Blog

Blog

Cieszyn i magnolie, Zamek w Chudowie, tężnia w Jaworzu

Jeżdżąc po Polsce w różnych sprawach zawsze staram się coś zobaczyć, coś pozwiedzać.

Wiosną warto odwiedzić Cieszyn – miasto kwitnących magnolii. Zwykle na przełomie marca i kwietnia. Jest nawet szlak im dedykowany. W mieście jest fragmenty zwany Wenecją Cieszyńską, gdzie obok zabytkowej zabudowy płynie Młynówka, graniczna Olza jest w pobliżu.

Góra Zamkowa to inna atrakcja miasta. Oferuje nie tylko widok na Beskidy, ale też cenne zabytki, jak rotunda św. Mikołaja z XI wieku, gotycka wieża zamkowa z XIVw. – Wieża Piastowska, czy pałac Habsburgów z XIX wieku. Stare Miasto kryje sporo zabytkowych budowli, niektóre są okazałe jak Teatr A. Mickiewicza czy Pałac Larischów, no i kościoły rzecz jasna. Są uliczki, kamienice, rynek.

Czeski Cieszyn nie jest tak zabytkowy jak bratnie polskie miasto, za to zawsze fajnie się tutaj wybrać na smażony ser z frytkami, tatarską omacką i piwem. Choć odwiedzając przyjaciół i znajomych na mój przyjazd przygotowują jeszcze fajniejsze dania i desery, co widać na jednym ze zdjęć.

Obok Cieszyna jest śliczny drewniany zabytkowy kościół Św. Rocha w Zamarskach (1731r., wieża z końca XVIw.). Stanowi obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Także blisko jest Jaworze, gdzie jedną z atrakcji tego kurortu u podnóża Beskidów jest tężnia solankowa.

Dalej, ale nie bardzo daleko. W Chudowie koło Gliwic, znajdują się ruiny niewielkiego zamku z XVI wieku, który został częściowo zrekonstruowany. Okolica oferuje sielskie wiejskie klimaty, aż trudno uwierzyć, że obok jest potężne skupisko przemysłowych miast.

NA ZDJĘCIACH opisane miejsca w tej samej kolejności.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search