Blog

Wydarzenia

INDIE 16 dni – Ladakh trekking i Kang Yatse I 6200m

Kiedy?

10 – 25 wrzesień 2020

Gdzie?

INDIE 16 dni – Ladakh trekking (Himalaje) z możliwością wejścia na 6000m (Kang Yatse I (West) 6200m

SZCZEGÓŁY

 - Ladakh - kraina pomiędzy Himalajami a Karakorum,  historyczny Tybet  Zachodni

- część górnego biegu rzeki Indus

- wędrówka wspaniałą Doliną Markha

- możliwość zdobycia himalajskiego szczytu przekraczającego 6000m

- będzie wiele okazji, by napić się pysznej herbaty z lokalnymi mieszkańcami

- klasztory buddyjskie i inne zabytki w Leh i okolicach

- widoki na Karakorum, w tym K2

- Delhi – stolica Indii

RAMOWY PLAN PODRÓŻY

Dzień 1) Rozpoczęcie podróży do Indii.

2) Przylot do Delhi, zakwaterowanie w hotelu, kolacja powitalna i spacer po mieście jeżeli będzie czas.

3) Przelot z Delhi do Leh (3500m) z widokami na zachodni kraniec wielkiego łańcucha himalajskiego. Odpoczynek, spacer. Przed trekkingiem lub po trekkingu jeśli zostanie czas i będą chęci, jest możliwość krótkiego raftingu na jednej z okolicznych rzek (Zanskar, Indus).

4) Aklimatyzacja w Leh i zwiedzanie. 9-piętrowy Pałac W Leh wybudowany za czasów króla Sinnge Namgyala w XVII wieku, wzorowany jest na tybetańskim pałacu Potala w Lhasie. Klasztor Namgyal Tsemo Gompa – posąg złotego Buddy Maitreya oraz ruiny fortu - roztacza się stąd wspaniała panorama. Odwiedzimy również Stupę Shanti (3600m), jedną z najpiękniejszych budowli tybetańskich, jakie kiedykolwiek zbudowano. Wybudowano ją dla uczczenia 2500 lat buddyzmu i promowania pokoju na świecie.

5) Początek trekkingu, przejazd do Chilling (2-3 godziny). Już tutaj widoki zapierają dech w piersiach – jałowe, brązowo-żółte Himalaje. Zabytki. Świątynia Gurudwara Pathar Sahib z głazem z 1517r. w którym jest odcisk tułowia jednego z bóstw (gurudwara – brama do Guru, to rodzaj świątyni sikhijskiej). Klasztor Spituk (Pethup Gompa). Przekroczymy rzeki Zanskar i Indus, będziemy w wiosce Chadar i udamy się do wąwozu Zingchen. Pierwszy nocleg znajduje się w wiosce Skiu (3400m) u zbiegu rzek Shgri Nala i Markha, jest tutaj stary klasztor (a w nim ręcznie rzeźbiona statua Buddy licząca 1000lat). Dzisiejszy pieszy odcinek zajmie 3-4 godziny.

6) Wędrówka piękną doliną Markha. Będzie kilka wiosek, przekraczanie rzek, pola z jęczmieniem i górskie panoramy. Dzień zakończymy w wiosce Markha (3700m). Jest tutaj stary klasztor i ruiny fortu. Czas wędrówki 6-8 godzin

7) Powoli będziemy zdobywać wysokość, aklimatyzować się. Idąc wzdłuż rzeki Markha napotkamy kilka wiosek jak Umlung i Hankar z klasztorem Tacha. Na horyzoncie będzie widać Kang Yatse. Wędrówkę zakończymy w rejonie pastwisk Thochungtse. 5-6 godzin marszu.

8) Wysokie szczyty będą coraz bliżej, a na trasie będziemy spotykać buddyjskie modlitewne murki Mani, miniemy dwa niewielkie jeziora Tigu. Wejdziemy na równinę Nimaling, by po 3-4 godzinach marszu rozbić obóz na wysokości 4700m.

9) Krótka wędrówka do Base Camp (5100m). Będzie trochę pod górę i w dół, 2-3 godziny marszu i wspaniałe widoki na Kang Yatse I (East, 6401m) i Kan Yatse II (West, 6200m). Po lunchu spacer aklimatyzacyjny.

10) Pobyt w Base Camp pod Kang Yatse w Himalajach Ladakhu w Parku Narodowym Hemis. Na terenie parku można spotkać pantery śnieżne, kilka gatunków dzikich owiec, świstaka himalajskiego i złotego orła. Niniejszy dzień będzie miał charakter odpoczynkowo-szkoleniowy oraz aklimatyzacyjny. Będzie czas na instruktaż jak używać sprzętu wspinaczkowego – raków, czekana.

11) Atak szczytowy na Kang Yatse II 6200m. Wyruszymy po północy, aby szczyt osiągnąć o wschodzie słońca wędrując słynnym ramieniem Kang Yatse. Ze szczytu widać cudowną panoramę Himalajów i Karakorum, można dostrzec nawet drugą górę świata K2 oraz obejrzeć krajobrazy Tybetu. W jedną stronę do przejścia jest 5km. Około południa powinniśmy być już w bazie (Base Camp), by odpoczywać po około 10-godzinnej akcji górskiej.

12) Przed nami bardzo ciekawy dzień z przejściem przełęczy Kongmaru La (ok. 5200m), skąd piękna panorama na wachlarz szczytów Karakorum, w tym na K2. Dzień zakończymy w Chuskirmo (4500m) w górnym biegu Indusu. Czas przejścia dzisiejszego odcinka to ok. 6 godzin.

13) Ostatni dzień trekkingu. Po niecałych 2-godzinach zejście do Chokdo, skąd przejedziemy do Leh (ok. 60km), na trasie będzie buddyjski klasztor Hemis (założony w 1672r.).

14) Opuścimy Leh i polecimy do Delhi. Dzień przeznaczymy na zwiedzanie indyjskiej stolicy, np. Raj Ghat (gdzie Mahatma Gandhi został poddany kremacji w 1948r.), Czerwony Fort (1638-1648r., lista UNESCO, zamknięty w poniedziałki). Przejazd rikszą w Chandni Chowk – niezwykle klimatyczny fragment Delhi, jedno z najstarszych targowisk z licznymi świątyniami. Wielki meczet Jama Masjid (1654-1658 zbudował go Szahdżahan z dynastii Wielkich Mogołów, budowniczy Tadź Mahal, jest to największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach). Pałac Prezydencki (Rashtrapati Bhavan) z aleją Rajpath, Brama Indii, zakupy pamiątek.  

15) Opuścimy Indie drogą lotniczą.

16) Zakończenie podróży.


PLAN, CENY, SZCZEGÓŁY SĄ: TREKKINGI-WYJAZDY-OFERTA

Grzegorz Gawlik - 20 lat organizacji wypraw w zakątki całego świata


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search