Testy i Porady

Testy i Porady

WYJAZD Z PLECAKIEM – co jest najważniejsze?

WAGA ! – to jest odpowiedź na tytułowe pytanie.


Dobre sklepy mają wagi a dobre firmy podają wagę swoich produktów, ale i tak warto zabrać cyfrową wagę z haczykiem na końcu. A kupując przez Internet wybierać sprzęt firm, które podają ten parametr. A jak będzie przekłamanie, odesłać z powrotem.


Solidny plecak 70 litrowy nie powinien ważyć więcej niż 2 - 2,2kg (do 2,5kg z pokrowcem przeciwdeszczowym). A najlżejsze, bardziej przypominające worki, potrafią ważyć niewiele ponad kilogram. Dlatego osobiście mnie dziwi, że większość firm produkuje plecaki ważące około 3-4 kilogramy. A przecież trzeba go nieść na plecach. Są coraz lepsze i lżejsze materiały a plecaki są często cięższe niż kiedyś. Dlatego warto czasami poszukać używanego starego plecaka albo z nowego powycinać wszystko co niepotrzebne – paski, sznurki, plastikowe elementy, niepotrzebne fragmenty materiału, niepotrzebne kieszenie czy nawet przerobić zwykle ciężki system nośny. Można zaoszczędzić 500-1000g, a to przy długotrwałych wędrówkach z plecakiem jest bezcenne.


Na długi trekking lub wyprawę bierzemy 100-200 elementów sprzętu. Od bardzo drobnego, po ten duży. Umiejętnie go dobierając można zaoszczędzić na każdym przedmiocie od kilku gram do kilograma. Dzięki temu łatwo obniżymy wagę naszego ekwipunku o 5kg, gdy trochę bardziej się postaramy 10kg, a zawodowcy potrafią nawet o 15kg. To dla ochrony kolan i kręgosłupa, przyjemności z marszu i szans na sukces naszego przedsięwzięcia – jest absolutnie kluczowe.


Gdyby postawić obok siebie umiejętnie dobrany i spakowany plecak na wielodniową pieszą wędrówkę ważący 20kg a obok ważący 35kg, ten drugi będzie wgniatał w ziemię, a wędrówka z nim będzie koszmarem. Z tym pierwszym będzie całkiem przyjemnie. A w obu będzie wszystko co potrzeba na wyjazd. Gdyby ktoś mógł przed wyjazdem założyć oba plecaki, gwarantuję że stałby się wyznawcą zasady: jak najlżejsza waga to podstawa.


Wiele firm wie, że zwykle klient kupuje wzrokiem. Przedmiot musi być ładny, w odpowiednim kolorze, z do niczego niepotrzebnymi bajerami. On nie zwróci uwagi na wagę i jakość wykonania czy szwów. Z tych powodów nie przykładają większej uwagi, by produkować sprzęt lekki, solidny i funkcjonalny. Dlatego to od nas zależy czy będziemy chwalić swój zakup, czy go przeklinać z każdym kolejnym krokiem.

Kilka zdjęć z pakowania, po spakowaniu i z wycinania z plecaka niepotrzebnych elementów, a także przykładowe wagi które pomogą nam kupić lekki sprzęt.


nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2021 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search