Artykuły

Przewodniki Turystyczne

RYSY 2499m – dumna najwyższa góra Polski - 10 CIEKAWOSTEK

Gdyby zapytać polskiego miłośnika gór o wymarzony szlak, który chciałby pokonać - najczęściej padną: Orla Perć i Rysy. Czyli kłaniają się nam Tatry Wysokie. Tym razem 10 ciekawostek o najwyższym polskim szczycie.

1) Jaką wysokość ma Rysy i ile wierzchołków? Trzy. Dwa po stronie słowackiej, jeden graniczny z Polską (2499m, 2499,8m). Ten najwyższy ma 2503m i jest bardzo blisko „polskiego”. Najniższy ma 2473m.

2) Skąd się wzięła nazwa Rysy? Nie od jednej charakterystycznej rysy, tylko uważa się, że od serii rys wyżłobionych w zboczach Niżnich Rysów, Żabiego Mnicha oraz Żabiego Szczytu Wyżniego.

3) Czy trudniej wejść na Rysy od strony Słowackiej czy Polskiej? Zdecydowanie łatwiej jest od strony Słowackiej. Ponadto jest tutaj schronisko – Chata pod Rysami 2250m – najwyższy tego typ obiekt w Tatrach. Od polskiej jest to szlak dla osób doświadczonych, które nie boją się dużego nachylenia (do 30-35 stopni) oraz eksponowanych miejsc. Część trasy jest ubezpieczona łańcuchami.

4) Kiedy wybudowano szlak na Rysy od strony polskiej? Jako datę często podaje się 1886 rok, kiedy to na ścieżce zamontowano pierwsze klamry. Oznaczenie farbą pojawiło się w 1898 roku. Jest to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków.

5) Rysy jak się przyjmuje jest 17-tym szczytem pod względem wysokości w Tatrach, dokładnie wierzchołek słowacki.

6) Ile górskich szczytów widać z Rysów? Różnie liczą, ale podaje się że od 70 do 100.

7) Zdobywcy. Pierwsze odnotowane wejścia: 30 lipca 1840 - Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym starszym, zimą: 10 kwietnia 1884 – Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem. Warto wspomnieć, że w 1889 na wierzchołku była Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie. A w 1913 lub w 1914 roku Włodzimierz Lenin.

8) Ile osób dziennie potrafi wejść na Rysy? Są dni, w lecie oczywiście, że nawet kilka tysięcy ludzi staje na wierzchołku.

9) Rysy – ile osób zginęło? Dane są różne - od ponad 50 osób do około 100 (uwzględniając wejścia od strony słowackiej i wypadki taternickie). Praktycznie co roku dochodzą kolejne ofiary.

10) Byłem na Rysym czy Rysach? Poprawnie jest – na Rysach. Mianownik-Rysy, dopełniacz-Rysów, celownik-Rysom, biernik-Rysy, nadrzędnik-Rysami, miejscownik-Rysach, wołacz-Rysy.

Wejście na Rysy od strony polskiej z nad Morskiego Okaz zajmuje przeciętnemu piechurowi około 4-godziny. Do pokonania ma 1100m różnicy poziomów (z Palenicy Białczańskiej 1500m deniwelacji względnej). W górnych partiach szlak ubezpieczony jest łańcuchami. Spotkamy tu płaty śniegu przez cały rok co rzadkie w Tatrach. Zwykle powyżej Czarnego Stawu pod Rysami i w charakterystycznej wielkiej rysie. Od strony słowackiej jest dużo łatwiej, ale tamtejsze Tatry od listopada do 15 czerwca są zamknięte w górnych partiach (powyżej całorocznych schronisk). Z nad Jeziora Popradzkiego to niecałe 4-godziny.

Na zdjęciach Rysy i jego okolice. W tym zdjęcia archiwalne, także z przed 2000-go roku. Tatry, które były pierwszym poważniejszym poligonem doświadczalnym, wprowadziły mnie na najwyższy szczyt Polski ponad 30-razy (o każdej porze roku). Na zdjęciach widać Rysy i widoki na Orlą Perć oraz inne partie Tatr Wysokich, na Mięguszowieckie Szczyty, Czarny Staw pod Rysami i Morskie Oko, na Słowacki Zmrazły Staw, Żabie Stawy. Jest schronisko nad Morskim Okiem im. Staszica, widok na Mięguszowiecki Szczyt Wielki i wspinaczkowy Mnich, na płaty śniegu, które przetrwały wiele lat i nie stopniały. Ostatnie 6 zdjęć pochodzi z październikowego spaceru (2018) nad Czarny Staw pod Rysami 1583m, na jednym z nich jest zaznaczona trasa wejścia na Rysy z nad Czarnego Stawu. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search