Blog

Blog

DUBAJ Akwarium – gigantyczna atrakcja z podwodnym tunelem (Dubai Aquarium and Underwater Zoo)

Podwodny tunel w akwarium w Dubaju.
W Dubaju przyjęto ciekawą koncepcję. Łączenia centrów handlowych nie tylko z prostą rozrywką typu kino, ale także z rozrywką zaawansowaną. W Dubai Mall jest akwarium i wodne zoo (Dubai Aquarium & Underwater Zoo). W Mall of the Emiraters ośrodek narciarski oraz ogromne centrum z najnowocześniejszymi automatami do gier i symulatorami.

Akwarium w Dubaju położone jest w największym na świecie obiekcie handlowym pod względem całkowitej powierzchni. Jego częścią składową jest zoo obejmujące gatunki mocno zaprzyjaźnione z wodą, w tym krokodyle, szczury wodne i pingwiny. Oczywiście w mieście jest też zoo tradycyjne, na świeżym powietrzu.

Połączone z akwarium wodne zoo obejmuje ponad 300 gatunków zwierząt, w tym rekiny i płaszczki. Do największych atrakcji należy główny ogromny zbiornik wodny, pod którym jest akrylowy około 50-metrowy tunel. Jeden z największych tego typu. Inną atrakcją jest możliwość przepłynięcia łodzią po zbiorniku.

Łącznie w akwarium jest 10 milionów litrów wody. Oby konstrukcja okazała się trwała. W 2010 roku w wyniku przecieku, trzeba było ewakuować ogromne centrum handlowe, część sklepów zamknąć na pewien czas.

Widziałem wiele akwariów na świecie i wszystkie są podobne do siebie. Znużony tym faktem, rzadko odwiedzam podobne obiekty. W Dubaju postanowiłem zrobić wyjątek. Wszystko tu jest największe, to może i akwarium mi zaimponuje - pomyślałem. Jednak trochę się rozczarowałem. Może coś jest trochę bardziej spektakularne niż gdzie indziej - ale cały czas bardzo podobne do innych konstrukcji tego typu. Poznany Amerykanin Cliff mówił, że fajniejsze akwarium jest w Bostonie. Może kiedyś zdecyduję się to sprawdzić?

W ramach dygresji. Na świecie zyskuje popularność, a w Dubaju to już szaleństwo, robienie pewnego typu zdjęć. Mamy wykonać kilka określonych ruchów, a potem nasze postacie zostaną przeniesione do sztucznej rzeczywistości. Włożone do paszczy krokodyla, na grzbiet rekina, wspinamy się na zewnątrz Burj Khalifa czy jesteśmy Jamesem Bondem. Nie przypadkowo podaję te przykłady. Bo taką usługę ma Dubai Aquarium i sąsiedni drapacz chmur Burj Khalifa, jak również odbywająca się w nim podczas mojego pobytu wystawa poświęcona Jamesowi Bondowi, a przed Dubai Mall można było sobie zrobić takie zdjęcia wykorzystując motocykl i samochód Batmana (w całym Dubaju jest dużo więcej możliwości zrobienia podobnych fotografii). Na ogół dostajemy trzy zdjęcia papierowe, a na email elektroniczne, ceny wahały się za coś takiego od 150 do 250zł. Nierzadko bilet wstępu do danej atrakcji był tańszy. W jednych miejscach robią nam takie zdjęcia bez pytania, ale nie mamy obowiązku ich wykupić, a w innych musimy wyrazić chęć.

Fotografie są efektowne, jesteśmy na nich bohaterami, niezwykłymi postaciami. Jest tylko mały problem, jak dla mnie przynajmniej, to fikcja, coś nieprawdziwego. Wolę zobaczyć krokodyla obok mnie na żywo i na żywo go karmić, niż robić to na sfabrykowanym zdjęciu. I choć mnie koncepcja takich sztucznych zdjęć nie przekonuje, to zainteresowanie turystów było znaczne. Tak na marginesie, przypomniało mi się wczesne dzieciństwo i wakacje w Bułgarii, Rumunii czy na Ukrainie (minęło już trochę czasu). Tam w delfinariach karmiłem żywe delfiny, skaczące do mojej ręki, w której trzymałem rybę. Zawodowy fotograf robił zdjęcia i po opłaceniu przesyłał do Polski. Choć scena była wyreżyserowana, to jednak od początku do końca prawdziwa, bez żadnych efektów specjalnych. I ta koncepcja jest mi bliższa.

Ciekawostka. Dubaj chce zbudować podwodny hotel. Ma się nazywać Water Discus Hotel, a zaprojektowali go Polacy. Umiejscowiony na rafie koralowej ma oferować wspaniałe widoki. Oby doczekał się realizacji, oby przyroda na tym nie ucierpiała i oby wykorzystano projekt Polaków.

Tymczasem zdjęcia z akwarium i podwodnego zoo w Dubai Mall.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search