Blog

Blog

Fontanny Dubaju (Dubai Fountain) - największe na świecie, pokaz światło i dźwięk, Emiraty

Fontanny Dubaju pod Burdż Chalifa w akcji.
Fontanny Dubaju (Dubai Fountain) zajmują część 12-hektarowego Jeziora Burdż Chalifa (Burj Khalifa Lake). Uruchomiono je w 2009 roku, rozbudowano rok później. Sztuczne jezioro, de facto basen o błękitnej wodzie, posiada mocno zawiłą linię brzegową, a dostarczana do niego woda wpada rzeką z kaskadami. Jezioro otaczają - Burdż Chalifa (najwyższy budynek świata) i Dubai Mall (największe centrum handlowe świata). Ponadto są tereny parkowe, deptaki, plac zabaw, mniejsze centra handlowe (souki), apartamentowce, hotele, restauracje, ciut dalej biurowce. Po jeziorze można odbyć wycieczkę łódką.

Same fontanny umiejscowione zostały przy Dubai Mall i Burj Khalifa, mają 275m długości, zainstalowano 6600 świateł i 25 kolorowych projektorów. Pokazy ich możliwości z muzyką i światłem odbywają sie codziennie (nieodpłatnie). Podczas mojego pobytu rozkład pokazów przedstawiał się tak: 13:00 i 13:30 (w piątki 13:30 i 14:00), wieczorami od 18:00 do 23:00 co 30 minut. 

Pokaz trwa tyle, ile podkład muzyczny. A są nim współczesne przeboje, jak i muzyka arabska. Czyli od ponad 2 do 5 minut. Lista wykorzystywanych utworów jest długa. Obejrzałem ponad dziesięć pokazów i najbardziej podobało mi się połączenie możliwości fontann z utworem Time to Say Goodbye (Andrea Bocelli & Sarah Brightman), może dlatego, że go bardzo lubię. Jak również z utworem Skyfall - Adele. Tutaj mogły być dwa powody, efektowny pokaz świetnie współgrający z muzyką oraz fakt, że wcześniej obejrzałem w Burdż Chalifa wystawę poświeconą James`owi Bond`owi, (poświęcę jej następny artykuł z Dubaju).

Ogromna przestrzeń, przeróżne wodne figury w takt muzyki, a przede wszystkim wystrzały wody do 150m wysokości. Nie ma niczego podobnego na świecie. Pokaz szczególnie atrakcyjnie prezentuje się po zmroku. Jako ciekawostkę dodam, że z kolei największy pokaz typu światło i dźwięk oferuje Hong Kong, film z pokazu można zobaczyć: TUTAJ.  Film z pokazu fontann w Dubaju: Fontanny Dubaju - największy na świecie pokaz - woda - światło - dźwięk.

Widziałem podobne pokazy w wielu miastach na świecie, ale Dubaj przebił je bez wątpienia swoją gigantomanią. Turyści lubią wszystko co największe i jedyne na świecie, więc chętnie oglądają wodne pokazy. Od strony technicznej, to bardzo poważne przedsięwzięcie. Zresztą cena budowy około 220mln USD mówi sama za siebie. Otoczenie jeziora jest zagospodarowane na wysokim poziomie, choć część budów w jego sąsiedztwie trwa. O ile po zmroku pokaz jest efektowniejszy niż w dzień, to i gdy jasno też warto tutaj zajrzeć. Turkusowy błękit jeziora, eleganckie otoczenie - także są godne uwagi.

Jestem pod wrażeniem Dubaju, który z miasta, gdzie nikt nie przyjechałby na wakacje, stał się jednym z najchętniej odwiedzanych i pożądanych miejsc turystycznych świata. Jak widać, nie trzeba mieć tysiącletnich zabytków, by przyciągać miliony turystów. Trzeba jednak mieć pieniądze, by wybudować ekstremalne obiekty i je wypromować. Inna sprawa, że Dubaj woli turystów z grubym portfelem i wiele działań podporządkowuje tylko im. Szanuję, że Arabowie z Emiratów mają odwagę na realizację szalonych projektów inżyniersko-architektonicznych i nie wstydzą się, że nastawieni są przede wszystkim na klienta zamożnego. Co nie stoi w sprzeczności z tym, że  w Dubaju każdy turysta, z każdym portfelem, znajdzie coś dla siebie.

Jedni, mogą zjeść podwieczorek w Scoopi Cafe, gdzie deser o nazwie "Black Diamond", wykonany z jadalnego 23-karatowego złota, irańskiego szafranu oraz włoskich trufli, kosztuje blisko tysiąc dolarów amerykańskich. Drudzy, w "spożywczaku" albo w supermarkecie, mogą kupić kawałek ciasta bananowego lub pączka za ćwierć dolara czy pół.

Na zdjęciach: Fontanny Dubaju i Jezioro Burj Khalifa - w dzień i w nocy - wraz z otoczeniem. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2021 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search