Blog

Blog

10 islandzkich wodospadów, które musisz zobaczyć

Gulfoss – zwany też Złotym Wodospadem, jeden z najpotężniejszych na Islandii

Islandia to kraj wulkanów i wodospadów. Tych ostatnich jest kilka tysięcy. Chociaż nie należą do największych na świecie, to ich urokliwe położenie jest cenniejsze niż rozmiary. Oto lista wodospadów najczęściej polecanych przez Islandczyków i najliczniej odwiedzanych przez turystów.

1) Gulfoss – zwany też Złotym Wodospadem to jedna z największych islandzkich atrakcji. Znajduje się w południowo-wschodniej Islandii niedaleko słynnego gejzeru Strokkur w miejscowości Geysir. Wodospad składa się z dwóch spadających pod różnymi kątami kaskad o wysokości 32 merów, ta wyższa liczy sobie 21 metrów i stanowi początek kanionu. Lodowcowa rzeka Hvítá jest bogata w wodę, a szerokość wodospadu to nawet 100 metrów w przypadku niższej górnej kaskady, dolna jest trochę węższa. Utworzone tutaj liczne ścieżki spacerowe pozwalają na jego obserwację z różnych miejsc.

2) Seljalandsfoss – ten 60-metrowy wodospad spada z klifu na południu Islandii w sąsiedztwie słynnej drogi nr 1 (Ring Road). Jego największą osobliwością jest możliwość podziwiania z każdej ze stron. Dzięki niewielkiej grocie w skalnej ścianie i istniejącej ścieżce można obejść wodospad dookoła. Szczególnie pięknie prezentuje się w słoneczne dni. Obowiązkowy punkt wycieczki po Islandii.

3) Skógafoss – położony jest niedaleko Seljalandsfoss u podnóża wulkanu Eyjafjallajökull, którego słynna erupcja miała miejsce w 2010 roku. Spada z dużą siłą i hukiem z 60 metrów. Szeroki jest na 25 metrów. W słoneczne dni można zaobserwować jedną a nawet dwie tęcze, a kawałek powyżej znajduje się drugi niewielki, acz urokliwy wodospad. Panorama Skógafoss uchodzi za jedną z najatrakcyjniejszych w Islandii, została wykorzystana w kilku filmach. Dzięki zbudowanym schodom i tarasom widokowym, można go podziwiać nie tylko z dołu, lecz także z boku i z góry, a nawet rozbić namiot w jego sąsiedztwie na polu namiotowym.

4) Fagrifoss – znajduje się w południowej części islandzkiego interioru niedaleko pasma wulkanicznych kraterów szczelinowych Lakagigar. By go zobaczyć potrzeba samochodu z wyższym zawieszeniem i z napędem na cztery koła, gdyż do pokonania jest kilka rzek. Warto jednak podjąć trud. Wodospad znajduje się w urokliwej  skalnej scenerii, jest wysoki na około 50 metrów, szeroki na około 20. Duża siła wody, dwie wyróżniające się kaskady i kanion w sąsiedztwie czynią z niego jednej z najatrakcyjniejszych wodospadów Islandii.

5) Svartifoss – o ile pod wiele islandzkich wodospadów można podjechać samochodem, o tyle Svartifoss wymaga górskiego spaceru. Nie zajmie on więcej niż 45 minut, za to widok wynagrodzi wszystko. Wodospad posiada jedną wąską kaskadę spadającą z około 20 metrów, otoczoną pięknymi bazaltowymi słupami. I właśnie te organy bazaltowe ułożone w formie niewielkiego amfiteatru to największa atrakcja tego miejsca. Próżno szukać podobnego wodospadu. Chociaż stosunkowo nieduży, to i tak tłumnie odwiedzany przez turystów. Położony jest niedaleko Skaftafell w południowej części Parku Narodowego Vatnajökull. Podczas spaceru do Svartifoss mija się kilka innych mniejszych wodospadów. Dodatkową atrakcją tego terenu jest niewielki zagajnik. Drzewa są wątłe, lecz w Islandii jakiekolwiek drzewa to rzadkość.

6) Dettifoss – najsłynniejszy islandzki wodospad znajdujący się w północnej Islandii na rzece Jökulsá á Fjöllum. Swoją sławę zawdzięcza tytułowi najpotężniejszego wodospadu Europy. Szeroki na 100 metrów i wysoki na 45 metrów ze średnim przepływem 193m3 wody na sekundę. O jedną czwartą więcej niż w przypadku innego potężnego wodospadu - Gulfoss. Sceneria wodospadu jest imponująca i można ją podziwiać z dwóch stron. Atrakcyjniejsza jest od strony drogi nr 862, albowiem kaskada znajduje się pod kątem.

7) Selfoss i Hafragilsfoss – przebywając w rejonie Dettifoss można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zobaczyć dwa kolejne wodospady. Szczególnie popularny jest wodospad Selfoss umiejscowiony kawałek powyżej Dettifoss. Jego również można zobaczyć z dwóch stron, przy czym lepszy widok jest od strony drogi nr 864. Charakterystyczne dla tego wodospadu jest jego amfiteatralne ułożenie. I chociaż ma jedynie 11 metrów wysokości, to aż około 40-50 pojedynczych strug i sto kilkadziesiąt metrów szerokości. Natomiast poniżej Dettifoss znajduje się na dnie kanionu Hafragilsfoss - mierzący 27 m wysokości i około 90 m szerokości.

8) Goðafoss (Wodospad Bogów) – historyczny wodospad w północnej Islandii przy drodze nr 1. 12 metrów wysokości, 30 szerokości, amfiteatralne położenie. Dwie główne kaskady oddzielone są skałą. Dzięki dużej ilości wody jeden z najefektowniejszych wodospadów Islandii. Goðafoss jest ściśle związany z przyjęciem w 1000 roku chrześcijaństwa przez Islandczyków. Po zatwierdzeniu tej decyzji przez islandzki parlament do wodospadu wrzucono drewniane posągi pogańskich bogów nordyckich.

9) Hraunfossar i Barnafoss – dwa sąsiadujące ze sobą wodospady w zachodniej Islandii koło miejscowości Húsafell. Pierwszy z nich jest jedną z większych islandzkich osobliwości. Ma szerokość około 900 metrów i składa się na niego cała seria kaskad o wysokości kilku metrów. Najwyższe mogą zbliżać się do 10 metrów. Wypływają z otworów w lawie, woda płynie kanałami pod jej powierzchnią, której powstanie datuje się na okolice roku osiemsetnego naszej ery. Oprócz lawy i wody rejon wodospadów porośnięty jest krzakami. To wszystko razem tworzy bajkową scenerię, którą można podziwiać jak w teatrze, gdzie wodne kaskady są sceną a pobliski brzeg rzeki Hvítá widownią. O ile Hraunfossar wpada do tej właśnie rzeki, o tyle znajdujący się po sąsiedzku Barnafoss to część rzeki Hvítá. Jest to kilka niewielkich kaskad, w których woda płynie z dużą prędkością w bardzo wąskim lawowym kanionie. W jednym z miejsc zachował się nad wodospadem niewielki most skalny. Cały teren jest dobrze zagospodarowany turystycznie a nad rzeką zbudowano kładkę dla pieszych.

10) Öxarárfoss – to niewielki wodospad w historycznym miejscu zwanym Thingvellir, gdzie w 930 r. n.e. ukonstytuował się islandzki parlament (Althing). Znajduje się tutaj park narodowy, który obejmuje największe naturalne islandzkie jezioro Thingvallavatn, pęknięcie tektoniczne między Europą i Ameryką Północną, a także wodospad Öxarárfoss. Chociaż liczy zaledwie 10 metrów wysokości, to jest jednym z ładniejszych na wyspie, w zimie często pokryty lodem. Gdy woda spada z pęknięcia tektonicznego natychmiast zakręca i efektownie płynie tymże pęknięciem. W okolicy jest także kilka innych niewielkich wodospadów. Park Narodowy Thingvellir jest jednym z dwóch miejsc na Islandii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Na zdjęciach:
 • 1) Gulfoss
 • 2) Seljalandsfoss
 • 3) Skógafoss
 • 4) Fagrifoss
 • 5) Svartifoss
 • 6) Dettifoss
 • 7) Selfoss
 • 8) Hafragilsfoss
 • 9) Goðafoss
 • 10) Hraunfossar
 • 11) Barnafoss
 • 12-13) Öxarárfoss


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search