Blog

Blog

LATO w MEDIACH – WULKANY urlopu nie miały

Wszystko zaczęło się od wulkanu Stromboli i zakończyło się na Stromboli. Jak rzadko, ten włoski wulkan na Wyspach Liparyjskich, który zawsze jest w fazie niewielkiej erupcji, pokazał swoje groźniejsze oblicze. Wybuch z początku lipca zabił jednego turystę na skutek deszczu lapilli (kawałków lawy), drugiego ranił. Byli jedynymi osobami w partiach szczytowych. A czasami są tam setki osób w ramach zorganizowanych wycieczek. Tragedia mogła być znacznie większa. Pod koniec sierpnia doszło do kolejnego dużego wybuchu, obyło się bez ofiar.

W międzyczasie miałem okazję odwiedzić Etnę, która również wybuchała i była aktywna bardziej niż zwykle (kliknij: TUTAJ). Stromboli oglądałem z samolotu, zdjęcia w galerii. Więcej o Stromboli: TUTAJ.

Wiedzę o Stromboli i o wulkanach przybliżyłem na antenach: TVN24BiS i TVN, w Pytaniu na Śniadanie w TVP2 (prowadzący: Monika Zamachowska i Michał Olszański), w dwóch odcinkach programu Za Siódma Górą Stefana Czernieckiego w Telewizji Republika (Za siódmą górą odc. 277 - Sto wulkanów świata , Za siódmą górą odc. 278 - Sto wulkanów świataoraz na antenie Polskiego Radia Zachód w rozmowie z Renatą Wcisło (nagranie).

Okres wakacji, to okres wypoczynku, ale spore zainteresowanie było jednym z najstraszniejszych miejsc do pracy na świecie – kopalnia siarki w kraterze aktywnego wulkanu Ijen w Indonezji (reportaż), co zaowocowało artykułem w WP Finanse (Wirtualna Polska). O kopalni i o Projekcie 100 Wulkanów rozmawiałem podczas kolejnej wizyty w Pytaniu na Śniadanie w TVP2 (prowadzący: Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny) - LINK DO ROZMOWY. 15-lecie tego unikalnego projektu nadchodzi.

Dostałem też pocztówkę i kolejną wspaniałą książkę o wulkanach Islandii od profesora Janusza Rabka ze Szwecji, autorzy: Sigurgeir Sigurjónsson (zdjęcia) i profseor Sigurdur Steinthorsson (tekst), tytuł: VOLCANO ISLAND (2010). Tym razem o Islandii, w książce zebrano zdjęcia z 30 lat, w tym słynnej erupcji wulkanu Eyjafjallajökull w 2010. Profesor Rabek niedawno niedawno na niej był, pokonując kosmiczne krajobrazy autem terenowym z awariami i przygodami. Co fajne, okazało się że przemierzyłem prawie wszystkie miejsca, które są w książce. Co nie zmienia faktu, że Islandię ubóstwiam i wrócę tam jeszcze nieraz.  

Na zdjęciach: Wpierw studia Studia Telewizji Polskiej na Woronicza, Pytanie na Śniadanie, Marcelina Zawadzka, Tomasz Wolny. Potem dwa zdjęcia Stromboli z samolotu i jedno z Etny oraz Stefan Czerniecki i program podróżniczy Za Siódmą Górą w Telewizji Republika. Na końcu fragment pocztówki i książki od prof. Rabka. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search