Blog

Blog

TAORMINA – Sycylia – największe atrakcje

Taormina - jedna z najsłynniejszych turystycznych miejscowości na Sycylii, położona niedaleko Katanii z panoramą na wulkan Etna. Na wzgórzu z Morzem Jońskim w dole, gdzie w okolice charakterystycznej wysepki Isola Bella można dostać się gondolową kolejką. Uchodzi za snobistyczną miejscowość, ale nie za nadmorski kurort. Tą rolę pełni sąsiednie miasteczko Giardini-Naxos. Palmy, morze, dymiąca Etna to jedno, ale są tutaj także cenne zabytki. Po ich zobaczeniu resztę dnia można spędzić na zakupach w eleganckich sklepach albo w jednej z licznych restauracji.

Najsłynniejszym zabytkiem Taorminy jest antyczny teatr – Teatr Grecki (Teatro Antico), bo jego wewnętrzny układ na to wskazuje. Lecz przeważającym budulcem jest cegła charakterystyczna dla czasów rzymskich. Najstarsze fragmenty sięgają trzeciego wieku przed naszą erą, ale przebudowywano go też w pierwszych wiekach naszej ery. Dzisiaj odbywają się tam koncerty i przedstawienia. W 2017 roku spotkali się tutaj przywódcy najsilniejszych gospodarek świata – obrady Grupy G7. Teatr to obowiązkowa atrakcja podczas zwiedzania miasteczka z najpiękniejszymi widokami na okolicę – położony około 200- 250m n.p.m.. Dużo mniejszą starożytną areną jest odeon (Teatro Romano) ukryty w centrum pośród średniowiecznych budynków. Pochodzi z czasów rzymskich, datowany jest na II wiek n.e. 

Najcenniejszym średniowiecznym zabytkiem Taorminy jest pałac z końca XIV wieku - Palazzo Corvaia, z charakterystyczną wieżą. Właśnie z tych czasów - XII-XV wiek – pochodzi większość zabytków miasta. Na długą ulicę handlową i deptak – Corso Umberto wchodzi się poprzez bramę: Porta Messina. Choć Taormina jest na wzgórzu, ulica biegnie poziomo ku radości wielu turystów. Ale trochę pofalowanych wąskich uliczek też można znaleźć. A wzdłuż nich małe kamienice, czasami pałac, kościół.

Idąc ulicą Umberto nie sposób przegapić placu: Piazza IX Aprile z tarasem widokowym (Belverede di Taormina). Jest tutaj zabytkowy kościółek, dzisiaj muzeum-biblioteka: Chiesa Di Sant'Agostino (1530r.). Kontynuując spacer, plac kończy się Więżą Zegarową z bramą (torre dell'orologio e porta di mezzo). Obok jest kościół ze spiczastą wieżą: Chiesa di San Giuseppe. W tle prezentują się skalne urwiska z ruinami zamku (Castello). Na końcu ulicy i starego miasta jest niewielka Brama Katania (Porta Catania),a chwilę przed: Piazza Duomo (Plac Katedralny) z fontanną oraz kościołem. Pełna nazwa tego ostatniego - Bazylika katedralna San Nicolò di Bari (XIII wiek). Fontanna jest młodsza, z 1635r., nosi nazwę 4 fontane, bo na jej rogach są cztery niewielkie kolumny, które służą też za wodopoje.

Zabudowa Taorminy jest mocno zbita, miasteczko jest na niewielkim wzgórzu, pod którym są urwiska, jak również nad. Warto jednak zboczyć z Corso Umberto i odwiedzić oazę zieleni czyli park: Villa Comunale Di Taormina. Oprócz zadbanej zieleni, alejek, ławeczek, jest tutaj sporo drobnej architektury i widok na morze.

Kilka cen: autobus z Katanii do Taorminy jedzie 70-120 minut i kosztuje ok. 5 euro w jedną stronę, ok. 8-9 euro w obie. Kolejka gondolowa w Taorminie 3 euro w jedną stronę. Bilet do Teatru Greckiego 10 euro. Prosty lunch na starym mieście od 10 euro. Wynajęcie samochodu z ubezpieczeniami ok. 70euro za dobę, skutera ok. 40 euro. 

Na szybkie zwiedzanie Taorminy wystarczą 2-3 godziny, na spokojne pół dnia, ale wraz z odwiedzinami Isola Bella i osady-twierdzy Castelmola położonej na skalnym wzgórzu – cały dzień z przejazdem z/do Katanii. W lecie bywa tutaj tłocznie, a do antycznego teatru trzeba odstać w kolejce. 

NA ZDJĘCIACH: Teatr Grecki, Corso Umberto, Porta Messina, Odeon, Piazza IX Aprile, Duomo di Taormina, widok na Morze Jońskie w kierunku Mesyny oraz słynne sycylijskie rurki z serem ricotta - cannoli siciliani. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2023 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search