości). Posadzili trochę trujących roślin i już jest wielka atrakcja – ogród trujących roślin, zrobiono małe muzeum, często z wątpliwymi rekwizytami i już jest wspaniałe muzeum – z pamiątkami, które przywiózł jego pomysłodawca (o nim za chwilę), z wystawą o dumnej nazwie: „Rapa Nui Polinesia supervivencia extrema” czyli o Wyspie Wielkanocnej ze słynnymi posągami moai (oddalonej o 12 tys. km od Teneryfy). Oczywiście do promocji tych atrakcji zastosowano bardzo efektowne nazwy, loga, grafiki, opisy.

Nieżyjący już Norweg Thor Heyerdahl, jest odkrywcą tych piramid, które miejscowi traktowali wcześniej jako kupę kamieni. Jest to wg niego kilka niskich schodkowych piramid, z 9-ciu przetrwało 6, zbudowanych celowo z wulkanicznych kawałków lawy, zgodnie z zasadami astrologii i mogą mieć setki lat albo więcej gdy żyli tutaj pierwotni mieszkańcy Guanczowie z ludów berberyjskich. Badania wykazały jednak, że w najlepszym wypadku pochodzą z XIX wieku, więc są młode. Thor był podróżnikiem z gatunku tych, którzy szukają sensacji, wymyślają niestworzone teorie i w nie wierzą. Piramidy w Guimar spełniają idealnie te kryteria.

Mało wymagającemu turyście, który chce tylko jakoś zabić czas, ta atrakcja się spodoba, ale turysta świadomy, poczuje się nabity w butelkę. Po wysokich ocenach tego miejsca (np. w ocenach googla), tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Sam teren piramid jest trochę zaniedbany, lata świetności ma za sobą. Nie są one warte żadnej opłaty, ale jeśli już ktoś zrobił z tego atrakcję turystyczną, to dla mnie jest ona warta 3 euro, w porywach do 5 euro. Ale piramidy w Guimar się cenią. Samo oglądanie piramid to 12,5 euro od osoby, z jakąś tam dołożoną duperelą typu trujące rośliny 16 euro, a pełen bilet, który musi się oczywiście nazywać EXPERIENCIA PREMIUM kosztuje 18 euro (grudzień 2021). Plus kilka euro za audio-słuchwaki w kilku językach. Są zniżki np. dla dzieci, ale niezbyt duże. Za 20kilka euro można na świecie oglądać bezcenne zabytki, ruiny i muzea, a często znacznie taniej lub za darmo jak wspaniałą Galerię Narodową w Londynie z dziełami m.in. Leonardo da Vinci, El Greco, Caravaggio, Rembrandta czy Vincenta van Gogha (choćby słynne Słoneczniki). Zamiast marnować pieniądze i czas w Guimar, dużo większą atrakcją jest duży, wspaniały, bezpłatny park w pobliskim Santa Cruz: Parque García Sanabria, w którym za kawę z sernikiem zapłaciłem 2,50 euro. Ale wiem, marketing działa cuda, dzięki niemu można sprzedać wszystko, za duże pieniądze i jeszcze przekonać płacących, że było warto.

Poniżej kilka zdjęć piramid w Guimar (podobne znajdziemy na wyspie Pico na Azorach, na Sycylii, na La Palmie).


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search