Wydarzenia

ETIOPIA - zabytki - przyroda -plemiona - wulkany 14 dni

ETIOPIA - zabytki - przyroda -plemiona - wulkany 14 dni

  • Data: 09 grudzień 2021 - 09 styczeń 2022
  • Czas: 00:00 - 12:50

Opis wydarzenia

ETIOPIA 14dni – Lalibela – Axum – Gondar – Semien – Danakil – Erta Ale – Tigraj

- wulkan Dallol – jedna z najbardziej niezwykłych scenerii na Ziemi
- wulkan Erta Ale – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie
- Lalibela – skalne kościoły
- Axum – kolebka państwa etiopskiego
- Gondar - dawna stolica Etiopii
- skalne kościoły w Tigraju
- Park Narodowy Gór Semien
- pustynia Danakil i słone jeziora, Afarowie
- wyjazd z pasjonatem-podróżnikiem i najlepszym fachowcem od wulkanów (PROJEKT 100 WULKANÓW)

Najbliższe TERMINY:   grudzień 2021,  marzec 2022

RAMOWY PLAN PODRÓŻY

Dzień 1. Rozpoczęcie podróży do Etiopii. W zależności od rozkładu lotów w Addis Abebie (2400m n.p.m.) znajdziemy się tego lub następnego dnia.

Dzień 2. Jeżeli tego dnia przylecimy do stolicy Etiopii, lokalnym połączeniem lotniczym, który potrwa godzinę, dostaniemy się do Gondar u podnóża Gór Semien. Gondar to była stolica Etiopii (XVII – XVIII wiek) założona przez cesarza Fasiledesa (1632-1667). Władcy, cesarze, królowie zbudowali tutaj zamki i pałace, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszy to imponujący kompleks zamkowy i pałac Fasiledesa oraz fantastycznie urządzony kościół Debre Berhan Selassie. W Gondar zostaniemy na nocleg.

Dzień 3. Wycieczka do Parku Narodowego Gór Semien – jeden z najstarszych obiektów na liście UNESCO (1978r.). Żyje tutaj wiele zagrożonych gatunków zwierząt, a góry uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Wysokości przekraczają 3000m (najwyższe szczyty 4000m). Podczas naszego trekkingu wśród napotkanych ptaków poszukamy na przykład ibisa koralowego. Powszechne są małpy – pawiany, często można spotkać antylopy. Na nocleg wrócimy do Gondaru.

Dzień 4. Po śniadaniu z lokalnego lotniska czeka nas krótki lot do kolejnego miejsca z listy UNESCO – Lalibela. Miejscowość leży 2630m n.p.m. na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej. Lalibela jest świętym miejscem Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego,  tutaj znajdują się słynne skalne kościoły, zwane 8 cudem świata. Jest ich 11 i pochodzą z XII-XIII wieku. Jednym z najbardziej znanych jest monolityczny kościół św. Jerzego. Po zwiedzaniu na nocleg zostaniemy w Lalibela.

Dzień 5. Będziemy kontynuować zwiedzanie sakralnych zabytków Lalibela, odwiedzimy też oddalony o około 45km kościół Yemrehana Krestos (XI-XIIwiek). Wzniesiony został w tradycji architektonicznej starożytnego królestwa Axum. Jest to też miejsce pochówku, w jaskini można zobaczyć setki szkieletów pochodzących od czasów budowy świątyni do dnia dzisiejszego. Na nocleg wrócimy do Lalibela.

Dzień 6. Po śniadaniu lokalny lot do Axum (Aksum). Tego dnia będziemy zwiedzać starożytne miasto, które jest miejscem narodzin cywilizacji etiopskiej (lista UNESCO). Stolica do IX wieku. Odwiedzimy Park Steli, katedrę Najświętszej Marii Panny z Syjonu – uważa się, że tutaj znajduje się oryginalna Arka Przymierza. Jak również podziemny grób króla Kaleba i jego syna króla Gebremeskela z VI wieku, ruiny pałacu i łaźni królowej Saby, która była matką pierwszego króla Etiopii - Menelika I (X w p.n.e.). Noc spędzimy w Axum.

Dzień 7. Przejazd do Mekelie, stolicy Tigrajczyków. Po drodze odwiedzimy skalny kościół w Tigraju – Abune Yemata (2580m n.p.m., Góry Gheralta). Datowany nawet na V-VI wiek. Słynie z malunków na ścianach i wspaniałego widoku, dlatego warto się tutaj wspiąć. Nocleg w Mekelie.

Dzień 8. Jesteśmy na północnych skrawkach Etiopii w pustynnych krajobrazach depresji Danakil (i pustyni Danakilskiej). Wysokości sięgają do ponad 100m poniżej poziomu morza, tutaj notuje się najwyższe średnie wieloletnie i maksymalne temperatury na świecie. Jest to fragment Wielkich Rowów Afrykańskich.  Podczas podróży będziemy mijać wioski Afarów, by znaleźć się w pobliżu wulkanu Dallol. Na koniec dnia w Hamed Ela, gdzie będziemy nocować, odwiedzimy słone jezioro Asal, z którego okolic wydobywa się sól.

Dzień 9. Tego dnia odwiedzimy jedną z kopalni soli oraz góry solne. Pojedziemy na wulkan Dallol, by znaleźć się 48m pod poziomem morza (a tego dnia będziemy nawet  ok. 120m p.p.m.). Ten aktywny wulkan słynie z niezwykłych krwistych kolorów. Od żółtego po czerwony, ale także spotyka się zielony i niebieski.  Znajdują się tu liczne termalne źródła. Naukowcy uznali to miejsce na najbardziej nieprzyjazne do życia na naszej planecie. Mimo licznych badań, nie odkryto dotąd w Dallol nawet mikroorganizmów. Wulkan ostatnio wybuchał w 2011 i w 1926 roku. Tu znajdują się najniżej położone kratery na lądzie jakie dotąd odkryto. Dallol to jeden z najciekawszych wulkanów świata, jeden z najpiękniejszych i jeden z najwspanialszych plenerów fotograficznych na Ziemi. Zwiedzając te tereny z wybitnym specjalistą od wulkanów Grzegorzem Gawlikiem, autorem Projektu 100 Wulkanów, nie sposób będzie się tutaj nudzić. Noc spędzimy w mieście Abala.

Dzień 10. Erta Ale czyli „Góra Dymu” – jeden z najsłynniejszych wulkanów świata. Nasz obóz będzie znajdował się w Askoma, skąd wyruszymy na trekking na skraj krateru (około 3 godziny marszu). Erta Ale to bazaltowy tarczowy wulkan wznoszący się do wysokości 613m. Jest to wulkan aktywny w sposób stały. Bardzo często można w nim obserwować unikalne i niezwykle rzadkie na Ziemi zjawisko jeziora płynnej lawy. Może będziemy mieli szczęście i je zobaczymy. Jako że płynną lawę najlepiej ogląda się w nocy, na wulkan dotrzemy po zmroku.

Dzień 11. Tak daleka podróż do wulkanu Erta Ale, by go zaliczyć, nie ma sensu. Dlatego zostaniemy tutaj na dłużej i odbędziemy dzienną wycieczką, by zobaczyć fenomenalne wulkaniczne widoki. Będziemy szukać aktywności wulkanicznej, płynnej lawy, a może nawet zejdziemy do krateru. Wulkan za dnia będzie prezentował się zupełnie inaczej niż w nocy. Nocleg w obozie Askoma.

Dzień 12. Udamy się nad słone jezioro Afdera z możliwością kąpieli, są też tutaj gorące źródła. Nocleg w Mekelie.

Dzień 13. Przelot z Mekelie do Addis Abeba. Jeżeli rozkład lotów pozwoli, odbędziemy spacer po niezbyt atrakcyjnej etiopskiej stolicy. Nam Polakom może się kojarzyć z książką Ryszarda Kapuścińskiego, w której opisywał dwór i rządy ostatniego cesarza Hajle Syllasje I (1892-1975).

Dzień 14. Powrót z podróży do Etiopii. W zależności od rozkładów lotów podróż powrotna może się już rozpocząć wieczorem dnia 13.

 PLAN, CENY, SZCZEGÓŁY SĄ: NEPAL-TREKKINGI-OFERTA

Grzegorz Gawlik - 20 lat organizacji wypraw w zakątki całego świata

ZGŁOSZENIA:
Tel. 696071795
Email: kontakt@grzegorzgawlik.pl

 

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search