Blog

Blog

Czy islandzki Vatnajokull jest największym lodowcem Europy?

Brama lodowcowa (a w tym wypadku nawet tunel) w lodowcu Kverkjökull (część Vatnajökull)
Vatnajokull to największy lodowiec Europy tak uczą na lekcjach geografii, lecz w praktyce to nie jest takie oczywiste. Według encyklopedii z przed kilkudziesięciu  lat powierzchnia tego lodowca wynosiła 8400km2, ale według aktualnych danych wynosi 8100km2. W Svalbardzie na wyspie Ziemia Północno-Wschodnia jest jednak lodowiec Austfonna, którego obecna powierzchnia to także 8100km2 (można się też spotkać z liczbami 8102 i 8105km2). Różnice są tak niewielkie, a oba lodowce topnieją dosyć szybko, zatem trudno stwierdzić, który z tych lodowców jest większy. Patrząc na położenie lodowca Austfonna, w rejonie 80-go równoleżnika, a na położenie Vatnajokull w rejonie 64-go równoleżnika (poniżej koła podbiegunowego północnego), istnieje uzasadnione przypuszczenie, że Ausfonna będzie topnieć jednak wolniej, czego z drugiej strony nie można być pewnym przy obecnych zawirowaniach klimatycznych. Dlatego dzisiaj, mówiąc o największym lodowcu Europy, należałoby wymieniać obie nazwy i pamiętać, że Spitsbergen oraz Svalbard to nie to samo. Ten pierwszy jest największą wyspą tego drugiego (archipelagu), tym samym lodowiec Austfonna nie leży na Spitsbergenie jak piszą niektórzy.

Przy czym trzeba wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Są osoby, które liczą łącznie – a więc błędnie – dwa sąsiadujące ze sobą lodowce na Ziemi Północno-Wschodniej: Austfonna i Vestfonna, podając powierzchnię 8492km2 oraz wymieniając tylko tą pierwszą nazwę. Naprawdę, są to dwa odrębne lodowce (Zachodnia Czapa Lodowa i Wschodnia Czapa Lodowa), nie połączone ze sobą, chociaż blisko siebie. A to, że kiedyś było inaczej, dzisiaj nie ma większego znaczenia. Podobna historia, również norweska, ma miejsce w przypadku dwuczęściowego lodowca Svartisen położonego na kole podbiegunowym północnym. Liczony razem – Svartisen Vestre (Zachodni) i Svartisen Østre (Wschodni) – to jeden z największych lodowców w Europie. Liczony prawidłowo czyli osobno – lodowce nie są ze sobą połączone – staje się lodowcem średniej wielkości, dokładnie dwoma lodowcami średniej wielkości (221km2 i 148km2). I w poważnych źródłach występują osobno. 

Na koniec jeszcze słowo o norweskim lodowcu Jostedal (487km2), znajdującym się w południowej Norwegii. Niektórzy blogerzy i dziennikarze, błędnie podają, że jest to największy lodowiec Europy – ten temat w tym artykule już wyjaśniłem. Jostedal, owszem, jest największym lodowcem, lecz jedynie w Europie kontynentalnej. Na Islandii oraz norweskich i rosyjskich wyspach arktycznych, które są częścią Europy, jest kilka większych lodowców. Przy takim Vatnajokull, Jostedal to zaledwie „lodowczyk”. Coraz mniejszy z każdym rokiem, jak wszystkie europejskie lodowce.

 • Na zdjęciach:
 • 01) Lodowiec Vatnajökull, część Skaftafellsjökull
 • 02) Lodowiec Vatnajökull, część Skeiðarárjökull
 • 03) Lodowiec Vatnajökull, część Kviárjökull
 • 04) Lodowiec Vatnajökull, część Fjallsjökull i lodowa laguna Fjallsárlón
 • 05) Lodowiec Vatnajökull, część Mávabyggðarjökull
 • 06) Lodowiec Vatnajökull, część Breiðamerkurjökull i lodowa laguna Jökulsárlón
 • 07-09) Lodowiec Vatnajökull, część Kverkjökull
 • 10) Lodowiec Vatnajökull, część Dyngjujökull (to koło niego doszło do erupcji szczelinowej systemu wulkanicznego Barðarbunga w 2014 r.)
 • 11) Lodowiec Svartisen, część Austerdalsbreen, Norwegia
 • 12) Lodowiec Jostedal, część Austerdalsbreen, Norwegia


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search