Blog

Blog

Podróże po Europie w czasach COVID - 40000km

Niedawno zakończone lato 2021 wbrew ciągle trwającej covidowej epidemii i prześciganiu się krajów we wprowadzaniu głupich i chaotycznych zasad podróżowania, było całkiem owocne pod względem zagranicznych podróży. Jakoś tak się złożyło, że były to głównie wyspy w Europie, na krańcach lub tuż za Europą (płyty tektoniczne: północnoamerykańska i afrykańska), za to w ich posiadaniu bez wyjątku były kraje europejskie (UE i EOG). I tak podróże zajęły 60 dni, wymagały 18 lotów plus przeprawy promowe, kolejowe (o innych środkach transportu nie wspominając), pokonałem 40.000 kilometrów – po Europie! Odwiedziłem wyspy (niektóre kilkukrotnie): Islandia, Sycylia, Irlandia, Madera, większość z archipelagu Azorów. I co szalenie istotne w fantastycznym towarzystwie. Także dla Projektu 100 Wulkanów był to nadspodziewanie owocny czas, bo na islandzkim wulkanie Fagradalsfjall, który wybuchł niespodziewanie wiosną, spędziłem 8 dni podczas kilku wizyt obserwując erupcję i eksplorując go. Miałem szczęście obserwować potężną erupcję Etny i przemierzać kolejny raz partie szczytowe (aktualna wysokość Etny to 3342m), gdzie bardzo dużo się pozmieniało od ostatniego pobytu. Pod Etną też spędziłem ponad tydzień. A dużo więcej czasu na wulkanicznych Azorach i Maderze, które oferują wspaniałe nie tylko wulkaniczne krajobrazy. Są tam i gorące fumarole, i młode wulkany, ale też potężne i wysokie jak Pico 2351m (najwyższa góra Portugalii). Nie zabrakło najwyższej góry Madery - Pico Ruivo 1861m. Nawet pośród pięknie wyspiarskiej przyrody Irlandii, znalazłem wygasły wulkan - Croghan Hill.

Podczas tych podróży nie zabrakło delektowania się lokalną kuchnią, w Islandii ryb i zup, ale też hot-dogów (pylsur) i hamburgerów, bo oni bardzo chętnie spoglądają na USA. W Lizbonie przepysznych budyniowych babeczek Pastel de Nata, na Maderze owoców morza, a na Azorach specjalności podgrzanej przez wulkan Cozido da Furnas (ugotowane mięso i warzywa). Na Sycylii sałatki caponata, kulki arancini, deserów jak lodowe semifreddo, tiramisu, rurek cannoli siciliani. Natomiast w Irlandii Guinnessa (piwo).

Nie zabrakło atrakcji z list UNESCO jak las laurowy na Maderze, winnice na wyspie Pico (Azory) i Geopark Azorów. Parki Narodowe Thingvellir i Vatnajokull, Geoparki Katla i Reykjanes. Na Sycylii jest wiele takich miejsc: wulkan Etna, miasta związane z gotykiem sycylijskim, nekropolia w skałach Pantalica, starożytne ruiny w Agrigento. W Irlandii geopark obejmujący klify (Cliffs of Moher) i płaskowyż Burren. Wśród odwiedzonych były też miejsca i obiekty nietypowe jak wrak statku na jednej z wysp Aran w Irlandii, miejsca związane z filmami Ojciec Chrzestny na Sycylii czy skansen Glaumbaer na Islandii. A ponadto plaż, mórz, oceanów i imponujących krajobrazów aż po horyzont. Były też zwierzęta jak delfiny, wieloryby, maskonury, lis polarny, foki, renifery, parzące meduzy i zwinne jaszczurki. Pustkowia wulkanicznej Islandii, wysp Aran w Irlandii czy pustyń wulkanicznych Etny. Do tego godne uwagi miasta i miasteczka, tak dużo że nie sposób wszystkich wymienić. Były też też duże jak Lizbona, Reykjavik, Dublin, Katania. 

Teraz czas by tak przystępnie jak po Europie, nawet jeśli nie do końca normalnie, znowu podróżowało się po całym świecie.

Na zdjęciach: 001 i 003) erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii na półwyspie Reykjanes; 002) foka w lodowej lagunie Jokulsarlon na Islandii, 004) przylądek Ponta de São Lourenço, Madera, Portugalia; 005) pole herbaciane Gorreana na wyspie Sao Miguel, Azory, Portugalia; 006) wulkan Capelinhos na wyspie Faial, Azory; 007) kaldera wulkaniczna na wyspie Corvo, Azory; 008) wschodnia Sycylia - plaża Santa Teresa di Riva, Italia; 009) erupcja wulkanu Etny, Sycylia; 010) Moher - klify, Irlandia; 011) Grzegorz Gawlik na wyspach Aran, Irlandia; 012) wrak statku (Plassey) na wyspie Inisheer (Aran), Irlandia

 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2023 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search