Blog

Blog

Burdż Chalifa (Burj Khalifa) - najwyższy budynek na Ziemi, Dubaj, ZEA

Najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa (Burj Khalifa) 828m, Dubaj, ZEA.
Dubaj - każdy słyszał o tym mieście, choć nie każdy wie w jakim leży kraju. Burj Khalifa - każdy słyszał o najwyższym budynku położonym w Dubaju, choć nie każdy wie jak się nazywa. Po polsku powiemy Burdż Chalifa, a wysokość budowli wg różnych źródeł: 828m, 829m, 829,8m. Ostatnia część wieży, to urządzenia techniczne i nadawacze (iglica). Mało kto jednak wie, że kiedyś w Polsce była najwyższa konstrukcja na świecie zbudowana przez człowieka. Mianowicie wieża radiofoniczna w Gąbinie mierząca 646m wysokości, która zawaliła się podczas prac konserwatorskich w 1991 roku.

Burdż Chalifa to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Dubaju. W tej chwili. Bo miasto ma tak ambitne pomysły, że przebiją one wszystko co dotąd tutaj zbudowano. Już szykuje się do EXPO w 2020 roku. Dubaj obecnie liczy jako aglomeracja ponad 2,5mln mieszkańców. Jest stolicą emiratu o tej samej nazwie, jednego z siedmiu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Aktualnie panuje w nim emir Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Wzdłuż wybrzeża miasto rozciąga się przez ok. 70km, a w głąb pustyni dochodzi do 20km.

Wieża Chalifa, początkowo zwana Wieżą Dubaju, liczy 163 użytkowe piętra, a wysokość do dachu to 621m. Wyżej jest iglica. Wewnątrz są apartamenty, Hotel Armani, elementy rekreacyjno-sportowe z basenami, restauracje. 57wind porusza się z prędkością do 10m na sekundę. Są też dwa tarasy widokowe. Na 125 piętrze (At the Top, 456m nad ziemią) i otwarty w późniejszym czasie na 148 piętrze (At the Top - Burj Khalifa SKY, 555m nad ziemią). Oprócz wysokości różni je znaczna różnica w cenach biletów.  

Z góry zobaczymy nie tylko bezpośrednią okolicę wieży - Dubai Mall, fontanny, ale także cały szereg okolicznych drapaczy chmur. Gdzie indziej, by imponowały swoimi wysokościami, przy Burdż Chalifa wyglądają mizernie. Wielopasmowe arterie i niezliczona ilość trwających budów, jak również pustynne tereny i Zatoka Perska. To wszystko zobaczymy z tarasów widokowych. Film jest TUTAJ.

Burdż Chalifa zaczęto budować w 2004 roku, prace zewnętrzne skończono w 2009 roku, oficjalnie otwarto 4 stycznia 2010 roku. Kosztowała półtora miliarda amerykańskich dolarów. Inwestorem było przedsiębiorstwo Emaar, które odpowiada za wiele inwestycji w Dubaju.

Mocno piramidalno-spiralny kształt wieży inspirowany jest kwiatem hymenocallis oraz arabską architekturą. Wokół Burdż Chalifa trwa nadal mnóstwo potężnych inwestycji, ale już teraz skoncentrowano w tym miejscu największe centrum handlowe świata z akwarium. Ogromne powierzchnie fontann, apartamentowce, hotele, biurowce. Tą część miasta nazywa się Downtown Dubai. Wieża znajduje się kilometr od najbliższej stacji metra, połączona jest z Dubai Mall. Okolicom Burdż Chalifa poświęcę kolejne artykuły.

Wszystko wskazuje, że Burj Khalifa już niedługo będzie najwyższym budynkiem świata. Chociaż przebić go miała Wieża Azerbejdżan (Azerbaijan Tower), zbudowana koło Baku i mierząca 1054m, to tak się nie stanie. Termin rozpoczęcia budowy minął i nie wiadomo kiedy i czy pojawi się nowy? Nic straconego. W Arabii Saudyjskiej już trwa budowa Jeddah Tower - od nazwy miasta (wcześniej pod nazwą Kingdom Tower). Zamiast planowanej jednej mili (ok. 1600m), wieża ma mieć 1008m wysokości, a poddasze z obserwatorium ma być umiejscowione na prawie 640 metrach. Budowę rozpoczęto w 2013 roku, zakończyć się ma w 2020 roku. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie zamierzają pozostać w tyle i w Dubaju ma stanąć wieża, której obecna nazwa brzmi: The Tower at Dubai Creek Harbour. Pewnie ostatecznie zostanie zmieniona na przystępniejszą (krótszą). Wysokość budynku ma wynieść 1100m, w 2016 roku rozpoczęto prace budowlane, których zakończenie wyznaczono na rok 2020.

Póki co, na zdjęciach Burj Khalifa - obecnie najwyższy budynek na Ziemi, szczególne efektownie prezentujący się w pełnym podświetleniu nocą. Wigilię Bożonarodzeniową spędziłem właśnie tutaj. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2021 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search