Artykuły

Przewodniki Turystyczne

KATANIA – 7 miejsc które musisz zobaczyć (Sycylia)

Katania to największe miasto wschodniej Sycylii (300 tys. mieszk., Włochy), położone u stóp Etny, nad Morzem Śródziemnym. Dzięki portowi lotniczemu Katania - Fontanarossa łatwo tutaj przylecieć z Polski, co zajmie jedynie 2 -3 godziny. Miasto ma swój specyficzny klimat i choć we Włoszech nie brakuje piękniejszych, całkiem sporo tu atrakcji, które można zobaczyć nawet w jeden dzień. 

1) Barok Sycylijski. Z niego słynie Katania i dlatego jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Barok Sycylijski, który możemy tutaj podziwiać, pochodzi z XVII I XVIII wieku i dotyczy nie tylko Katanii. Uważa się, że trzęsienie ziemi z 1693r., które spowodowało konieczność odbudowy zniszczonych miast, zapoczątkowało ten styl. Z jednej strony liczne krzywizny i ornamenty, z drugiej, specyficzne rzeźby masek, aniołków czy charakterystyczne balkony. Spacerując po Katanii nie sposób nie zauważyć  ogromnych kościołów, budynków teatrów, pałaców, kamienic.  Do najciekawszych obiektów zalicza się: Basilica della Collegiata (bazylika), Università degli Studi di Catania (uniwersytet), Chiesa di San Nicolò l'Arena z ogromnym klasztorem Benedyktynów (wewnątrz jest 40-metrowy zegar słoneczny), kompleks pełni też funkcje uniwersyteckie, Palazzo del Seminario dei Chierici (pałac). Warto zobaczyć Teatro Massimo Vincenzo Bellini z sąsiednim placem, ale uwaga to "tylko" neobarok z 1890 r. Nietrudno zauważyć, że budynki w Katanii często zbudowane są z lawy bazaltowej, pochodzącej z Etny.

2) Piazza del Duomo i Via Etnea. Plac Katedralny (Duomo), w jego w centralnym miejscu znajduje się symbol Katanii – fontanna z bazaltowym słoniem (u Liotru, Fontanna dell Elefante z 1736r.). Słoń jako symbol miasta prawdopodobnie wywodzi się od żyjących tysiące lat temu słoni karłowatych, których czaszki tutaj znajdowano. Pod płytą placu wyłożoną w większości bazaltem są łaźnie termalne z IV-V wieku, do których można się dostać poprzez Muzeum Diecezjalne. Płynie też tamtędy rzeka Amenano, którą widać na skraju placu przy fontannie (fontana dell'Amenano), za którą zaczyna się targ rybny (La Pescheria). Przy placu znajduje się - katedra św. Agaty. Świątynia zbudowana w latach 1078-1093 na ruinach rzymskich łaźni. Ulegała zniszczeniom przez trzęsienia ziemi. Obecny barokowy kształt przybrała po 1693 roku. Na przeciwko katedry, trochę w ukryciu jest Palazzo Pardo, które skrywa w fasadzie efektowne antropomorficzne maski. Obok stoi Palazzo dei Chierici (muzeum diecezjalne i wydziały urzędu miasta), przylega do niego Porta Uzeda - z drugiej strony jest seminarium. Na przeciwko Chierici jest Palazzo degli Elefanti (urząd miasta, w bramie można zobaczyć powozy). Via Etnea biegnie w kierunku Etny od Piazza Duomo, jest miejscowym deptakiem wyłożonym lawą, a po bokach są piękne kamienice, restauracje i eleganckie sklepy.  

3) Starożytne rzymskie i greckie zabytki. W Katanii trzeba ich trochę poszukać. Jak zostało wspomniane, częściowo starożytne pochodzenie ma katedra, a pod Placem Katedralnym są łaźnie. W jego pobliżu są jednak bardziej spektakularne starożytne pamiątki.  Grecko-rzymski amfiteatr z odeonem. Byłoby to miejsce jakie można spotkać w niemal każdym włoskim mieście, gdyby nie fakt umiejscowienia go pośród gęstej zabudowy miejskiej. Można przejść obok, bez świadomości jego istnienia. Nawet trudno znaleźć wejście i kasę biletową (wejście z ulicy Vittorio Emanuele II). Amfiteatr powstał w I - II w n.e. i mieścił około 7000 widzów. Odkryto go dopiero w XIX w. Ponieważ na jego miejscu zbudowano współczesne domy. Trzeba było je rozebrać i wykonać prace rekonstrukcyjne, by przybrał dzisiejszą postać. Warto jednak zauważyć, że już w V w p.n.e. w tym miejscu funkcjonował grecki teatr, którego pozostałości wykorzystali rzymianie. Fragmenty bloków skalnych z tego obiektu można odnaleźć w późniejszych miejskich budowlach, jak katedra św. Agaty. Innymi słowy, porzucony amfiteatr - w VI-VII w n.e. - ulegał rozbiórce na rzecz innych budowli, był zabudowywany, funkcjonowała tu m.in. rzeźnia. Trzęsienia ziemi także dokonywały zniszczeń. Dzięki temu wszystkiemu mamy niepowtarzalną okazję zwiedzić starożytny obiekt, połączony z kamienicami (m.in. z XVIII w). Nawet wejście do amfiteatru prowadzi przez jedną z nich, w której małe muzeum. W korytarzach pod trybunami możemy podziwiać liczne fragmenty kolumn, rzeźb oraz pomieszczenia przypominające grotę. Także potok, który przepływa pomiędzy murami, w tym przez orchestrę. Na tyłach amfiteatru zachowały się ruiny odeonu z II w n.e., zbudowanego z cegieł i skał wulkanicznych. Ten mniejszy amfiteatr, zwykle zadaszony, mieścił około 1500 widzów. Odkryto tutaj też rzymski akwedukt i pozostałości greckie z VII-VI w p.n.e. O ile nie ma dużych zorganizowanych wycieczek, jest to spokojne miejsce, gdzie warto chwilę odetchnąć od zgiełku otaczającego miasta. Z innych starożytnych zabytków w Katanii, również znajdujących się pośród zwartej zabudowy warto wspomnieć o zachowanym fragmencie rzymskiego amfiteatru (przy Via Etnea), kilku lokalizacjach z rzymskimi termami (jak Terme della Rotonda, Santa Maria dell Indirizzo i Terme dell Acropoli – na terenie i obok – ogromnego klasztoru benedyktyńskiego z kościołem San Nicolo).

4) Zamek Ursino z XIII wieku (Castello Svevo di Catania), zbudowany na polecenie Fryderyka II Hohenstauf, który był królem m.in. Sycylii. Zamek stanowi charakterystyczna kwadratowa bryła z czterema narożnymi wieżami, stojąca w zwartej zabudowie miasta. Kiedyś umiejscowiony na nadmorskim klifie, dzisiaj oddalony jest kilometr od morza. Erupcje Etny (zwłaszcza w 1669 r.) i trzęsienia ziemi oddaliły Morze Śródziemne (Jońskie). Przetrwał jako jedna z niewielu budowli trzęsienie ziemi z 1693r. Obecnie jest tutaj muzeum z różnymi kolekcjami dotyczącymi Sycylii, Katanii i możnych władających zamkiem, są też zabytki geograficzne i antropologiczne. W pobliżu są popularne restauracje, także uliczne.  

5) Pescheria di Catania. Słynny targ ryb i owoców morza, na którym także kupimy owoce, warzywa, lokalne sery i wędliny. Znajduje się pomiędzy Piazzo Duomo a parkiem Giardino Pacini. Świeże morskie jedzenie ma bardzo atrakcyjne ceny, sprzedawcy nawołują do zakupu. Unosi się zapach ryb, a po wszystkim targ sprzątają polewaczki. Ostrygi, małże, ośmiornice, krewetki, kraby i wiele gatunków ryb - czeka na miłośników owoców morza. W sąsiedztwie nie brakuje ulicznych barów i restauracji. 

6) Miejska plaża. Do Katanii nie przyjeżdża się na plażowanie, od tego są sąsiednie miejscowości. Ponadto w centrum jest port i przy morzu biegnie linia kolejowa. Ale dwa kilometry od ścisłego centrum w pobliżu lotniska jest szeroka plaża miejska, która kończy się wraz z portem. Duże, zwarte miasto, i nagle szeroka przestrzeń z pięknym widokiem na Etnę. 

7) Metro i stacja kolejowa Borgo. Katania jest jednym z najmniejszych miast, gdzie funkcjonuje metro, czyli system kolei podziemnej - najbardziej wysunięty na południe w Europie. Jest tylko jedna linia, powoli rozbudowywana (obecnie 9 km i 11 stacji). Wydrążona w lawie pochodzącej z Etny i w regionie czynnym sejsmicznie. Z centrum miasta można dojechać do stacji Borgo, gdzie jest początkowa stacja wąskotorowej linii kolejowej wokół Etny - Ferrovia Circumetnea. Zaraz przy stacji biegnie pod dwoma wąskimi wiaduktami i w skalnym półtunelu, oferując widok, który docenią miłośnicy kolei. 

Na zdjęciach opisane w punktach miejsca. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search