Blog

Blog

Wąwóz Alcantara (Gole dell'Alcantara) - niezwykła atrakcja i plaża w Giardini Naxos (SYCYLIA)

Centra rozrywki, lunaparki, wodne parki – to jest modne. Ale dlaczego nie skorzystać z parku rozrywki jaki stworzyła natura, któremu nie dorówna żaden ludzki produkt? Takim miejscem jest Wąwóz Alcantara (wąwóz na rzece Alcantara), zwany też kanionem Alcantara a po włosku Gole dell`Alcantara.

Rzeka Alcantara ma 53km długości, a że okolice Fondaco Motta, gdzie się znajduje zalewała lawa bazaltowa, rzeka musiała się jakoś przebić, a przez tysiące lat utworzyła wąski kanion. Szacuje się że lawa z Etny spływała tutaj około 300 tysięcy lat temu. Skalne ściany mają zazwyczaj 15-30 metrów (ponoć 50m w najgłębszym miejscu), tworzą je bazaltowe słupy uformowane podczas zastygania lawy. Kolumny przybierają różne kształty – organów, harfy, wachlarza, bywają poziomie, czasami ich ułożenie jest chaotyczne. Ale dzięki nim wąwóz jest tak ciekawy i efektowny.

Można się do niego dostać schodami lub zjechać windą. A jeśli stan wody jest niski, odbyć sobie wycieczkę kanionem – brodząc w rzece. Miejscami wody jest po kostki, ale też po pas i szyję. W środkowej fazie jest kaskada, którą obchodzi się po skałach, dalej jest ich więcej, nurt coraz silniejszy, a wąwóz ciaśniejszy. Po opadach ze zboczy spływają strumienie tworząc wodospady. Wąwóz jest szeroki w najatrakcyjniejszym miejscu na 2-4 metry, jego długość to około 400m, ale część nazwijmy użytkowa to około 200m, choć większość osób poprzestaje na 50-100m. Zresztą przejście całości wymaga siły, trochę odwagi i dobrze mieć kask na wypadek walki z nurtem i uderzeń o skały. Istnieje też coś co nazywa się „małym wąwozem Alcantara”, powyżej „dużego” – rzeka płynie po bazaltowych skałach, a po bokach ściany mają pół metra do dwóch zwykle. Tutaj można zobaczyć: FILM.

Woda jest zimna, górska, a dno kamieniste, warto mieć jakieś obuwie na nogach, ale nie klapki, bo nurt jest silny. Wycieczki po wąwozie można też odbyć w sposób zorganizowany z kaskiem, kapokiem, pianką na ciele – ale jest to drogie. Nad wąwozem od strony drogi asfaltowej (SS185) jest coś co nazywają ogrodem botanicznym, płatnym, ale nie jest to atrakcja warta wydania pieniędzy. Są tam punkty widokowe nad skalnymi urwiskami wąwozu, trochę drzew owocowych, kaktusy, ale nie jest to nic specjalnego. W centrum obsługi turystów jest płatny parking, bar, sklepik z pamiątkami, ale ceny są wysokie, kilkaset metrów niżej na małej stacji benzynowej ceny są znacznie atrakcyjniejsze.

Alcàntara była wcześniej nazywana przez Greków – Akesines, zaś przez Rzymian - Onobola. Obecna nazwa pochodzi od arabskiego terminu Al qantar (wazon, wąwóz w kamieniu), poprawna pisownia to Alcàntara.

Krajobraz okolic wąwozu jest górski, ale Etny stąd nie widać. Położenie wąwozu to wysokość ok. 200m n.p.m. Miejsce jest objęte ochroną w Parku Rzeki Alcantara - Parco fluviale dell'Alcantara.

Giardini Naxoskurort nad Morzem Jońskim, częścią Morza Śródziemnego, pomiędzy Taorminą a Katanią. Tutaj wpada rzeka Alcantara do morza i to dobry punkt startu do Wąwozu Alcantara, w sezonie letnim można się z Giardini dostać autobusem. W tym okresie to również popularne turystyczne miasteczko z plażami, restauracjami i paroma zabytkami, także starożytnymi.

Kilka cen (od osoby): Dojechać można autobusem (Interbus) z Giardini Naxos za 4-5euro w obie strony. Z Giardini do pokonania jest 13km natomiast z Taorminy ok. 20km a z Katanii ok. 56km. Niektóre zorganizowane wycieczki w rejonie Etny obejmują wizytę w Alcantarze. Na dno wąwozu można dostać się windą za ok. 5 euro (w cenie krótki film o tym miejscu w czymś co na wyrost nazywa się Muzeum Ziemi). Wejście komunalne po schodach, znajdujące się przy moście za częścią komercyjną z parkingiem i sklepem, koszt 1,50 euro. Sam spacer po nijakim i zaniedbanym parku botanicznym kosztował 6 albo 7 euro od osoby. Cena tak abstrakcyjna w stosunku do jakości atrakcji, że mało kto dawał się na to nabrać. 13 euro – kosztuje bilet, który umożliwia zjazd windą na dół i zobaczenie ogrodu botanicznego oraz kilku pomniejszych atrakcji. Nie warto płacić za te pseudo atrakcje, a jeśli jesteśmy zdrowi zejście 100 schodów to nic wielkiego. Nazwa Park Botaniczny i Geologiczny jest stanowczo przesadzona, ale ładnie wygląda obok wysokich cen biletów. Opisana wyżej wycieczka dnem rzeki z przewodnikiem trwająca około godziny – 30 euro, dwugodzinna bardziej zaawansowana – 40euro.

Park jest czynny od 8 do 18, w lecie do 20, ale należy mieć na uwadze, że może się to zmienić. Gdy jest wysoki stan wody park jest zamykany.

Na Alcantarę warto przeznaczyć pół dnia a nawet cały, bo u wylotu do wąwozu można się opalać i odpoczywać (przed wąwozem jest sporo miejsca). Ale szybkie zwiedzanie, z przejściem kawałka, o ile stan wody pozwala, to niecałe 2 godziny.

NA ZDJĘCIACH: Wąwóz Alcantara, a na ostatnich dwóch plaża w Giardini Naxos. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search