Testy i Porady

Testy i Porady

Nawigacja satelitarna GPS HOLUX Fun Trek 130 - recenzja

Chociaż w dzisiejszych czasach większość smartfonów i tabletów wyposażonych jest w nawigację satelitarną, nie musi to wcale oznaczać śmierci urządzeń nawigacyjnych dedykowanych turystyce pieszej, rowerowej czy w sportach lotniczych.

Holux to tajwański producent elektroniki, obecny na polskim rynku od pewnego czasu. Jednym z ciekawszych urządzeń, jakie ma w ofercie, to nawigacja turystyczna GPS Fun Trek 30. Znawcy tej kategorii urządzeń, tajwański produkt przyrównują do nawigacji Oregon marki Garmin.

Fun Trek jest lekki (ok. 125g), wygodnie leży w dłoni, posiada 3-calowy dotykowy wyświetlacz o dużej czułości (kolorowy). Do urządzenia dodano pasek na rękę, wraz z plastikowym "listkiem", przy pomocy którego nawet w rękawiczkach można wygodnie obsługiwać urządzenie. Po bokach są dwa przyciski, służące do włączania urządzenia i przechodzenia do niektórych ekranów interfejsu.

Urządzenie posiada klasę wodoszczelności IPX6 i chociaż nie pozwala ona trzymać go pod wodą, to w deszczowych warunkach pracuje bez zarzutu. Plastikowa obudowa ma również właściwości wstrząsoodporne, a port usb chroniony jest gumą. Jak we wszystkich tego typu urządzeniach, należy pilnować, by klapka od  baterii i osłony portów, były dobrze zamknięte.

Holux Fun Trek 130 nie został wyposażony w możliwość stosowania akumulatorów (baterii) typu AA (paluszków). Posiada wymienną baterię litowo-jonową, ładowarka jest oczywiście w zestawie (można ładować przez usb). Urządzenie może pracować permanentnie do 8-12 godzin, w chłodnym klimacie krócej. Jest dobry pogląd stanu naładowania baterii i informowanie o poziomach rozładowania. W erze power banków i solarnych ładowarek, można Fun Treka doładować niemal w każdych warunkach. Pełen cykl ładowania z gniazdka elektrycznego to około dwie godziny.

Interfejs jest czytelny i łatwy w obsłudze, mimo braku języka polskiego. Podstawy angielskiego wystarczą do jego użytkowania. Fun Trek ma 2GB wbudowanej pamięci i pod baterią miejsce na kartę microSD do 8GB. Pracuje pod systemem operacyjnym Windows CE 5.0. Temperatury pracy: minus 10 stopni Celsjusza - plus 60 stopni Celsjusza(ale powyżej 45 stopni system może nie działać poprawnie). Sprawnie "łapie" sygnał GPS, wspomagany przez systemy MSAS/WAAS/EGNOS.

Zainstalowano w nim liczne funkcje i precyzyjne sensory: kompas 3D, barometr, altimetr (wysokościomierz), po dokupieniu specjalistycznego oprogramowania może być użytkowany w sportach lotniczych. Można przy jego pomocy mierzyć powierzchnię, bawić się w  geocaching. Jest alarm, kalkulator, stoper, kalendarz, przelicznik miar, można zapisywać ścieżki i waypoint`y. Istnieje możliwość kalibracji sensorów, własnych ustawień, ustalenie alertów, regulowanie jasności ekranu. Dzięki podróżnemu komputerowi możemy monitorować m.in. prędkość, czas, pokonany dystans i spalone kalorie. Nawet redukcję emisji dwutlenku węgla i ilość uratowanych drzew - dzięki naszej aktywności fizycznej.

Po zainstalowaniu map, może służyć jako klasyczna nawigacja. W tej sprawie zwróciłem się po więcej informacji do polskiego dystrybutora urządzenia i otrzymałem taką informację: FunTrek działa jak zwykłe urządzenie z systemem operacyjnym Windows CE. W tym względzie podobne jest do typowej samochodowej nawigacji z ekranem dotykowym. To co widzimy po uruchomieniu urządzenia jest oprogramowaniem Holuxa, które uruchamiane jest na Win CE i dające urządzeniu możliwości Loggera. Aplikacja ta nie ma wbudowanych map i nie ma możliwości ich wgrania. Win CE za to ma możliwość wgrywania dodatkowych aplikacji z mapami, które włączone zastępują domyślną aplikację Holuxa. Oznacza to, że korzystając z zainstalowanej aplikacji z nawigacją i mapami, musimy zrezygnować z funkcji oferowanych domyślnie przez FunTrek.

Polskim dystrybutorem marki Holux jest Konsorcjum FEN. W polskich sklepach urządzenie można kupić za około 600 złotych. W pudełku, oprócz urządzenia, producent umieścił kilka dodatków, których nie trzeba dokupywać, jak pokrowiec i uchwyt na rower. 

Podstawowe cechy:

●3” (240 x 400) dotykowy wyświetlacz (z podświetlaniem)

●Wymiary: 58 x 105 x 23 mm

●Waga: 124g (z baterią)

●Interfejs: USB 2.0

●Wbudowana nawigacja GPS

●Dołączone na płycie aplikacje ezTour oraz ezPlanner

●Pamięć  Wewnętrzna flash 2GB;  Obsługa kart micro-SD o pojemności do 8GB

●Wyświetlacz  odblaskowo-przezroczysty TFT-LCD z ekranem dotykowym 240x400 pix, 16:9

●Interfejs Mini-USB 2.0

●Bateria: wymienna bateria litowo-jonowa 1050mAh, czas pracy do 8.5/12 godzin (podświetlanie włączone/wyłączone)

●System operacyjny Win CE 5.0

●Funkcje: Wbudowany alarm, zintegrowane czujniki: Kompas 3D, barometr, automatyczna regulacja podświetlenia

●Zastosowanie: Logger GPS, nawigacja, Geocaching, sport

●Dane środowiskowe: Temperatura podczas pracy : -10 ? to 60 ? 

●Temperatura podczas przechowywania: -20 ? to 70 ?

●Wodoszczelność  IPX-6

●Zasilacz:  wejście 100 ~ 240V, 0.5 A, 50~60Hz DC; wyjście 5V/1A


Zawartość pudełka

●Płyta CD

●Uchwyt montażowy na kierownicę roweru

●Gumowe podkładki

●Zasilacz

●Etui

●Przewód USB

●Podręcznik użytkownika

●Karta gwarancyjna

●Bateria Litowo-jonowa

●Pasek na rękę

Na zdjęciach: pudełko i fotografie Holuxa Fun Trak 130 zrobione na Islandii oraz na obszarze NATURA 2000 w Bytomiu i Tarnowskich Górach. 


nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search