Powoli kończy się rok jubileuszowy PROJEKTU 100 WULKANÓW, ale nie kończy się ich zdobywanie w tym roku. Okrągłą dziesiątkę zakończę na wulkanach Ameryki Południowej i przeciągnę wyprawę do roku następnego. W związku z tym, poniższe tabele obejmują stan aktualny, który nie zmieni się do dnia startu wyprawy, w połowie listopada.
Dokonałem przeglądu tabel i je uaktualniłem. Podstawowe liczby mają się tak. Tabela nr 1 (główna) zawiera 39 wulkanów, w tym 27 aktywnych. Na tabelę nr 2 (pomocniczą) składa się 68 pozycji, w tym 7 wulkanów, które nie zasłużyły, by znaleźć się w tabeli głównej. Robiąc co jakiś czas przegląd projektu, zawsze dochodzę do wniosku, że któryś "nie zasłużył", aby być liczonym do tytułowej setki i przesuwam do drugiej tabeli. W której ponadto znajduje się wiele ciekawych miejsc wulkanicznych jak: pola gejzerów, pola geotermalne, pola wyziewów wulkanicznych, pola lawowe, jaskinie wulkaniczne, góry i jeziora pochodzenia wulkanicznego, pustynie wulkaniczne, wulkaniczne formacje skalne oraz kaniony, płaskowyże wulkaniczne, poboczne kratery wulkaniczne, wulkany błotne, zimne gejzery, kaldery wulkaniczne.
Ten okresowy zabieg przeglądu tabel nie jest przypadkowy. Gdy ten projekt skończę, w co głęboko wierzę, ma być najwyższej jakości. Innej opcji nie ma! Oto tabele: