Blog

Blog

MCCHETA – pierwsza stolica Gruzji (UNESCO)

Miasto ma starożytne korzenie, rozwinęło się w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Od III w. p.n.e. do V w. n.e. było stolicą Królestwa Iberii, stolicą Gruzji. Mccheta w 65 r. p.n.e. została zniszczona przez Pompejusza, ale miasto odbudowano. W 337 roku proklamowano w tym miejscu chrześcijaństwo jako religię państwową, którą przyniosła do Gruzji Św. Nino. W VI w. stolicę przeniesiono do Tbilisi, ale do dzisiaj jest siedzibą prawosławnych władz. Koronacje królów i pochówki odbywały się w Mcchecie do XIX wieku.

Do najważniejszych zabytków należą:

Sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w., powstały na miejscu pierwszej świątyni z IV w.

Żeński monastyr Samtawro IV-XVI wiek, w tym cerkiew św Nino z IV w. i kościół Przemienienia Pańskiego XI-XV w. Znajduje się niedaleko Sweti Cchoweli.

Monastyr Dżwari (Monastyr Krzyża) z VI w. położony po drugiej stronie centrum miasta, oddalony jest o kilka kilometrów na wzgórzu za rzekami (Mtkvari (Kura) i Aragwy (Aragwi)). Rozpościera się stąd panorama na miasto.

Armaztsikhe-Bagineti (Armazi, Armazka, Armazisciche) – to bardzo ciekawe starożytne ruiny po drugiej stronie rzeki Kura względem centrum. Jedne z najcenniejszych w Gruzji. Miasto założono w III w. p.n.e., służyło m.in. królom iberyjskim. W 730 roku zniszczone przez Arabów. Kompleks jest duży (ok. 30ha), widać że kiedyś był zadbany archeologicznie, dzisiaj zapomniany. Warto go odwiedzić, składają się na niego - twierdza, pałace, cytadela, grobowce. Po drugiej stronie miasta na wzgórzu są inne ruiny – miasta-twierdzy Cycamuri (Sawsamoro) III w. p.n.e. – V w. n.e.

Niedaleko Armazi przy niskim stanie wód rzeki Kura widać ruiny tzw. Mostu Pontyjskiego, który korzeniami ma sięgać starożytności.

Zabytki Mcchety znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale są zagrożone, m.in. .z powodu złego stanu części murów i fresków.

Mccheta położona u ujścia rzeki Aragwy do Kury, jest idealnym miejscem na półdniową wycieczkę, ale przyda się samochód, bo atrakcje są porozrzucane. Znajduje się przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, niedaleko Tbilisi.

Na zdjęciach: monastyr Dżwari i panorama Mcchety. Ruiny Armaztsikhe w tym magazynów wina. Rzeka kura w rejonie Mostu Pontyjskiego, który był pod wodą. Następnie sobór Sweti Cchoweli (3 zdjęcia) i klasztor Samtawro (Samtavro, 3 zdjęcia). Ostatnie dwa to centrum zabytkowej Mcchety.


Wydarzenia

Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search