Blog

Blog

V Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie – relacja (Wielkopolska)

www.plenerpodrozniczy.pl

Jeżeli ktoś nie ma jeszcze pomysłu na tzw. długi sierpniowy weekend, mam ciekawą propozycję. Tytułowy plener jest spotkaniem pozytywnych ludzi i charakteryzuje się bardzo ciekawą formułą. To społeczna inicjatywa osób, którzy kochają podróże i chwała im za nią.

Każdy, podczas tych kilku dni, znajdzie coś dla siebie, bez względu jaki rodzaj aktywności uprawia i jakimi środkami transportu. Można śmiało przyjechać z całą rodziną.

Wspomniałem o formie Pleneru. Nie są to prelekcje podróżnicze, a rozmowa: podróżnik - dziennikarz. I nie polega ona na wystawianiu sobie laurek. Ani nie musi to być konwencjonalna rozmowa. Z założenia, podróżnik przemierza świat samotnie, co bardzo sie różni od grupowego podróżowania czy w parze. A dziennikarz podczas rozmowy, wyciąga na światło dzienne, nierzadko kontrowersyjne tematy, zadaje niewygodne pytania. Ma być nie za długo i ciekawie. Mnie przepytywał będzie Piotrek Tomza.

Oprócz tego, jest cała masa innych zajęć, spotkań. Szkolenia, pokazy, imprezy, rozmowy np. o motywacji. Są atrakcje dla dzieci. I wszyscy bardzo się starają, by Plener Podróżniczy trzymał wysoki poziom. Poza tym, fajnie, że ktoś pamięta o takich ludziach jak Kazimierz Nowak.

Jak było w latach poprzednich i jakie plany są na rok obecny, przeczytacie na: http://plenerpodrozniczy.pl/ i na facebooku.

FAQ:

Dlaczego warto przyjechać na Plener? Bo będzie bardzo fajnie.

Kim był Kazimierz Nowak? Polskim podróżnikiem, który wsławił się pokonaniem samotnie Afryki z północy na południe i z powrotem. 40 tys. km pokonał rowerem, pieszo, konno, czółnem, pociągiem i na wielbłądzie. Pasja go zabiła, gdy ledwo skończył 40 lat. Zmarł w Poznaniu w 1937 roku na zapalenie płuc, co było skutkiem wycieńczenia malarią. Z pewnością nie żałował swojego wyczynu i czuję, że zgodziłby się ze mną, że lepiej żyć krótko ale fajnie, po swojemu. Jeszcze lepiej  tak żyć, ale długo.

Akurat tak się złożyło, że tydzień po Plenerze będę w Afryce, w Tanzanii. Użyję jednak szybszego środka transportu, jakim jest samolot.

Gdzie leży Boruszyn? Około 50km na północny-zachód od Poznania, w województwie wielkopolskim, w gminie Połajewo. Lasy, łąki, pola, święty spokój. W pobliżu znajduje się Drawieński Park Narodowy - bory, jeziora, rzeki, bogata fauna. Z Boruszyna w 1931 roku w swoją 5-letnią podróż do Afryki wyruszył Kazimierz Nowak.

Zapraszam serdecznie do Boruszyna na dobrą zabawę, zwłaszcza że w tym roku Plener będzie dłuższy, za sprawą świątecznego dnia, który przypada w poniedziałek.

JAK BYŁO:

Wielkopolska, sympatyczna wieś Boruszyn. Lasy, pola, nieopodal płynąca Warta. Pieczarki na łące i dożynki w Młynkowie. To ważne. Ale najważniejsze, że przyjechała ekipa pozytywnych ludzi, kochających podróże - te większe i mniejsze. Nie zabrakło rozmów, opowieści, ognisk, muzyki i tańców, a niektórzy nawet zaliczyli bilard w miejscowej knajpie. Oprócz poważniejszych i mniej poważnych prelekcji oraz spotkań, odbyły się warsztaty, zabawy, gry terenowe, wystawa szkiców z podróży w stylu komiksowym autorstwa Marysi. Pokaźna reprezentacja najmłodszych również została objęta licznymi atrakcjami, z puszczaniem mega baniek mydlanych i grami na miejscowym boisku wyłącznie.

Dopisały rowery, nie obyło się bez wycieczki na dożynki w sąsiedniej miejscowości. W końcu, idea Pleneru w Boruszynie zaczęła się właśnie od tych jednośladów. A dokładnie od zakończenia sztafetowej podróży śladami podróżnika Kazimierza Nowaka, który tutaj mieszkał w latach 1925-1933. Choć nie tylko, przemieszczał się po Afryce właśnie rowerem.

Pogoda dopisała, niestrudzony Norbert (organizator) z ekipą, wszystko ogarnęli. Chwała im za to i Wszystkim Obecnym!. A poniżej trochę zdjęć. Tylko te grzeczne. :)

A na nich między innymi: Boruszyn, Młynkowo, szef Norbert, dom Kazimierza Nowaka, Subaru Libero Zdzicha czy Warta w Obornikach. Wcześniej jednak, odesłanie do filmu z ostatniej wulkanicznej wyprawy, który przygotowałem na Plener w Boruszynie:


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search