Artykuły

Przewodniki Turystyczne

Kopalnia Wanda - polska kopalnia w Argentynie

Wanda, znajome słowo. Nie jest przypadkowe. Minas de Wanda jak brzmi hiszpańskojęzyczna nazwa kopalni ma związek z Polską. Założyli ją Polscy osadnicy, którzy przybyli do Argentyny. Nazwali ją na cześć polskiej księżniczki – Wandy. Tak, to ta sama, która była córką Kraka i nie chciała Niemca za męża rzucając się w nurt Wisły. Chociaż próżno szukać Wisły w Ameryce Południowej, po sąsiedzku jest potężna rzeka Parana, którą biegnie granica Argentyny z Paragwajem. Niedaleko tego miejsca, blisko ujścia Rzeki Iguazu do Parany znajduje się jeden z naturalnych cudów świata – Wodospady Iguazu. Większość po stronie argentyńskiej, reszta po stronie brazylijskiej. Kilkaset kaskad o wysokości do 80m, ciągnie się na przestrzeni ponad 3 kilometrów pośród tropikalnych lasów.

Wanda – kopalnia i osada zasłynęła z kamieni ozdobnych z grupy SiO2 czyli tlenków. Pochodzą stąd wspaniałe, czasami gigantycznych rozmiarów ametysty, kryształy górskie oraz inne odmiany kolorowego kwarcu. Topazy, agaty, chalcedony, jaspisy. W formie geod, kawern, szczotek oraz żył. Minerały pozyskiwane są metodą odkrywkową i głębinową, aczkolwiek tunele drążone są płytko pod powierzchnią ziemi. Za niewielką opłatą można zwiedzać kopalnię, nawet sztolnie, w których ścianach błyszczą mineralne skarby. Ale minerałów zabierać nie wolno. Jest ich tutaj tak dużo, że nawet okoliczne chodniki wyłożono oszlifowanymi połówkami geod kwarcowych i agatowych.

Przy kopalni zwykle można zobaczyć górę kryształów kwarcu, kawałków agatów. Ale są to tylko gorszej jakości okazy. Te najpiękniejsze, często pieczołowicie wydobywane, by ich nie uszkodzić, od razu trafiają do pracowni jubilerskiej i sklepu obok kopalni. Tam można kupić ogromne geody ametystowe i agatowe, różnej wielkości rzeźby wykonane z minerałów. Jedne przedstawiają zwierzęta (np. ptaki), inne przerobiono na naczynia (choćby do picia yerba mate), a jeszcze inne na biżuterię do noszenia. Ceny potrafią sięgać tysięcy dolarów, ale mały okaz kupimy już za kilka. Głębia barw kwarców, wielokolorowe agaty - zachwycają. A różnorodność wyrobów z kamieni półszlachetnych przyprawia o zawrót głowy. Argentyńskich minerałów, doskonałych kolorystycznie, nie trzeba sztucznie barwić, jak to coraz częściej ma miejsce. Po stronie brazylijskiej również występują.

Ich pochodzenie związane jest ze zjawiskami wulkanicznymi z przed ponad 100mln lat. Wydobywa się je z wulkanicznego bazaltu. Odkryto je i zaczęto wydobywać w latach 70-tych XX wieku. Od tamtego czasu powstało więcej kopalń w okolicy. Wodospady Iguazu również związane są z wulkanami. Powstały na skutek gigantycznej erupcji prawdopodobnie ok. 132mln lat temu. Woda spada efektownie z bazaltowych urwisk.

Jak się dostać do Minas de Wanda? Do największych miast dolecimy samolotem, ale w Ameryce Południowej prawie wszędzie dojedziemy także autobusami dalekobieżnymi, w tym w rejon Wodospadów Iguazu. Najbliżej położonym dużym miastem jest brazylijskie Foz do Iguaçu. Nie jest stąd daleko do paragwajskiego Ciudad del Este. Po stronie argentyńskiej najbliższym większym miastem jest Posadas, a blisko kopalni jest miejscowość Puerto Iguazu. Z ciekawszych okolicznych nazw miejscowości warto wspomnieć o Eldorado i Puerto Esperanza. Pierwsza oznacza legendarną krainę pełną złota, w Ameryce Południowej często się ją nadaje. Druga to Port Nadzieja. Tutejsze minerały są synonimem złota, synonimem eldorado i każdy lokalny górnik ma nadzieję, dorobić się na ich wydobyciu wielkiego majątku.

Choć turyści przybywają tutaj dla słynnych wodospadów, niektórzy przy okazji zwiedzają gigantyczną elektrownię wodną Itaipu oraz pobliski Paragwaj. Warto jednak poświęcić kilka godzin na odwiedziny „polskiej kopalni” Wanda w Argentynie.

NA ZDJĘCIACH: Kopalnia minerałów WANDA, wodospady Iguazu w Argentynie i w Brazylii, a na ostatnim zdjęciu także Ciudad del Este w Paragwaju i ogromna elektrownia wodna Itaipu na pograniczy Brazylii z Paragwajem.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search