Artykuły

Przewodniki Turystyczne

Babia Góra – Królowa Beskidów

Ten drugi co do wysokości masyw polskich gór leży w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Zachodnie, u Słowaków Oravskie Beskidy). By podkreślić jego wyjątkowość wyodrębnia się Pasmo Babiogórskie. Objęte Babiogórskim Parkiem Narodowym i Rezerwatem Biosfery UNESCO.

Najwyższym punktem masywu jest tzw. Diablak 1725m (1723m, Diabelski Szczyt), chociaż mówi się też po prostu Babia Góra. Zaliczany oczywiście do Korony Gór Polski, do której nie zalicza się Pilsko 1557m – część Beskidu Żywieckiego (żeby być precyzyjnym, w granicznym ze Słowacją punkcie wysokość to 1534m - Góra Pięciu Kopców, główny wierzchołek to już Słowacja). Trochę szkoda, bo w Polsce tak wysokich gór mamy jak na lekarstwo. W samym masywie Babiej Góry w partiach szczytowych wyróżnia się sporo szczycików z dostojnymi wysokościami jak Gówniak 1617m czy Kościółki 1620m. Ale dopiero Mała Babia Góra 1517m po drugiej stronie Przełęczy Brona robi wrażenie osobnej wysokiej góry.

Babia Góra to rozległy dosyć płaski masyw za wyjątkiem północnych zboczy, które są strome, skaliste. Spadają tędy lawiny, dochodzi do osuwisk ziemi i skał.

Wariantów szlakowych na Babią Górę jest sporo, ze strony polskiej i słowackiej – bo to szczyt graniczny. Ale trzy z nich są szczególnie popularne. Przez przełęcz Brona, Przez Perć Akademików i z Przełęczy Krowiarki.

Na Krowiarki (Przeł. Lipnicka) 986m-1012m (taki przedział wysokości można spotkać na mapach) można wjechać samochodem z Zawoi albo z Zubrzycy Górnej (gdzie skansen – Orawski Park Etnograficzny). Stąd czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim szeroką i łagodna ścieżką dojdziemy na szczyt Babiej Góry co zajmuje około 2 godziny 30 minut (ok. 5km). Możemy też ruszyć lasem u podnóża góry szlakiem niebieskim, którym dojdziemy do schroniska na polanie Markowe Szczawiny 1180m (ok. 2h). Po drodze mijając największy okoliczny staw – Mokry Stawek - pochodzenia osuwiskowego.

Z okolic Zawoi prowadzą do schroniska – szlak żółty (ok. 3h30min), zielony (ok.1h30min) i czarny (ok.2h30min). Na miejscu starego schroniska w 2009 roku oddano do użytku nowe, spełniające współczesne wymogi (uroczyste otwarcie było wiosną 2010). Obok w tzw. GOPR-ówce znajduje się Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej.

Schronisko PTTK jest wyśmienitą bazą wypadową na Babią Górę. Ile posiada miejsc noclegowych? Bardzo dobre pytanie. Gdy w chwili pisania tego artykułu chciałem to sprawdzić. Okazało się, że na stronie schroniska nie ma takiej informacji. I w ogóle trudno ją znaleźć w internecie. Padają liczby 40 miejsc, 50, 64, 72 – ale ciężko rozgryźć nieraz czy dotyczą obecnego czy starego (zburzonego) schroniska. Plus spanie na podłodze gdy nie ma miejsc. Pokoje od 2-osobowych po wieloosobowe. Najczęściej pojawia się liczba 40 miejsc noclegowych.

Z Markowych Szczawin biegnie drugi najpopularniejszy szlak na Babią Górę przez Przełęcz Brona 1408m (rozdziela Babią Górę od Małej Babiej), czas wejścia około 90minut, kolor czerwony. Jak również najbardziej ambitny i pożądany przez miłośników górskich wrażeń żółty szlak – Perć Akademików. Choć krótki, jeden z najtrudniejszych w polskich Beskidach wyprowadzający na sam Diablak. Autorstwa Władysława Midowicza (11 czerwca 1925). Prowadzi eksponowaną stromą północną stroną, po skałach, są sztuczne ubezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer. Zwłaszcza w rejonie skały Czarny Dziób (wys. ok. 1540m, a sama skała to ok. 8m wysokości). Szlak dla wprawionego piechura trudny nie jest, ubezpieczeń niewiele i oczywiście bez porównania łatwiejszy niż słynna tatrzańska Orla Perć. Ale ostrożność należy zachować, a gdyby ktoś miał problemy z jego pokonaniem, lepiej zawrócić.

Perć Akademików w przeszłości zwana była Skalną Percią, Percią Taternicką, Percią na Babią Górę. Obecnie często używa się zwrotu: Perć Akademicka. Długość szlaku to 2,5km a czas wejścia na Diablak z Markowych Szczawin to około 90minut. W doliny należy wrócić innym szlakiem - w kierunku Przeł. Brona, Krowiarek czy idąc na Słowację. 

Ważne. Szlak jest jednokierunkowy – można wschodzić tylko do góry, by ograniczyć ryzyko wypadków. Z tych samych powodów zamykany jest w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe - czyli nierzadko na ponad pół roku. Zwykle jeszcze w maju jest niedostępny.

Warto wspomnieć, bo nadal nie wszyscy o tym wiedzą, że kolory górskich szlaków turystycznych nie mają nic wspólnego z trudnością szlaku. Czarny nie oznacza najtrudniejszego a żółty najłatwiejszego. Za to główne szlaki często mają kolor czerwony lub niebieski.

Przy dobrej pogodzie Babią Górę dostrzeżemy z okolic Katowic i Krakowa. Za to z Babiej jest piękny widok na nieodległe Tatry. Właśnie, ze względu na wysokość pogoda na szczycie Babiej Góry bywa kapryśna. Często wieje, a śnieg utrzymuje się ponad pół roku. Z powodu mgieł można się zgubić w płaskich partiach szczytowych.

NA ZDJĘCIACH: Babia Góra latem i zimą. Mokry Stawek, Schronisko na Markowych Szczawinach, Diablak, Perć Akademików, widok na Małą Babią Górę oraz z niej widok na masyw Babiej Góry. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search