Blog

Blog

Uplisciche - starożytne skalne miasto w Gruzji

Uplisciche (Uplistsikhe) – nikt nie mówił, że gruzińskie nazwy są łatwe do wymówienia. Ale uwierzcie, miejsce to warto odwiedzić. Starożytne skalne miasto niedaleko miasta Gori datuje się na V wiek p.n.e. – najstarsze jego części. Zbudowane po obu stronach rzeki Kury, oferuje w bonusie ładne krajobrazy. Miasto tętniło życiem do późnego średniowiecza. Ulokowane w centrum starożytnej Iberii (Kartlia), pełniło funkcję ważnego ośrodka politycznego i religijnego. Wielokulturowego, bowiem widać w nim wpływy Anatolii, Iranu, chrześcijańskie, pogańskie.

Kres jego świetności położyły najazdy mongolskie z XIV wieku. Dzisiaj stanowi bezcenny zabytek, trwają starania o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W skałach wydrążono budynki, ścieżki, tunele, które można podziwiać. Mniej trwałe obiekty kompleksu zniszczyły trzęsienia ziemi.

Nazwę Uplisciche tłumaczy się jako „fortecę pana”. Kompleks jest znacznych rozmiarów, można tutaj spędzić śmiało cały dzień, choć większość zwiedzających ogranicza się do około dwóch godzin.

Oprócz licznych pomieszczeń wykutych w skałach, charakterystycznym obiektem jest chrześcijańska trzynawowa bazylika z przełomu IX i X wieku.

Na zdjęciach: skalne miasto z bazyliką i rzeką Kura. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search