Blog

Wydarzenia

NEPAL 16 dni – Everest Base Camp, Kala Pattar + Czorten Kukuczki

Kiedy?

16.XI-01.XII.2020, kwiecień 2021

Gdzie?

NEPAL 16 dni – Everest Base Camp, Kala Pattar + Czorten Kukuczki oraz Lukla, Namche Bazar, Lodowiec Khumbu, Katmandu

SZCZEGÓŁY

-najsłynniejszy trekking w Himalajach, w jego najbardziej klasycznej wersji

-punkt widokowy Kala Pattar 5645m – najsłynniejszy widok na Everest

-Baza pod Everestem 5360m i lodowiec Khumbu ze słynnym IceFall`em

-widoki na dziesiątki szczytów 6-8 tysięcy metrów, w tym: Everest, Lhotse, Nuptse, Ama Dablam, Pumori, Thamserku

-odwiedziny Czortenu Kukuczki, który upamiętnia jego śmierć pod południową ścianą Lhotse oraz Jakiela i Chołdy wycieczka aklimatyzacyjna na wzgórze Nangartschang ok. 5000m

-buddyjski klasztor w Tyangboche

-stolica Szerpów – Namche Bazar

-przelot na słynne lotnisko w Lukli

-obserwacja codziennego życia w Nepalu i w Himalajach

-zabytki i atrakcje Katmandu, magiczny klimat Kotliny Katmandu

RAMOWY PLAN PODRÓŻY

DZIEŃ 1) podróż do Nepalu.
2) Przylot do Katmandu (ok. 1300m). Wieczorem możliwa piesza wycieczka do słynnego kompleksu świątyń  buddyjsko-hinduistycznych na wzgórzu Swayambu Stupa (V w n.e.) z panoramą na stolicę Nepalu. Kontynuacja spaceru na stare miasto w rejon Durbar Square (pałac królewski i świątynie z X-XVI w.). Obiekty są na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w słynnej dzielnicy Thamel – pełnej wąskich uliczek, sklepików i restauracji. Tutaj zaczynały się i kończyły słynne himalajskie wyprawy m.in. Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Reinholda Messnera i Edmunda Hillary`ego. Kolacja powitalna i nocleg w sprawdzonym hotelu.
3) O poranku przejazd na lotnisko i lot do Lukli (2850m). Następnie przejście do Phakding (2600m) lub Monjo (2800m), 3-5 godzin marszu. Znaleźliśmy się w sercu Himalajów, krainie Szerpów i jaków.
4) Trekking z Phakding / Monjo do stolicy Szerpów w Namche Bazar (3440m), 4-5 godzin marszu. Za wiszącym mostem Larja na rzece lodowcowej Dudh Koshi czeka nas mocne podejście. Po lunchu pospacerujemy po Namche i aklimatyzacyjnie pójdziemy do Syangboche (3720m).
5) Wędrówka z Namche Bazar do Tengboche (3860m), około 4 godziny. Widoki na wspaniałe szczyty Thamserku i Kangtega. W oddali Lhotse i Mount Everest. Tengboche znane jest z buddyjskiego klasztoru.
6) Przejdziemy do Dingboche (4250m), co zajmie nam 4-5 godzin. Podziwiając po drodze m.in. Ama Dablam.
7) Dzień aklimatyzacyjny z odwiedzinami Chukung (4730m)  w pobliżu Lhotse i Czortenu Kukuczki (4642m). Upamiętnia on ofiary południowej ściany Lhotse: Jerzego Kukuczkę (zginął 24.X.1989), Rafała Chołdę (25.X.1985) i Czesława Jakiela (15.IX.1987).
8) Kolejny dzień przeznaczony na aklimatyzację. Podejdziemy na wzgórze Nangartschang osiągając 4900-5000m. Po lunchu przejdziemy piękną wysokogórską doliną do Dugla (4620m), na co potrzeba 2-3 godzin.
9) Rozpoczynamy kluczowy fragment trekkingu. Idąc wzdłuż moreny lodowca Khumbu dojdziemy do Gorak Shep (5140m), około 5 godzin. Może spotkamy narodowy ptak Nepalu – danphe. Jeśli dopiszą pogoda i siły, już tego dnia możemy się wybrać na zachód słońca na słynnym punkcie widokowym Kala Pattar (5645m)
10) Poranek przeznaczony jest na wejście na Kala Pattar, skąd najsłynniejszy widok na Mount Everest, lodowiec Khumbu i jego Icefall, jezioro Dried i Pumori, Nuptse. Później możemy się wybrać przez lodowiec Khumbu do Everest Base Camp (5360m) pod samym Icefall`em. Dzień zakończymy w Pheriche (4240m) po 4 godzinach zejścia.
11) Przejście do Namche Bazar, 6-7 godzin.
12) Ostatni dzień trekkingu i dojście do Lukli, 6-7 godzin.
13) Rano przelot do Katmandu. Odpoczynek, zakupy pamiątek. Możliwe zwiedzanie Doliny Katmandu.
14) Dzień rezerwowy gdyby pojawiło się jakieś opóźnienie na trekkingu. Zwykle wszystko odbywa się zgodnie z planem i tego dnia ma miejsce wycieczka po zabytkach z listy UNESCO w Dolinie Katmandu. Odwiedzimy królewskie miasto Bhaktapur – z sięgającymi średniowiecza najcenniejszymi i najsłynniejszymi zabytkami Nepalu. Między innymi plac Durbar Square z pałacami, misterne drewniane okno z pawiem, najwyższą świątynię Nyatapola, Złotą Bramę. W drodze powrotnej do Katmandu zobaczymy największą w Nepalu Stupę Buddy (Boudhanath),  gdzie m.in. wielkie młynki modlitewne i Oczy Buddy (już we wczesnym średniowieczu to miejsce uchodziło za święte, zarówno dla buddystów i hinduistów). Ci ostatni w pobliżu mają swój cenny średniowieczny kompleks świątyń: Pashupatinath. Zwykle można oglądać tam ceremonię kremacji zwłok w rzece Bagmati, dopływie Gangesu. Na pożegnalną kolację wrócimy na Thamel.
15) Wylot z Nepalu.
16) Powrót do Polski.

PLAN, CENY, SZCZEGÓŁY SĄ: 
NEPAL-TREKKINGI-OFERTA

Grzegorz Gawlik - 20 lat organizacji wypraw w zakątki całego świata


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2023 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search