Artykuły

Przewodniki Turystyczne

ORLA PERĆ – marzenie każdego miłośnika Tatr

O tym słynnym tatrzańskim szlaku powiedziane i napisane zostało już wszystko, dlatego w 10 punktach zawarłem podstawowe kwestie, o których każdy kto wybiera się na Orlą Perć powinien wiedzieć.

1) Zwyczajowy czas przejścia Orlej Perci to 6-8 godzin (pomiędzy przełęczami: Zawrat 2159m – Krzyżne 2112m, 4,3km, choć w źródłach pojawia się także liczba 5km). Mniej więcej połowy czasu potrzeba do przejścia od Zawratu do Koziego Wierchu i drugiej połowy od Koziego Wierchu do Krzyżnego. Gdy ślisko albo dużo ludzi, będzie wolniej. Kolejnych kilka godzin potrzeba na dojście do szlaku i zejście z niego.

2) Najlepszymi punktami startowymi i końcowymi są schroniska górskie w Dolinie Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Można też wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch i stamtąd wystartować. Generalnie od Zawratu do Koziego Wierchu szlak ma charakter jednokierunkowy, prawidłowy kierunek biegnie właśnie od Zawratu (od lata 2007). Z przestrzeganiem tego bywa różnie, osobiście też jestem zwolennikiem szlaku dwukierunkowego, który z powodzeniem funkcjonował przez wiele lat.

3) Przez większość roku w niektórych miejscach zalega pozimowy śnieg, nie obce są też oblodzenia. Świeży śnieg może spaść nawet w lecie.

4) Oprócz skrajnych szlaków dojściowych zejść z Orlej możemy zejść/wejść 6-cioma szlakami o różnej skali trudności pomiędzy Zawratem a Krzyżnem. W większości na stronę Zakopanego. Możemy też podzielić przejście Perci na kilka dni i kilka odcinków.

5) Orla Perć to szlak graniowy z licznymi sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów, stalowych uchwytów i dwóch drabinek. Potężna ekspozycja, przepaście – trasa dla osób bez lęku wysokości i z górskim doświadczeniem. Oraz z dobrą kondycją, zwinnością. O porządnych butach trekkingowych i ubiorze też należy pamiętać. I dobrze mieć ze sobą skórzane rękawice na łańcuchy, takie których nie szkoda zniszczyć.

6) Oprócz obiektywnych trudności szlaku dużym zagrożeniem są opady, po których staje się on bardzo śliski. Zagrożeniem są też burze, a wycofanie się z Orlej Perci wymaga czasu.

7) Orla Perć oznaczona jest kolorem czerwonym, który nie ma nic wspólnego z trudnością szlaku. Bo kolory pieszych szlaków górskich nie oznaczają stopnia trudności. Kolorem czerwonym lub niebieskim zwykle oznacza się główne szlaki.

8) Szlak biegnie cały czas powyżej 2000m n.p.m. przez Tatry Wysokie słynące z niebezpiecznych skalnych turni. Ma następujący przebieg:  Zawrat - Mały Kozi Wierch - Żydowski Żleb - Zmarzłe Czuby - Zmarzła Przełęcz - Zamarła Turnia - Kozia Przełęcz - Kozie Czuby - Wyżnia Kozia Przełęcz - Kozi Wierch - Przełączka nad Buczynową Dolinką - Żleb Kulczyńskiego - Czarne Ściany - Zadni Granat - Pośrednia Sieczkowa Przełączka - Pośredni Granat - Skrajna Sieczkowa Przełączka - Skrajny Granat - Granacka Przełęcz - Wielka Orla Turniczka - Orla Przełączka Niżnia - Orla Baszta - Pościel Jasińskiego - Buczynowe Czuby - Przełęcz Nowickiego - Wielka Buczynowa Turnia - Mała Buczynowa Turnia - Ptak - Kopa pod Krzyżnem - Przełęcz Krzyżne.

9) O ile Orla Perć w lecie, gdy sucho i dobra pogoda jest szlakiem trudnym, po opadach deszczu, śniegu, lub po nocnych oblodzeniach staje się szlakiem bardzo trudnym. Natomiast od końcówki jesieni do późnej wiosny, gdy panują zimowe warunki, jest to trasa taternicka wymagająca użycia specjalistycznego sprzętu, umiejętności i doświadczenia. Występuje wtedy znacznie więcej zagrożeń, a dzień jest krótki.

10) Ile trzeba mieć lat, by przejść Orlą Perć? Od wieku ważniejsza jest sprawność fizyczna, stan zdrowia (bo to duży wysiłek) i doświadczenie. Choć osobiście przeszedłem Orlą Perć pierwszy raz mając 13 lat i zrobiłem to samotnie w trudnych warunkach atmosferycznych, dysponowałem już dużym doświadczeniem górskim. Zabieranie dzieci młodszych niż nastolatkowie uważam za nienajlepszy pomysł. Za niepotrzebne ryzykowanie. Osoby starsze też powinny się zastanowić czy to jest szlak dla nich? Jeśli ktoś całe życie chodzi po górach, trzyma wysoką formę, nawet w mocno emerytalnym wieku da radę. Ale jeśli ktoś pójdzie tylko z sentymentu, bo na przykład 50 lat wcześniej był na tym szlaku z rodzicami, może to przypłacić zdrowiem lub życiem.

Idziesz w Tatry, podróżujesz po Polsce i terenach przygranicznych - UBEZPIECZ SIĘ - Ubezpieczenie PZU SZLAKI BEZ GRANIC zapewni TOBIE pełną ochronę, a składkę obliczysz: TUTAJ.

5 ciekawostek:

1) Cały szlak Orlej Perci biegnie na terenie Polski i tutaj znajduje się najwyższa góra Polski, której cały masyw jest na terenie naszego kraju – Kozi Wierch 2291m.

2) W całej historii istnienia Orlej Perci (od 12 lipca 1906r.) zginęło na niej około 150 osób.

3) Szlak Orlej Perci rywalizuje ze Szlakiem na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem o miano najtrudniejszego w polskich Tatrach. Ten drugi jest krótszy, ma niewiele ubezpieczeń i kilka miejsc może nawet bardziej zapierających dech w piersiach niż Orla.

4) Buczynowa Dolinka niedaleko Przełęczy Krzyżne jest jednym z najlepszych tatrzańskich przykładów zawieszonej doliny. Pięknie prezentuje się z Orlej Perci. Inne okoliczne przykłady takich dolin to: Dolinka Kozia i Dolinka Pusta. Kiedyś były w nich lodowce.

5) Co jakiś czas różne osoby postulują, by przerobić Orlą Perć na via ferratę albo zlikwidować wszystkie sztuczne ułatwienia. Orla Perć jest zbyt łatwa, by mogła być via ferratą. Jedynie nieliczne odcinki się do tego nadają. Z kolei likwidacja ułatwień skutkowałaby zapewne większą liczbą ofiar śmiertelnych.

Własne doświadczenia

Zanim wyruszyłem w wyższe góry i na inne kontynenty, Orla Perć była moim poligonem doświadczalno-treningowym. Ponad 30 razy w obu kierunkach przemierzyłem ów szlak, ze szczególnym zamiłowaniem od strony Kasprowego, a wędrówkę zwykle zaczynałem od Świnicy. Kilka razy pokonałem ją w wersji z lat 1906-1932 (do Polany pod Wołoszynem), choć nie do końca, bo szedłem samiuśką granią. Zwykle jednym ciągiem, choć w latach młodości zdarzyło się kilka biwaków. Zazwyczaj samotnie, bo tak lubię. Nie zabrakło udziwnień w moim wykonaniu. Przejście Orlej bez dotykania drabinek i łańcuchów, klamer; jesienne przejście, które okazało się zimowym, a żadnego sprzętu jak choćby raki nie miałem. Czy zabawa w najszybsze pokonanie szlaku od Zawratu do Krzyżnego – 2 godziny 10 minut (bardzo szybkim marszem, ale nie biegiem, z krótkimi przystanięciami). Nigdy już tego rekordu nie pobiję, nawet pewnie się nie zbliżę do niego, ale w pamięci liczby pozostaną. Tak samo jak moment, gdy w rejonie Kozich Wierchów piorun uderzył w mój plecak i wypalił dziurę w kurtce, na szczęście wyszedłem bez szwanku.

Na zdjęciach: polodowcowe jeziora: Zadni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Czarny Staw Gąsienicowy i Zmarzły Staw – w Dolinie Gąsienicowej. Widoki z i Orlej Perci, w tym drabinka, panorama Granatów, Dolina Pańszczyca z Czerwonym Stawem, zawieszona Buczynowa Dolinka. Sztuczne ułatwienia na szlaku i widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Przedni Staw oraz Wielki Staw (wprawne oko dostrzeże też Wielką Siklawę i fragment Małego Stawu). Wielka Siklawa, najwyższy polski wodospad, jest na kolejnym zdjęciu i jeszcze później na zimowym. Następnie widoki ze szlaku przez Świstówkę Roztocką – na Orlą Perć i D5SP (Przedni Staw ze schroniskiem, Mały Staw, Wielki Staw (najgłębszy w Tatrach i prawie największy w ogóle (ciut mniejszy od Morskiego Oka)), Czarny Staw). Wielki Staw i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przed Przednim Stawem, schronisko Murowaniec i Czarny Staw Gąsienicowym. Na obrazie, o którego namalowanie poprosiłem zdolnego malarza, Dolina Gąsienicowa i w tle Orla Perć. W DRUGIEJ CZĘŚCI GALERII archiwalne zdjęcia a dokładnie porcja skanów którą wygrzebałem z archiwum, z lat 1996-2001. A na nich Grzegorz Gawlik z przed lat, Orla Perć, Dolina Pięciu Stawów Polskich. Także zdjęcia zimowe. Mapka. A gdyby ktoś zapytał co robi w moim młodzieżowym pokoju tabliczka wskazująca szlak na Krzyżne, odpowiadam: nie zwinąłem jej ze szlaku, dostałem od zaprzyjaźnionego strażnika Tatrzańskiego Parku Narodowego, który zamontował lśniącą nowiutką, a tą dał mi w prezencie. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search