Blog

Blog

Szkodra i Jezioro Szkoderskie - dusza Albanii, zamek Rozafa - BAŁKANY

Zabytkowe centrum Szkodry, Albania.
Szkodra (Shkodër, Scodra) to około stutysięczne miasto w pobliżu Czarnogóry (13km), jeziora Szkoderskiego (3km) i Adriatyku (30km). Jedno z najstarszych i najbardziej historycznych miast w Albanii, u podnóża Alp Albańskich (dokładnie Północnoalbańskich, które wznoszą się do prawie 2700m i są częścią Gór Dynarskich).

Niedaleko Ronda Demokracji i głównego meczetu (Ebu Beker(Bakr), 1994-1995, na miejscu wcześniejszego) znajduje się stare miasto (Pjaca), z ładnymi niewysokimi kamieniczkami oraz uliczkami-deptakami, wyłożonymi kamieniem. Na drugim krańcu tej zabytkowej strefy, góruje nad okoliczną zabudową znacznych rozmiarów katedra katolicka (1867r.). Bardzo sympatyczne miejsce na spacer. Spokojne, z licznymi kawiarniami i ogródkami, zwłaszcza w pobliżu wspomnianego meczetu.

4 kilometry od centrum wznosi się na ok. 130-metrowym skalnym wzgórzu zamek Rozafa (Rozafat, Shkoder Castle). Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny. Twierdza na tym wzgórzu funkcjonowała już w czasach starożytnych (IV w. p.n.e.), gdy funkcjonowało państwo ilyryjskie. Większość zachowanych fragmentów pochodzi z czasów średniowiecznych. Ruiny nie są spektakularne, za to oferują piękne widoki na całą okolicę, ze Szkodrą i Jeziorem Szkoderskim na czele.

Pod zamkiem płyną rzeki: Buna i Drini, bardzo blisko stąd do Jeziora Szkoderskiego, którego większa część znajduje się po stronie Czarnogóry. Ten największy akwen na Bałkanach, położony w pobliżu Morza Adriatyckiego, jest płytkim jeziorem (średnio ok. 5m głęb., maks. 8,3m) i nisko położonym (ok. 6m n.p.m.), o powierzchni 370-530km kwadratowych (w zależności od ilości wody). Długie do 44km, szerokie do 14km. Wypływa z niego rzeka Buna. Liczne ryby, w tym wiele endemicznych, ślimaki słodkowodne, niewielkie wyspy, jakieś 270 gatunków ptactwa, a nade wszystko fantastyczna woda do kąpieli. Szkodrę i okolicę zwiedzałem na rowerze, kąpieli oczywiście sobie nie odpuściłem.

Udając się w kierunku gór (na północ), około 8km od centrum Szkodry, w korycie rzeki Kir, dostrzeżemy piękny kamienny most Mes z czasów otomańskich (osmańskich, wybudowany ok. 1770/80r., Ura e Mesit). Most ma 108 metrów długości i funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, obok jest współczesny most. W lecie rzeka Kir świetnie nadaje sie do kąpieli, woda jest ciepła.

Z innych okolicznych atrakcji można wymienić: meczet Xhamia e Plumbit (1773r.) widoczny z fortu Rozafa, ruiny średniowiecznego miasta Shurdhah (Sarda), ok. 15km od Szkodry (położone jest na wyspie, na sztucznym jeziorze powstałym po spiętrzeniu rzeki Drini). Średniowieczna cytadela Drisht, znajduje się ok. 5km na wschód od miasta, niedaleko stąd także nad morze, w góry, i do leżącej po sąsiedzku Czarnogóry.

Ciekawostki

Spacerując po ruinach fortów w Szkodrze, czyniłem to w ciszy i spokoju. Nie było nikogo poza mną. Później przyszła para Słowaków z dzieckiem. Piękna pogoda, takież widoki, sielanka. Gdy nagle podjechały dwa autokary pod zamek. Pomyślałem, pewnie polskie wycieczki. Nie myliłem się. Nagle na zamku zrobił się tłok za sprawą dodatkowych ponad 80 osób. Krzyki, hałasy, kłótnie i pilot zanudzający swoim monotonnym głosem. Na szczęście już wszystko zobaczyłem i mogłem stamtąd uciec. W jednym momencie piękna chwila celebrowania zabytku w ciszy, zamieniła się w zakopiańskie Krupówki. Swoją drogą, tak liczne zwiedzanie wychodzi z mody, bo to nie jest zbyt przyjemne. Coraz rzadziej spotykam wycieczki autokarowe, najczęściej z Polakami w środku. Czy tak polubiliśmy stadne zwiedzanie świata czy jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze?

Albańczycy byli bardzo dumni, że ich drużyna grała na EURO 2016 we Francji. Później bardzo dopingowali Niemcom, bo wielu tam pracuje, Niemcy też mocno Albanii pomagają. Ponadto szaleństwo na Bałkanach w związku z Euro było ogromne. Czułem się jak kosmita, bo mnie piłka nożna nudzi.

Albania ma duże problemy ze śmieciami, składowiskami na polach, przy rzekach itd. Nie radzą sobie z tym.

Informacje praktyczne (VII.2016):

waluta: lek, 1 euro = 136,6 leków

Bilet autobusowy Tirana - Szkodra 300 leków (ok. 100km, ok. 2h30min)

Zamek Rozafa - bilet 200 leków

Wypożyczenie roweru w hostelu na pół dnia 280 leków, nocleg w kilkuosobowym pokoju, w hostelu, w centrum Szkodry, z sympatycznym ogrodem - The Wanderers Hostel, kosztował 8 euro (można było płacić w tej walucie).

Autobus Szkodra - Podgorica (60km) 12 euro, taxi 30-40 euro (niektórzy taksówkarze byli bardzo natarczywi chcąc wymusić kurs i mówiąc, że żaden autobus nie przyjedzie tego dnia, a w ogóle kosztuje 20 euro, lecz zdarzył sie też taksówkarz, który przekazał mi dokładną informację o autobusie i cenie).

Główny postój autobusów mieści się przy ulicy Teuta, obok Ronda (placu) Demokracji  i głównego meczetu (Xhamia e Madhe).


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search