Blog

Blog

KUTAISI – drugie miasto Gruzji

Do Gruzji nie jeździ się po to, by zwiedzać miasta, tylko dla przyrody. Nie bez przyczyny. W Europie mamy tyle fantastycznych miast, przy których gruzińskie są mało atrakcyjne. Ale nawet w nich znajdziemy coś ciekawego. Także w drugim co do wielkości mieście – Kutaisi. Stare miasto jest niewielkie – kilka uliczek, parę ciekawszych obiektów. Trochę restauracji. Centralnym punktem jest plac z fontanną i teatrem. Jak często w Gruzji, rządzą na nim samochody. Palmy które spotkamy, świadczą że klimat tutaj ciepły. A górująca na wzgórzu katedra, że teren nie jest płaski. Jest jeszcze rzeka – Rioni. I od 2012 roku siedziba Parlamentu. Kosmicznie wygląda, lecz gdy się bliżej przyjrzymy zauważymy typowe gruzińskie niedoróbki. Zastosowane materiały nie były odpowiednie to warunków atmosferycznych, w tym słońca, dlatego część elewacji i szklanych powierzchni wygląda źle – jakby budynek miał 50 lat a nie kilka. Teren wokół porastają chaszcze. Nie wygląda to wszystko na siedzibę poważnej instytucji.

Za to katedra w centrum miasta prezentuje się okazale. Tylko Gruzini z dbaniem o zabytki, z rekonstrukcjami mają spore problemy. Dlatego katedra Bagrati w Kutaisi została skreślona z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017r. Zbudował ją na początku XI wieku król Bagrat III, do naszych czasów przetrwała jako ruina. Współczesna rekonstrukcja wygląda dziwnie. Mogło być gorzej, ale połączenie nowoczesnego ze starym, pozbawiło ją autentyczności. Wizualnie z zewnątrz wygląda efektownie, może poza windą (jeśli to winda). W środku współczesne wstawki nie rażą, ale widać że są współczesne. UNESCO ostrzegało, że jeśli rekonstrukcja będzie przebiegała w ten sposób, obiekt zostanie skreślony z listy, lecz Gruzinów to nie wzruszyło. Pobliski monastyr Gelati, ciągle na liście się znajduje, poddawany jest rekonstrukcji zgodnie z zasadami sztuki.

W Kutaisi znajdziemy jeszcze kilka zabytkowych kościołów, choć miasto generalnie jest zaniedbane. Z innych atrakcji można wspomnieć o jaskini Sataplia, gdzie odnaleziono szczątki dinozaurów. Miasto posiada ponadto niewielkie, ale nowe międzynarodowe lotnisko.

NA ZDJĘCIACH: centrum Kutaisi, katedra Bagrati i budynek Parlamentu (Gruzja marzy o Unii Europejskiej, stąd często jej flagi).


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search