Blog

Blog

Awaria w Czajce (Warszawa), PAWBEATS Orchestra (Bydgoszcz), 70-lecie Klubu Wysokogórskiego w Katowicach

●Pod koniec sierpnia doszło do awarii kolektorów odprowadzających ścieki do Oczyszczalni Czajka w Warszawie. Zamiast płynąć pod Wisłą zostały skierowane do rzeki. Awaria była przez wiele dni tematem numer jeden w polskich mediach, a ze względu na skalę zainteresowała również media zagraniczne. Na początku września zbudowano tymczasowy rurociąg na moście pontonowym, by ścieki były transportowane z lewobrzeżnej Warszawy, do prawobrzeżnej, gdzie znajduje się Czajka. Przystąpiono również do naprawy rurociągu pod Wisłą. Na końcu artykułu kilka zdjęć, wraz z plażą nad Wisłą obok Mostu Marii Curie-Skłodowskiej.

Marcina Pawłowskiego – PAWBEATS – poznałem dzięki wspólnej pasji do gór i podróży. W zeszłym roku weszliśmy na Kazbek 5033m, dzieliliśmy namiot. Tym razem Marcin zaprosił mnie do swojej rodzinnej Bydgoszczy na wyjątkowy koncert w Operze Nova – projekt Pawbeats Orchestra. Wśród gości byli między innymi: Bisz, Dwa Sławy, Grubson, Igor Herbut, KęKę, Klaudia Szafrańska (część zespołu Xxanaxx), Natalia Grosiak, VNM, orkiestra symfoniczna. I oczywiście Pawebeats, który grał na fortepianie, gitarze oraz spełniał się w roli konferansjera. W końcu był gospodarzem koncertu. A po wszystkim afterparty.

Pawbeats umiejętnie łączy różne gatunki muzyczne (np. z popularnym hip hopem i muzyką elektroniczną), jest uzdolnionym i wyróżniającym się polskim producentem muzycznym, kompozytorem i aranżerem, gra także na kilku instrumentach. Nie przez przypadek współpracuje z najlepszymi i popularnymi wykonawcami zwłaszcza młodego pokolenia, lecz nie tylko. Trasa Koncertowa PAWBEATS ORCHESTRA (2019/20)

● W październiku 2019 Klub Wysokogórski w Katowicach obchodził 70-lecie istnienia. Jego członkowie tworzyli i tworzą historię alpinizmu. Liczba wybitnych nazwisk jest długa, oto niektóre z nich, wymienione w kolejności przypadkowej: Czesław Momatiuk, Zbigniew Abgarowicz, Janusz Chmielowski, Jan Kiełkowski, Krzysztof Sas-Nowosielski, Zdzisław Dziędzielewicz, Henryk Furmanik, Zbigniew Wach, Adam Zyzak, Mirosław Dąsal, Rafał Chołda, Paweł Pallus, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Artur Hajzer, Janusz Majer, Marek Chmielarski, Artur Małek, Grzegorz Bielejec, Piotr Tomala, Barbara Batko, Danuta Wach, Aleksandra Taistra.

Bez wątpienia najbardziej znaną osobą związaną z klubem był Jerzy Kukuczka, właśnie obchodzimy 30-tą rocznicę jego tragicznej śmierci (24.10.1989r.). Gość uroczystości, prezydent Katowic Marcin Krupa, poinformował podczas 70-tych urodzin KW Katowice, że są zabezpieczone środki na projekt o nazwie: Centrum Himalaizmu. Budynek ma powstać koło domu w którym się urodził Jerzy Kukuczka w Katowicach – Bogucicach. Przed nami konkurs na projekt architektoniczny oraz doprecyzowanie co będzie się znajdowało w centrum, w jaki sposób upamiętni sukcesy polskich alpinistów oraz jak sprawić, by tętniło życiem i działo się tam wiele ciekawych rzeczy. W budynku ma być miejsce na ściankę wspinaczkową, stałą ekspozycję, czasowe oraz biblioteka i archiwum górskie, sala do prezentacji multimedialnych. Prezydent na ręce prezesa Klubu Wysokogórskiego w Katowicach Piotra Xięskiego i zgromadzonych członków klubu, złożył deklarację, że będzie projekt konsultował ze środowiskiem górskim, by centrum było funkcjonalne i służyło lokalnej społeczności.

W części artystycznej uroczystości pięknie grała i śpiewała nie tylko po góralsku kapela z Żywca – PoPieronie (skrzypce, altówka, kontrabas). Uroczystość w siedzibie Polskiego Radia w Katowicach poprowadzili: dziennikarz Marcin Rudzki i wiceprezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach Piotr Głowacki. Strona KW Katowice: http://www.kw.katowice.pl/

Janusz Rabek to profesor o którym niedawno pisałem. Niedawno mięliśmy okazję się spotkać w Warszawie i w Szwecji (na zdjęciach). Pan Profesor, wraz z prof. Wojtkiem Wołoszynem i dr Zdzisławem Preisnerem pomogli mi zweryfikować kilka informacji dla potrzeb książki o wulkanach, nad którą intensywnie pracuję – wszędzie, także w: pociągu, autobusie, na dworcach, na spacerze. Prof. Rabek, który mieszka na co dzień w Sztokholmie, to nie tylko wybitny specjalista od polimerów, ale równie wybitny podróżnik i eksplorator. Lat 84, a latem tego roku czołgał się pod samochodem w surowym islandzkim interiorze naprawiając samochód. Za niecały miesiąc będzie na wyprawie w Algierii. Podróżując, spotykam wielu 80-90 latków realizujących bardzo ambitne projekty podróżnicze, trekkingi, wspinaczki, niestety prawie nigdy nie są to Polacy, marzę by to się zmieniło. By nad Wisłę na szerszą skalę wdarła się moda na życie w stylu wellness.

Jak jesień to piękne kolory i grzyby w lasach, które uwidoczniłem na kilku zdjęciach w galerii. Tak samo jak świetne hasło w jednej z warszawskich siłowni. Ponadto w życiu stolicy wydarzyła się ważna rzecz, 15 września oddano do użytku 3 nowe stacje metra na linii M2: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. 

PODRÓŻE, PROJEKT 100 WULKANÓW, PROJEKT EVEREST – tradycyjnie w tych tematach udzielałem się jako dziennikarz, ale także dziennikarze mnie odpytywali. Między innymi prasa i TVN24.

NA ZDJĘCIACH: Warszawa i rzeka Wisła a na niej most pontonowy z rurociągiem, widać również ścieki wpadające do Wisy. Bydgoszcz i Opera Nova oraz koncert Pawebeats Orchestra. Obchody 70-lecia Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, te oficjalne i klubowe. Prof Janusz Rabek, prace nad książką oraz Warszawa w tym nowy odcinek metra. Dalej jesienna Warszawa, w tym nad Wisłą, Plaża Żoliborz i koło mostu Marii Curie Skłodowskiej. Kolory lasu czyli Grzybobranie, w tym pyszna smażona kania oraz kolorowe muchomory. Ostatnie zdjęcie to przykład prac dziennikarskich. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search