Artykuły

Przewodniki Turystyczne

EGIPT – 7 obowiązkowych atrakcji

Bez względu jaki mamy stosunek do Egiptu i masowej turystyki. Trzeba przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten afrykański kraj. Bez wątpienia starożytna cywilizacja na terenach dzisiejszego Egiptu dokonała rzeczy niebywałych (okres wczesnodynastyczny rozpoczął się około 3000 lat p.n.e.). Wśród tysięcy historycznych miejsc tą siódemkę obowiązkowo trzeba zobaczyć.

1) Piramidy w Gizie i Wielki Sfinks. Trzy najsłynniejsze Wielkie Piramidy to: Piramida faraona Cheopsa (ok. 139m wys., kiedyś ok. 146m, wybudowana ok. 2560r. p.n.e.). Piramida Chefrena (136m wys. kiedyś ok. 143m, wybudowana ok. 2530r. p.n.e.). Obie piramidy uważane są za najwyższe na Ziemi. Piramida Mykerinosa – (61m wys., kiedyś ok. 65m, wybudowana ok. 2510r. p.n.e.), najmniejsza z wielkiej trójki, obok niej stoją niewielkie Piramidy Królowych. Widok trzech wielkich piramid to najsłynniejszy obrazek Egiptu, z wszystkich stron obfotografowywany. Niewiele ustępuje im mitologiczny Wielki Sfinks położony obok. Rzeźba ma ok. 73m długości i 20m wysokości, prawdopodobnie przedstawia Chefrena. Wybudowano go jak i piramidy z wapienia, ok. 2550r. p.n.e.

Na terenie kompleksu w Gizie koło Kairu, piramid, grobowców (m.in. dostojników państwowych) i starożytnych budowli jest więcej, do niektórych można wejść. Oprócz wapienia użyto do budowy kompleksu: granit, bazalt, alabaster. Warto tu spędzić więcej czasu niż oferują standardowe wycieczki. Jednak szanse, że nie będzie tłumów są niewielkie. Wieczorami pod piramidami odbywają się pokazy światło i dźwięk, gdy starożytne budowle są efektownie podświetlone. Choć nadszarpnięte zębem czasu, nadal prezentują się wspaniale. Jeden z Siedmiu Cudów Świata, oczywiście na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak samo jako piramidy z punktu drugiego.

2) Sakkara kompleks piramid i Piramida Dżosera (Dżesera) oraz Łamana Piramida Snofru i Czerwona Piramida (Północna) – nekropolia Dahszur i Abusir. Kompleks Sakkara położony jest blisko Gizy, na południe od miasta, na pograniczu pustyni i zielonych terenów przy Nilu. Schodkowa Piramida Dżosera wybudowana została ok. 2650r. p.n.e, uchodzi za najstarszą w Egipcie. Mocniej zniszczona przez czas aniżeli piramidy w Gizie. Wysokość 60m, kiedyś ok. 62m. W okolicy jest dużo innych piramid, zwykle znacznie mniejszych i bardzo zniszczonych jak Piramida Userkafa i Piramida Unisa. Niedaleko jest nekropolia Dahszur, gdzie na szczególną uwagę zasługują dwie piramidy. Łamana Piramida Snofru (eng. Bent Pyramid Sneferu) położona około 10km od Piramidy Dżosera, wybudowana została ok. 2620-2670r. p.n.e., źródła też podają ok. 2600r. p.n.e. W starożytności nosiła nazwę Południowej Lśniącej Piramidy (eng. The Southern Shining Pyramid). Jej wysokość to 101m, kiedyś ok. 105m. Jest jedyną łamaną piramidą jaką znamy i zawiera w dużej części licówkę, czyli warstwę ochronną i dekoracyjną. Bardzo blisko piramidy Snorfu jest Czerwona Piramida, zwana też Północną, ma 104m wysokości (kiedyś ok. 110m), co czyni ją trzecią co do wysokości w Egipcie z dotychczas odkrytych. Wybudowana ok. 2640-2620r. p.n.e. Ma kształt klasycznego ostrosłupa.

Po przeciwległej stronie piramidy Dżosera (względem Dahszur) jest nekropolia Abusir z licznymi piramidami, najbardziej widoczne są Piramidy: Sahure, Niuserre i największa faraona Neferirkare (52m wys., kiedyś 72m, 25 wiek p.n.e.). Nadszarpnięte czasem, ale i tak się wyróżniające na tle wielu piramid, w których trudno dostrzec piramidy. Pustynne kompleksy piramid w Sakkarze, Dahszur i Abusir robią wrażenie i zwykle jest tu znacznie spokojniej niż w Gizie. Ale by je zwiedzić potrzeba całego dnia, czego zwykle nie przewidują wyjazdy z biur turystycznych.

3) Kair i Muzeum Egipskie. Kair położony jest nad Nilem, na północnych przedmieściach rozpoczyna się Delta Nilu. Giza z piramidami jest po sąsiedzku. Chociaż sam Kair może nie wydaje się zabytkową perełką, można zobaczyć jak wygląda życie w takim gigancie. W najliczebniejszym mieście w Afryce, ale dokładna liczba mieszkańców nie jest znana. Mówi się o 20 milionach. Gęsta zabudowa, często chaotyczna, wąskie uliczki, spaliny, kurz, uliczny harmider – robi to wszystko przytłaczające wrażenie. Ale w Kairze są też zabytki jak średniowieczna Kairska Cytadela (Saladyna) z meczetami Muhammada Alego i Sulejmana Paszy (XVIw). Brama Bab al Futuh (Brama Podboju) w murach Starego Miasta. Została ukończona w roku 1087. To wybitnie muzułmańskie miasto pełne minaretów w historycznej części posiada zabytki koptyjskie. Kościoły. Są tu też pozostałości fortecy Babilon. Chrześcijanie koptyjscy żyli tutaj, zanim muzułmanie podbili te tereny. W Kairze znajdziemy również żydowskie zabytki. I co może zaskakiwać, miasto jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści oprócz zabytków chętnie odwiedzają bazary (souki), gdzie można kupić dosłownie wszystko. Z nieoczywistych atrakcji można wspomnieć o Placu Tahrir (Majdan at-Tahrir). Jednym z głównych miejsc egipskiej rewolucji z lat 2011-2012 i o Mieście Umarłych, czyli o cmentarzach na których żyją ludzi, w grobowcach jako mieszkaniach. Mówi się o dwóch milionach.

Obowiązkowym punktem jest Muzeum Egipskie w Kairze założone w 1835 roku. Wcześniej zbiory znajdowały się w Cytadeli Saladyna. Skrywa 5000 lat historii Egiptu, około 160 tysięcy zabytków, w tym wiele bezcennych. Zebrano je w niepozornym neoklasycystycznym gmachu z 1902 roku w pobliżu placu Tahrir. Chyba najsłynniejszym eksponatem muzeum jest złota maska Tutenchamona.

Od 2012 roku trwa budowa nowej siedziby muzeum, w Gizie, niedaleko piramid, będzie nazywało się: Wielkie Muzeum Egipskie i ma spełniać współczesne muzealnicze standardy. Budowę zaplanowano na 10 lat (część ma być udostępniona wcześniej), a koszt oszacowano na prawie miliard dolarów. Pomieści kilkaset tysięcy eksponatów. 

4) Nil i Sahara. Egipt bez wątpienia kojarzy się z Nilem (6650km dł.), rzeką która konkuruje o miano najdłuższej na świecie z Amazonką. Tylko tak ogromna rzeka mogła sprzyjać powstaniu potężnej starożytnej cywilizacji. Do dzisiaj ma kolosalne znaczenie dla Egiptu. Tam gdzie kończy się jej oddziaływanie, zaczyna się pustynia. Wpływa do Morza Śródziemnego deltą długą na 175km a szeroką na 220km. Zwiedzając zabytki Egiptu, Nil zwykle jest w pobliżu. Jedną z atrakcji jest Wielka Tama Asuańska. Zespół dwóch tam w Asuanie utworzył ogromne jezioro Nasera, a zgromadzona tutaj woda ma wystarczyć na dziesięć lat całemu Egiptowi (ok. 100mln mieszkańców), nawet gdyby w tym czasie nie padał deszcz. Warto część podróży po Egipcie odbyć na wycieczkowych statkach pływających Nilem. Śluzy, pola uprawne, palmy i gęsta zieleń, czasami skały i pustynne piaski. Nawet trochę dzikiej zwierzyny przetrwało, zwłaszcza ptaków, ale i krokodyl może się zdarzyć, o rybach nie wspominając. Jeśli ktoś bardzo będzie chciał może się nawet w Nilu wykąpać.

Sahara to największa pustynia na Ziemi, ok. 9mln km2, od Morza Czerwonego do Atlantyku ma szerokość 5700km. Nie przez przypadek świetnie w tak suchym klimacie radzą sobie wielbłądy – dromadery (jednogarbne), można jeszcze spotkać koczowników zajmujących się ich hodowlą. Pustynię można zwiedzać na różne sposoby – na wielbłądach, 4x4 czy na quadach. Można odwiedzić wioskę beduińską albo oazę. W Egipcie wyróżnia się kilka pustyń – Arabską, Libijską, Nubijską, są częścią Sahary. Krajobrazy - zróżnicowane. Są fragmenty piaszczyste, kamieniste, skaliste, czy wręcz górskie. Kontrast pomiędzy zielenią wzdłuż Nilu a surowymi pustynnymi krajobrazami robi wrażenie.

5) Luksor ze świątynią w Karnaku i świątynią Luksorską, Kolosy Memnona, Świątynia Hatszepsut, Dolina Królów. Luksor z przyległościami oferuje możliwość zobaczenia wielu wspaniałych zabytków z listy UNESCO. Świątynia w Karnaku, w starożytności Teby, dzisiaj w zespole miejskim Luksoru. Ruiny są bardzo rozległe i skomplikowane, bowiem budowy i przebudowy trwały wiele stuleci. Najstarsze fragmenty sięgają jedenastej dynastii władców Egiptu czyli około dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Najbardziej znane to Świątynia Amnona, Aleja Sfinksów, wspaniałe kolumny, posągi Ramzesa II. Świątynia Luksorska (Narodzin Amnona) to nie to samo co Świątynia w Karnaku, są po tej samej stronie Nilu, oddalone zaledwie 3,5km od siebie. Łączyła je Aleja Sfinksów. Budowę rozpoczęto ok. 1350-1400r. p.n.e. a ukończono około 1250r. p.n.e. W nocy jest efektownie podświetlona. Wspaniale prezentują się na przykład posągi Ramzesa II, który zakończył budowę świątyni. W świątyniach dostrzeżemy również wykute hieroglify (starożytne pismo).

Kolosy Memnona – posągi siedzącego faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii . Mają po 15,6m wysokości, z postumentem 17,9m, każdy waży około 800 ton, a są dwa. Postawione w okolicach 1370r. p.n.e. Materiałem budowlanym jest kwarcyt. Trzęsienia ziemi, wylewy Nilu oraz ludzie odpowiadają za to, że nie są w najlepszym stanie, z całej świątyni grobowej faraona, tylko one się zachowały.

Dolina Królów to grobowce wykute w pustynnych skałach. Przy piramidach w Gizie nie imponują, ale to niezwykle cenne stanowisko archeologiczne. Znaleziono ponad 60 ukończonych grobowców, w tym Tutenchamona. Słynny z faktu, że to jedyny niesplądrowany wcześniej grobowiec jaki został odkryty, zawiera wspaniałe malowidła ścienne. Odnaleziona maska faraona znajduje się w muzeum w Kairze. Władców chowano tutaj za panowania kilku dynastii, które rządziły od około 1550 do 1070 roku p.n.e.

Świątynia Hatszepsut (Świątynią Milionów Lat) jest po sąsiedzku względem Doliny Królów. Wybudowano ją pod skalną ścianą w XV w p.n.e. Grobowiec królowej (czyli faraona) słynie z trzech ułożonych kaskadowo tarasów, częściowo wykutych w skale. Znajdziemy tu posągi Hatszepsut i fragmenty malunków ściennych. W 1997 roku w ataku terrorystycznym zginęło przed wejściem 58 zagranicznych turystów, a to nie jedyny zamach terrorystyczny w Egipcie dokonany przez muzułmańskie bojówki. To też dowód, że Egipt choć bardzo popularny, bardzo bezpieczny nie jest.

Jedną z atrakcji w Luksorze jest przelot balonem nad Nilem, miastem, pustynią, zabytkami, w tym na Doliną Królów i Świątynią Królowej Hatszepsut.

6) Abu Simbel – kompleks świątyń wykuty w skale na pograniczu Egiptu z Sudanem, ok. 300km od Asuanu w Dolnej Nubii. Jako daty powstania podaje się lata 1264-1224 p.n.e., odkryte na początku XIX wieku. Wydrążono je w skale, przy wejściu budując wielkie posągi – Ramzesa II przed jego świątynią, a przed mniejszą świątynią – jego żony Nefertari są jej posągi i Ramzesa II. W świątyniach zobaczymy fragmenty zachowanych malunków jak i wspaniałe kolumny. Abu Simbel jest oczywiście na liście dziedzictwa UNESCO.

Warto świątynie zobaczyć choćby dlatego, że zostały przeniesione, zagroziła im budowa Wysokiej Tamy Asuańskiej i powstanie Jeziora Nasera. Trzeba było je przenieść ponad lustro wody (o 65m). Było to przedsięwzięcie bez precedensu. Zbudowano nawet sztuczne skalne wzgórza.

7) Morze Czerwone (Ocean Indyjski). Dla tych którzy nie chcą oglądać starożytnych zabytków, albo nie tylko chcą oglądać, nad Morzem Czerwonym wybudowano wiele hoteli, w których bardzo popularne są wczasy typu all inclusive. Najbardziej znane miejscowości turystyczne to Hurghada i Szarm-el-Szejk (Półwysep Synaj). To ciepłe morze oferuje liczne atrakcje. Rafy koralowe i zatopione statki, a więc nurkowanie i snorkeling. Także pływanie turystyczną łodzią podwodną. Są plaże, możliwość uprawiania różnych odmian surfingu.

Egipt to tysiące starożytnych zabytków, setki muzeów. Wiele jest podobnych do siebie, Trzeba być znawcą, pasjonatem, by bardziej zagłębić się w zabytki i historię Egiptu. Przy oglądaniu kolejnych podobnych świątyń czy piramid, pojawia się monotonia i znużenie. Dlatego nie należy przesadzać, wysokie temperatury nie pomagają w zwiedzaniu, natrętni sprzedawcy również. Najlepiej wybrać to co najciekawsze, najlepsze i urozmaicić sobie pobyt w Egipcie. Na koniec warto wspomnieć, że Polscy archeolodzy przyczyniają się do badań i odkrywania starożytnego Egiptu, jednym z wybitnych już nieżyjących był Kazimierz Michałowski.

Na zdjęciach: 1) Pierwsze zdjęcie - od lewej piramida Cheopsa, w środku Chefrena, po prawej Piramida Mykerinosa. Na kolejnych zespół piramid z różnych ujęć, w tym wnętrze jednej z mniejszych. Także z lotu ptaka i Wielki Sfinks „na żywo” i na banknocie stu egipskich funtów. 2) Piramida Dżosera i Userkafa. Na ostatnim zdjęciu rejonu Sakkara w lewej dolnej ćwiartce widać na pierwszym planie Czarną Piramidę, za nią Łamaną Piramidę, a na lewo od niej Czerwoną Piramidę. W ćwiartce powyżej widać Piramidę Unisa. Na wcześniejszym zdjęciu są trzy piramidy, od lewej: Sahure, Niuserre i największa Neferirkare (nekropolia Abusir, 52m wys., kiedyś 72m). 3) Kair i Muzeum Egipskie, plac Tahrir, cytadela i panorama miasta. Widać ruiny Babilonu i bazar. 4) Różne ujęcia Nilu w tym w Asuanie, Wielka Tama, jezioro Nasera, jak również różne krajobrazy pustynne aż po granicę z Sudanem. Jest lot balonem nad Luksorem i pustynne góry niedaleko Hurghady. 5) Opisane wyżej zabytki Luksoru i okolic. 6) Abu Simbel. 7) Morze Czerwone w Egipcie.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search