Blog

Blog

Islandia 2014 – DZIEŃ PO DNIU W SKRÓCIE

14-metrowe słupy bazaltowe w Gerduberg na półwyspie Snaefellsnes

pęknBardzo skrócony opis przebiegu wyprawy: Islandia 2014:

1) 28.07 – Późnym wieczorem wyjazd z Górnego Śląska do Warszawy.

 

2) 29.07 – przyjazd do Warszawy na lotnisko Okęcie (Chopina), skąd przelot do stolicy Danii: Kopenhagi, gdzie zwiedzanie przez około 7 godzin centrum miasta (m.in. deptaki (np. Stroget, Frederiksberggade i Kobmagergade), kanały (np. Christianshavn i Nyhavn), wyspy Stolsholmen i Christianshavn, place (m.in. Amalienborg, Ratuszowy, Gammeltorv, z fontanną Stork). Budynki rządowe, królewskie, uniwersyteckie, kościoły, teatry, opera, twierdza morska (Kastellet), kopenhaska syrenka (Den Lille Havfrue) i Gefion (fontanna). Wieczorem przelot z Kopenhagi do Keflavik na Islandii, skąd przejazd do stolicy: Reykjaviku, gdzie nocleg (hostel).

 

3) 30.07 – zwiedzanie Reykjaviku przez kilka godzin: downtown,  modernistyczny kościół Hallgrimskirkja, staw Tjórnin, Ratusz, Parlament (Alping), ulice artystyczne i handlowe Skólavordustigur i Laugavegur, budynek Höfði (miejsce spotkania Gorbaczowa i Reagana w 1986r.), port i nadbrzeże z efektowną halą widowiskową oraz pomnikiem Sólfar (Sun Voyager), Zatoki Faxaflói oraz Skerjafjordur. Odbiór samochodu terenowego, zakupy i dojazd do Blue Lagoon (kąpielisko termalne pośród pól lawowych niedaleko Keflavik, Półwysep Reykjanes). W drodze do kąpieliska zwiedzanie terenów rozległego aktywnego wulkanu szczelinowego Reykjanes wraz z polem geotermalnym Gunnuhver i zerknięcie na morskie klify Hafnaberg (Zatoka Selvogsgrunn) i pęknięcie pomiędzy płytami kontynentalnymi w Sandvik (pomiędzy Europą i Ameryką Północną.). Po kąpieli wyjazd w kierunku Hekli i dojazd do miasta Selfoss, gdzie nocleg (namiot, camping). Liczba przejechanych kilometrów wynajętym samochodem: 188 (w pozostałe dni liczba kilometrów dotyczy również tylko tych pokonanych wynajętym samochodem).

 

4) 31.07 – dojazd do ok. 900m (off road) w masywie aktywnego wulkanu Hekla, wejście na szczyt: 1491m (1501m - pomiar GPS), po drodze niewielkie lodowce, pola lawowe (temperatury 0-3°C, opad śniegu z deszczem). Przejazd do wodospadu Seljalandsfoss, skąd do Landeyjahofn, przeprawa promowa na wulkaniczną wyspę Heimaey, do miasta Vestmannaeyjar, na którego obrzeżach nocleg (namiot, camping). Liczba kilometrów: 220 (częściowo off road).

 

5) 01.08 – wejście na drzemiący wulkan Helgafell (227m) i aktywny wulkan Eldfell (200m, słynna erupcja z 1973r.), spacer po mieście Vestmannaeyjar, przeprawa promowa do Landeyjahofn. Przejazd częściowo drogą off roadową z przeprawami przez rzeki do schroniska Basar (ok. 250m) koło Pórsmork (Thórsmork), gdzie nocleg, wcześniej spacer po okolicy (Godaland). Liczba kilometrów 51 (częściowo off road z przeprawami przez rzeki).

 

06) 02.08 – piesza wycieczka w rejon wulkanu-lodowca Eyjafjallajokull. Z Basar przez Godaland (wulkaniczne skały), wejście na stożki wulkaniczne Magni (1075m) i Módi (1040m), które powstały podczas erupcji wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku (jedno z miejsc tamtej erupcji). Przejście przez pola lawowe i niewielkie lodowce (w tym Brattafonn, oraz fragmenty Myrdalsjokull) na przełęcz Fimmvorduhals (ok. 1050m, między lodowcami z wulkanami: Eyjafjallajokull oraz Myrdalsjokull (z aktywnym wulkanem Katla)). Temperatury 1-2°C, opady śniegu z deszczem. Dojście do schronisk: Fimmvorduskali (powyżej przełęczy) i Baldvinsskali (ok. 930m, za przełęczą, w kierunku Skógar). Powrót do Basar i dojazd wieczorem do Skógar pod wodospad Skógafoss, gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Po drodze oglądanie jęzora lodowcowego Gigjokull (część Eyjafjallajokull). Liczba kilometrów: 65 (częściowo off road z przekraczaniem rzek).

 

07) 03.08 – pobyt w rejonie wodospadu Skógafoss (w tym górnego), lodowiec Sólheimajokull (część lodowca Myrdalsjókull), wulkaniczna plaża i wulkaniczne skały Dyrholaey (Zatoka Dyrhólaós) i Reynisdrangur, miejscowość Vik, wulkaniczna pustynia Myrdalssandur , kanion Fjadrargljufur, którego dnem płynie rzeka Fjadra, przejazd do Kirkjubaejarklautur, (namiot, pole namiotowe). Liczba kilometrów: 141 (w niewielkiej ilości drogi szutrowe).

 

08) 04.08 – dojazd do drogi F206, którą do wodospadu Fagrifoss (Beautiful Fall) i aktywnego wulkanu Laki (818m, panorama m.in. na lodowiec Vatnajokull), pasmo kraterów szczelinowych Lakagigar (25km długości, 135 kraterów), eksploracja dwóch z nich, nienazwanej jaskini wulkanicznej, pól lawowych, oraz krateru z jeziorem Tjarnargigar. Powrót drogami off roadowymi F206 i F207 (na obu przekraczanie rzek). Następnie przejazd „jedynką” (droga nr 1, Ring Road) do Nupsstadur farm - kościółek pokryty strzechą i na pustynię wulkaniczną Skeidararsandur z panoramą na lodowiec Skeidararjokull. Obserwacje fragmentów mostu zniszczonego przez jokulhlaup w 1996r. (powódź na skutek erupcji wulkanu Grimsvotn pod lodowcem Vatnajokull). Dojazd do Skaftafell, gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Liczba kilometrów: 215 (częściowo off road z przekraczaniem rzek).

 

09) 05.08 – piesza wycieczka w rejonie Skaftafell, tzw. Skaftafellsheidi loop, obejmującą kilka wodospadów w tym otoczony bazaltowymi organami Svertifoss(Svartifoss), punkt widokowy Sjónarnipa i rejon lodowca Skaftafellsjókull (część Vatnajokull), wejście na stary wulkan Kristinartindar 1126m oraz obserwacje lodowców, górnej partii Vatnajokull, jego części: Morsarjokull i Skeidararjokull oraz pustyni Skeidararsandur. Przejazd do Hof, gdzie zabytkowy kościółek kryty darnią i do punktu widokowego Hofsnes. Obserwacje jęzorów lodowcowych Svinafellsjokull i Kviarjokull a następnie lagun lodowych: Bredarlon, Fjallsarlon i Jokulsarlon  - wraz z obserwacją fok i lodowych skał w Atlantyku. Dojazd na nocleg późnym wieczorem do Jadar (ok. kilometr przed Vagnsstadir), gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Liczba kilometrów: 100 (w niewielkiej ilości drogi szutrowe).

 

10) 06.08 – przyjazd do Hofn, gdzie krótki pobyt, za miastem tunel Almannaskarðsgöng (1300m), następnie jazda wzdłuż Fiordów Wschodnich (m.in. Berufjordur, Breidalsvik, Stodvarfjordur, Faskrudsfjordur, Reydarfjordur), widok na piramidalną górę Bulandstindur (za miejscowością Djupivogur), tunel Fáskrúðsfjarðargöng (5850m) na drodze nr 96, dojazd do miasta Fljósdalsherad nad jeziorem Lagarfljot, skąd górską drogą przejazd do Seydisfjordur nad fiord o tej samej nazwie. Po krótkim postoju powrót do „jedynki” i jazda w kierunku Dettifoss, między innymi przez rejon wulkanów i pustyni wulkanicznej, dojazd wieczorem do Grimsstadir, gdzie nocleg (pensjonat). Liczba kilometrów: 520 (w niewielkiej ilości drogi szutrowe).

 

11) 07.08 – wyjazd nad wodospad Dettifoss (na rzece Jökulsá á Fjöllum) drogą nr 864 (wariant wschodni), a także wodospady Selfoss i Hafragilsfoss, dojazd do kanionu Asbyrgi i jeziora Botnstjörn (okolice Zatoki Oxarfjordur), skąd drogą nr 862 do kraterów szczelinowych Raudhólar (Red Hills) i Hljódahlettar (Echoing Rocks), gdzie też skały i groty bazaltowe, następnie ponownie Dettifoss (wariant zachodni) i krater Hrossaborg 377m. Dojazd do Modrudalur, gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Liczba kilometrów: 190 (częściowo szutry i w niewielkim zakresie off road).

 

12) 08.08 – przejazd przez pola lawowe i pustynie wulkaniczne drogami off roadowymi z przekraczaniem rzek do  kanionu Drekagil (Dragon Canyon). Następnie wjazd na wysokość 1100m (1-3°C, opad śniegu z deszczem) i przejście przez pola śnieżne i lawowe do jeziora w kalderze - Oskjuvatn (220m głęb.) – część aktywnego wulkanu Askja, oraz nad krater Viti z termalnymi wodami. Następnie przejazd m.in. off roadową drogą F902 do Kverkfjoll (ok. 2°C), gdzie nocleg w schronisku Sigurdarskali (ok. 850m n.p.m.). Liczba kilometrów: 166 (off road z przekraczaniem rzek).

 

13) 09.08 – dojazd i podejście w rejon jaskiń lodowych Kverkfjoll, przejście pod tunelem lodowym (powstałym w wyniku działalności pola geotermalnego), potem eksploracja lodowca Kverkjokull (część Vatnajokull) wraz ze szczelinami do wysokości 1250m n.p.m. (opad śniegu z deszczem, temperatura od minus 0,5°C do plus  1°C). Pustynie lodowe i wulkaniczne, rejon wulkanów Bardarbunga, Kverkfjoll i Grimsvotn. Spacer wzdłuż lodowcowej rzeki Volga i obserwacje lodowca Dyngjujokull (część Vatnajokull). Powrót do schroniska Sigurdarskali, gdzie nocleg. Liczba kilometrów: 9 (off road).

 

14) 10.08 – rano przejazd do „jedynki” między innymi drogą off radową F903 przez rezerwat Hvannalindir (przekraczanie rzek) i kolejnymi drogami off roadowymi (np. F910) w wulkanicznej scenerii z przekraczaniem rzek. Dojazd do elektrowni geotermalnej Krafla i do pobliskiego krateru-jeziora Viti,  piesza wędrówka do pola geotermalnego i krateru Leirhnjukur – to część aktywnego wulkanu-kaldery Krafla. Następnie pobyt na polu geotermalnym Hverir (Hveraron, Námaskarð) i wejście na geotermalną górę Namjafall 485m. Dojazd do miejscowości Reykjahlíð nad jeziorem Myvatn, gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Wieczorem wycieczka na pobliskie kąpielisko termalne Jarobodin (mniejsza wersja Blue Lagoon). Liczba kilometrów: 228 (częściowo off road z przekraczaniem rzek).

 

15) 11.08 – z Reykjahlíð dojazd do Grjotagja – jaskinia wulkaniczna z termalnym stawem, krater wulkanu Hverfell (Hferfjall, ok. 453m – pomiar GPS), później przejazd do pasma kraterów szczelinowych Ludentarborgir (off road nie numerowaną drogą z przejazdem przez mały staw), przejście przez pola lawowe oraz kratery szczelinowe do jaskini wulkaniczno-lodowej Lofthellir (Lofthellar, z przed 3500 lat, rejon Laxádalslava i Odadahraun), której eksploracja, powrót przez pola lawowe do Ludentarborgir i przejazd między innymi w pobliżu krateru Ludent pod wulkan Hverfell, skąd do Dimmuborgir – pole lawowe z pionowymi skałami i jaskiniami. Następnie przejazd do pęknięcia w lawie - Storagja (też niewielka jaskinia lawowa i niewielki staw termalny). Powrót do Reykjahlíð, gdzie nocleg (namiot, pole namiotowe). Odwiedziny termalnego kąpieliska Jarobodin. Liczba kilometrów: 42 (częściowo off road z jednym „elementem” wodnym).

 

16) 12.08 – objazd jeziora Myvatn z postojami koło pseudokraterów Skutustadagigar oraz w rezerwacie ptactwa wodnego. Dojazd do Husavik, gdzie Muzeum Wielorybów, spacer po mieście oraz 4 godzinny rejs żaglowcem po Morzu Grenlandzkim (Zatoka Skjalfandi) z obserwacją maskonurów (żyjących na wyspie Lundey), wielorybów i delfinów. Potem przejazd do wodospadu Godafoss i północnej stolicy: Akureyri nad zatoką Eyjafjordur, gdzie spacer. Nocleg w ośrodku młodzieżowym Hunaver za miastem Varmahlid. Liczba kilometrów: 340 (częściowo po szutrze).

 

17) 13.08  – wyjazd rano i dojazd do historycznego kościółka Pingeyrar (Thingeyrar, zbierał się w nim parlament (thing)), dalej do samotnej  wulkanicznej skały w morzu: Hvitserkur (15m wysokości), objazd półwyspu Vatnsnes w sąsiedztwie Morza Grenlandzkiego (zatoki: Hóp, Hunafjordur, Hunaflói, Midfjordur). Poszukiwanie fok, dojazd do Hvammstangi (centrum fok islandzkich). Przejazd wzdłuż Zatoki Hrutafjordur i  wjazd na teren Fiordów Zachodnich. Przejazdy przez półwyspy (m.in. Skardsstrond) i w sąsiedztwie fiordów (Hvammsfjordur, Gilsfjordur, Kraksfjordur, Berufjordur), by dojechać do Reykhólar na półwyspie Reykjanesfjall, gdzie termalne źródła, port, miejsca obserwacji ptaków i liczne skalne wyspy w zatoce Breidafjordur oraz w sąsiednich. Liczba kilometrów: 323 (częściowo po szutrze).

 

18) 14.08 – zwiedzanie lokalnego muzeum w Reykhólar i wycieczka po półwyspie Reykjanesfjall, obserwacje Fiordów Zachodnich (m.in. fiordów: Breida, Porska, Djupi, Kolla i Kvigindis). Wzdłuż fiordów dojazd do „jedynki”, po drodze oglądanie domu krytego strzechą i niewielkiego źródła termalnego. Przejazd do wodospadu Hraunfossar i Barnafoss(Bjarnafoss), spacer po polu lawowym Hallmundarhraun. Dojazd do Husafell, gdzie pobyt na termalnym kąpielisku i nocleg (domek na campingu). Liczba kilometrów: 225 (w niewielkiej ilości drogi szutrowe).

 

19) 15.08 – wejście częściowo po lodowcu i płatach śniegu na wulkan tarczowy Ok (1192m – pomiar GPS), obserwacja lodowca w kraterze wulkanu i zanikającego lodowca Okjokull na jego zboczach. Następnie przejazd off roadową drogą Kandidalur pomiędzy wulkanem Ok a lodowcami i wulkanami Langjokull i Pórisjokull. Jazda do Pingvellir (Thingvellir, na liście UNESCO) - granica między płytami kontynentalnymi (pęknięcie tektoniczne: Europa – Ameryka Północna) oraz największe jezioro Islandii Pingavallavatn, także miejsce gdzie zebrał się po raz pierwszy islandzki parlament  w 930 roku (i zbierał się przez kilkaset lat) oraz spacer do wodospadu Öxarárfoss. Nocleg w osadzie Bustadir przy drodze do Geysir (w wynajętym domu). Liczba kilometrów: 116 (częściowo off road i szutry).

 

20) 16.08 – dojazd do Geysir, gdzie zwiedzanie pola geotermalnego z gejzerem Strokkur i kilkoma uśpionymi gejzerami (m.in. Geysir), przejazd do wodospadu Gulfoss, skąd między innymi drogami szutrowymi i off roadowymi do Landmannalaugar  (Landmannakangar, ok. 600m) – pole geotermalne z wydajnymi źródłami geotermalnymi, kąpiel w rzece termalnej (teren termalny Stórihver), wulkany: aktywny Brennisteinsalda (Torfajökull system) 855m i nienazwany wulkan oraz nieaktywny z kraterem przy polu lawowym Nordurnamshraun, pole lawy obsydianowej Laugahraun, kolorowe skały wulkaniczne Blahnukur oraz Jezioro Frostastadavatn. Dojazd do drogi F26-Sprengisandur (najsłynniejszej drogi off roadowej Islandii, północ-południe) i wjazd w Interior. Jazda przez pustynie wulkaniczne, pola lawowe, pomiędzy wulkanami i lodowcami. Huraganowy wiatr, temperatury 0-3°C, wysokości do ponad 800m. Jeziora przy trasie np. Pórisvatn. Nocleg w schronisku Nyidalur (ok. 670m) w rejonie: Hofsjokull (lodowiec i wulkan), Vatnajokull (lodowiec), Tungnafellsjokull lodowiec i wulkan), Bardarbunga (wulkan pod lodowcem Vatnajokull znajdujący się w okresie wzmożonej aktywności i rozpoczynającej się erupcji). W związku z aktywnością wulkanu Bardarbunga droga F26 została niewiele później zamknięta. Liczba kilometrów: 312 (w znacznej mierze off road z przekraczaniem rzek oraz szutry).

 

21) 17.08 – z Nyidalur dalsza jazda pośród pustyń wulkanicznych na północ drogami off roadowymi: F26, następnie F881 i F821 i dalej dojazd do Akureyri (po niewielkim nocnym opadzie śniegu, jazda po nim, temperatura 0°C, wysokości do ponad 900m, przekraczanie rzek). Przejazd „jedynką” do Varmahlid i zjazd na drogę 35, zmieniającą się na F35. Przejazd przez Interior (do ponad 700m wys.) – pustynie wulkaniczne, sztuczne jeziora (Blondulón, Hvitarvatn), elektrownie wodne, widoki na lodowce: Hofsjokull i Langjokull. Następnie przejazd koło wodospadu Gulfoss, oraz do Geysir, gdzie krótki pobyt i dalej koło Pingvellir. Dojazd do Reykjaviku, oddanie samochodu, nocleg w hostelu. Liczba kilometrów: 572 (w znacznej mierze off road z przekraczaniem rzek oraz szutry).

 

22) 18.08 – wypożyczenie małego samochodu osobowego i jazda „jedynką” na północ. Przejazd tunelem Hvalfjörður pod zatoką o tej samej nazwie (5770m dł., do 165m pod lustrem wody). Dojazd do Akranes gdzie zabytkowa latarnia morska i dalej przez Borgarnes na półwysep Snaefellsnes. Oglądanie 14-metrowych słupów bazaltowych koło Gerduberg, oraz fok w naturalnym środowisku w Ytritunga, pobyt nad zatoką Faxaflói i widoki na najdalej wysunięty na zachód islandzki lodowiec (i wulkan zarazem) Snaefellsjokull 1446m (tutaj rozgrywa się akcja książki Juliusza Verne „Podróż do wnętrza ziemi”, 1864r.). Dojazd do Ólafsvik, spacer po porcie, kąpiel w basenach termalnych i nocleg (namiot, pole namiotowe). Liczba kilometrów  pokonanych samochodem: 269 (w niewielkim zakresie drogi szutrowe).

 

23) 19.08 – spacer po Ólafsvik, w tym nad zatoką Breidarfjordur, przejazd drogą nr 574 wzdłuż zachodniego krańca półwyspu Snaefellsnes u podnóża Snaeffellsjokull. Latarnia morska w Malarrif, wulkaniczne klifowe wybrzeże, wulkaniczne plaże – Malarrif i Svalþúfa, wulkaniczne skały będącą pozostałością starego krateru – Lóndrangar i Svalþúfa oraz pola lawowe. Jaskinia wulkaniczna Vatnshellir powstała w wyniku erupcji pobliskiego wulkanu 6000-8000 lat temu. Trasa ma ok. 200m i schodzi 35m pod powierzchnię, a więc także poniżej poziomu pobliskiego oceanu. Następnie przejazd do Arnarstapi (stąd bohaterowie książki Juliusza Verne ruszyli na wulkan, by znaleźć drogę do wnętrza ziemi), gdzie klifowe wybrzeże z efektownymi bazaltowymi słupami (Atlantyk i Zatoka Breidavik). Podjazd do ok. 750m w rejon wulkanu Snaeffellsjokull i góry-piramidy Stapafell (526m). Opuszczenie półwyspu i dojazd do potężnych termalnych źródeł Deildartunguhver oraz Reykholt (tutaj mieszkał w średniowieczu Snorri Sturluson najważniejsza osoba w islandzkiej historii, poeta i polityk, jego zapisy starego języka nordyckiego oraz mitologii średniowiecznej Islandii są bezcenne). Powrót drogą nr 50 do „jedynki” i do Reykjaviku z tunelem podmorskim po drodze. Oddanie samochodu, spacer po Reykjaviku, nocleg w hostelu. Liczba kilometrów  pokonanych samochodem: 342 (w niewielkim zakresie drogi off roadowe i szutrowe).

 

24) 20.08 – przejazd z Reykjaviku na lotnisko w Keflavik, skąd samolotem do Kopenhagi. Po kilkugodzinnym postoju przelot do Warszawy (Okęcie). Powrót późnym wieczorem na Górny Śląsk.

 

 • Na zdjęciach:
 • 1) Przed schroniskiem Nyidalur przy drodze F26 w Interiorze w okolicy wulkanu Bardarbunga.
 • 2) Na polu namiotowym koło wodospadu Skógafoss.
 • 3) Wieloryb Humbak na Morzu Grenlandzkim.
 • 4) Pomiędzy stożkami wulkanicznymi Magni Módi powstałymi w 2010r. w wyniku erupcji wulkanu Eyjafjallajokull.
 • 5) Szczelina lodowcowa w lodowcu Kverkjokull (część Vatnajokull).
 • 6)  Wulkaniczna plaża i skały: Dyrholaey.
 • 7) Kanion Fjadrargljufur.
 • 8) Kościółek w Hof.
 • 9) Restauracja w Modrudalur.
 • 10) Panorama północnej Islandii koło Blonduos.
 • 11) Masyw wulkanu tarczowego Ok.
 • 12) Dziki islandzki Interior. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search