Blog

Blog

Opowieści Podróżnicze w DĄBROWIE GÓRNICZEJ - PROJEKT 100 WULKANÓW na PÓŁMETKU

BO WULKANY NISZCZĄ WSZYSTKO.
Potrzebowałem 11 lat, by znaleźć się na półmetku projektu. To bardzo dobry wynik, bo gdybym zdobywał jeden wulkan rocznie, do setki dobiłbym po 100 latach.

W tym czasie projekt objął 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw. Pokonałem milion kilometrów i wydałem kilkaset tysięcy złotych. Poświęciłem przynajmniej 500 dni i tylko w samolotach spędziłem kilka tygodni. Co najmniej kilkanaście razy spotkałem się oko w oko ze śmiercią, coraz częściej się zastanawiam ile zostało mi jeszcze żyć? Zniszczyłem kilkadziesiąt aparatów fotograficznych i tyle samo butów. Warto było. Wśród osiągnięć są bowiem historyczne odkrycia, pierwsze wejścia, sportowe sukcesy. Wulkany to jedna z niewielu dziedzin, gdzie można być jeszcze Kolumbem. A PROJEKT 100 WULKANÓW, jest jedynym takim na świecie.

Ze względu na skalę trudności i niebezpieczeństw na większości wypraw działam samotnie, bez łączności i wsparcia z zewnątrz. Dlaczego? Bo tak jest trudniej. Gdy skręcenie kostki może być śmiertelną kontuzją, gdy wszystko zależy tylko ode mnie, gdy jestem jedynym człowiekiem w promieniu wielu kilometrów - czuję się wspaniale.

W Dąbrowie Górniczej opowiem o największych sukcesach i odkryciach. Przygody, anegdoty, wspomnienia - mógłbym tydzień opowiadać (ale będzie troszkę krócej :) ). Nie zabraknie materiału filmowego. Najwyższe wulkany Ziemi, najbardziej niebezpieczne, jak i te najbardziej znane? Kto nie słyszał o Kilimandżaro, Elbrusie, Yellowstone, czy Eyjafjallajokull? Eyja... co? Pierwsze słyszę - stwierdzicie. Nazwa trudna, ale to ten islandzki wulkan, który narozrabiał w 2010 roku powodując miliardy dolarów strat w lotnictwie. Ponadto, wszystkie możliwe strefy klimatyczne - lasy tropikalne, pustynie, lodowce. Temperatury od kilkudziesięciostopniowych mrozów po kilkaset stopni Celsjusza, ale na plusie.

Lecz nie spodziewajcie się samych wulkanów. Najdziwniejsze środki transportu, najbardziej obrzydliwe jedzenie. Rozwalone spodnie, ciekawostki, spotkani ludzie. Jak się wchodzi na wulkan pilnowany przez wojsko? Co trzeba zrobić, gdy wulkan ma ochotę wybuchnąć? No i po co mi maska przeciwgazowa? O tym i nie tylko opowiem w Pałacu Kultury Zagłębia. Nawet zabiorę lawę do podotykania. :)

Założenia projektu 100 WULKANÓW: zdobycie i eksploracja 100 zróżnicowanych wulkanów, w tym co najmniej 50 aktywnych. Stan obecny: 51 wulkanów w tym 32 aktywne, oraz 95 innych miejsc wulkanicznych (pola lawowe, pola geotermalne, jaskinie i pustynie wulkaniczne, formacje skalne oraz mniej istotne wulkany).

Blog "Za Kulisami" - wywiad: Jakie to uczucie, być legendą?

ZAPRASZAM SERDECZNIE

Dąbrowa Górnicza - Pałac Kultury Zagłębia - Plac Wolności 1
Grzegorz Gawlik - PROJEKT 100 WULKANÓW- po 11 latach na PÓŁMETKU, 13.10.2016 (czwartek), godz. 19:00, bilet wstępu: 5zł

Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Na przestrzeni października i listopada Dąbrowa Górnicza po raz kolejny będzie ważnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych w województwie śląskim. Spektakle teatralne, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, wystawy oraz seanse filmowe - to wszystko składać się będzie na piątą edycję ZagłębiaWood.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search