Blog

Blog

SYCYLIA - słynny wąwóz Alcantara (Gole dell Alcantara) i pozostałości szlaku kolejowego

Sycylia, wulkaniczny Wąwóz Alcantara (Gole dell`Alcantara).
We wschodniej części Sycylii obowiązkowymi atrakcjami turystycznymi są: punkt widokowy na wulkanie Etna - Sapienza - Torre del Filosofo. Zabytkowe miasteczko Taormina, zwykle też Katania i Syrakuzy. A ponadto właśnie Wąwóz Alcantara (Gole dell Alcantara, Gole Alcantara).

Położony niedaleko wioski Fondaco Motta, na północny-wschód od Etny, którego dnem płynie rzeka Alcantara. W bazaltowych skałach, często w postaci słupów, wyżłobiła efektowny skalny kanion. Wysoki nawet na 25 metrów, szeroki od 2 do 5 metrów. W okresie letnim codziennie odwiedzają go tysiące osób. Wstęp jest płatny (są różne rodzaje biletów, ale najpopularniejszy w lecie 2017 kosztował 13 euro za osobę dorosłą). W ramach biletu można się przejść ścieżką dydaktyczną górą wąwozu, gdzie sporo roślinności i punkty widokowe nad urwiskami. Można też zjechać windą na dół, i o ile poziom wody pozwala, zrobić sobie spacer po rzece. Wąski skalisty kanion, piękne bazaltowe skały. Czasami z nich spada jakiś strumień. Na większości zwiedzających robi to wrażenie. Nawet przy niskim stanie wody, wędrując w głąb kanionu, trzeba się liczyć z wodą miejscami po pas. Później u jego bramy można się poopalać nad rzeką. Na górze, koło parkingu, jest bar, sklep z pamiątkami, oczywiście z cenami kilkukrotnie większymi niż w jakimś miasteczku na trasie do Wąwozu Alcantara. Można tutaj spędzić śmiało pół dnia. Pośród bardzo starych wulkanicznych skał i ciekawej roślinności. Etny stąd nie widać.

Obok wąwozu biegnie inna, choć zapomniana atrakcja - la ferrovia Alcantara-Randazzo. Czyli po prostu linia kolejowa Randazzo (miasteczko u stóp Etny) - Alcantara (stacja kolejowa koło Giardini Naxos nad Morzem Jońskim). Poprowadzona w górskim terenie. Wybudowano efektowne tunele i mosty. Jeden z przykładów można znaleźć wędrując kilometr z kawałkiem drogą asfaltową w dół od Gole Alcantara. Jej długość to 37km, budowa napotykała różne trudności, linia uruchomiona została w 1959r. Funkcjonowanie zawieszono w 1994 roku, a oficjalnie zamknięto w 2002 roku. Są pomysły, by ją przywrócić, bo chociaż zarosła, zachowała się w niezłym stanie. Jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Rolę komunikacji publicznej na tej trasie pełnią obecnie autobusy. Chociaż opisywana linia kolejowa nie działa, wokół Etny istnieje inna - funkcjonująca (Ferrovia Circumetnea, z Katanii Borgo do Riposto). Biegnie także przez Randazzo.  


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search